En İyi Buharlı Paspaslar 2019: Etrafınız Her Zamankinden Daha Temiz!

Temizlik açısından daha kolay ve daha kullanışlı gördüğüm buharlı paspaslar, eskiden alım gücü zayıf evler için bilinmeyen bir kavramken, şimdiki zamanda hemen hemen herkesin ulaşabileceği bir teknoloji ürünü oldu.

Evinizdeki kiri temizleme olayına oldukça sağlıklı bir şekilde yaklaşmak, hem sizin hem sevdikleriniz için önemliyken, buharlı paspaslar sayesinde bu olay oldukça kolaylaşıyor.

Sizleri hem havada uçuşan tozlardan korurken hem de sıcaklığı sayesinde bazı mikroplardan da korumuş oluyor.

En iyi buharlı paspaslar, en iyi buharlı temizleyiciler, en iyi buharlı temizlik makineleri olarak da adlandırılabilecek bu yazımızda sizlere en uygun modelleri sunarken, bir de yazı sonunda buharlı temizlik makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, onlardan bahsettik.

Dilerseniz hemen listemize geçelim:

 

1. POLTİ VAPORETTO PRO 95 TURBO FLEXİ  : Eko Fonksiyonu İle Rahat Edin!

poltti

En iyi buharlı paspaslar listemizin gözde çocuğu konumundaki Polti Pro 95, yüksek kalitesinin ve güçlü buharının yanı sıra ön plana çıkaran ekstra bir nokta ekolojik özellikte bir buharlı temizlik makinesi olmasıdır.

Çalıştırıldığında su ve elektrik limitini aşmayacak bir sisteme sahip olan bu model, EKO fonksiyonu sayesinde enerji ve su tüketiminiz kendi belirlediğiniz sınırlar içerisinde tutulur.

Temizlik için tasarlanmış makinelerde, ister buharlı makine olsun ister normal elektrikli süpürge olsun, asıl önemli olanın makinenin gücü değil de, makinenin işlevsel kısmındaki gerekli olan kuvvet olduğunu birçok yazımızda belirtmiştik.

Mesela elektrikli süpürgelerde makinenin gücü değil, vakum gücü daha önemli olandı. Burada da makinenin gücü değil, buhar basınç kuvveti daha ön planda duruyor. Oluşan buharın basıncı ne kadar yüksekse kirleri o kadar çabuk temizliyor.

Listemizdeki birçok modelde denk geleceğiniz üzere güçleri 2000 wattlara kadar çıkan modeller mevcut. Ama 1100 watt kuvvetindeki Polti Pro 95’in buhar basıncındaki kuvvet 5 bar’a kadar çıkabilirken diğer modellerin birçoğunda bu rakama ulaşılamıyor. Ama sorsanız güçleri 2000 watt civarındadır.

Yani anlatmaya çalıştığım makinedeki güç makinenin performansıyla doğrudan ilişkili değil. Yüksek güce sahip bir makine çok kötü bir temizlik yapabilirken, 500-1000 wattlık bir makine harika işler ortaya koyabiliyor.

Bir ürün seçerken hedefinize yönelik özellikleri bulup, iyice anlayıp, bunlara göre seçimler yapmanızda fayda var. Hem zaman tasarrufu yapmak hem öğrenmek hem de maddiyat tasarrufunuz açısından bakılacak olursa, araştırma yaparak almak her zaman daha iyidir.

Buharlı temizlik makineleri haznelerinde bulunan suyu ısıtıp, buhar haline getirmek suretiyle çalışıyorlar. Kiri pası ise oluşturdukları bu buharı basınçlı bir şekilde püskürterek temizliyorlar. Bu modelin içerisinde 1.3 litrelik bir su haznesi var. Bu haznedeki suyu yaklaşık 6 dakikada (300 sn) ısıtabiliyor.

Su eklemeli bir tasarımı mevcut olduğundan, içerisindeki suyun miktarının bitip bitmeme yönünden çok bir önemi kalmıyor aslında. Yani suyu bittiğinde makineniz durmak zorunda kalmıyor, su ekleyebilme imkanınız olduğu sürece makineniz çalışır halde olabiliyor.

Bu da sınırsız çalışma süresine sahip bir makine olduğunu gösteriyor. Yani makinenizin suyu bittiğinde tekrar ekleyerek temizliğinize ara vermeden dilediğinizce devam edebiliyorsunuz. İstediğiniz kadar yeri dilediğiniz kadar zamanda özgürce temizleyebiliyorsunuz, sizi kısıtlayan şey sayısı oldukça azalıyor.

Çıkan buhar basıncı 5 bar kadar yüksek bir değere ulaşabiliyor. Bu yükseklikte bir kuvvetle, ev ortamında sökemediğiniz kir kalmıyor resmen. Buhar çıkışı 120 g/dk’lık bir değere kadar ulaşabilirken, bu buhar çıkışını miktarını ayarlayabileceğiniz şekilde tasarlamışlar. Böylelikle bölgeye ve bölgedeki kirin çeşidine göre buhar basıncınızda gerekli ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz üzere EKO fonksiyonuna sahip bir model olması nedeniyle, elektrik ve su harcamalarınızı sınırlandırabiliyorsunuz. Ekolojik olarak tasarlanmış bu ürün, çalıştırıldığında su ve elektrik limitini aşmıyor. Bu da faturalarınıza düşüş olarak yansıyacaktır elbet.

