BANKA BONOSU NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

Banka Bonosu ve Tahvili Nedir?

Banka Bono nedir? Bonolar, yatırımcıların devlet ya da kurumsal firmalardan sabit/değişken faiz oranlarıyla kredi aldıklarını, yine devlet ya da kurumsal firmalarında kısa ya da uzun süreli finansman ihtiyaçlarını karşıladığı faiz ödemeli kıymetli borçlanma senetlerine verilen isimdi. Borçlanma senetleri vade sürelerine göre iki çeşitti. Bunların 1 yıldan kısa vadeli olanlarına bono, 1 yıldan uzun vadeli olanlarına ise tahvil deniyordu. Peki bu bahsedilen bonoların bir türü olan banka tahvilleri ya da banka bonosu nedir? Ne işe yararlar? Neden banka bonosu denilmektedir?

wrety55y5y5y

Hemen arkeolog malalarımızı kullanıp, bu değerli evrakların tanımını gün yüzüne çıkaralım.. Unuttuklarımızı hatırlayıp, yeni başlayanlar için de banka bonoları nedir, açıklayalım..

Bono: Özel şirketlerin ya da kurumların ya da devlete bağlı firmaların bir şekilde meydana gelen finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına çıkarttıkları borçlanma senetleridir. Bu senetler, yatırımcılara geri ödeme ve de faizlerini de verme anlaşmasıyla belli bir değerden sunulur, yatırımcılar bu senetleri alınca ödenen para şirketlere gider. Şirketler gelen bu parayla finansman ihtiyaçlarını karşılarlar. Gerekli faiz ödemelerini yaparlar ve vade sonunda da anaparayı tekrar yatırımcıya verirler, bono senedini geri alırlar.  Bonolar 1 yıldan kısa vadeli olan borçlanma senetleridir.

Tahvil: Bonoların 1 yıldan daha uzun vadeli olan halidir. Tahvilleri ayrıca işlemiştik. Dilerseniz sitemizden okuyabilirsiniz.

ety6u6ı7ı

Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono türleri; 1) Hazine Bonosu, 2) Altın, Gümüş ve Platin Bonosu, 3) Banka Bonosu ve 4) Finansman Bonoları olmak üzere dört çeşit olarak bilinmektedirler. Daha önceki yazdığımız “Bono nedir?” yazımızda bu türlere geniş geniş yer vermiş bulunmaktayız.

Bu yazımıza banka bonolarını açıklayarak devam edeceğiz.

BANKA BONOSU NEDİR?

Daha çok kalkınma ve yatırım bankaları tarafından düzenlenen Banka Bonoları, bu bankaların borçlu sıfatında gözüktüğü kıymetli senetlerdir. Kayıtları SPK tarafından düzenlenen bu bonolar, ihraç edildikten sonra ıskonto mantığıyla satılır.

“Sermaye Piyasası Kurulu tarafından oluşturulan Borçlanma Araçlarının Kurul Kaydına Alınması ve Satışı başlıklı tebliğine uygun düşecek şekilde bankaların, borçlu sıfatıyla sermaye piyasalarından finansman sağlama adına düzenledikleri borçlanma enstrümanları” banka bonoları için karşınıza çıkacak en iyi tanım sayılır.

Halka arz yoluna gidilen banka bonolarının vade süreleri en az 60 gün en fazla ise 360 gün olarak bilinmektedir. Tahsilli satışı olan banka bonolarında ise vade süresi en az 15 gün en fazla 360 gün olarak kabul görür.

Piyasada ikinci el bono alım satımı rahatça yapılabilmektedir. O anki piyasa koşullarına bağlı olarak faizin yükselme ya da düşme durumuna göre bono fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir. Bonoları ihraç eden bankalar da burada taraflardan olabilir. Banka bonoları halka arz yoluna giderse, satışında uygulanacak vadeye göre ıskonto oranı yıllık bazda hesaplanıp ayarlanır ve satış süresi içerisinde ilgili banka tarafından duyurusu yapılır.

Banka bonolarını özet geçecek olursak, Sermaye Piyasası Kurulu kontrolünde, kalkınma ya da yatırımcı sıfatı bulunan bankaların kendilerine gelir sağlama adına, borçlu taraf olarak gözüktükleri borçlanma senetleri şeklindeki çıkarttıkları menkul kıymetlere banka bonoları denmektedir. Öncelikle banka bonoları piyasaya ihraç edilir. Bu bonoları alan yatırımcılar tarafından ilgili bankalara borç verildiği düşünülebilir. Daha sonra ilgili bankalar tarafından anlaşılan faiziyle birlikte vade sonunda anapara ödemesi (borç ödemesi) yapılacaktır.

Vade dolmadan önce de banka bonoları ikinci el piyasada alım satımı yapılabilir. Bu durumda anlaşılan oranlarda ve anlaşmanın diğer özelliklerinde değişme meydana gelmesi kaçınılmazdır.

5y5u6tgt5uu5

BANKA BONOSU VE TAHVİLİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Banka tarafından ödeme garantisi sunulmuş borç senetlerine banka bonosu ya da tahvili denmektedir. 1 yıldan uzun vadeliler banka tahvili olarak bilinirken, 1 yıldan kısa vadeliler ise banka bonosu olarak adlandırılmaktadır.

