En İyi Bulaşık Makineleri 2020: Bulaşık Zahmetinden, En İyi Bulaşık Makineleri Modelleri İle Çok Uygun Fiyatlara Kurtulun!!

-Hepsi kirli! +Çatallar? Onlar da mı kirli? Keşke bulaşık makineleri kullanımına ihtiyaç olmasa! Ama var! Hem de en iyi modelleri gerekiyor. Pırıl pırıl ve ışıl ışıl tabak çanaklarınız için aradığınız 2019’un ve 2020’nin en iyi bulaşık makineleri modelleri bu yazımızda!

degtherıer5353shkf3
Keşke En İyi Bulaşık Makineleri Modellerine İhtiyaç Olmasa! Ama var..

Öğrenci evinde çok zaman geçirdiğimden midir nedir, bulaşık makinesi deyince ayrı bir sevgi doluyorum. Tam olarak tanımlayamıyorum ama aşk gibi bir şey sanırım. Bundan dolayıdır en iyi bulaşık makineleri ile ilgili de bir yazımız olsun istedim..

Öyle ki yazıyı akşam yetiştiremediğim halde bu sevgi beni uyutmadı ve sabaha kadar yazdırttı. Keşke o en iyi bulaşık makinesini ben de bulsaydım zamanında.

2019’un ve 2020’nin en iyi bulaşık makineleri arayanlarınız için küçük bir liste hazırladık.  Biz hazırlarken eğlendik, umarım siz de okurken eğlenirsiniz ve seçiminiz de güzel olur..

Belki birçoğunuz biliyordur ama benim yeni öğrenmiş olduğum ve giriş cümlelerinde paylaşacağım bir detay; gece modu varsa gece yıkayın, faturalarınız azalsın..

 

En İyi Bulaşık Makineleri listemizin içeriğinde;

 1. 10-15 000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi: “MİELE G 6660 SCVİ A+++ TAM ANKASTRE”

 2. 5-10 000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri: “MİELE G 4263 Vi Active A+ Tam Ankastre”

 3. 5-10 000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri: “ElectroLux ESF7506ROX ComfortLift A+++ Inox”

 4. (tükendi): “SİEMENS SN278İ16TT”

 5. (tükendi): “BOSCH SMI88TS06T ANKASTRE”

 6. 2500-5000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modellerinden: “SİEMENS SN235W00NT”

 7. 2500-5000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri: “SİEMENS SN235I00JT INOX”

 8. (tükendi): “HOTPOİNT 6B+010 X”

 9. 2500-5000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri: “BOSCH SMI46MS00T”

 10. 2500-5000 TL Arasındaki En İyi Bulaşık Makinesi Modelleri: “SAMSUNG DW60M6072FW”

 11. (tükendi): “PROFİLO BM4285EG INOX”

 12. (tükendi): “NEXON BM501 S”

gibi başlıklarla beraber, bu başlıkların açıklamalarında da 2019 ve 2020 yılının en iyi bulaşık makineleri ve daha iyi bulaşık makinesi modelleri alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? bu tür konulara da değindik..

setetet5242gtgg353
“Salını da salını da girdin içime; Hadi çıkar çıkarabilirsen!..”

Sözü uzatmadan (kızımızı isteyecek olursak) 2019’un ve 2020’nin En iyi Bulaşık Makineleri listemize bakacak olursak:

1.. MİELE G 6660 SCVi  A+++ TAM ANKASTRE BULAŞIK MAKİNESİ

sdfgegye24

 

 

Dilimize Fransızca’daki “encastre” kelimesinden geçen ankastre terimi bir oyuğa, bir deliğe, bir yuvaya yerleştirilebilen tesisat gibisinden bir anlama denk gelmektedir. Yani özellikle günümüzde ev dekorasyon modası arttığı için görünüm ve şıklıkla birlikte konfora önem gösterenler açısından mutfak da dahil evinin herhangi bir odasında eşyaların düzenli şekilde görülmesi önem taşımaktadır.

cdgfdsdete34

Ankastre terimi bu duruma uygun olarak geliştirilmiştir. Evinizde muhtemelen bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi makineler için uygun olarak ayarlanmış bir alan bulunur. Ankastre özelliği bulunan makineler de tam olarak bu boşluğa uyacak şekilde tasarlanmış ve sizi yer ve görüntü konusundaki önemli bir dertten kurtarmıştır.