Sert zeminde, halılarda, kumaş yüzeylerde, cam yüzeylerde ve parkede kolaylıkla kullanabileceğiniz bu modelin, kullanım yerine ve orada bulunan kirlere bağlı olarak kullanabileceğiniz 10 – 15 tane aparatı bulunuyor.

Dar aralı ucu, Pencere başlığı, Halı ve sert yüzeyler için buhar başlığı, Kumaş ve hassas yüzeyler için buhar başlığı, Derz temizleme aparatı, Metal yüzey aparatı gibi birçok aksesuarlarla birlikte geliyor elinize.

310 x 305 x 445 mm’lik boyutlarda bulunan bu buharlı makine 5.8 kg ağırlığında ( Makinenizin ağırlığı ve boyutu hem temizlik yaparken hem de boş boş dururken önemli bir detay).

Polti Vaporetto Pro 95’in 6 metrelik bir kablosu var. Bize sunduğu temizlik yarıçapı 8 metre. Yani makine olduğu yerde dururken her yöne doğru 8 metre uzanabilen bir alanı temizleyebiliyorsunuz. Çok da önemli bir detay değil.

Bu müthiş ürünün fiyatı her evin alabileceği bir değerde değil elbet. Ama tabiri caizse “paranızı kıyarsanız”, kıydığınız paraya değecek bir performansa da hazır olun.

 

   2. KARCHER SV7 PREMİUM : Güç ve Kalite

7ppreee

En iyi buharlı paspaslar yazımızdaki listemize giren Karcher’in SV 7 Premium modeli, 2200 wattlık bir motor gücüne sahip. Bu değer birçok makineye göre daha yüksek, yani ideal diyebileceğimiz bir yükseklikte.

Buharlı temizleyicilerde buhar basıncı motor gücünden daha önemli bir detay olsa da motor gücü temizliği az da olsa etkiliyor. Sonuçta makinenizin çalışmasını sağlayan enerji konumunda.

Bunun için buharlı paspas alırken en azından 1000 watt civarında bir gücü olsa hiç fena durmaz.

Buharlı paspaslarda çalışma mantığı, makinenin su haznesinde bulunan suyun ısıtılarak buhar haline getirilmesi, buharın da basınçlı bir şekilde püskürtülerek temizlik isteyen bölgelerdeki kirlerin kolayca çıkmasına dayanıyor.

Ee haliyle makinenizin suyu ısıtırkenki gücü, içerisinde ne kadar su bulunduğu, bu suyu ne kadar kısa sürede ısıtabildiği, oluşan buharın ısısı, yoğunluğu ve oluşturduğu buhar basıncının önemi ön plana çıkıyor.

Küçük modellerin taşınması kolay olduğu için küçük kirleri şıp şıp hemen temizleyebiliyorsunuz. Ama temizlemeyi düşündüğünüz alan genişse daha büyük veya daha etkili modellere ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bu durumda da bu büyük makinelerin su haznesi ve motorları da büyük olduğu için ağırlık, taşıma güçlüğü gibi zorluklar ortaya çıkıyor.

SV 7 Premium iki bölümlü bir su haznesine sahip. Asıl görevi gören su haznesi 0,45 litrelik (450 ml) bir hacme sahip. Yedek tank olarak görev yapan haznenin ise 0,5 litrelik (500 ml) bir hacmi var.

prebbvv

Haznesindeki suyu 5 dakikada tamamen ısıtabiliyor. Fişi takıp 5 dk sonra geldiğinizde kullanıma hazır olan SV 7 Premiumun eğer kullanım sırasında suyu biterse sürekli doldurma özelliği sayesinde içerisine tekrar su ekleyebiliyorsunuz.

Böylece çok uzun bir kullanım süresine sahip olmuş oluyor, aralıksız bir şekilde buhar üretebiliyor. Kullanım süresi de bir buharlı temizlik makinesi alırken öncelikle dikkat etmeniz detaylardan birisi zaten.

65 gram/dakika’lık buhar çıkış hızı sayesinde oluşturduğu azami buhar basıncı 4 bar’lık bir büyüklüğe sahip ki yazımızın alt kısmında da bahsettiğimiz gibi alacağınız buharlı temizlik makinelerinde buhar basıncının 4 – 4,5 barlık bir büyüklüğü olmasına özen göstermelisiniz.

Böylelikle kirleri çok daha basit bir şekilde çıkarabilirsiniz. Hem kir derdiniz kalmaz, hem yorulmazsınız, hem de oldukça hatrı sayılacak bir zaman kazanmış olursunuz.

