Flama Formasyonu ve Bayrak Formasyonu Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Hem bayrak hem de flama formasyonu trendin devam edeceğini işaret eden formasyonlardandır. Teknik analiz esnasında oldukça fazla karşımıza çıkarlar ve yatırımcıyı bir o kadar da sevindirir. Ancak finans piyasalarında bu formasyonlar hızlı oluştukları için dikkatli olunmalıdır. Çünkü her formasyonda olduğu gibi bunlarda da tahmin başarısı yüzde yüz değildir. Bayrak ve flama formasyonları trendin sert ve hızlı hareket yaptığı bir zaman dilimi sonrasında hafif yatay, hafif de aksi yönde seyreden kısa dalgalanma hareketlerinden oluşur. Bu dalgalanma ve salınım hareketleri yükselen trendlerde hafif aşağı yönlü, düşen trendlerde ise hafif yukarı yönlü olma eğilimindedir.

Her iki formasyonunda hafif gerisinde keskin ve yüksek işlem hacimli bir fiyat hareketi vardır ve bu fiyat hareketi “direk” olarak bilinir. “Bayrak direği” ya da “flama direği” diye bilinir. Devamındaki dalgalanmaların şeklinin dikdörtgenimsi ya da üçgenimsi olmasına göre de “bayrak” ya da “flama” formasyonu adını alırlar. Teknik analiz formasyonlarının ne olduğundan daha önemlisi devamında beklenilen fiyat hareketi tahminidir. Flama ve bayrak formasyonları başarı ile tamamlandıysa devamlarında direk boyları kadar bir fiyat hareketi de beklenir. Bu fiyat hareketinin trendle aynı yönde olacağı öngörülür.

Bayrak ve flama formasyonları şekil harici neredeyse aynı anlamları taşırlar. Sadece şekillerinde farklılıklar vardır. Bu ince detayları öğrendikten sonra gelin forex ve borsada bayrak formasyonu ve flama formasyonu nedir, nasıl çizilir ve devamındaki beklentiler nedir, bir inceleyelim. Bayrak flama formasyonu hakkındaki bildiklerimizi de tazeleyelim.

et5y5y6uu66uu6
Bayrak Formasyonu ve Formasyon Sonrası Beklenti! Siyah (Piyasa hareketi), Mavi (Hareket yüksekliği ve bayrak sınırlarını gösterme amaçlı)

1.. Bayrak Formasyonu

Hızlı bir piyasa hareketi esnasında oluşan bayrak formasyonu bir devam formasyonudur. Eğer bayrak formasyonunu doğru biçimde yakaladıysanız finansal ürünün fiyatı, bayrak formasyonunun sapı yönünde güçlü şekilde devam edecektir.

Hızlı ve yüksek hacimli bir yükseliş ya da aynı şekilde bir düşüş esnasında küçük bir alanda ters yönde kısa dalgalanmalar görülür. Bu kısım “bayrak” olarak bilinirken ardında bıraktığı sert fiyat hareketi de “bayrak direği” olarak adlandırılır. Bayrak kısmı “bayrak formasyonunun oluşup oluşmadığının değerlendirilmesinde” önemliyken, bayrak direği ise “eğer bayrak formasyonu oluştuysa, direk kısmı kadar bir fiyat hareketi beklenildiğinden” dolayı önem arz eder.

Bundan dolayı bayrak formasyonunun nasıl çizildiği, ne anlama geldiği, her şeyden önemlisi bayrak formasyonunun nasıl anlaşılacağı ve devamındaki beklentinin ne olacağı konusunda fikir sahibi olmak yatırımlarınızı renklendirecek ve gelirlerinize katkı sağlayacaktır.

1.a… Bayrak Formasyonu Nasıl Çizilir?

Bayrak formasyonu için önce hızlı bir hareket gerekir. Yüksek hacimli, diğer fiyat hareketlerinden bariz şekilde ayrılan sert ve keskin bir fiyat hareketi göze çarpmalıdır.

Bu sert trend devam ederken, trendin aksi yönünde bir eğimde, küçük dalgalanmalar, yukarı aşağı gidişler (konsolidasyon alanı) meydana gelir. Bu kısım bayrağı oluşturur (elinizde direk ve ucundaki dalgalanan Türk Bayrağını hayal edin, bu konsolide alan hayalinizde canlandırdığınız bayrağın dalgalanan kısmını oluşturur işte).