Tam ankastre derken kısaca bundan bahsetmektedir.

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir diye irdelersek; öncelikle makine fonksiyonlarına bakmak, hangi teknolojilerden yararlanılmış onu öğrenmek, eğer renk, şekil gibi isteklerimiz varsa sonrasında bunlara dikkat etmek daha doğu bir sıralama olacaktır.

Öncelikle ne kadar bulaşığı yıkayabiliyor, hangi yıkama programları var, makinenin göstergelerinde hangi özellikleri var ve tüm bunları yaparken bana ne kadar enerji ve su tasarrufu sağlıyor bunlara dikkat etmemiz gerekir.

Mielenin 6660 SCVi modelinde de 14 kişilik kalabalık bir yemek sonrası arta kalan bulaşıkların yıkanabileceği kadar geniş bir iç hacim var. Yani şöyle de düşünülebilir, tek kişilik öğrenciyim, 2 hafta kadar akşam yemeği bulaşıklarını biriktirebilip sonra yıkayabilirim.. Bir makineden beklentimiz, bu alanda ideali, 15 kişinin bulaşıklarına yakın bir bulaşık birikimini alabiliyor olmasıdır. 6660 SCVi de geniş iç hacmiyle bunu karşılamış görünüyor.

Bazı makineleri tam olarak doldurmadan çalıştırmaya başlatamazsınız. Dilediğinizde 6660 SCVi’yi, az bulaşık varken bile çalıştırabilirsiniz.

 dggetet35363242
Oooh, Come On Man: Şu muhteşemliğe bakar mısın!

Bulaşık makinesi seçerken bakmanız gereken en önemli şeylerden biri de makinenizin enerji sınıfıdır. A ile A+++ arasında değerler verilir ki A+++ olan makinelerin daha güzel olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

6660 SCVi, A+++ enerji sınıfından bir bulaşık makinesi. Hem performans açısından hem de kurutma sınıfı açısından da A sınıfında bulunuyor.

Ortalama 1 yıkamada 9.7 litre kadar su tüketimi var. Bu da yıllık 2716 litrelik bir su kullanımına denk geliyor.

Yapılan çalışmalarda bulaşık makinesi kullanarak elde yıkadığınız bulaşığa oranla %85’e kadar varan oranda su kullanımını azaltabildiğiniz görülmüş. Yani bulaşık makinesi kullanmak her türlü daha avantajlı gibi duruyor. (Ben de bulaşık makinesi almakta kararsızdım ama bundan sonra çekinmeyeceğim gibi.)

Ortalama bir makinede bir yıkamada 15 litreye kadar su kullanılıyormuş. En verimli makinelerde bile bu kullanım 11 litreye kadar anca düşürülmüş. Bu yüzden bu makinedeki 9.7 litrelik bir su kullanımı harika duruyor.

Ancak herkesin tahmin edebileceği üzere, eğer makineniz tam dolmadan çalıştırırsanız süreç tekrarlanacağı için su kullanımınız elde yıkama kadar fazla olacaktır. Bu bağlamda tam olarak dolu bir bulaşık makinesi çalıştırmanız daha doğrudur.

Yine 6660 SCVi’nin bir yıkamadaki harcadığı enerji 0.75 kWh olarak hesaplanmış. Yıllığa vurduğumuzda 213 gibi bir rakam çıkmış ortaya.

