Bilgisayardan ve Hoparlörlerden Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü 2020

Bilgisayardan ses gelmiyor, bilgisayardan ses çıkmıyor gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz. Eğer ki dizüstü masaüstü bilgisayarımdan ses gelmiyor sorunu ve çözümü, laptoptan ses gelmiyor, hoparlörden ses gelmiyor, bilgisayar sesi nasıl açılır?, Ses ayarları nasıl yapılır?, Bilgisayarda mikrofon sesi nasıl açılır gibi dertleriniz veya anlık problemleriniz varsa sizlere birkaç çözüm sıraladık.

Yazı içeriğinde bilgisayardan ses gelmiyor, bilgisayarımdan ses gelmiyor nasıl düzeltirim, laptoptan ses gelmiyor, Windows 10 ses ayarları nasıl yapılır, bilgisayar sesi nasıl açılır, ses ayarları nasıl açılır, dizüstü bilgisayar sesi nasıl açılır, Windows 7 bilgisayardan ses gelmiyor Windows 8, bilgisayardan ses çıkmıyor, bilgisayar ses ayarları, hoparlörden ses gelmiyor, hoparlör ses ayarları, hoparlör çalışıyor ama ses gelmiyor gibi çok çeşitli sorunlarınız için çözüm yöntemi olabilir.

RocketJump tarafından Clinton Jones Fun GIF

Çözümler çoğunlukla Windows 10 kullanıcılarına yönelik olsa da kabaca her türlü bilgisayara uygun çözümler de bulunmakta. Bu çözümleri anlaşılır ve sade bir dil kullanarak en basitinden en karmaşığına doğru olabildiğince sıraladık.

Bilgisayardan ses gelmesi konusunda problem yaşayanlardansınız buyurun yazımıza..

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

1.. Unutulmuş Olabilen Basit Birkaç Çözüm

Bilgisayarımdan ses gelmiyor diyenlerdenseniz işinize yarayabilecek birkaç tane oldukça basit yöntem şu şekilde:

24etrtry5t4t4t5y5

Bilgisayarınızın sesi kısık olabilir mi? Tabi ki bunu farketmişsinizdir, çoğunuz bunun gibi basit sebepten buralara kadar araştırmak için gelmezsiniz. Ancak sayfada binlerce okuyucu var ve illaki birkaç tanesi bunu unutmuş olabiliyor. Ses gelmiyorsa masaüstünde sağ alt kısımda, Görev Çubuğu’nun en sağ taraflarında ses işareti bulunuyor olmalı. Bu işarete tıklayın ve ses seviyenizi yukarı çekin.

24etrtry5t4t4t5y5Ses aygıtlarının takılmasında problem olabilir mi? Taktığınız ses aygıtı yuvaya iyice girmemiş olabilir mi? Çıkarıp tekrar takmayı deneyin. Aşırı zorlamayın ancak tamamen girdiğinden de emin olun. Ses cihazınızı bir başka makinede de deneyebilirsiniz.

24etrtry5t4t4t5y5 Yanlış USB yuvasına veya yanlışlıkla AUX yerine mikrofon girişine takmış olabilir misiniz? Taktığınız USB girişini bir değiştirin. Diğer USB portlarını ayrı ayrı deneyin. Düzelirse bilgisayardan ses gelmiyor sorununuzun çözümü basittir. Hatta USB şeklinde değil de AUX kablosuysa o kısmı da kontrol edin. AUX girişi ile mikrofon girişini karıştırmış veya yanlışlıkla diğerine takmış olabilirsiniz. AUX girişi ve AUX kablo ucu genelde yeşil olur. Mikrofon girişi ve kablosunun ucu da pembe olur bunlara dikkatlice bakıp tekrar deneyin.

24etrtry5t4t4t5y5 Dışarıdan bağladığınız cihaz mevcutsa bu cihazın gücü bitmiş olabilir mi? Herhangi dışarıdan bağladığınız bir ses aygıtı bulunuyorsa bu aygıtın güce takılı olduğundan veya şarjının bitmediğinden emin olun. Bu tip unutkanlıklar yapılabiliyor.

