Hızlı Kaçamaklar: En Güncel ve Hızlı DNS Adresleri Listesi!

En iyi en hızlı dns adresleri listesi ve en güncel dns sunucuları, dns ayarları gibi başlıklar hakkında güzel bir yazıyla karşınızdayız. DNS nedir? Ne işe yarar? En hızlı dns 2021 hangisidir? Bu dns ayarları nasıl yapılır? En güvenilir dns adresi hangisidir? En iyi DNS 2021 hangisi? En iyi dns sunucuları hangileri? DNS değiştirmenin zararları var mı? En iyi dns ayarları ne olmalı? gibi temel soruların cevapları hosgelir.com’da sizlerle!

Çoğumuz daha hızlı bir internete sahip olmak için buradayız. Bu sorunun çeşitli yöntemleri olsa da manuel olan seçenekler arasında DNS adresi değiştirmek de var. Dns adresi değiştirerek zaman zaman engellenmiş olan youtube, wikipedia ya da sosyal platformlara ulaşım sağlanılabiliyor. Güvenli ve hızlı bir dns değişikliği bazen sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabiliyor. İşte bu yüzdendir ki 2021 en hızlı dns, güncel en iyi dns adresleri listemizle karşınızdayız. Öncelikle dns nedir ve ne işe yarar bir bakıp hızlıca listeye geçelim.

Dns Nedir?: Dns, internet ortamındaki sayfaların sayılarla kodlanmış hallerinin bize url isimleri ile gözükmesini sağlayan sistemdir diye özetleyebiliriz. Her sayfanın (numarayı sallıyorum) 145.32.46.46 gibi kodlanmış halleri vardır. Bu numaralara IP adresi denir. Sayfaların IP adreslerinin www.hosgelir.com gibi url hallerine gelmesini ise DNS dediğimiz bu yapı sağlar. İngilizce’deki açılımı Domain Name System olarak geçer. Türkçe’de Alan İsimlendirme Sistemi olarak karşılık verebiliriz.

etr5y5y6u6u
Gün içinde ihtiyacımız olan wikipedia gibi platformlara ulaşmamız gerekebiliyor.

DNS Ayarları Değiştirme

En iyi ve en hızlı dns güncel listesi öncesinde dns ayarları nasıl değiştirilir gelin ona bir bakalım. Sonrasında en iyi dns listesi hakkında görüşlerimizi verelim.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? 

DNS ayarları değiştirmenin çeşitli platformlarda çeşitli yöntemleri var. Windows 10 için ya da İphone ve İpad gibi sistemlerde küçük farklılıklar gösterebiliyor. Windows 10 dns ayarları değiştirme nasıl yapılır onu kısaca bir anlatalım.

Windows 10 dns ayarları nasıl değiştirilir? Aşağıdaki basamakları izleyerek kolaylıkla dns ayarlarını değiştirebilirsiniz.

et54y5y6u6u6u

1.. Masaüstüne gelin. Ekranın sağ alt kısmında ağ simgesine ya da wi-fi simgesine SAĞ tıklayın. Ağ ve İnternet Ayarları Ögesini Açın yazan seçeneği açın.

et4t5y66u67u7

2.. Karşınıza bir sayfa açılacak. Sağ tarafta “Gelişmiş ağ ayarları” başlığı altında Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir yazan kısma tıklayın.

et5y6uı7ı7ı8

3.. Ağ bağlantıları listesini gösteren yeni bir pencere açılacak. Burada sizin kullanmakta olduğunuz ağı bulun. Üzerine SAĞ tıklayın. Özellikler deyin.

et5y6u7ı7ı87ı

4.. İnternet Protokolü Sürüm 4 ( TCP/IPv4 ) seçeneğine ÇİFT tıklayın. (Ya da aynı seçeneğe tıklayıp sağ alt orta kısımdaki Özellikler deyin) (Birini yaptıysanız diğerine gerek yok)

 

5.. Otomatik seçenekler seçili olduğu için şuanda işlem yapamamaktasınız. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretlemeniz lazım. Sonrasında ise seçmiş olduğunuz Güncel dns adreslerinin bir tanesini buraya yazabilirsiniz.

et4t5y5y66

6.. Dns adresini girdikten sonra Tamam ‘a tıklayın. (Bunu yapmazsanız kaydolmaz).

Dns değiştirme işlemi Windows 10 sistemlerinde bu kadar basit.

etry56u76u7
Hızlı dns adresleri ile bazen yasaklanan mamalara ulaşabiliyoruz..

Gel gelelim güncel dns adresleri hangileri? En hızlı dns 2021 listesi, en iyi dns adresleri, en iyi dns sunucuları listesi hangileri? bir bakalım.

En İyi, Ücretsiz, Güncel, Aktif ve En Hızlı DNS Adresi Listesi 2021

İnsanlar hızlı dns adreslerini ya sahip olduğu ağ bazı siteleri yasakladığı için, ya sansürlediği için ya yavaş olduğu için ya da uygulamalara ve oyunlara izin vermediği için isteyebiliyorlar. Yani çok çeşitli sebepleri var. Yasaklı siteler bazen isim üzerinden yasak yiyebildiği gibi bazen de ip adresleri üzerinden yasak yiyebiliyorlar. Bu konuda bazen DNS adresi değişikliği de işe yaramayabilir bilginiz olsun.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

Günlük kullanıma uygun olacak şekilde, istediğiniz siteye girebileceğiniz güncel, ücretsiz ve hızlı dns adresleri listemiz şu şekilde:

1.. CloudFlare DNS: En Hızlı Dns Olarak da Bilinir

etr4y56uı7ıı7Cloudflare DNS: 1.1.1.1  1.0.0.1

Bilgisayarlarınızdaki ya da cihazlarınızdaki varsayılan DNS genellikle yavaş ve güvensizdir. İnternet sağlayıcınız ya da internetinize erişmek isteyen ve hatta gizlice dinleyen herkes ziyaret ettiğiniz siteleri ve kullandığınız her uygulama içeriğini şifreli olsa bile görebilir. Yeni DNS’ler bu yüzden gerekir. Ama bazı dns sağlayıcıları internet faaliyetlerinizi sızdırabilir, bunda da dikkatli olmanızda fayda var. Cloudflare bu sorunu çözdüğünü iddia ediyor ve bir yandan da en hızlı DNS olarak geçiyor.

Sizlere güvenli, güncel ve hızlı bir internet sağlayan Cloudflare DNS, sadece 14.96 ms’lik bir gecikmeye sahip. Cloudflare DNS, bağımsız DNS monitörü DNSPerf tarafından en hızlı DNS sağlayıcısı seçilmiş. Hız akımından sıraladığımızda Cloudflare DNS’yi sırasıyla 20.17 ms gecikmeyle Cisco OpenDNS, 35.29 ms gecikmeyle Google Public DNS ve 59.46 ms gecikmeyle Verisign DNS izliyor.

1.1.1.1 diziliminin kökenini merak ederseniz; bir Cloudflare ve APNIC ortaklığıyla oluşturulmuştur. Cloudflare, dünyanın en büyük ve en hızlı ağlarından birini işleten kurumdur. APNIC ise, Asya Pasifik ve Okyanusya bölgelerinde IP adres yerleşimlerini yöneten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak bilinmektedir.

Cloudflare sizlere güvenli, internet gezintilerinizi size reklam olarak geri döndürmeyen, hızlı bir dns imkanı sağmaktadır. Benim için hız önemli diyorsanız en iyi ve en hızlı dns adresleri listemizin ilk numarasında Cloudflare bulunmaktadır.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

2.. Google DNS: En Güvenilir Dns Olarak da Bilinir

etr4y56uı7ıı7Google DNS: 8.8.8.8  8.8.4.4

Google’ın daha hızlı ve daha güvenli internet amacıyla 2009 yılında çıkardığı DNS sağlayıcısıdır. Ön bellek ve DOS saldırılarına karşı korunak sağlar.

İyi, güvenilir ve hızlı DNS arayanların ya da DNS ile ilgili herhangi bir işi düşenlerin aşina olduğu IP adresi olan 8.8.8.8 8.8.4.4 milyonlarca kişi tarafından ezbere bilinmektedir. İlerde yine işim düşer diyorsanız siz de şimdiden ezberleseniz iyi olur. Pek çok araştırmada en güvenilir DNS sağlayıcı olarak görünen Google DNS bu kulvardaki liderliğini sürdürüyor ve en hızlı dnsler listemizde de 2. sırada kendine yer buldu.

Yüksek uptime süresi de diğer önemli özelliği olarak bilinir. Uptime dilimizde çalışma süresi olarak geçer. Yani bir makinenin örneğin bilgisayarın çalıştığı ya da kullanılabilir olduğu süre yüzdesi olarak geçer.  Bu yüzden önemlidir. Yani şey olarak düşünebilirsiniz: “Ben bu sayıları buralara yazıyorum giriyorum ama ne kadar götürür bu beni?”. İşte bu sorunun cevabı uptime süresi olarak geçmekte.

Google DNS, IPv4 desteğinin yanı sıra IPv6 desteği de sunmaktadır. Ancak IPv6’ya geçecek olursanız bundan sonraki tüm ayarlarınızı IPv6 desteğine göre ayarlamanız gerekebilir, bilginiz olsun.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

3.. Level3 DNS: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7Level3 DNS: 209.244.0.3  209.244.0.4

ABD, Colorado merkezli bir ağı bulunan Level3 DNS çoğu araştırmaya göre en kaliteli, en hızlı ve en güvenilir dns sunucuları arasında bulunuyor. Level3 DNS aslında uluslararası platformdaki bir telekomünikasyon şirketi olarak geçmekte. Sunduğu dns de ücretsiz olarak paylaşılmakta. Pek çok listede ilk 3te göreceğiniz hızda ve kalitede DNS sunuşu sağlamakta.

Pek çok yerde Level3 DNS hakkında aşırı güvenli olduğunu, bilgilerinizi kaydetmeyeceğini, verilerinizi üçüncü şahıslara satmayacağını onlarla paylaşmayacağını görebilirsiniz. (Harbiden de öyle gibi duruyor. Ancak yine de temkinli yaklaşmanızda fayda var. Yıl olmuş 2021. Hala bu tür vaatlere inananlardan olmamak gerek.)

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

4.. Open DNS: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7Open DNS: 208.67.222.222  208.67.220.220

ABD, Teksas merkezli bir DNS sunucusu olan Open DNS en beğenilen DNS’ler arasında bulunuyor. En güvenilir, en iyi ve en hızlı dnsler listemizde 4 numarada kendine yer buldu.

Oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip (belki de isminin göze hoş gelen çekiciliğindendir) Open DNS güçlü, hızlı ve güvenilir bir DNS olmasının yanı sıra, zararlı bulduğu sitelerden bilgilerinize gelecek saldırıları da önler. Open DNS hakkında, DNS trafiğinizi günlük olarak kaydettiğini bilmenizde fayda var.

Dediğimiz gibi Open DNS’de hız, güç ve güvenlik ön plandadır. Kontrol sistemini istediğiniz ayarlarda ayarlamak basit. Daha iyi DNS arayanlar için hız kontrolü, ebeveyn denetimleri, kimlik koruma gibi çeşitli kontrol paneli bulunan Open DNS, “izin verilen ayarların yeterli düzeyde kontrol edilmesini isteyenler” için oldukça uygun bir DNS  seçimi olacaktır.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

5.. Comodo Güvenli DNS: Oyun İçin En İyi DNS Olabilir

etr4y56uı7ıı7Comodo Secure DNS: 8.26.56.26  8.20.247.20

Oyun oynamak isteyenler için bilinen en iyi DNS sunucularından iri olan Comodo Secure DNS, hız ve güvenlik konusunda ustalaşmıştır. Mesela tercih ettiğiniz telefon şebekenizdeki ikili paketler (dakika ve internet, internet ve sms, dakika ve sms paketi) gibi hız ve güvenlik konusunu daha çok ele almış bir DNS sunucusudur.

Kullanıcısı çok fazladır ve bu güçlü Comodo Secure DNS, performans konusunda oldukça iyi işler çıkartır. Güçlü bir internete nereden erişmeye çalışmanıza bağlı olarak sunucu seçimiyle optimize edilir. Bunun yanında oldukça güçlü ve güvenilir bir alt yapıya da sahiptir.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

6..VeriSign DNS: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7VeriSign DNS: 64.6.64.6  64.6.65.6

En hızlı ve en iyi dns listemizde altıncı sırasında Verisign DNS bulunmakta. Öncelikli olarak güvenlik sistemini ele alan bu DNS ücretsiz olarak kullanılabilir. Güçlü bir güvenlik duvarına sahiptir. Verisign DNS bilgilerinizi üçüncü taraf şirketlerle paylaşmaz ya da onlara satmaz. Reklamlar detaylarıyla sizi rahatsız etmez.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

7.. Norton CoonectSafe DNS: En İyi ve En Güvenilir Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7Norton ConnectSafe DNS: 199.85.126.10  199.85.127.10

Norton ConnectSafe DNS bilinen en iyi ve en güvenilir DNS sunucuları arasında bulunmaktadır. Güvenlik sisteminde üç farklı sağlayıcı vardır. Ve size üç farklı güvenlik politikası sunar.

  • Politika 1: Güvenlik – (199.85.126.10  199.85.127.10): Bu politikada zararlı program barındıran tüm siteler, kimlik avı siteleri ve dolandırıcılık siteleri otomatik engellenir.
  • Politika 2: Güvenlik + Pornografi – (199.85.126.20 199.85.127.20): Bu politikada güvenli olmayan siteler engellenir ve buna ek olarak müstehcen içerikli sitelere erişim de yasaklanır.
  • Politika 3: Güvenlik + Pornografi + Diğer – (199.85.126.30 199.85.127.30): Bu politika küçük çocuklu aileler için daha uygun görünür. Güvenli olmayan siteler ve pornografi siteleri engellenir ve buna ek olarak da alkol, suç, tarikat, kumar ve şiddet gibi çeşitli içeriği olan siteler engellenir.