Yükselen bir trendde hızlı, sert ve keskin bir yükselişin ardından kısa dalgalanmalarla meydana gelen yapı bayrak formasyonudur. Bu dalgalanmaların olduğu kısım bayraktır. Ve şekli dikdörtgene benzer. Flama formasyonu ile aynı işlev ve temele dayansalar ve hatta birbirlerine tamamen benzeseler de bu dalgalanmaların olduğu kısım dikdörtgene benzediği için (flamada hafif üçgenimsidir) birbirlerinden ayrılırlar. Yükselen trendde fiyatlar dikdörtgenin (bayrağın) üst çizgisini kırınca bayrak formasyonu tamamlanmış olur. Bunu görürseniz yapıştırın “bayrak formasyonu bu!” diye.. (Tabi bu yatırım tavsiyesi değildir)

Bayrak oluşmadan önceki sert fiyat hareketine “bayrak direği” denir. Bayrak direğinin önemi beklentinin büyüklüğünü belirlemesidir. Yani kısa tabirle oyunun skorunun bayrak direği belirler.

Sert fiyat hareketi esnasında hacim yüksektir. Bayrak oluşurken ki dalgalanma esnasında hacim düşer. Bayrak kırılıp, fiyat hareketi sert şekilde devam etmeye başlayınca hacim de artar.

Burada önemli olan bayrak formasyonunun anlamını bilmek, görebilmek ve beklentinin ne olduğunu fark edebilmektir. Geometri sorusunu zihinde canlandırmak kadar basittir. Yapamam diye düşünmeyin. Kimler kimler yapıyor..

Söz konusu formasyon düşüş trendinde de meydana gelebilir. Düşüş trendinin ardından gelecek olan hafif aksi yöne bakan hafif de yatay seviyede olan kısa dalgalanmalar serisi, dikdörtgenimsi bir hava veriyorsa bayrak formasyonu olduğu iddia edilebilir. Aşağı kenarının kırılmasıyla devam ediyorsa formasyon tamamlanmış olabilir.

Yine aynı şekilde burada da bayrak direği skoru belirler. Formasyon tamamlandıktan sonra bayrak direğinin uzunluğu kadar fiyat düşüşü beklenir.

Traderlar bayrağın büyüklüğünü de ölçerler. Bar sayılarıyla yaparlar bu işi ancak biraz fazla ayrıntı.

1.b.. Bayrak Formasyonu Ne Anlama Gelir?

Yüksek işlem hacimlerinin ve çok hızlı fiyat hareketlerinin olduğu “direk” kısmından sonra hafif bir kararsızlığı simgeleyen bayrak kısmı gelir. Bayrak kısmının trend yönünde kırılmasıyla, direk kısmındaki hareketi kaçıran yatırımcılar devreye girer ve bayrak direği ile aynı yükseklikte ve aynı yönde yeni bir hareket olacağı ön görülür.

Traderlar genelde bayrak formasyonu oluştuktan sonra bayrak çizgisinin trend yönünde kırıldığı zamanlarda piyasaya girmeyi severler. Direk yüksekliğinde olması beklenen yeni hareketten kar yapmayı isterler.

Bayrak formasyonunda kazanabilecek iki aşama vardır;

  • Birincisi bayrak formasyonu daha başlamamışken, bayrak direğinin oluşum aşamasında bahsedilen hızlı, sert ve keskin fiyat hareketini önceden kestirmiş olmak ve buradan kazanç sağlamak. (bayrak direğinden kazanç)
  • İkincisi ise bayrak formasyonu oluşabileceğini ön görüp, oluştuğunda devamındaki aynı yönlü olabilecek fiyat hareketinden kazanç sağlamak. (bayrak formasyonu sonrası beklenti gerçekleşmesiyle kazanç)
  • Tabi küçük kısımları göz ardı ediyoruz.
  • Ve tabi ki bunlar da diğer yazılarımız da yatırım tavsiyesi değil.
wr3t45t4ty5y
Bayrak Formasyonu İçin Örnek Bayrak ve Bayrak Direği

1.c.. Bayrak Formasyonu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle fiyat hareketinden şüphe etmek gerek. “Bu hareket bayrak formasyonu yapabilir mi? demek gerek.