Zaten bu siteyi kurma amaçlarımız arasında zaman kazandırma düşüncesi de bulunuyor. Yazılarımızda sık sık zamanla ilgili cümlelere denk geleceksinizdir.

Bu modelin, zemine ve kire karşı ayarlayabileceğiniz 4 farklı seviyede emiş gücü ayarı ve 5 farklı seviyede buhar basıncı ayarı bulunuyor.

210 / 21 (mbar / kPa) büyüklüğünde vakum gücü sayesinde sökülen kirleri kolayca temizleyebiliyor. Bu büyüklüğü hangi zeminde kullanacağınıza bağlı olarak değiştirebiliyorsunuz.

Makine, çok kaliteli olmasına rağmen birazcık ağır bir model. Bu da taşımalarda güçlük yaşamanıza neden olabiliyor.

Ancak bu kalite için bu ağırlığa da değer. Üzerindeki aksesuarları olmadan 9,4 kg ağırlığına sahip.

515 x 336 x 340 mm ölçüleri bulunan SV 7 Premium biraz yer de kaplayabiliyor. Bize sunduğu temizliğin kalitesine göre, bu boyut ve bu ağırlık gayet normal karşılanmalı.

Buharlı paspaslarda en önemli kısımlardan birisi de aksesuarlarıdır. Yani nereleri temizlemek istediğinize uygun olarak bulunan parçalarıdır. SV7 Premium’u sert zeminlerde, halılarda, kumaş yüzeylerde, cam yüzeylerde ve parkede kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Yazarken yorulduğum için hepsini ayrı ayrı açıklamaya üşendiğim birçok kullanışlı parçaya da sahip.

>Döşeme başlığı ( küçük ve büyük), ara başlığı, mobilya fırçası, köpük önleyicisi, doz şişesi, temizleme fırçası, aksesuar çantası, buhar vakumlama hortumu ve sapı,

>Buharlı ve vakum fonksiyonlu zemin kiti, sert zemin ve halılardaki farklı uygulamalar için kullanılmak üzere 0,5 metrelik 2 tane uzun buhar emiş tüpü,

>Buharlı vakum fonksiyonlu el başlığı, temizleme bezi ile kombine edilmiş geniş ve küçük olmak üzere pencere başlığı gibi evin bir çok bölümüne uygun olarak tasarlanmış ek parçaları sayesinde kolay bir kullanım sunan Karcher SV 7 Premium, fiyatı biraz pahalı olsa da genel kullanıcılardan olumlu yanıt almış durumda.

Verdiğiniz paranın karşılığını göreceğiniz türden bir ürün.

Elektrikli süpürgeler yazımızda da bahsetmiştim. Süpürgeler artık git gide gelişiyor. Dünyanın gelişimine ayak uyduruyor her şey.

Dolayısıyla insan sağlığı her zaman daha da önem kazanıyor.

Elektrikli süpürgelerde HEPA filtreler vardı. Havadaki tozla birlikte alerjenleri de temizledikleri için astımlı veya alerjik bünyeli kişileri daha rahat nefes alabilecek şekilde rahatlatıyorlardı.

HEPA filtreler sayesinde ev ortamındaki hava oldukça temizleniyordu. SV 7 Premium’da da HEPA filtrenin bulunması diğer makinelerden ön plana çıkarıyor.

3. KARCHER SC 5 EASYFİX: Karcher, Buharlı Paspasların Mercedes’i 🙂

sccc

Karcher SC serisinin 5. elemanı, 2200 wattlık bir güce sahip. İçerisindeki su haznesi 1,5 litrelik su alabilme kapasitesinde.

Önemini vurguladığımız noktalardan biri makinenin suyunu ısıtabilme zamanı iken, bir diğeri de çıkardığı buharın basıncıydı. SC 5, içersinde bulunan 1,5 litrelik suyu yaklaşık 3 dakikada ısıtabiliyor ve buharı da 4.2 barlık bir basınçla temizleme kuvveti olarak sunabiliyor.

Her 1 litrelik su için 70-75 metrekarelik bir alanı rahatça temizleyebiliyorsunuz. SC serisinin aparatları da bu temizlik olayına oldukça kolaylık sağlıyor.

Model 301 x 305 x 439 mm’lik boyutlarda tasarlanmış. Belki hafif kaba sayabileceğimiz bir makine, ağırlığı da 6 kg kadar.

Taşıma olayında biraz yorulabilirsiniz. Ama fiyat performans açısından bakınca 4.2 barlık kuvveti ve 3 dakikalık kısa ısıtma zamanıyla Karcher kalitesinin birleşmesi bu fiyata değdiğini kesinlikle gösteriyor.

 

4. KARCHER SC 3 EASYFİX : Uygun fiyat + Karcher Kalitesi!

33sc           preee

SC modelleri 5. seriye kadar ulaşmışken bunları fiyat performans açısından değerlendirmek gerekiyor.  SC 3 modelinin hem Easyfix  hem de Premium  çeşitleri bulunuyor.