24etrtry5t4t4t5y5Ses cihazlarınız bozuk olabilir mi? Dışarıdan bağlantı yaptığınız cihazlarınızda problem olabilir mi? Diğer bilgisayarlarda ya da başka yerde bu cihazların ses verip vermediğini deneyin. Belki de elinizdeki ses cihazı bozuktur.

24etrtry5t4t4t5y5 Bilgisayarınızı kapatıp açtınız mı? Bilgisayarınızı kapatıp açın. İnanılmaz derecede işe yarayabilen bir yöntem. Kullanıcıların çoğu bu gibi basit bir çözümle sorunlarını halledebiliyor. Bir uygulamanın veya yanlış bir bağlantının sonucunda bilgisayardan ses gelmiyor sorunuyla karşılaşabiliyorsunuz. Bazen bu sorunun çözümü bilgisayarı yeniden başlat seçeneğinden geçiyor.

24etrtry5t4t4t5y5Ses kaynağını doğru seçin. Sağ alttaki ses işaretine tıkladığınızda ses düzeyi gelecektir. Bu ses düzeyinin sağ üst tarafında yukarı yönlü ok işaretine tıkladığınızda ses kaynaklarını göreceksiniz. Kullandığınız ses aygıtının ismini biliyorsanız buradan doğru bir biçimde seçmeyi deneyin.

 

2.. Cihazlarınızdaki Olası Problemleri Keşfedin

wret4y5y56y6

Bilgisayarımdan ses gelmiyor, laptoptan ses gelmiyor, hoparlörden ses gelmiyor, bilgisayardan ses gelmiyor, bilgisayar sesi nasıl açılır? Ses ayarları nasıl yapılır? Bilgisayarda mikrofon sesi nasıl açılır gibi problemleriniz bulunuyorsa bilgisayarınızda küçük bir genel gözlem yapsanız iyi olur. Herhangi bir güncellemesi eksik olabilir. Bu konuda bir sorun var mı kontrol edin.

wret4y5y56y6

Ya da bu tür problemleriniz varsa ve ses gelmiyorsa kullandığınız cihazları da gözden geçirmenizde fayda var. Masaüstü bir bilgisayarda hoparlör kullanıyorsanız ve bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız hoparlörün fişi takılı olmayabilir, AUX kablosu takılı olmayabilir, yanlış takılı olabilir. Yeterince oturtulmamış olabilir. Ya da çalışmıyor olabilir.

wret4y5y56y6Bluetooth hoparlör kullanıyorsanız cihazın şarjı bitmiş olabilir. Bağlantınız kopmuş olabilir ya da bağlantı yapmamış olabilirsiniz. Bundan dolayı bilgisayarımdan ses gelmiyor diyebilirsiniz. Bu seçenekleri hızlıca gözden geçirmenizde fayda var. Bir sorun olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarda ses gelmiyor sorununuzun çözümü belki de gözünüzün önündedir.

3545y65y6u

3.. Sorun Gider Seçeneğini Deneyin

Bilgisayardan ses gelmiyor sorununuzun çözümünü bilgisayara danışarak da bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey sol alttaki Windows ikonuna, yani Başlat kısmına sağ tıklamak. Gelen seçeneklerden Sistem üzerine tıklayın.

454y5y5y6u

Ayarlar kısmı açılacaktır. Sol tarafta Ses diye bir seçenek var. Ona tıklayın.

Sesle ilgili bilgilerin olduğu kısım gelecektir. Orada ses düzeyinin hemen altında Sorun Gider diye seçenek bulunmakta. Buna tıklayın.

rt5y5uy6u6u

Sorun Gider butonuna tıkladıktan sonra Sorunlar Algılanıyor kısmı gelecektir. (Bazen bilgisayarınızdaki ses cihazlarınızı gösterir ve cihazınız bunlardan hangisi ise onu seçerek İleri demeniz gerekir.)