Fiyatlarda ani düşüşün veya ani yükselişin boy gösterdiği sert, keskin ve hızlı bir fiyat hareketi gözlenir. Böyle bir keskin düşüş ya da keskin bir yükseliş hareketi görürseniz ve devamında trendin hafif tersi yönünde kısa-küçük fiyat dalgalanmaları fark ediyorsanız bayrak formasyonu oluşabileceğinden şüphelenin.

Bu dalgalanmaların üst seviyeleri ve alt seviyeleri birbirine paralel seyrediyorsa (dikdörtgene benziyorsa) bayrak formasyonu potansiyeli vardır.

Fiyatlar keskin trend yönünde bayrağı kırıp trende devam ediyorsa bayrak formasyonu oluşmuştur denilebilir. Yani trend yükseliş yönündeyse fiyat bayrağın üst kenarını, düşüş yönünde bir trend varsa fiyat bayrağın alt kenarını kırdıktan sonra bayrak formasyonunun oluştuğundan bahsedilebilir.

wrt4tt4ty5y
En sevdiğimiz kısım: “Beklenti”!

1.d.. Bayrak Formasyonu Sonrası Beklenti Ne Olur?

Hızlı bir fiyat hareketinden sonra, fiyat hareketinin tersi yönünde dikdörtgen şeklindeki hafif dalgalanma kısmına “bayrak”, bayraktan önceki keskin fiyat hareketine “bayrak direği” denir demiştik. Bu formasyonun oluştuğundan bahsedebilmek için de fiyat tarafından bayrağın trend yönünde kırılması gerektiğinden bahsetmiştik.

İşte bu bayrağın yükseliş trendinde ise üst çizgisinin kırılmasıyla, düşüş trendinde ise de alt çizgisinin kırılmasıyla formasyon tamamlanır.

Bayrak formasyonu sonrası fiyat beklentisi, trendin devamı yönünde bayrak direğinin uzunluğu kadar fiyat hareketi beklenir.

Düşüş trendinde bayrağın direk uzunluğu kadar düşüş bekleriz. Yükseliş trendinde de bayrağın direk uzunluğu kadar fiyat artışı bekleriz.

Bayrak (flag) formasyonları bu şekildedir. Trendin devamına işaret eden formasyonlar arasında en bilinenlerindendir. Flama formasyonuna çok benzer. Aralarındaki tek fark şekil farklılığıdır. Bayrak dikdörtgenimsi iken, flama üçgenimsi şekildedir.

et4t5y6y6u7u7u
Flama Formasyonu ve Formasyon Sonrası Beklenti! Siyah (Piyasa Hareketi), Mavi (Flama Sınırlarını ve Formasyon Sonrası Beklentiyi Belirtme Amaçlı)

2.. Flama Formasyonu

Flama (pennant) formasyonunun bayrak (flag) formasyonundan tek farkının şekil olduğunu söylemiştik. Konsolidasyon evresinde bayrak formasyonunda paralel çizgiler bulunurken, flama formasyonunda ise üçgen şekil oluşur.

Sert, keskin ve hızlı bir fiyat hareketini konsolidasyon alanı takip eder. Bu konsolidasyon alanı bayrak formasyonundan farklı olarak, kısa dalgalanmalar sırasında dip ve tepelerin git gide birbirine yaklaşarak daralması sonucu üçgenimsi hava vermesiyle flama formasyonu meydana gelir. Flamanın trend yönünde uygun kenarının kırılmasıyla da flama formasyonunun kesinliğinden bahsedilir.

Üçgen şekil dışında tüm özellikleri bayrak formasyonu ile aynı sayılır.

Flama formasyonu da trendin devamını gösteren en bariz formasyonlardan biridir.

Hızlı bir piyasa hareketi esnasında oluşan flama formasyonunu eğer doğru biçimde yakaladıysanız finansal ürünün fiyatı, yüksek ihtimalle flama formasyonunun direği ile aynı yönde güçlü bir şekilde devam edecektir.

Yine flama formasyonunun da flama kısmı “flama formasyonunun oluşup oluşmadığının değerlendirilmesinde” önemliyken, flamanın direk kısmı ise “eğer flama formasyonu gerçekten oluştuysa, trend yönünde direk kısmı kadar bir fiyat hareketi beklenildiğinden” dolayı önem arz eder.

Bundan dolayı flama formasyonunun nasıl çizildiği, ne anlama geldiği, her şeyden önemlisi flama formasyonunun nasıl anlaşılacağı ve sonrasındaki beklentinin ne olacağı konusunda fikir sahibi olmak borsa ya da forex’te yatırımlarınızı renklendirecek ve gelirlerinize katkı sağlayacaktır.

