En Gizli İşlemlerinizi Koruyun: Windows Bilgisayarlarda Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Windows bilgisayarda ekran klavyesi nasıl açılır? Windows ekran klavyesi açma 2020, Windows ekran klavyesi indir/kısayolu, açılmıyor, kapatma gibi araştırdığınız konular için kapsamlıca bir yazıya hoş geldiniz.. Ekran Klavyesi hangi tuşla açılır? Windows 8 de ekran klavyesi nasıl açılır? Bilgisayar klavye olmadan nasıl kullanılır? Klavye dil ayarları nasıl değiştirilir? Google ekran klavyesi ctrl+alt+del nasıl yapılır? Ekran klavyesi indir, kısayol, Cekran klavyesi, ekran klavyesi açılmıyor, sabitleme, sanal klavye gibi çok çeşitli konulara da cevaplar bulabilirsiniz.

Windows ekran klavyesi açma nasıl yapılır? Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda bir ekran klavyesi olduğunu duymuşsunuzdur. Pek çok durumda bilgisayarların fiziksel klavyesi devre dışı kalabiliyor (klavyenin icatı) ve bu klavyeye muhtaç olabiliyoruz. Bazen de şifrelerimizi veya güvenlik bilgilerimizi koruma amaçlı fiziksel klavye yerine ekran klavyesi kullanımını tercih edebiliyoruz. Bunun için Windows 7, 8, 8.1 ve 10 modellerinde Windows ekran klavyesi nasıl açılır, nasıl kullanılır, erişim kolaylığı var mıdır merak ettiklerinizin hepsini yazıya döktük.

eetgry5y5y5
Bazen hız ve teknik, güvenliğiniz için yeterli olmuyor..

Bazen klavyemizin başına işler gelebiliyor, 1 hafta önce üzerine içecek döktüğümüz klavye şimdi iyice arızalanmış, kullanılamaz olabiliyor. Ya da çok kullandığımız bazı tuşları bir şekilde çalışmaz hale gelebiliyor. Ya da keylogger virüslerden korunmak için özellikle ödeme işlemlerinde olsun, çok önemli belgelerimize şifre ile ulaştığımız kısımlar olsun Ekran klavyesini tercih edebiliyoruz.

Ekran klavyesinin çeşitli yerlerde  “On-Screen Keyboard” baş harflerinin kısaltılmışı olan OSK şeklinde görürsünüz.

Windows Bilgisayarlarda Ekran Klavyesi Açma

Ekran klavyesi nasıl çalıştırılır inceleyelim:

1.. Windows 10 ekran klavyesi nasıl açılır?

Windows 10 işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda ekran klavyesini açmak için çeşitli yöntemler mevcut. Kolay ulaşımdan zora doğru sıraladık.

 • Yöntem1: En basit olanı. CTRL + Windows + O olmak üzere 3 tuşa aynı anda basarsanız ekran klavyeniz açılacaktır. Yine aynı tuşlara basarak da kapatabilirsiniz. Ancak fark etmek gerekir ki bu işlem için fiziksel klavyenize ihtiyacınız var.
 • (Buradaki O tuşu, OSK manasına gelmektedir. Osk’nin açılımının On-Screen Keyboard olduğunu belirtmiştik.)
 • Yöntem2: Fiziksel klavyeniz olmadan da gerçekleştirebileceğiniz bir yöntem. Farenizle veya dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik kısmıyla (touchpad) ekranınızın alt kısmında bulunan Görev Çubuğu üzerine gelip sağ tıklayın.
 • Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster diye bir seçenek olacak ona tıklayın.
 • Görev Çubuğunun en sağ kısmında Saat ve Tarih’in olduğu kısma yakın Dokunmatik Klavye simgesi belirecek Ona tıklayarak ekran klavyesini açabilirsiniz.
 • Ekran klavyesinin sol üst kısmından da boyutunu vb. gibi şeyleri ayarlayabilirsiniz.
 • Yöntem3: Görev çubuğunuzun sol tarafında, Başlat’ın hemen yanında “Aramak için buraya yazın” diye bulunan Aratma alanı vardır. Oraya Ekran Klavyesi yazarsanız Ekran Klavyesi uygulamasını bulacaktır. Bu uygulamanın üzerine tıklarsanız açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
ert45y5y66u67
Başlat’a, “Ekran Klavyesi” yazıp aratarak Ekran Klavyesini açmak..
 • Yöntem4: “Aramak için buraya yazın” kısmına osk yazarsanız Ekran Klavyesi uygulamasını göreceksiniz. Üzerine tıklayarak açabilirsiniz.
 • Yöntem5: Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde Windows simgesine benzer bir simge bulunur. Buranın ismi “Başlat” diye bilinir. Geçmiş yıllarda orada Başlat yazdığından ismi bu şekilde kalmıştır. Başlat’a SAĞ tıklayın. Çalıştır diye bir seçenek olacak (“Windows + R” kombinasyonu ile de kolayca erişebilirsiniz). Ona tıklayın ve çıkan alana osk yazın. Sonra Enter’a basarsanız ekranınızda Ekran Klavyesi belirecektir. (“Windows + R” yap > osk yaz > Enter’a bas )