Peki ben elde yıkarken elektrik harcamıyorum diyorsanız, her bulaşık yıkamadaki su ısıtma amacıyla harcanan enerji de bu enerji harcamasına giriyor. Bulaşık makinesi kullanımı bu enerji tüketimini de azalttığı için her açıdan daha mantıklı görünüyor.

Ayrıca bulaşıklarınızı yıkamak daha uzun sürse de, enerji tasarrufu modunda diğer bulaşık makinesi programlarına göre daha az su ve %20 daha az enerji kullanılır. Ekstra olarak da, bulaşık makinenizde gece modu varsa bulaşıklarınızı gece yıkamak faturalarınıza daha az elektrik ücreti gelmesini sağlayacaktır.

İç hacimden ve enerji sınıfı özelliklerinden sonra bir diğer dikkat etmeniz gereken husus makine içerisinin kullanıma uygunluğudur. Yani makine içerisinin dizaynı. Bu yüzden de sepetler çok ama çok önemli bir yere sahip. Özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

Bazı okurlarımızın araştırdığı üzere mesela en alt rafın yatay tellerden oluşması tencereleriniz için önemli bir avantaj oluştururken, üst sepetin yer değiştirilebilir olması da bardak ve diğer küçük eşyalarınızın değişken boyutları için önem arz eder. Böylelikle küçük boyutlardaki bardaklarınızı kolayca yerleştirip aşağıya daha fazla yer açabilirken, büyük boyuttaki bardaklarınızı yerleştirmek için üstteki sepeti aşağı çekip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca listemizde birçok makinede olduğu gibi üçüncü bir sepetin olması (çatal bıçaklar için) harika bir detaydır.

6660 SCVi’de de üçüncü sepet bulunmaktadır böylelikle çatal bıçak yerleştirmede olası sorunları ortadan kaldırmıştır.

Bulaşık makinesi alırken bir diğer dikkat etmeniz önemli şey ise ses seviyesidir. Birçok makinede, bu bulaşık makinesi de olsa çamaşır makinesi de olsa süpürge de olsa, ses seviyesi oldukça önemlidir. Aile ortamında bile olsanız öğrenci bile olsanız gerek kendinizi gerek ailenizi gerek misafirlerinizi gerekse de ders çalışmalarınızı etkilediği için ses seviyesine önem vermenizde fayda var.

6660 SCVi 44 desibellik bir ses çıkarıyor. Bu da gayet ideal.

Yine 6660 Scvi’de elektronik program seçimi yöntemiyle uygun programları seçip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yıkama işleminin ne kadar süreceğini ve şuanda ne kadar kaldığını da ekranından görebilirsiniz.

Ayrıca yıkama erteleme sistemi sayesinde 24 saate kadar varan sürede yıkamalarınızı erteleyebilirsiniz.

6660 SCVi, 805 x 598 x 570 mm boyutlarında olup yaklaşık 44 kg ağırlığındadır.

En iyi bulaşık makinesi listemizde bir numarayı kendine yer edindi..

 

2.. MİELE G 4263 Vi Active A+ Tam Ankastre Bulaşık Makinesi

cvxdvfwsfrwr

Yine tam ankastre bulaşık makinesi sınıfından olan, Miele’nin bu modeli 14 kişiliğe kadar varan bulaşıklarınızı alacak iç hacmiyle ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılıyor.

Kurutma özelliği sayesinde bulaşık yıkama bitiminde kendiliğinden aralanıp bulaşıklarınızı kurutarak üzerilerinde su izi kalmasına izin vermiyor.

24 saate kadar erteleyebileceğiniz yıkama işleminin ne kadar süre kaldığını gösteren göstergesi de mevcut. Bu birçok makinede olmadığı için insanlar tahmini olarak yapmak zorunda kalıyor. Göstergenin olması bu açıdan güzel bir şey.

gefswdaqdee3

A+ enerji sınıfından bir makine olan Miele Active 4263 Vi, A sınıfı yıkama performansı ve yine A sınıfı kurutma performansına sahip.

1 yıkamada ortalama 13.5 litre su kullanıyor. Yıllık kullanımda bu 3780 litreye kadar ulaşabiliyor. Burada, yıkama başına su kullanımının 11-12 litre civarlarında olması makinenizde aramanız gereken özelliklerdendir. Zaten A+ enerji sınıfında olması da bu yüzdendir. Hem enerji kullanımı hem de su kullanımı yüzünden diğer makinelere göre zayıf kalıyor. Makineye verdiğimiz puanı bu yüzden kırdık.

Yıkama işlemlerinde yaklaşık 46 desibellik bir ses çıkarıyor. 55 – 60 dB’lik seslerden sonra artık rahatsız olmaya başlarsınız. 46 desibel bu açıdan güzel bir rakam.

Ayrı bir çatal bıçak sepetinin olması Miele Active 4263 Vi seçimleriniz için yine güzel bir detay.

Yaklaşık 45 kg ağırlığında bir makine, 805 mm yüksekliğe ve 598 mm genişliğe sahip. Ankastre sınıfından olduğu için bu boyutlar aslında önemsiz ama bu yönden de değerlendiren müşteriler olduğu için belirtmekte fayda var.

 

3.. ElektroLux ESF7506ROX ComfortLift A+++ Inox Bulaşık Makinesi

dgdgherr422

Solo tip bulaşık makinelerinden bir tanesi olan Eletrolux ESF7506ROX, 13 kişiliğe kadar varabilen bulaşıkları içerisine sığdırabiliyor.

10 yıla kadar garanti sunan BLDC tipi bir motora sahip.

Bu makinede 9 çeşit program tipi var. Makinelerdeki program sayısı elbette önemli fakat 3-4 programlı bir makinede aradığınız program bulunabilirken, 8-9 çeşit programı olan bir makinede istediğiniz program olmayabiliyor.

Bu yüzden program sayısı değil de, isteklerinize uygun bir programı var mıdır? asıl önemli olan bu sorunun cevabıdır. Bunun dışında elbette 9 tane programı olması güzel bir şey.

Sıcaklığını kolaylıkla ayarlayabileceğiniz 5 çeşit sıcaklık sınıfı bulunuyor.

Yük sensörü sayesinde de otomatik ayarlamalar yapabiliyor.

ESF7506ROX, A+++ enerji sınıfından bir makine. Yıkama performansı A sınıfı, kurutma performansı A sınıfı..

Her yıkamada ortalama 11 litre su tüketiyor (yıllığını 3080 litre olarak ölçmüşler).  Bu açıdan bakılınca alınabilecek ideal bir makine. Yıllık enerji tüketimi de 234 kWh.

Bazı makinelerde kullanıcılar su tüketimine bakıp geçiyorlar. Fakat makine su tüketiminde müthiş bir tasarruf sağlasa bile enerji tüketiminde yeterli tasarrufu sağlayamadığı için başarılı bir makine olamıyor. Kullanıcıların bazıları bu detayı gözden kaçırır.

Detaylı bir inceleme yapmayı seven müşteriler bunlara önem gösteriyor. Fakat A+++ enerji sınıfının tam olarak bu kavramı karşılıyor olması herkes açısından kolaylık sağlamış. Enerji sınıfı olarak değerlendirildiği için hem suyu hem de kullanılan enerjiyi dikkate alıp ona göre sınıflıyor.

Zaten su kullanımının A+++ makinede 11 litreye kadar düşebileceğini, idealinin 11-12 litre olduğunu, bazı makinelerin 15 litreye kadar çıkabildiğini, bazı makinelerin ise 8-9 litrelere kadar inebildiğini söylemiştim.

Kullanılan enerji miktarları olarak güvenilir bir kaynağım olmadığı için net rakamlar veremiyorum. Bu yüzden enerji miktarlarını kullanım başına ve yıllık olarak vermeye çalışıyorum.

Makine 44 desibellik bir sesle çalışıyor. Bu sizi hiç rahatsız etmeyecektir. İnanın bazı makineler sırf sesi için bile çöpe atılabilir. Çünkü gerçekten rahatsızlık veriyorlar. Bu yüzden ses seviyelerini dikkate almanızı önemle vurguluyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam desibel değerinde her 3 artış ses seviyesinin iki katına çıkması manasına geliyordu. 50 – 60 desibelin üzerindeki seslerde çalışan makineler hayatınızı etkileyebilir. Bu yüzden benim önerimce 50 desibelin üzerindeki makineleri almamaya çalışın. 44 desibel çok uygundur.

Şöyle söyleyeyim ki en sessiz bulaşık makineleri bile yaklaşık  38 desibel bir sese sahip (haber uzun yıllar öncesine ait olsa da)..

ESF7506ROX’ta çatal bıçaklarınız için üçüncü bir sepet mevcut. Bu açıdan harika. Ayrıca üst sepetini de kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz. Büyük parçalar için yer açmak istediğinizde rahatlıkla yer değiştirebilirsiniz.

gdjgeıheguy5342klf
En İyi Bulaşık Makinesi arıyorsanız “Nelere uygun” sepetleri olduğu da önemli..

Bunlardan başka da makinenizde olması gereken en önemli detaylardan biri su taşma emniyet sisteminin olmasıdır. Bir yerde okumuştum. Sanırım bazı markalar bazı teknoloji aletlerinde sertifika almıyorlardı. Müşterileri zaten bu özelliklerinin var olduğunu bildikleri için, eğer marka sahipleri emniyet sertifikası alırlarsa ürünlerini bu sertifika fiyatını da dahil ederek yüksek fiyattan müşterilerine sunacakları için, sertifika almadan piyasaya sunuyorlardı. Böylece fiyat pahalılığı nedeniyle müşteri kaybetmemiş oluyorlardı.

Su taşma emniyet sistemi de böyle sanırım. Birçok makinede var ama bunu bazen belirtmiyorlar.  Su emniyeti sizi önemli sorunlardan kurtaracaktır. Sanırım hiç birimiz makineden taşan sularla uğraşmak istemeyiz..

Makine 850 x 596 x 610 mm boyutlarında. Ankastre olduğu belirtilmemiş, fakat öncekilerle karşılaştırıldığında boyutlarında çok bir fark olduğunu göremiyorum. Ankastre sınıfına girebilir.

10 yıllık motor garantisi ve bu özellikler bu modeli almak için cezbedici sebepler..

 

4.. Siemens SN278i16TT Bulaşık Makinesi

wrfwrwer23424

Siemens’in bu modeli solo tipi bulaşık makinelerinden. 13 kişiye kadar bulaşıklarınızı alabiliyor.

Paslanmaz çelik bir yapıdan üretilmiş dayanıklı bir bulaşık makinesi.

8 tane farklı programı olan SN278İ16TT, hem yıkama erteleme sistemine hem de ön yıkama özelliğine sahip. Bu bağlamda diğer makinelerden biraz ön plana çıkıyor.

Yük sensörü ve tuz göstergesi var, ancak parlatıcı göstergesi yok. 6 tane de sıcaklık ayarı mevcut. İstediğiniz sıcaklığa kolayca getirebiliyorsunuz.

A+++ enerji sınıfının en üst basamaklarından bir makine. Şöyle ki yıkama başına kullandığı su miktarı 7.5 litre kadar bir ortalamayla ölçülmüş. Yıllık miktarı 2100 litreye falan denk geliyor. Ve enerji kullanımı da düşük. Yıkama başına 0.73 kWh enerji kullanımı var ki bunun da yıllığı yaklaşık 210 kWh olarak belirtilmiş.

Bu makine A+++ sınıfındaysa diğer A+++’lar ne peki? diye sormadan kendimi alamıyorum.

Makine bu üstün performansıyla çalışırken sadece 44 desibellik bir ses çıkarıyor. Bu da sizi hiç ama hiç rahatsız etmiyor.

Özellik bakımından Siemens harika bir iş çıkarmış. Listeyi buraya yazsam, özellikleri tek tek açıklasam özellikleri okurken az önceki okuduğunuzu unutacağınız uzun bir yazı olur.Göze çarpan özelliklerini söyleyip diğerlerine değinmeyeceğim.

İç aydınlatma sistemi özellikle çok gelişmiş. İçerisinde çeşitli aydınlatma sistemleri kullanılmış.

BLDC tipinde bir motor kullanılmış. Dayanıklı makinelerde özellikle bu tip motoru tercih ediyorlar.

Akıllı dozaj sistemi, Tasarruflu su yönetimi sistemi ve Dönüşümlü yıkama sistemi özelliklerine renk katmış. Jetmatik hidrolik çalışma sistemi ve Zeolit kurutma teknolojisiyle bunları resmen süslemiş.

-Değinirken çekiniyorum ama- futbolla ilgilenen okurlarımız varsa bilirler, çilek futbolcu diye son zamanlarda bir terim vardır transfer politikasında. Bu makinenin özellikleri de çok transfer yapmış olmak gibi bir hayli fazla ve kurutma sistemi, hidrolik sistem gibi özelikler harika detaylar olduğu için burada çilek görevi görüyor.

Siemens  SN278İ16TT, sepet konusunda da rakiplerinden ön plana çıkmış durumda. Birçok orta düzey makinede iki tane sepet bulunmasına karşın bunda çatal bıçaklarınız için üçüncü bir sepet sistemi var.  Gümüş renkli XXL boyutlarındaki VarioFlexPlus tipi sepetlerin fincan, bardak raflarına ek olarak katlanabilir özellikte tabak rafı ve bardak destek çubuğu gibi detayları da bulunuyor.

Ekstra olarak da çocuk kilidi bulunduruyor.

İnox derken paslanmaz çeliği kastediyorlar. İnox ürünler paslanmaya, aşınmaya, yıpranmaya karşı daha dayanıklı ürünlerdir. Paslanmaz çeliğin pürüzsüz yüzeyi sayesinde bu özellikleri vardır. Ekstra olarak da inoxun sert ve pürüzsüz yüzeyi hem temizliği kolaylaştırır hem de havadaki mikropların yapışıp çoğalmasını engelleyen bir bariyer sistem görevi görür.

İnox bir kaplama, yüzey falan değil paslanmaz çeliğin kendisine verilen addır. Eğer inox yapı gerçekse meydana gelen herhangi bir parmak izi, aşınma, pas vb. gibi bir yıpranma şeffaf bir tabaka ile yenilenecektir.

Son olarak bu makinede 845 x 600 x 600 mm boyutlar ve 53 kg’lık bir ağırlık var.

Sanırım bu makine benim bu en iyi bulaşık makinesi listesindeki favori ürünüm.

Enerji tasarrufu yanlısı olması, bol çeşitli ve işimi görecek özelliklerinin olması, geniş bir iç hacmi olması ve diğerlerine oranla nispeten fiyatının uygun olması (ucuz gözükmese de fiyat/performans açısından bakacak olursanız) bu makineyi almanız için güzel detaylar.

 

5.. Bosch SMI88TS06T Ankastre Bulaşık Makinesi

vsvfdsffewrwr22fd

Ankastre tipi bulaşık makinelerinden olan SMI88TS06T model Bosch ürünü 14 kişilik bulaşık kapasitesi bulunduruyor.

Göstergelerden Program takip göstergesi, Kalan süre göstergesi, Parlatıcı göstergesi ve Tuz göstergesi mevcut. Böylece işlemleriniz hakkında kolaylıkla bilgi edinebiliyorsunuz.

Paslanmaz çelikten (inox) yapılmış bir malzemesi var. Bu da ona yıpranmaya karşı dayanıklılık kazandırıyor. BLDC motor teknolojisi ve inox yapısıyla uzun kullanımlar için ideal bir model.

A+++ enerji sınıfına ait. Kullanım başına 9.5 litrelik su tüketimiyle ön plana çıkıyor. Yıllık tüketimi yaklaşık 2660 litre. İdeal bir makinede her yıkamadaki su tüketimi 11 – 12 litreyi geçmezse iyi olur diye belirtmiştik.

Her yıkamada 0.83 kWh enerji tüketiyor ki bunun da yıllık değeri 237 kWh şeklinde ölçülmüş.

Tüm bunların yanında yıkama performansı sınıfı A, kurutma performansı sınıfı da A sınıfından.

44 desibellik bir “sessizlikle” çalışıyor. Artık bunları anlatmaya gerek yok sanırım.

Makinede 8 çeşit program var ve elektronik olarak içlerinden işinize yarayanı seçebiliyorsunuz. Bu seçimlerin otomatik olarak makine tarafından yapılabilmesi istenir aslında. Ama bu özellik çoğu makinede yok maalesef.

jwrwuyrwg3535lkht
Bu modelde “kısa program” 45 dakikalık bir süre içerisinde bulaşıklarınızı pırıl pırıl şıkır şıkır ediyor..

Kısa programda yıkama isterseniz işleminiz 45 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Ama eğer ben tasarruf edecem, süresi önemsiz diyorsanız Eko mod yaklaşık 195 dakika sürüyor. Ön yıkama ve yıkama erteleme seçenekleri de var. 24 saate kadar yıkamayı erteleyebiliyorsunuz.

6 tane sıcaklık ayarı var. İstediğinizi kolaylıkla seçip işlem yapabiliyorsunuz.

Yarım yük yıkama özelliği ile de işleriniz kolaylaşıyor.

Daha önce belirttiğim gibi BLDC tipi motor kullanılmış ve bu motorun dayanıklılığı da oldukça iyi. Piyasadaki kullanılan motor sistemlerine göre ön plana çıkabilecek bir kalite.

Makinenin akıllı dozaj sistemi ve dönüşümlü yıkama özellikleri de bulunuyor. Çocuk kilidi ve Servokilit sistemleri var. Özellikle çocuk kilidi sistemi birçok bulaşık makinesinde yok maalesef.

Makinede yüklü ayarlanabilir bir üst sepet var. 3 kademeli yükseklik ayarı yapabiliyorsunuz. Çatal bıçak takımınız için uygun 3. bir sepeti bulunuyor. Yine sepetler XXL boyutlarında, içerisinde fincan rafları ve tabaklarınız için katlanabilir raflar bulunuyor.

Boyutlarına önem verenler içinse 818 x 598 x 573 mm boyutlarında ve 48 kg ağırlığında.

 

6.. Siemens SN235W00NT Bulaşık Makinesi

etfgedfer35356

Solo tipinde tasarlanmış SN235W00NT modelli Siemens serisi, 2400 wattlık bir güçle çalışıyor.

13 kişiliğe kadar bulaşıklarınızı kolaylıkla alabiliyor. Göstergelerinde Kalan süre, Parlatıcı ve Tuz göstergeleri mevcut. Bunlar hakkında kolaylıkla ekrandan bilgi alabiliyorsunuz.