2.a… Flama Formasyonu Nasıl Çizilir?

Flama formasyonu için de bayrak formasyonu çizerkenki söylediklerimiz geçerlidir.

Hızlı, sert ve keskin bir piyasa hareketi görülür. Bu fiyat hareketi esnasında hacim oldukça yüksektir ve diğer fiyat hareketlerine nazaran oldukça sert-keskindir.

Bu sert trend devam ederken trendin hafif tersi yönde, kısa ve küçük dalgalanmalar, küçük çaplı yukarı-aşağı hareketler (konsolidasyon alanı) meydana gelir. Buradaki konsolidasyon alanı hem üstten hem de alttan (hem tepelerden hem de diplerden) daralarak üçgenimsi bir şekil oluşturur.

Bu üçgenimsi şekle flamaya benzediği için flama denir.

Yükselen trendde hızlı, sert ve keskin bir yükselişin ardından kısa dalgalanmaların oluşturduğu üçgen şekilli bir konsolidasyon alanı flama formasyonudur. Bu dalgalanmaların olduğu kısma “flama” denir. Yükselen trendde fiyatlar, üçgenin (flamanın) üst çizgisini kırınca flama formasyonu tamamlanmış olur.

Flama oluşmadan önceki sert fiyat hareketi kısmına ise “flama direği” denir. Bu direk bayrak formasyonunda olduğu gibi formasyondan sonraki beklentinin büyüklüğünü belirler. Flama formasyonu tamamlanmışsa sonrasında direk uzunluğu kadar aynı yönlü fiyat hareketi olması beklenir. Yani flama formasyonunda da oyunun skorunu direk belirler.

Söz konusu formasyon düşüş trendinde de meydana gelebilir. Sert ve keskin bir düşüş trendinin ardından meydana gelecek olan hafif aksi yönde ve kısa-daralan dalgalanmaların oluşturduğu üçgenimsi şekil flama formasyonu olabilir. Aşağı kenarının kırılmasıyla da yine aşağı yönlü trendde flama formasyonundan bahsedilebilir. Flama direğinin uzunluğu kadar fiyat düşüşü beklenmektedir.

Burada önemli olan yine grafikte flama formasyonu ararken zihinde canlandırabilmektir. Böylece flama formasyonu ihtimalini gördüğünüzde erken takip edebilir ve erken fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Göz aşinalığı için bolca örnek fiyat hareketi görmenizde fayda var.

2.b.. Flama Formasyonu Ne Anlama Gelir?

Yüksek hacimli ve sert bir fiyat hareketi sonrası, kararsızlıkların kendini göstermeye başlaması ve hacmin azalması üzerine alım satım dengesinin kısa sürelerle bozulması, ve oluşan dalgalanmaların git gide daralmasıyla flama formasyonunun oluşabileceğinden söz edilir.

Tabi bu formasyonun oluştuğundan kesin bahsedebilmek için üçgenin trend yönünde kırılması ve işlem hacimlerinde hızlı bir artışın söz konusu olması gerekmektedir. Eğer hacimde bu tarz bir artış olmazsa formasyon geçersizdir.

Traderların genelde üçgenin en daralmaya başladığı bölgelerinden ve de üçgenin kırıldığı formasyonun oluştuğu bölgelerde piyasaya girdiklerini belirtmek gerek.

Tabi uslu bir çocuk olursanız, flama ya da bayrak formasyonundan önce de, direk oluşurken kazanç sağlayabilir şirinleri görebilirsiniz..

wr3et4t54y5y5y5
Flama Formasyonu İçin Örnek Flama ve Flama Direği

2.c.. Flama Formasyonu Nasıl Anlaşılır?

Tek gerçek şüphedir. Keskin bir fiyat hareketini takiben, hafif aksi yönde kısa fiyat dalgalanmalarını izliyorsanız ve bu dalgalanmalar git gide daralıyorsa (üçgen oluşuyorsa) flama formasyonu kafanızda canlanabilir.

Flama formasyonunun oluştuğundan emin olmak için de üçgeni trend yönünde kırmış olması ve hızlı bir işlem hacmi artışının eşlik etmesi gerektiğini de belirtelim. Bu gerçekleşmezse şüphede kalın.

2.d.. Flama Formasyonu Sonrası Beklenti Ne Olur?

Flama formasyonu sonrası fiyat beklentisi, bayrak formasyonunda olduğu gibi direk uzunluğu kadardır. Bayrak ve flama formasyonları bir devam formasyonu olduğu için bu fiyat hareketinin trendle aynı yönde olması beklenir.

Düşüş trendinden flamanın direk uzunluğu kadar fiyat düşüşü bekleriz. Yükseliş trendinde de flamanın direk uzunluğu kadar fiyat artışı bekleriz.

wrt4tt4ty5y
En sevdiğimiz kısım: “Beklenti”!

3.. Ekstra Sorular Ve Cevapları

Flama Ne Demek?

Flamanın sözlük anlamı “türlü amaçlarla ve genellikle işaret, simge olarak ve işaretlemede kullanılan küçük bayrak” olarak geçer.

Borsada Flama Ne Demek?

Forex’te yada borsada flama demek, söz konusu trendin yavaşlamış olduğu ancak hareketine yine aynı trend yönü üzerinde hızla devam edeceğine işaret eden grafik çıkarımıdır.

Formasyon Nedir?

Teknik analiz formasyonları fiyatların geleceğine yönelik hareketleri önceden tahmin edebilmemize yarayan grafiksel benzetişlerdir. Mum çubuğu hareketlerini çeşitli şekillere benzetmek ve geçmişteki hareketlerle ilişki kurmak üzerinden hareket edilir.

Borsada Formasyon Nedir?

Formasyonun tanımı yine borsada da aynıdır. Forex veya diğer piyasalarda da benzerdir. Geçmişin verdiği izleri, şimdiki grafikler üzerinde benzeterek geleceğe dair fiyat tahminleri sağlayan görsel grafik benzetişleridir.

Bayrak Formasyonu Kaç Günde Çıkar?

Genellikle bir ay, ya da daha kısa süreler içerisinde oluşur. Günlük ya da saatlik grafiğe baktığınızda hoop diye bayrak formasyonu bulmayı düşünmeyin.

Flama Formasyonu Kaç Günde Çıkar?

Flama formasyonları da bir aydan kısa süreler içerisinde gerçekleşir. Bayrak formasyonuna göre biraz daha kısa süreler içerisinde gerçekleştiği, 20 günü nadiren geçtiği bilinir.

Boğa Bayrak Formasyonu Nedir?

Boğa bayrak formasyonu, boğanın boynuzları gereği yükselişi tabir ettiği için yükseliş trendi sonrası oluşabilecek bayrak formasyonlarından bahseder. Ayı bayrak formasyonu da düşüş trendi sonrası oluşabilir.

Boğa Flama Formasyonu Nedir?

Boğa flama formasyonu da bayrak formasyonunda olduğu gibi, yükseliş trendinde meydana gelen flamaları içerir. Boğanın boynuzları gereği, sonrasında yine sıçrayıcı hareket beklenir. Ayı flama formasyonu ise düşüş trendi sonrasında oluşabilir.

ety5y5yt4t
Ayı ve Boğa piyasasında bayrak ve flama formasyonları

4.. Bayrak ve Flama Formasyonları Son Kısım

Bayrak formasyonu ve flama formasyonu ne demek olduğundan bahsettik. Borsada ne işe yaradıkları ve beklentilerinin ne olduğunu konuştuk.

Gerek bayrak formasyonu olsun, gerek flama formasyonu olsun, gerek de diğer formasyonlar olsun hiçbir teknik gösterge ya da formasyon fiyat tahmini yapmak için bir başına kullanılmamalıdır. Yetersiz kalır. Teknik analizde ve indikatör nedir yazımızda bahsettiğimiz gibi gerek indikatör olsun gerek formasyonlar olsun tek başlarına yeterli olmazlar. Piyasa grafikleri ve verileri üzerinden ve de diğer göstergeler üzerinden verileri birleştirerek çok daha doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.

Tek bir gösterge ya da formasyon yeterli değildir. Bol sayıda indikatör ya da formasyon kullanmak da kafanızı inanılmaz karıştırır. Bundan dolayı kendinize en uygun 1-2 tane (hani olursa 2-3 tane) gösterge ya da formasyonu bulup teknik analiz yaparken bunlardan yola çıkarak fiyat tahminleri yapmanız daha verimli bir yol izlemenizi sağlar.

Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bol kahkahalı, bol kazançlı an’larınız olsun..

Sağlıcakla efendim..

Yorum yapın