Artık biliyorsunuz ki bonolar ve tahviller güven veren yatırım araçlarından bir tanesi. Fazla riskli yatırım yapmak istemeyen yatırımcılar, en güvenilir ve en risksiz yatırım araçlarından olan bono ve tahvil piyasasına önem veriyor. Bono ve tahviller vade sonlarında borçlu taraf tarafından ödeme garantisi verilmiş, az riskli yatırım enstrümanlarıdır. Diğer yatırım araçlarına para kaybı riski daha az olmaktadır. Hatta bono ve tahviller arasında hazineye ve devlete ait olanlar en risksiz yatırım araçları içerisinde kabul görürler.

Bono ve tahviller arasında özel şirketlere ait olanlar en risklileridir. Burada ise banka bono ve tahvillerinin özelliklerine değinelim.

  • Bankalar bonoyu, sermaye piyasalarından finansman sağlama amacıyla düzenlerler. Yatırımcılara da alternatif getiri imkanı sağlanır.
  • Banka bonolarının vadeleri 60 günden az 360 günden fazla olamaz. Tahvillerde ise bu durum bir yıldan uzun olacak şekilde bilinir.
  • Banka bonoları ihraç edilirken iskontolu olacak şekilde ihraç edilirler.
  • Banka bonoları sabit getiri imkanı sağlarlar. Özel sektör tahvilleri veya bonoları sabit ya da değişken getiri imkanı verir.
  • İkinci el piyasalarda alım satım işlemleri gerçekleşebilmektedir. Bu da tahvil ve bono işlemlerine likidite sağlamaktadır.
  • Banka bonosu vade sonunu beklemeden nakde çevrilebilir. O anki piyasa koşullarına göre kar ya da zarar durumu ortaya çıkar.
  • Banka bonoları/tahvilleri devlet ya da hazine bono/tahvilinden çok fark taşımaz. Ancak banka bonoları/tahvilleri genelde hazine bonosu/devlet tahvillerine göre daha yüksek getiri imkanı sağlamasıyla bilinir.

wrety55y5y5y

BANKA BONOSU NASIL ALINIR?

Bankaların kendi sitelerinde de kendilerine dair banka bonosu alım satım özellikleri bulunmaktadır. İlgili bankadan banka bonosu alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi, bunun bir yöntemi de aracı kurumlar üzerinden yapılabilmekte, bir diğer yöntem ise ikinci el piyasalarda banka bonosu/tahvili alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

wrety55y5y5y

BANKA BONO VE TAHVİLLERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Banka bonoları ve tahvillerinin de kendilerine göre avantajları bulunmaktadır. Şeyi anlamışsınızdır herhalde; bono ve tahviller risk almayı sevmeyen yatırımcıların göz bebekleridir. İşte bu riski düşük yatırım araçlarının da kendi içlerindeki çeşitlerden biri banka bono ve tahvilleri.

Temelde banka bono ve tahvillerinin en bilindik üç avantajı bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar klasik vade sonu bekleyince daha fazla getiri imkanı (kazancın durumu piyasa koşullarına bağlıdır), devlet tahvili ve hazine bonolarına göre daha fazla getiri, stopaj etkisi.

Banka bono ve tahvillerinin avantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz;

Banka bono ve tahvilleri vade sonuna kadar elde tutulduğu takdirde, satın alırken ödediğiniz miktardan daha fazlasını kazanma şansı elde etmiş olursunuz. Küçük de olsa riskler elbet de vardır ancak vade sonu geldiğinde toplam kazandığınız para ödediğinizden daha yüksek olacaktır. Vadesi gelmeden nakde çevrilen banka bono ve tahvil senetlerinin getirisi bu kadar fazla olmayabilir. O anki piyasa koşullarına bağlıdır.

Banka bonolarının bir diğer artısı da devlet tahviline ve hazine bonosuna göre ekstra getiri sağlama imkanı vermesidir. Bunun nedeni Devlet İçi Borçlanma Senetleri (DİBS) olarak adlandırılan devlet tahvili ve hazine bonolarına nazaran, banka bono ve tahvillerin faiz oranlarının biraz daha fazla olmasında yatar.

Banka bonolarında stopajdan kar sağlanmaktadır. Banka bonoları %10 stopaj oranıyla vergi avantajı sağlarken, vadeli mevduat hesaplarında %15’lik bir stopaj oranı bulunması banka bonolarından sağlanan kar miktarını daha fazla tutmaktadır.

wrety55y5y5y

Bu yazımızda da banka bonosu ve tahvili ne demek, banka bono nedir, avantajları nelerdir, özellikleri nelerdir, nasıl alınır gibi detayları vermeye çalıştık.

Eğlenceli bir yazı oldu. Normalde çok daha okunaklı ve eğlenceli yazacağım ama konular da uzun olunca okuması genç arkadaşları sıkabilir. Diğer yazımızda görüşmek üzere.

Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bol kahkahalı an’larınız olsun..

Sağlıcakla efendim..

Yorum yapın