etrt5yt6y6u6u

 • Yöntem6: Başlat’a SOL tıklayın. Aç/kapa simgesinin üstünde Ayarlar simgesi olacak. Ayarlar simgesine tıklayın. Erişim Kolaylığı’na girin. Sol taraftan alt kısımlarda Klavye diye seçenek olacak. Klavye’ye tıklayın. Ekran Klavyesini kullanın kısmının altındaki Açık / Kapalı seçeneklerinden Ekran klavyesini açabilirsiniz. Bu yöntem de tamamen Mouse üzerinden veya toucpad üzerinden yapılabilecek bir seçenektir. Yani bu yöntem için fiziki klavyeye ihtiyacınız yok. Başlat > Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Klavye > Ekran Klavyesi > Açık.
eret4t55y6u
Çalıştır üzerinden “osk” ile sanal klavyeyi açmak..

 

Tabi ki daha farklı ve uzun yollardan da seçenekler vardır ulaşmak için. Yazdığımız 6 yöntemi değerlendirerek bir şekilde işleminizi gerçekleştirebileceğinize inanıyoruz. Bu yüzden diğer seçenekleri yazmaya gerek yok.

 

2.. Windows 8 ve 8.1 ekran klavyesi nasıl açılır?

Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda ne yazık ki “ctrl + Windows + O” kombinasyonu işe yaramıyor. Bundan dolayı diğer seçenekleri değerlendirmek gerekli.

wtet5y5yy6u6u
“Dokunmatik Klavye Düğmesi”ne tıklayarak ekran klavyesini açmak..

 

 • Yöntem1: En alttaki Görev Çubuğuna sağ tıkla. Dokunmatik klavye düğmesini göster seçeneğine tıklayın. Görev çubuğunun en sağ taraflarında, saat ve tarihin yanında Dokunmatk klavye simgesi çıkacaktır. O simgeye tıklayarak açabilirsiniz.
 • Yöntem2: Ekran klavyesini açmak için Başlat’a sağ tıklayın. Çalıştır seçeneğine tıklayın. Osk Enter’a bas. Ekranında klavye belirecektir.
 • Yöntem3: Windows tuşu ile R tuşuna birlikte basarsanız (Win + R kombinasyonu) ekranınıza Çalıştır Çalıştır’daki alana osk yazıp entera basarsanız ekranınızda klavye otomatik biçimde belirecektir.
 • Yöntem4: Denetim Masası sistemini bulun. Erişim Kolaylığı kısmından Erişim Kolaylığı Merkezi’ne, sonrasında ise Bilgisayarı faresiz klavyesiz kullanma seçeneğine tıklayın. Gelecek olan bölümde Ekran klavyesinin altındaki butonu Açık hale getirin. Ekra Klavyesi gelecektir.

Yöntem 1 ve yöntem 4 fiziksel klavyeniz olmadan, ekran klavyesini bulmak için yapabileceğiniz kolay yöntemlerdir.

 

3.. Windows 7 Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Windows 7 işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda ekran klavyesini açmak için yapmanız gereken bazı yöntemleri verdik. Windows 7 için seçenekler bir tık daha az. Ama çeşitli yöntemlerle çoğaltılabilir tabi.

 • Yöntem1: Windows + R tuşlarının ikisine birlikte basarak Çalıştır kısmını açın. (Win + R basarsanız çalıştır otomatik gelecektir). Çalıştır kısmına osk yazıp enter tuşuna basın. Ekran klavyesi ekranınıza gelecektir.
 • Yöntem2: Başlat’a tıklayıp Çalıştır seçeneğini bulup tıklıyoruz. Çalıştır açılınca yine oraya osk yazıp entera basarsanız ekranınıza klavye gelecektir.
 • Yöntem3: Başlat’a tıklayıp, Tüm programlar içerisinde Aksesuarlar seçeneğini bulun. Erişim kolaylığı deyin. Sonrasında da Ekran klavyesine tıklayın. Klavye ekrana gelecektir. (Başlat > Aksesuarlar > Erişim Kolaylığı > Ekran Klavyesi ).