Geliştirmeleri aç, Geliştirmeleri açma gibi seçeneklerin olduğu kısım gelecektir.  Geliştirmeleri açma diyerek devam edebilirsiniz. Olası sorunları algılayacaktır ve buradaki talimatları izleyerek bilgisayardan ses gelmiyor probleminizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

et4t5yy6u7

4.. Windows Ses Sürücülerini Güncelleştirin

Bilgisayardan ses gelmiyor probleminiz hala devam ediyorsa bir de basit bir şekilde Ses sürücülerinizi güncellemeyi deneyin.

İlk olarak sol alttaki arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazıp gelen kısımda bunu seçin ve girin.

ety5y5y6u6u

Aygıt Yöneticisi penceresi açılacak. Burada bulunan seçeneklerden alt taraflara yakın Ses,video ve oyun denetleyicileri isimli kısmın yanındaki ok işaretine tıklayarak bu kısmı genişletin. Genişlettiğiniz kısımda bilgisayarınıza ait ses sistemleri çıkacak. Buradan hoparlörünüzü bulun ve üzerine sağ tıklayın.

Sağ tıkladıktan sonra Özellikler deyin.

wr4t5y5y6

Hoparlörünüze ait özelliklerin bulunduğu küçük bir sekme gelecek. Burada üst kısımda Sürücü seçeneğine tıklayın. Sonrada aşağıdaki seçeneklerden Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.

Size Sürücüleri nasıl aramak istiyorsunuz? diye bir soru soracak. Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara seçeneğini seçin. Bu işlemden sonra internet üzerinden gerekli sürücü yazılımını bulacak ve güncelleyecektir. Sizin yapmanız gereken üç beş dakika bu işlemin tamamlanmasını beklemek ve tamamlandıktan sonra, yani sürücü güncelleştirildikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açmak olacaktır.

Bilgisayarımdan ses gelmiyor sorununuz muhtemelen düzelmiş olacaktır.

etrty65u6u7u
Endişelenmeyin, GİF’lerden normalde de ses gelmiyor.. Biz de duyamıyoruz..

5.. Ses Sistemlerini Bir Kaldırın Ve Bilgisayarınızı Tekrar Başlatın

Aslında yöntem 4’teki ile hemen hemen aynı bir yöntem.

Çalıştır üzerinden Aygıt Yöneticisini açın.

Aygıt yöneticisini Başlat menüsünden bularak, ya da Masaüstünde sol alttaki arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazıp arattırarak bulabilirsiniz. Ya da Sol alttaki arama kısmına Çalıştır yazarsınız, Çalıştır açılınca Çalıştır içerisine fotoğraftaki 1 numarada olduğu gibi hdwwiz.cpl yazıp Enter’a tıkladığınızda Aygıt Yöneticisi açılacaktır.

t4y5y55y

Aygıt Yöneticisi açılınca 2 numaralı kısımdaki çevresini çizdiğim alan içerisinde bulunan her şeye sağ tıklayıp Kaldır deyin.

Hepsini tek tek kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın veya yeniden başlatın. Bilgisayarımdan ses gelmiyor sorununuz muhtemelen düzelmiş olacaktır.

Düzelmediyse ya da masaüstündeki sağ alt kısımda bulunan ses simgesinde çarpı işareti bulunuyorsa Aygıt Yöneticisindeki kısma geri gelin ve üst kısımda 3 ile işaretlediğim kısma tıklayın. Eksik olan şeyleri bulup otomatik indirecektir.

Böylelikle bilgisayardan ses gelmiyor probleminden kurtulmuş olacaksınız.

wrt4t45y6

6.. “Çalıştır” Kullanarak Ses Sistemlerine Ufak Bir Reset Atın

Hala bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız bir de ses sistemlerine ufak bir reset atmayı deneyin. Bunun için Hizmetler kısmını açmanız gerekiyor.

Sol alttaki arama kısmına Hizmetler yazıp aratabilirsiniz. Ya da gösterişli açmak istiyorsanız Çalıştır’ı açın. (Sol alttaki arama kısmına çalıştır yazıp aratabilirsiniz). Çalıştır içerisine services.msc yazıp Enter’a basın.

t4ry5y6u6u6

Hizmetler penceresi açılacaktır. Bu kısımda bulunan seçeneklerden Windows Ses yazan seçeneği bulup üzerine sağ tıklayın. Yeniden başlat deyin.

Muhtemelen bilgisayardan ses gelmiyor sorununuz çözülmüş olacaktır. Müziğinizi ya da açık uygulamanızı kapatıp tekrar açın ve test edin.

wr4t55y5y

7.. Bazı Güncelleştirmeleri Kaldırın (Windows 8 ve Windows 8.1 için)

Eğer bilgisayarınızda Windows 8 veya 8.1 kullanıcısı iseniz bazı güncelleştirmeleri kaldırarak bu sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

et4t65y66u767u

Dizüstü bilgisayarımdan laptoptan ses gelmiyor diyorsanız bir de bu çözümü deneyin.

et4t65y66u767uMasaüstünde Arama kısmına Çalıştır yazıp Çalıştır’ı açın.

et4t65y66u767uÇalıştır’da control update yazın ve Enter’a tıklayın. Karşınıza güncelleştirme sayfası gelecektir. Sol alt kısımda Yüklü Güncelleştirmeler diye bir seçenek olmalı ona tıklayın. Bu sayfanın gelmesi birazcık uzun sürebilir, bekleyin.

et4t65y66u767uBilgisayarınızdaki yüklü güncelleştirmeler kısmı gelecektir. Burada (KB2962407) güncelleştirmesini bulun. Sağ tıklayın ve Kaldır deyin.

et4t65y66u767uSonrasında ise bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Muhtemelen bilgisayardan ses gelmiyor sorununuz düzelecektir.

ses GIF

8.. Ses Aygıtını Kontrol Edin (Windows 10 için)

 

Eğer bilgisayarınızda lisanslı bir Windows 10 kullanıyorsanız ve bilgisayardan ses gelmiyor problemiyle karşı karşıyaysanız bilgisayarınızdaki ses aygıtının etkin olup olmadığına bir göz atabilirsiniz.

ertet4t5y5yy5yMasaüstünde boş bir alana sağ tıklayın. Açılan pencerede Kişiselleştir seçeneğine tıklayın. Karşınıza Ayarlar penceresi gelecektir. Sol taraftaki Kişiselleştirme yazan kısmın altında Temalar olacak ona tıklayın. Açılan kısımda Gelişmiş Ses Ayarları seçeneğine tıklayın. (Masaüstü sağ tık > Kişiselleştirme > Temalar > Gelişmiş Ses Ayarları)

ertet4t5y5yy5yBaşlığında “Ses” yazan bir pencere gelecek. Kayıttan Yürüt yazan kısım açılacaktır. Eğer burada Yüklü Ses Aygıtı Yok yazıyorsa ses aygıtınız etkin durumda değildir. Yani bilgisayarınızda ya gerçekten ses aygıtı yok ya da şuanda bilgisayarınız ses aygıtını görmüyordur. Bu kısımda yapmanız gereken şey Yüklü Ses Aygıtı Yok yazan kısımda boş bir alan Sağ Tıklayın ve Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster seçeneğini seçin.

ertet4t5y5yy5yKarşınız ses aygıtlarınız gelecektir. Ses aygıtınızın üzerine sağ tıklayın ve Etkinleştir deyin. Bu şekilde yaptığınızda ses aygıtınızın üzerinde yeşil tik oluşacaktır. Bu işaret ses aygıtınızın etkin olduğunu yani aktif halde olduğunu gösterir.

ertet4t5y5yy5yDilerseniz ses aygıtınızın üzerine tekrar sağ tıklayıp Sına diyebilirsiniz. Böylece bilgisayardan ses gelmiyor sorununuzun çözülüp çözülmediğini öğrenebilirsiniz.

ses GIF

9.. Hoparlör Frekans Biçimini Değiştirmeyi Deneyin

Bilgisayardan ses gelmiyor ya da hoparlörden ses gelmiyor gibi sorunlarınız sürüyorsa hoparlörünüzün frekans ayarlarına bağlı bir sorunla da karşı karşıya olabilirsiniz.

rety5y6y65u6u

Sol alt kısımda bulunan Windows silüetine (Windows ikonuna) (1 numaralı kısım) sağ tıklayın. Sistem deyin (2).

Ses kısmına girin (3). Sağ tarafta karşınıza ses ile ilgili pencere gelecek.

ert5y6u6u7ı

Sahip olduğunuz hoparlörün ismini bulun ve hemen altında bulunan Cihaz Özellikleri yazan kısma tıklayın (4). Cihaz özellikleri penceresi açılacak.

Burada aşağı doğru inince Ek Cihaz Özellikleri yazan bir kısım göreceksiniz. Oraya tıklayın. (5)

etr4t5y6u6u7u

Karşınıza Hoparlör Özellikleri yazan küçük yeni bir pencere açılacak. Burada üst kısımdaki seçeneklerden Gelişmiş (Advanced olarak da geçebilir) seçeneğine tıklayın. (6)

Bu kısım hoparlörünüzün hangi frekansta ve hangi bit değerinde çalıştığını gösterir. Buradan dilediğiniz seçeneği seçin (7) ve sağ tarafta bulunan Sına butonuna tıklayın (8). Bu frekansların hepsini ayrı ayrı deneyebilirsiniz. Ses almaya başladığınız frekansı Uygula kısmına tıklayıp kaydedebilirsiniz(9).

Böylece bilgisayarımdan ses gelmiyor ya da hoparlörden ses gelmiyor sorununuzu çözmüş olursunuz.

ses GIF

10.. Ses Karıştırıcısını Kontrol Edin

Masaüstündeyken sağ alt kısımda görev çubuğunun en sağ taraflarında bulunan Ses Simgesinin üzerine sağ tıklayın.

Gelen seçeneklerden Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç seçeneğine tıklayın. Karşınıza ses yükseklik değerleri bulunan küçük bir pencere gelecek. Burada Hoparlörün ses ayarı, Sistemin ses ayarı ve bu ikisine ek olarak da o anda açı olan uygulamalarınızdaki ses ayarları gözükecektir.

4try5y6u6u7u

Benim şuanda sadece Chrome açık olduğu için Hoparlör ve Sistem ses değerlerine ek olarak sadece Chrome’un ses değeri görülüyor.

>> Eğer bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız buradaki Hoparlör ses düzeyi ya da Sistem Ses düzeyi kapalı olabilir onları açın. Beşgen çubuğu tutup yukarı kaydırabilirsiniz.

>> Eğer açtığınız uygulamada ses alamıyorsanız buradaki ses değeri kapalı olabilir. Açık olan uygulamaların ses düzeylerine bir bakın. Kapalıysa beşgen şekildeki ses düzeyi göstergecini tutup yavaşça yukarı sürükleyin ve en üst seviyeye getirin.

Böylelikle uygulamadaki ses problemini çözmüş olursunuz. Ya da bilgisayarımdan ses gelmiyor probleminizi çözüme kavuşturmuş olursunuz.

et54y566u76ı7ı

Bilgisayardan ses gelmiyor, bilgisayarımdan ses gelmiyor nasıl düzeltirim, laptoptan ses gelmiyor, Windows 10 ses ayarları nasıl yapılır, bilgisayar sesi nasıl açılır, ses ayarları nasıl açılır, dizüstü bilgisayar sesi nasıl açılır, Windows 7, bilgisayardan ses gelmiyor Windows 8, bilgisayardan ses çıkmıyor, bilgisayar ses ayarları, hoparlörden ses gelmiyor, bilgisayar ses gelmiyor, hoparlör ses ayarları, hoparlör çalışıyor ama ses gelmiyor Lenovo laptop ses gelmiyor gibi bazı sorunlarınızı çözüme kavuşturabilecek bir yazıyla karşınızdaydık.

Siz de aklınıza gelenleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ya da aklınıza takılan şeyleri yorum kısmında sorabilirsiniz.

Sağlıcakla..

 

Yorum yapın