1900 wattlık bir güç uygulayarak yaklaşık 1 litrelik su tankındaki suyu, yarım dakika içinde ısıtabiliyor. Bu oldukça kısa bir süre.

Böylelikle makine başında uzun süreler boyunca suyunuzun buhara dönüşmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

İçerisindeki suyu yarım dakika içerisinde kaynatıp buhara dönüştüren bu modelin 3,5 barlık bir buhar gücü bulunuyor. 1 litrelik haznesini her doldurmanızda hemen hemen 70-75 metrekarelik bir alanı temizleyebiliyorsunuz.

SC modellerinin hepsinde bu temizlik alanı performansı sanırım aynı.

Sert zeminlerde, bağlantı parçalarını temizlemede, lavabolarda, duvar fayanslarında, camlarda, aynalarda ve ocaklarda temizlik için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir model.

Karcher’in SC serisinin aksesuarları da zaten bir hayli kalabalık. Her ortama uygun, temizliğinizi kolaylaştıracak aparatlar tasarlamışlar. Oldukça fayda sağlıyor.

>Entegre baca, Zemin temizlik takımı, El ve detay nozulları,

>Yuvarlak küçük fırça, Mikrofiber bezler, Mikrofiber kılıflar,

>Kireç önleyici kartuş gibi bir sürü aparatı bulunuyor.

3,1 kglık bir ağırlıkla tasarlanmış bu modeli öteye beriye taşırken pek fazla zorlanmıyorsunuz. Küçük bölümlere kolayca sığdırabileceğiniz bir boyuta sahip. (360 x 236 x 253 mm)

 

5. KARCHER SC 2 EASYFİX  : 800 Liradan daha düşük Fiyata Karcher…

22223

1500 watt’lık bir ısıtma gücüne sahip Karcher SC 2, bu model serisinin en basitlerinden biri.

SC 1 ve SC 2 artık biraz geri kalmış durumda olsalar da fiyat olarak ucuzladıkları için serinin diğer elemanlarına göre daha “alınabilir” kategorideler.

SC serisi SC 5’e kadar ilerlemiş durumda. İlerledikçe de yeni çıkanların fiyatları, almak için fazla geliyor.

Deposunda yaklaşık 1 litre suyu barındırabilen bu model, depo başına temizlik performansı yönünden değerlendirilecek olursa, yaklaşık 75 metrekarelik bir alanı temizleyebiliyor.

İçerisindeki suyu ısıtma süresinin kısa olmasına dikkat etmenizi söylemiştik. Böylelikle temizlik işlemine başlamanız daha kısa sürecektir. Her doldurmada uzun süreler boyunca beklemek zorunda kalmazsınız.

SC 2 modeli, yaklaşık 6,5 dakikalık bir sürede (330 sn) içerisindeki suyu buharlaştırma noktasına gelecek kadar ısıtabiliyor. Daha kısa sürede ısıtan modeller var ancak bu süre de çok uzun değil. İdeal sayılabilecek bir süre, sizi yormayacaktır.

Bu süre sonunda ısıttığı sudan yaklaşık 3.2 bar’lık bir buhar basıncı oluşturan SC 2, orta düzey bir basınçla çalışıyor.

Bu modelin özellikle ön plana çıkan yönü ise hafifliği olarak söyleyebiliriz. 380 x 254 x 260 mm boyutlarındaki bu temizleyici 2,9 kg’lık bir ağırlığa sahip. Temizlik yaparken taşıması oldukça kolay.

Hızlı ve seri bir temizlik imkanı sunan bu şık model zeminlerde, bağlantı parçalarında, lavabolarda, duvar fayanslarında, camlarda ve aynalarda, aspiratörlerde ve ocaklarda çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Temizlemek istediğiniz yere göre dizayn edilmiş çok işlevli aksesuarları sayesinde kolay bir temizlik imkanı sunmasının yanı sıra, bu seriye göre oldukça uygun bir fiyatıyla da ön plana çıkan ürünlerden.

 

6.  KARCHER MTK20

20000

Karcher markasının şık ve sade bir görünüme sahip MTK 20 modeli, ideal denebilecek değerler olan 1400 watt ve 220 volt’luk güç ile çalışıyor.

İçerisinde 1 litrelik bir su deposu bulunan MTK 20,  bu suyu ortalama 6,5 dakikada (330 sn) ısıtabiliyor. Böylece 6 – 7 dakikalık bir süre sonunda kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Temizliklerinizde etki faktörü olarak 3.2 bar büyüklüğünde bir buhar basıncı oluşturan model bu büyüklükteki gücüyle hiç de fena olmayan bir temizlik sunuyor. 20- 30 dakika boyunca kullanabilmenize olanak sağlanmış.

Yapısında bulunan 1 litrelik su haznesi sayesinde oluşan buhar ile, temizlik yapacağınız alanda her 1 litrelik depo kullanımı başına toplamda 75 metrekarelik bir bölgeyi temizleyebiliyorsunuz.

97

En altta bulunan, buharlı paspas alırken dikkat etmeniz gerekenler kısmında da yazdığımız gibi, bu tür makineleri alırken ek aksesuarlarına da dikkat edin. Bu aksesuarlar temizliğinizi oldukça kolaylaştırmanın yanı sıra, hangi alanda temizlik yapacaksanız o alana uygun tasarlanmış parçalar oldukları için, makinenizin yapacağı ince temizlikte önemli bir görevleri var.

Bu tür aksesuarlar hemen hemen her buharlı temizlik makinesinde bulunuyor fakat birbirinden farklı şekillerde. Bu da makineler arasında performans farklarını belirleyebiliyor.

MTK 20, boyut olarak orta düzey sayılabilecek bir büyüklükte. 404  x 254 x 265 mm’lik bir büyüklüğü var. Ana gövdesi yaklaşık 5.2 kg ağırlığında. Bu ağırlık da temizliğinizi yaparken taşıyabilmeniz adına orta düzeyde bir çaba sarf etmeniz anlamına geliyor.

 

7. FAKİR ROOM MASTER 2 İN 1:    Burada da ‘FAKİR’lendik!

 

fakr

1550 watt güç ile ortalama sayılabilecek bir değere sahip olan bu Fakir modelinin 400 wattlık elektrikli süpürge gücü de bulunuyor.

Dik durma özelliğine sahip narin yapısında 550 ml suyu tutabilecek haznesi bulunan Fakir Room, 340 ml kapasitesinde olan toz haznesi ile elektrikli süpürge özelliğinde kuru temizlik yaparken su haznesi yardımıyla buharlı temizlik fonksiyonunu da yerine getirebiliyor.

İki adet mikrofiber bez yardımıyla buharlı temizlik yapabilme özelliğinde bulunan bu narin süpürge sert zeminlerde kullanıma uygun olarak tasarlanmış.

HEPA filtre ise içermiyor.

 

8.  220 V YÜKSEK BASINÇLI ÇOK FONKSİYONLU BUHARLI TEMİZLEYİCİ

Değişik sitelerden “uygun fiyatta + yüksek performansta” ürün almayı daha çok sevenlere…

220

Bangood adresinin de 220 volt yüksek basınçlı buharlı temizlik makinesi olarak sattığı bu model, 2000 watt gücünde çalışıyor.

Makine gücünün makinenin performansına pek de fayda etmediğini daha önce ve en alttaki yazımızda da belirtmiştik. Performansı daha çok belirleyen şey makinenizin buhar basıncıydı ve bu da en az bi 4 bar olsa iyi olur demiştik.

2000 watt fena bir değer değil, ama makinenizin temizlik becerisini gösteren bir değer değil. Bunu tekrar tekrar belirtmekte fayda var.

220 voltla çalışan, 50 Hz’lik bir frekansı olan ve 1,5 litrelik (0,3 Galona denk geliyor) bir su haznesi bulunan bu model içerisindeki suyu 5 dakika gibi bir sürede kolayca ısıtabiliyor. Kısa bir süre sonra buharı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Temizlik için verdiği buhar basıncı hiç fena olmayan bir değerde. 4 barlık bu buhar basıncı güzel bir temizlik sağlıyor. Üstelik hazırladığı buhar 108 dereceye kadar sıcaklık sağlıyor.

Sökülmesi zor olan kirleriniz için bu değerler hafife alınmayacak kadar güçlü, sizi mutlu edecek pırıltıda sonuçlar veriyor.

İçerisindeki bu suyun buharı size 40 dakikalık bir kullanım sunuyor. Bu da ortalama boyuttaki evinizi 4 barlık bir kuvvetle temizlemek için yeterli sayılabilecek bir süredir.

Senin yatak odası, oturma odası, ofis, mutfak vb. yerler için ideal bir temizlik sunan bu model diğer makinelerde de olduğu gibi ek asesuarları yardımıyla temizliği daha kolay hale getiriyor.

>Rod, Kat fırçası, Ütü fırçası, Büyük hava memesi

>Nylon fırça, Çelik tel fırça, Cam fırça, Püskürtme başlığı rafı, Havlu seti vb. gibi ek aksesuarları ile temizliğiniz daha da güzelleşiyor.

Ulaşılmayacak bölgelere kolay bir ulaşım, çözülmeyeceğini düşündüğünüz kirlere güzel bir temizlik ve sizlere de oldukça yüksek bir kullanım kolaylığı sunuyor.

En iyi buharlı paspaslar listemizde verdiğiniz fiyata değecek makinelerden bir tanesi olan bu ürün 380 x 250 x 240 mm boyutlarıyla da taşıma açısından oldukça kolaylık sağlıyor.

Makinenize göre uyacak bir prizi de gönderiyorlar, bunu takip etmeyi unutmayın.

9.  FANTOM BS 3000 JOKER

 

f3

En iyi buharlı paspaslar listemizin en yetenekli modellerinden biri de Fantom BS 3000.

1000 wattlık bir motor gücü bulunan Fantom BS 3000, yaklaşık 220 voltluk bir voltaja ve 50-60 hz’lik bir frekansa sahip olacak şekilde yapılmış.

3 litrelik bir toz haznesi, 2 litrelik bir buhar haznesi ve 1 litrelik kirli su haznesine ek olarak 1.6 litrelik bir temiz su haznesi bulunan model, WET/DRY markalı motoru ile 1600 wattlık bir ısıtıcı gücüne  sahip.

Bu ısıtıcıyla içerisindeki sudan ürettiği buharın basıncı 5 BAR’a kadar yükselebiliyor. Bu da bu fiyattaki bir model için müthiş bir değer!!!! 

Yüksek buhar basıncı sayesinde kirli bölgeleri kolayca temizleyebiliyorsunuz.

Fiyatının bu derece düşük olmasının sebebi ise diğer bazı özelliklerinin ve teknolojisinin geri planda kalmış olması.

Şöyle ki hız kontrolünü sağlayacağınız bir ayar yok, toz kesesinin dolduğunu göremiyorsunuz gibisinden küçük ama önemli detaylardan mahrum bırakılmış.

Lakin bu model gerek fiyatıyla gerekse performansıyla, yani fiyat/performans açısından değerlendirilebileceğiniz bir ürün.

 

10. XİAOMİ YOUPİN DEERMA : Yine Karşımızda Ucuza Xiaomi Kalitesi!

x y dee

Ucuz sayılabilecek modeller arasında bir de Xiaomi’nin tasarımladığı Youpin Deerma bulunuyor.

Bu model buhar basıncından değil de buhar ısısının yüksekliğinden kazanıyor gibi.

30 metrekarelik bir alanı temizleyebileceğiniz 0,22 litrelik bir haznesi bulunan bu model içerisindeki suyu 30saniye gibi kısa bir sürede ısıtabilirken, çıkardığı buhar 140 derecelik sıcaklığa kadar ulaşabiliyor.

Bir yandan hızlı bir nüfuzla lekeleri kolayca çıkarırken bir taraftan da oldukça mükemmel bir mikrop temizliği sağlıyor.

Böylece yüksek sıcaklıktaki buharla %99,9 a kadar ulaşan bir strelizasyon oranına ulaşabiliyorsunuz.

Halılarınızda, seramik yüzeylerinizde, karolarda, mermer zeminde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Dik durabilme özelliği bulunan Youpin Deerma, kolay taşınabilme amacıyla tasarlandığı  için hem boyutu hem de ağırlığı oldukça ideal. 258 x 143 x 120 mm boyutlarında tasarlanmış bu modelin ağırlığı ise 2.1 kg.

   11.  ARÇELİK KIRMIZI BUHARLI TEMİZLEYİCİ K-7800KRMZ

arr

 

Arçelik’in kolay taşınabilen bu narin modeli, diğerlerine nazaran daha alınabilir durumdaki ucuz fiyatıyla listemizde yer alıyor. Listemizin sonlarına doğru kendine yer bulan bu ürün yaklaşık 450 lira civarlarında.

Hani işlerimi hemen hemen halletse, fazla pahalıya patlamasa, bana yük olmasa, evime yük olmasa, herkes tarafından kolayca kullanılabilse gibi düşüncelerle yola çıkanlar için tercih edilebilir bir model.

1800 wattlık bir güce sahip olan bu Kırmızı kızımız hakkında gerek ürün üzerinde gerekirse de internet üzerinde pek bilgi yazmasa da hem biz hem de kullanıcıların büyük bir bölümü makineden memnuniyetini dile getirmiş durumda.

Yaklaşık 10 saniyelik bir sürede içerisindeki suyu ısıtıp bize buhar olarak sunabilen Arçelik Kırmızı, sert zeminde, cam yüzeylerde ve parkelerde kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Su haznesinin yanında, yaklaşık 1 litrelik bir toz kapasitesi de bulunuyor. Yanındaki verilen aksesuarlar da ulaşılması ve temizlenmesi zor olan yerlerde kolay temizlik yapabilmenizi sağlıyor.

> Üçgen başlık, Omuz askısı, Cam temizleme aparatı, Sert zemin aparatı, 2 adet mikrofiber bez olmak üzere çeşitli aparatlara sahip bu model, 150 x 300 x 300 mm’lik küçük boyutu ve omuz askısı ile kolay taşınabilme ve kolay temizlik imkanı veriyor.

 

Buharlı paspas alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Buharlı temizlik makinelerinde kişiden kişiye değişen bir temizlik anlayışı var. Kimilerinin kafasındaki temizlik modeline uyarken kimilerininkine ise uymayıp ters tepebiliyor.

Bu da aldığınız makinelerdeki memnuniyetinize bağlı bir bakımdan.

İlk aldığınız üründe en iyi performansı yakalayamayabiliyorsunuz. Bunun için de çeşitli modeller araştırmanız gerekebiliyor. Ve ek olarak da biraz paraya kıyabiliyorsunuz.

 

Bu yazımızı buharlı temizlik makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz? şeklinde de söyleyebiliriz.

 

trtrr

 

a. Güç

Temizlik aletleri bakmaya başladığımızda genel olarak ilk bakılacaklar arasında makinemizin performansını belirleyen özellikler bulunur. Bunlar arasında da almayı düşündüğümüz ürünün gücüne bakmadan geçmemeliyiz.

Güç, cihazın çıkardığı buhar basıncından tutun da kullandığı elektrik miktarına kadar her şeyiyle ilgilidir. Elektrikli süpürgelerde güç ve emiş gücü ayrı ayrı kavramlarken burada da güç ve buhar basıncı var.

Bizim asıl işimize yarayan buhar basıncı tabi ki, ama güç de ister istemez etkili oluyor. Akılda kalması için garip bir örnek verecek olursak; insanların anlamlı sesler çıkararak konuşabilmesi için larinks (gırtlak), dil, diş gibi bölümler öncelikle gerekirken, buraların çalışabilmesi için ise vücut enerjisi gereklidir. Larinks’i düzgün bir temizlik için şart olan, makinemizin sahip olduğu buhar basıncına benzetirsek, bu durumda makinemizin gücü ise insandaki enerjiye benzetilebilir.

Spesifik olarak en önemli parçası değil ama ister istemez bir etkisi bulunuyor. Garip bir benzetme oldu ama anlaşılabilir sanırım. Gücünüz olmadan konuşamazsınız; gücünüz olmadan buhar basıncı üretemezsiniz, temizlik yapamazsınız.

 

b. Kullanım süresi

Buharlı temizlik makinelerimizin,  temizlik sağlayan diğer makinelere göre bir tık daha hızlı sonuç elde ettiğini söyleyebiliriz.

Ne kadar hızlı da olsa, her ihtimale karşı temizliğin ortasında şarjının veya buharının bitmesini istemeyiz. Herhangi bir nedenden dolayı temizliğimizin yarıda kalmasını istemeyiz. Bu nedenle kullanılabilir hale geldikten sonra ne kadar süre boyunca kullanabileceğimiz çok önemli bir detay.

Bazılarımızın evindeki temizlik 20 dakikalık bir sürede hallolurken bazılarımızın temizliği ise 90-100 dakikaya kadar uzayabiliyor.

Bu nedenle, buharlı paspaslardan alırken kullanım sürelerine bakmanız da önemli olan detaylar arasında. Nereyi ne kadar sürede temizlemeyi planladığınıza göre bir model seçin ve ortalama 40 dakikadan daha uzun süre çalışabilen bir model olması tavsiyemizdir.

 

c. Su haznesi ne büyüklükte olmalı?

Bazı kullanıcılar su haznesinin çok küçük olduğundan dert yanarken bazıları ise çok geniş olduğunu ve doldurduktan sonra taşımakta zorluklar yaşadıklarından bahsediyorlar.

Su haznesi makinenin çıkardığı buharla ve buhar basıncıyla doğrudan alakalı olduğu için makine alırken bu detayı da atlamamak önem arz ediyor. Ayrıca içerisindeki su miktarı da hemen bitebileceği için kullanım süresini doğrudan etkileyecektir.

Lakin bir taraftan da su haznesinin büyüklüğü ve içindeki su miktarı makinenizin ağırlığını doğrudan etkileyeceği için temizlik zevkinize olumsuz etki edebilir.

 

d. Ön ısıtma zamanı nedir?

Cihazınızın suyu kullanarak buhar basıncı oluşturabilmesi için, aldığınız modelin de kalitesine bağlı olarak, her 1 litrelik suya karşılık olarak 1 ila 5 dakikadan, 10 dakikaya kadar uzayabilen bir ön ısıtma zamanına sahiptir. Bu ısıtma süresi sonrasında buhar oluşmaya başlaycaktır.

Bu süreyi suyu eklerken sıcak olarak eklemeniz sayesinde kısaltabilirsiniz.

Ayrıca su haznesini tam olarak doldurmayarak da ön ısıtma zamanını kısaltabileceğiniz gibi, tam doldurmamanız sayesinde daha iyi bir buhar basıncı elde edebilirsiniz. Çünkü su haznesi tam doluyken su kaynadığında oluşan buhar emilecektir ve basıncı daha az olacaktır. Bu bilgi size katkı sağlar.

Siz, uzun lafın kısası, alacağınız ürünün ön ısıtma zamanının olabildiğince kısa olmasına bakın.

Ama su haznesi küçük boyutlu olduğu için bu süreyi kısa olarak gösteren modeller olabilir, buna dikkat etmelisiniz. Buharınız oluştuktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.

uıuıuı

 

e. Buhar basıncı ne önemli etken diyorlar?

Modelden modele değişmekle birlikte buhar basıncı, sizin bakmanız gereken temel özelliktir.

Bir buharlı temizleyicide herhangi bir temizlik maddesi kullanılmadığı için, temizliğinizi sağlayan temel faktör makinenizin oluşturduğu buharın basıncıdır. Bu değer 4 – 4,5 bara kadar çıkabilir.

Özellikle, bu değerin en azından bir 4 bar civarında olmasında fayda var. Ne kadar yüksek olursa karşısında duran kir de o kadar çabuk sökülecektir.

 

f. Buharım önemli tamam da, buharımın sıcaklığı önemli mi?

Makineniz içerisindeki suyu ne kadar sağlıklı (yani ne kadar yüksek derecelerde demek istiyorum, buradaki sağlık mecazi manada) ısıtabiliyorsa oluşturacağı buhar da o denli basınçlı olacaktır.

Bunun yanında bir de oluşan buharınızın sıcaklığı var, bu sıcaklık kire pasa uygulandığında çözündürme hızı da buhar sıcaklığına göre değişiyor.

Özellikle 100 dereceden yüksek bir tavan sıcaklık değerine sahip olursa daha çabuk kir sökecektir. Bu da daha sağlam bir temizlik ve daha kolay bir temizlik manasına gelecektir.

 

g. Fiyatı ne düzeylerde olmalı?

Buharlı temizlik makinesinde genel olarak iki tane önerilen marka vardır. Bunlardan biri Karcher bir diğeri ise ariete olarak geçiyor.

Ve maalesef özelliklerine göre fiyatlar farklılık gösterirken, çok fazla çeşit olmadığı için modeller arasında büyük fiyat farkları oluşabiliyor.

Eskiden 500 – 1000 lira civarında ortalama olarak sınıflandırılan bir model işinizi rahatlıkla görürken şimdiki zamanda 1000 ile 2000 lira arasındaki bir model daha sağlıklı ve daha başarılı olacaktır. Ama tabi ki bu modeller için ayırdığınız bütçeye bağlı, seçim sizindir.

 

h. Boyutuna önem vermek gerekiyor mu?

Teknolojiyle ilk tanıştığımız dönemlerde henüz daha gösteriş meraklısı canlılar olmadığımız için, işimizi görse yeter olarak bakıyorduk. Elektriğe aynı gözle baktık, siyah beyaz tv’lere aynı gözle baktık, ilk telefonlarımıza aynı gözle baktık…

Ama zaman kavramı durdurulamadığı için artık bu bakış açısı da teknolojiye paralel olarak ilerlemeye başladı. Sadece gösteriş meraklısı canlılar olmayı da geçtik, artık iyi olanı faydalı olanı bilmeye başladık. Bir toplumdaki okuma oranının zaman geçtikçe artması gibi, iyiyi güzeli faydalıyı fark edebilme yeteneğimiz de toplum boyutunda yayılmaya başladı.

Kaba ve güçlü tasarımlardan çok, işimize en çok yarayan ve her türlü değerlendirmeden en iyi geçen modellere yöneldik. Boyutlar da ev içerisinde veya kullandığımız ortam içerisinde göze çarpmayacak teknoloji aletleri açısından önem arz etmeye başladı. Evimizin bazı bölümlerini kiler gibi kullanmaktansa uygun yerlere uygun eşyaları koyarak ve rahatsızlık verici olarak durmayacak eşyalar alarak yeni bir boyuta geçtik.

Net ölçüler veremeyeceğim ama hem ev, iş yeri ortamı olsun hem de çalıştırırken taşıma güçlüğünün önüne geçmek açısından olsun aldığımız makinenin boyutları çok önemli.

En iyi buharlı paspasları seçerken olabilecek maksimum performanslarda, olabilecek en düşük boyutlarda ve mümkünse dikey kullanımlı modellerden seçmekte fayda var.

 

545t4

 

 

j. Ek aksesuarları niçin bu kadar önemli ki?

Belki de alacağınız makinenin ikinci en önemli kısmı burası. Buhar basıncının büyüklüğünün yanı sıra, zaten buhar basıncını normalde çözülemeyecek lekeleri kolayca çözmek için de kullandığımız için, bu buhar basıncının büyüklüğünü doğru yere doğru şekilde aktarabilmek lazım ki böylece aradığımız temizliğe ulaşabilelim.

Messi’yi Messi yapan attığı şık paslar, vurduğu estetik şutlardır; buharlı makinenizin diğerlerinden farkını belirleyecek olan da bu aparatların kullanışlılığı ve size sağladığı pratik güzelliklerdir.

Temizlemek istediğimiz her yer aynı ölçülerde aynı detaylardan oluşmadığı için, ekstra aksesuarlar takıp bu yerleri öyle temizlemek çok daha mantıklı hale geliyor.

Bundan dolayı, almak istediğiniz en iyi  buharlı temizlik makinesinden maksimum verimi alabilmek için, makinenizin yanında verilen aparatlara da çok önem vermeniz gerekiyor.

Takılarınızı ve fayans aralarını aynı aparatla temizlemeye çalışmak pek doğru bir yaklaşım olmaz sonuçta.

 

“Sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu, huzurlu, bol neşeli yıllarınız olsun.”

Yorum yapın