Osk açılımın on-screen keyboard manasına geldiğini belirtmiştik.

rtrtdfrty5y5y5r3
Başlat>Windows Erişim Kolaylığı>EkranKlavyesi

 

4.. Google Chrome Sanal Klavye Nasıl Açılır?

Sanal klavye de ekran klavyesinin bir diğer adıdır. Windows 7, Windows 8, Widows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yukarıda anlattığımız yöntemlerle kolaylıkla sanal klavyeyi çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Bunlardan en basit olanı “Win + ctrl + o” tuşlarının üçlü kombinasyonuna birlikte basmaktır. Ancak bu yöntem Windows 10 için geçerlidir.

Windows 7, 8 ve 8.1 için ise en basit yöntem “win + r” tuşlarına birlikte basıp, Çalıştır’ı açmak. Ve oraya osk yazıp enter’a basmak olacaktır.

Diğer yöntemler için de yukarıdaki kısma göz atabilirsiniz.

 

5.. Tablette ekran klavyesi nasıl açılır?

Windows 10 kullanan tabletlerde masaüstü ve tablet modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Tablet formatındayken dokunmatiik klavye otomatik bir biçimde açılır.

Ancak eğer masaüstü formatına geçerseniz dokunmatik klavye otomatik olarak açılmayacaktır. Dokunmatık klavye tablet formatına özgü olduğundan herhangi bir metin alanına tıkladığınızda otomatik olarak karşınız gelen dokunmatik ekran, masaüstü formatındayken gelmeyecektir.

Bunu düzeltmek için en fazla kullanılan yöntem  Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Yazma > en altlarda “Tablet modunda değilken ve bağlı bir klavye olmadığında dokunmatik klavyeyi göster” seçeneği var. Bu seçeneği Açık hale getirdiğimizde sorunumuz ortadan kalkacaktır.

Artık masaüstü formatındayken de dokunmatik metin alanlarında ekranınız otomatik olarak karşınıza gelecektir.

 

6.. Ekran Klavyesi Kullanma ve Ayarları

Dokunmatık klavyesini ekranınıza getirdikten sonra fareniz ya da touchpad kısmınız ile kolaylıkla yazı yazabilirsiniz.

Bunun yanında üst tarafından tutup sürükleyerek istediğiniz konuma getirebilirsiniz.

r35r4tgry5u6u
Sanal klayvede bazı ayar yöntemleri..

1) Ekstra ayarlarınız için ekran klavyesinin sol üst kısmında klavye işaretine tıkladığınızda çeşitli ayarlar açılacaktır. Bu kısımda klavyenizi istediğiniz boyutlara getirebilirsiniz. Yine bu kısımda ayrıca bir “ayar” işareti var, dişli çarka benzer bir işaret. Ona tıkladığınızda da klavyeniz ile ilgili ayarlar bölümü açılacaktır. (Şu adımları izlerseniz Ekran klavyesi > Sol üst kısmındaki klavye işareti > Ayarlar simgesi > Ekran klavyesi ayarları kısmına gelmiş olacaksınız)

2) Ekran klavyesi dil ayarları nasıl yapılır? Ekran klavyesini kullanırken yazdığınız metni otomatik olarak algılayıp hangi dilde olduğuna karar verip ona yönelik tahmini kelimeleri karşınıza veriyor. Dilde ayarlama yapmak istiyorsanız da şu adımları takip ederseniz Ekranınıza gelen klavye > Sol üst kısımdaki klavye işareti > A simgesi > Dil ayarları kısmına gelmiş olacaksınız. Buradan dil ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca kendinize has dokunmatik bir klavyeye sahip olmak istiyorsanız klavye indir gibi fazla kullanılan seçeneklerle kendi zevkinize göre dokunmatik klavyeler indirebilirsiniz.

etert6565y6u
Güzel bir klavyeniz olması güvenliğinizi ikinci plana atmanıza neden olmasın.. Arada Ekran klavyesini deneyin..

Ekran Klavyesi hangi tuşla açılır? Windows 8 de ekran klavyesi nasıl açılır? Bilgisayar klavye olmadan nasıl kullanılır? Klavye dil ayarları nasıl değiştirilir? Google ekran klavyesi ctrl+alt+del nasıl yapılır, klavy indir kısayol, ekran klavye açılmıyor, sabitleme gibi çok çeşitli konularda bilgilerimizi aktarmaya çalıştık.. (Microsoft)

Siz de merak ettiklerinizi diğer arkadaşlar gibi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın