AMD Ekran Kartı Güncellemesi Yapmayı Bilmeyen Kaldı Mı?

AMD Ekran kartı güncelleme nasıl yapılır 2020, AMD ekran kartı güncellemesi Windows 10, Amd ekran kartı güncelleme 2020,  Amd ekran kartı güncelleme sorunu driver güncelleme, radeon settings, driver yükleme, Auto detect nedir?, Amd Driver autodetect, Amd ekran kartı güncellemesi ve bu konu ile alakalı aklınızdaki diğer soruların cevabını bulabileceğiniz bir yazı ile karşınızdayız.

AMD, İntel, Nvidia ekran kartı driver güncelleme nasıl yapılır? Radeon AMD işlemci güncelleme nasıl yapılır? AMD auto detect nedir?  AMD ekran kartı güncelleme sorunu  gibi çeşitli konu başlıkları için de bu yazımızı okuyup kayda değer bilgiler öğrenebilirsiniz..

AMD Ekran kartı driver güncellemesi nasıl yapılır 3 yöntemle size sunduk. AMD ekran kartı sahibi bir bilgisayar kullanıyorsanız bu yöntemlerle kolaylıkla AMD ekran kartı güncelleme yapabilirsiniz. Özellikle oyun oynayanların ya da grafik tasarımcılarının dikkate alması gereken ve önemsenmese de son derece kıymetli bir olay ekran kartı güncellemek! Peki ekran kartı güncelleme nasıl yapılır? AMD ekran kartı güncelleme hakkında bilmeniz gerekenler neler?

sfetrt5t5yuy
Bazı tutkunlar yiyebilir..

Ekran kartı güncellemek sanıldığından biraz daha önemlidir. En güncel ekran kartıyla çalışmanız bilgisayarınızdan aldığınız performansı son derece arttıracaktır. Bunun değeri grafikle ilgili kısımlarda daha çok anlaşılır. Özellikle oyun oynayıcıysanız grafik işlemleri sizin için çok önemlidir, ya da grafik tasarımcısıysanız, ya da grafikle ilgili herhangi bir işlem yapıyorsanız ekran kartı güncelleme bilgisayarınızdan alacağınız performansı arttırır. Ve her daim işinize yarar.

etryy66u7u7ı

AMD ekran kartı güncellemesi 2020 hakkında sizlere 3 yöntem verdik. Amd ekran kartları nasıl güncellenir detaylıca inceleyelim. Ekran kartları her daim güncel kalmalı..

AMD Ekran Kartı Güncelleme 2020

etrt4y5y5yu

YÖNTEM 1

AMD ekran kartı güncelleme yaparken;

İlk yöntemimiz gayet basit bir yöntem. AMD Ekran kartı güncellemesi yaparken kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 • Hemen Masaüstünde bulunan Bilgisayarım klasörüne sağ tıklayın. Yönet deyin. Aygıt Yöneticisine tıklayın.
 • Sonra gelen listede Görüntü Bağdaştırıcıları kısmı var. Oraya tıklayın.
 • Hemen altında bilgisayarınızın ekran kartı modeli gelecektir. Onun üzerine sağ tıklayın. Ve sürücüyü güncelleştir deyin.
 • Karşınıza iki seçenek gelecek. Bunlardan biri “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Ara”, diğeri ise “Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara”. Bunlardan birincisi olan “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Ara” butonuna tıklayarak sürücü güncelleştirmesinin otomatik olarak internet üzerinden yapılmasını bekleyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Ve arada bilgisayarınız siyah ekran verebilir. Korkmanıza gerek yok.
 • Sürücü güncelleştirimi yapıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayarınız açıldıktan sonra son sürüm güncellenmiş halde bulunacaktır.

Eğer denemek isterseniz de aynı adımları tekrar yapın. Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıkladığınızda “Aygıtınız İçin En Son Yazılım Zaten Yüklü” uyarısıyla karşılaşacaksınızdır.

AMD ekran kartı güncelleme yapmanın 1. Yöntemi bu şekilde idi.

wret55y665y76u

YÖNTEM 2

AMD ekran kartı güncelleme yaparken;

Bu adımda temelde AMD resmi destek sayfası üzerinden gideceğiz. AMD ekran kartı güncellemesi yapmak için otomatik seçenekler de olduğunu bilmek gerek.

 • İlk yapmanız gereken Bilgisayarınızın işletim sistemini, ekran kartı modelini falan öğrenmek. Çünkü bu AMD resmi destek sayfasında soruluyor.
 • Masaüstüne gelip Windows + R tuş kombinasyonuna basarak Çalıştır’ı açmak. Çalıştır kısmında dxdiag yazarak Enter’a basın. DirectX Tanı Aracı ekrana gelecek. Burada Sistem ve Ekran seçenekleri kısmından bilgisayarınıza dair özellikleri öğrenebilirsiniz. Bu adımda önemli olan ekran kısmındaki ekran kartınızı öğrenmek.
 • Bilgisayarınızın Ekran Kartı modeli ve Bilgisayarınızın İşletim Sistemi türü ileride işinize yarayacak. Bir yere bu bilgileri not edin.
 • Sonra AMD Resmi Destek sayfasına giriş yapın.

 

etrt5y6u67ı7ı7ı

Gelen sayfada ortalarda bir yerde, seçim yapmanız gereken bölme olacak. Oraya tıklayın. Ürün türü olarak Graphics seçeneğini belirtin.

rt576u86ı7ı9o

 • Yan taraftaki seçeneklerden de az önceki kaydettiğiniz kendi bilgisayarınızın ekran kartı modelini girin. Ama burada ekran kartı modelinizi birebir bulamayabilirsiniz.
 • Burada ekran kartı modelinizin başlangıç numarasına göre seçim yapacaksınız. Yani sizin bilgisayarınızın ekran kartı HD7850 ise HD 7000 Serisini seçmelisiniz, RX 460 ise Radeon 400 Serisini seçmelisiniz, ya da sallıyorum R5 300 olsaydı Radeon R5 Serisini seçmelisiniz.

wetr5y5y6u6u

sdfrtryty6u6u

 • Eğer bilgisayarınız dizüstü ekran kartına sahipse Mobility veya M Serisini seçmelisiniz.
 • Submit butonuna tıklayıp ilerleyin.

et465676ı7ı7ı

Bu işlemlerden sonra karşımıza otomatik olarak bir sayfa gelecek. Bu sayfada bilgisayarınızın işletim sistemini seçmeniz gerekiyor. En başta not almıştık ekran kartı modeliniz ve işletim sistemi türünüzü. İşte burada İşletim sistemi bilginizi seçmeniz gerekiyor.

 • Bu işlemi de yapınca karşınıza iki tane sürücü seçeneği çıkacak: İsteğe Bağlı (Opsiyonel ya da Optional) ve Önerilen (Recomended)
 • Opsiyonel yani İsteğe bağlı sürücü seçeneği AMD’nin en son olarak piyasaya sürdüğü sürücüleri size gösterir. Bunlar son sürümdür. Ancak yeterince test ve deneme yapılmadığını bilmenizde fayda var. Yani bir takım güvenlik vb. sorunları oluşturabilir. Buna rağmen bilgisayarınızı oldukça hızlandıracak ve performansınızı kesmeyecektir.
 • Recommended yani Önerilen sürücü kısmında ise AMD’nin testler ve denemeleriyle başarılı sonuçlar verdiğini her kulvarda kanıtlamış sürücüleri bulunur. Üzerinde yeterince test yapılmıştır ve başarıyla sonuçlanmıştır.
 • Bu iki seçeneği de seçebilirsiniz. İkisi de bilgisayarınız için iyi olan, güncelleştirebileceğiniz seçenekler. Amd ekran kartı güncelleme yaparken iki seçenek de sizin işinizi görür.
 • Sonrasında İndir butonuna (Sağdaki Download butonu) tıklayıp indirilmesini bekliyoruz.
 • İndirildikten sonra kurma işlemini başlatıyoruz.
 • Kurulum tamamlanınca da bilgisayarımızı kapayıp tekrar açmayı unutmuyoruz. Bilgisayarınızı yeniden başlatınca güncellemenin otomatik olarak yüklenmiş olduğunu göreceksiniz.

AMD ekran kartı güncelleme yapmanın 2. Yöntemi de bu şekilde idi.

wrety5y76u6u7

YÖNTEM 3

AMD ekran kartı güncelleme yaparken;

Eğer bilgisayarınızda AMD ekran kartı bulunuyorsa ve bilgisayarınıza sürücüyü yüklediyseniz otomatik olarak AMD Radeon Settings bulunuyordur.