Norton antivirüsü de az buçuk duymuşsunuzdur. Yani güvenlik konusunda bir hayli iyi olan Norton, DNS konusunda da en güvenilir en iyi dns sunucuları arasındadır.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

8.. DNS WATCH: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7DNS WATCH: 82.200.69.80  84.200.70.40

En iyi ve en hızlı dns sunucuları arasında sekizinci sırada da DNS Watch bulunmakta. Ücretsiz yapısıyla oldukça hızlı ve sansürsüz internet deneyimi sağlamanızı amaçlayan DNS Watch, internet deneyiminizde düşüş yaşamanızı istemiyor.

Daha hızlı dns ve herhangi bir şekilde site saldırısı olmayacak güvencesini veren DNS Watch PC, Mac ve Linux tabanlı bilgisayarlarda kullanabileceğiniz şekilde ayarlanmış.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

9.. OpenNIC DNS: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7OpenNIC DNS: 23.94.60.240  128.52.130.209

En iyi daha da hızlı DNS sunucusu kullanmak isteyenlerin seçebileceği bir diğer DNS sunucusu da OpenNIC DNS. Gezintisine sınır koymadan ilerlemek isteyenlerin tercih edebileceği OpenNIC, büyük web dünyasında kendinizi kısıtlamamanızı amaçlıyor. En hızlı dnsler listemizde 9. sırada bulunuyor.

OpenNIC DNS’yi uygulayarak, ISP DNS kaçırma gibi özelliklerinden de ücretsiz faydalanabileceğinizi belirtiyor. Doğru bir DNS sunucusu arıyorsanız OpenNIC DNS sunucusunu seçmeli, bunun için de web sitesine girerek en uygun seçeneğini belirlemenizdir.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

10.. Safe DNS: En İyi Dnsler Arasında

etr4y56uı7ıı7SafeDNS: 195.46.39.39  195.46.39.40

Çeşitli alanlarda içerik filtrelemesi yöntemi ile çalışan SafeDNS, sizi malware, yetişkin içerik ve ortalama göze uygun olmayan içeriklerle karşılaşmanızı engelleyecek bir yapıya ve donanıma sahip DNS sunucusudur. En iyi ve en hızlı DNSler listemizde onuncu sıraya da kendini koyduk.

etry66u67u7
En hızlı dns 2021

Diğer En İyi ve En Hızlı DNS 2021

Diğer en iyi ve en hızlı DNS sunucularına da bakacak olursak:

11.. GreenTeamDNS

81.218.119.11  209.88.198.133

12.. FreeDNS

37.235.1.174  37.235.1.177

13.. Yandex.DNS

77.88.8.8  77.88.8.1

14.. DYN

216.146.35.35  216.146.36.36

15.. TTnet (Türk Telekom) DNS

195.175.39.49  195.175.39.50

16.. Quad9

9.9.9.9  149.112.112.112

17.. Alternate DNS

198.101.242.72  23.253.163.53

18.. Smart Viper DNS

208.76.50.50  208.76.51.51

et54y656u7ı7ı
Dünyayla bağlantınızı koparmamanız için en güvenilir, en güncel, en iyi ve en hızlı dns 2021 adresleri sizlerle..

Çeşitli platformlara ve bilgi sitelerine ulaşmak için olsun ya da çeşitli oyunları oynayabilmek için olsun en iyi ve en hızlı DNS ayarları bazen gerekebiliyor. 2021 yılı en güncel, iyi ve daha hızlı dns adresleri ile sizlerin karşısındaydık. En iyi dns hangisi? En iyi IP adresi? Güncel dns adresleri 2021, dns ayarları ne olmalı? En güvenilir dns adresleri neler? DNS adresi değiştirmenin zararı var mı?(Dns adresi değiştirmek zararlı değildir).  Dns sorunu nasıl çözülür? En iyi dns sunucusu 2021 hangisi? gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalıştık.

Siz de bildiğiniz ya da daha hızlı daha kaliteli olduğunu düşündüğünüz dns sunucularını bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarda diğer okuyucuların bilgisine sunabilirsiniz.

Sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu, huzurlu, kahkahalarla dolu nice anı’larınız olsun..

Sağlıcakla..

 

wfetyt5y5y5y
En iyi tıraş makineleri listemize göz atın!!

 

etryy5y66
En iyi tıraş makineleri listemize göz atın!!

 

Yorum yapın