 • Şimdi hemen masaüstüne geri dönün ve sağ tıklayın. Muhtemelen en üstte Radeon Ayarları (AMD Radeon Settings) olacaktır. Ona tıklayın.
 • Karşınıza büyük bir pencere gelecek. Bu pencere AMD Radeon Settings’in ana ekran sayfası. Sağ üste Ayarlar simgesi var. Ona tıklamanız gerekiyor.
 • Ayarlar’a tıkladınız. Karşınıza gelen kısımda Sol üstte Sistem seçeneği var ona tıklayın. Burada sistemin güncellik durumu karşınıza gelecektir. Genelde burada sistemin son güncellemesi karşınıza çıkacaktır. Çünkü genelde güncellemeler otomatik olarak yapılması yönünde bekliyordur. Ve daha önceki güncellemeler yapıldığı için ekranınızda son güncelleme karşınıza çıkacaktır.
 • Ancak bazı durumlarda güncellemelere otomatik yetki verilmemiş olabiliyor. Eğer böyleyse “Güncelleştirmeleri Kontrol Et” butonuna tıklayabilir ve güncelleme durumunu kontrol edebilirsiniz. Siz yine de otomatikte olsa bile güncelleştirme durumunu kontrol et deyin. Ne olur ne olmaz. Belki otomatikte olsa bile yapılmamıştır.
 • Güncelleştirmeleri kontrol et dedikten sonra orada bulunan İndir butonuna basın ve güncelleştirmelerin indirilmesinin bekleyin.
 • Güncelleştirmeler indirildikten sonra güncelleştirmenin kurulumunu yapın.
 • Sonra da bilgisayarınıza reset atın (yeniden başlatın). Bilgisayarınız tekrar açıldıktan sonra güncelleştirmeniz hazır durumdadır.

Masaüstü > Sağ tık > Radeon Ayarları > Ayarlar (gelen ekranın sağ üstünde) > Sistem (Açılan bölmenin sol üstünde) > Güncelleştirmeleri kontrol et > İndir > Kur > Bilgisayarı yeniden başlat.

AMD, Redion Settings üzerinde de yöntem 2’de bahsettiğimiz Optional (isteğe bağlı) ve Recommended (Önerilen) güncelleme seçeneklerini barındırıyor. Bu seçeneklerden istediğimizi ayarlayabiliriz.

En güncel güncellemeler Opsiyonel seçeneğindedir. Ancak yeterince test yapılmamıştır. Bilgisayar performansınızı arttırır, ancak diğer seçeneğe göre daha fazla sorun karşınıza çıkarır. E posta, gizli belgeler gibi güvenlik açıkları ortaya koyabilir ama yine de AMD güvencesinde olduğunuzu bilmenizde fayda var. Çok da aşırı sorunlar beklemeyin. Bilgisayarınızın performansını her türlü arttıracaktır.

AMD Radeon hd Settings üzerinde, AMD ekran kartı güncelleme yaparken karşınıza çıkan bir diğer seçenek “Önerilen güncellemeler”. Önerilen güncellemeler ise size testleri tamamlanmış en son güncellemeyi sunar. Testlerinin tamamen tamamlanması biraz zaman aldığı için tarihi hafif daha eskidir ve en son güncellemeler henüz bulunmayabilir. Ancak bilgisayar performansınızı yine arttırır ve diğer seçeneğe göre daha az sorunla karşılaşacaksınızdır.

Bunlardan istediğinizi seçmek size kalmış. Ayarlarda Tercih Edilen Yazılım Sürümü kısmına geldiğinizde karşınızda “Sadece Önerilen” ve “Önerilen + İsteğe Bağlı” olarak iki seçenek halinde görürsünüz. Sadece Önerilen seçeneğine tıklarsanız size testleri tamamen tamamlanmış sürücüleri (Recommended) sunar. Önerilen + İsteğe Bağlı seçeneğini seçerseniz ise size en son güncellemeleri (Optional) sunar. radeon hd

AMD ekran kartı güncellemenin 3. Yöntemi de bu şekilde idi.

etrt5y6y6u67uu

 

AMD ekran kartı güncelleme nasıl yapılır? AMD ekran kartı güncellemesi 2020, Amd ekran kartı güncelleme Windows 10, Sürücü driver yükleme güncelleme radeon hd autodetect gibi çeşitli konu başlıkları için de bilgilendirici olabilecek bir yazıydı..

wet5y5yy5y

Umarım başarıyla sonuçlanmıştır işlemleriniz. Yapamadığınız ya da kafanıza takılan biir kısım olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Unutmayın ki önemsenmese bile ekran kartı güncellemek bilgisayar performansınızı iyileştirir. Bilgisayar performansınızı iyileştirmek bilgisayarınıza binen yükü azaltır. Ve ömrünü uzatır. Bundan dolayıdır ki hem diğer sistemler olsun hem de bilgisayarınızın ekran kartı olsun güncel tutmakta fayda var.

Bilgisayar sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarınızın parçalarını her daim güncel tutmaya çalışın.

 

Yorum yapın