Listemizde de bazı ürünlerde olduğu gibi birçok makinenin gösterge sayısı bile kısıtlı. Ne yaptığınız hakkında yeterli bilgi alamadığınız için işlerinizi hep tahmini yürütmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da bir nevi gereksiz düşünce israfı gibi yorumlanabilir. Yani bırakalım bu düşünme işlemini makine yapsın di mi? Bunu bize niye çok görüyorsunuz. Ekranda ben o bilgileri görmek istiyorum. Veya eşimin/annemin bunları düşünerek zaman kaybetmesini istemiyorum. Ekranda görünsün, annemin işine yarasın tamamdır.

İnox yapılı (paslanmaz çelikten yapılmış) bu makine 5 tane program içeriyor. Yarım yük yıkama, ön yıkama, 24 saate kadar yıkama erteleyebilme gibi birçok özelliği de var.

Eğer kısa programda çalıştırmak isterseniz 29 dakika gibi kısacık bir zamanda işleminiz bitiyor. Ama ekonomik modu seçerseniz 210 dk ( yaklaşık 3 buçuk saatte)  işiniz gerçekleşiyor.

Ayrıca multitablet fonksiyonu da var. Tablet problemleriniz için seçebileceğiniz bir makine.

A+ enerji sınıfından bir makine. Su tüketimi oldukça ideal olmasına rağmen enerji tüketimi fazla olduğu için bu kategoriye sokmuşlar (Bulaşık makinelerinin su tüketimi).

Her yıkamada 9.5 litrelik bir su harcarken 1.03 kWh’lı da bir enerji tüketimi söz konusu. Bu da yıllık su tüketimini 2660 litrelerde tutarken enerji tüketimiyse 294 kWh gibi yüksek değerlerde.

Yıkama performansı da kurutma performansı da A sınıfında yer alıyor.

50 desibellik bir ses çıkarıyor. Bunun uygunu 40 – 50 arasıdır aslında. 50’den 60’tan sonra artık kafa yormaya başlar ki bu SN235W00NT modelinde de ses seviyeleri sınırda verilmiş.  50 desibellik bir ses, hani tam olarak zihnimde canlandıramıyorum ama rahatsız edici değil ama rahatsız ediciliğe çok yakın bir mevki.

Paslanmaz çelikten yapılmış bir gövde (İnox yapılı) ve BLDC teknolojili bir motoru bulunan bu makinenin akıllı dozaj sistemi, Jetmatic hidrolik sistemi gibi çeşitli teknik özelikleri de mevcut. Bunun yanında 5 çeşit sıcaklık ayarı var ve kolaylıkla işlemlerinizi istediğiniz ayarda gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kendi sıcaklığı ile kurutan bir kurutma sistemi var.

Çatal bıçaklarınıza uygun 3. bir sepeti bulunuyor ve üst sepeti ayarlanabilir özellikte. Fincan vb. eşyalarınız için uygun raflar da mevcut. Cam ve bardaklarınız için çok uygun ölçülerde koruma sistemi bulunduruyor.

845 x 600 x 600 mm boyutlarında ve yaklaşık 49.5 kg ağırlığında bir makineden söz ediyoruz.

A+ sınıfında olmasına rağmen fiyat olarak üst sıralardaki rakiplerinin yaklaşık yarı fiyatına denk geliyor. Faturalarınıza daha az su fiyatı yansımakla beraber diğerlerine oranla daha yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak dediğim gibi fiyat performans açısından bakacak olursanız diğerlerinin neredeyse yarı fiyatına denk gelen bir makine.

Cazip bir fiyatı var ve çok yönlü teknolojilere sahip. Şans verilebilir.

 

 

7.. Siemens SN235I00JT Inox Bulaşık Makinesi

dgddfsfret3534grfh

Bir üstteki modelin hemen hemen aynı özelliklerini taşıyan bir Siemens bulaşık makinesi.

Yine Inox yapıda olan bu makine üsttekinden farklı olarak 13 değil 12 kişilik bulaşık hacminde. 5 değil 4 tane sıcaklık ayarı var. Diğer program sayıları ve dakikaları bile aynı.

Yine A+ sınıfında ama enerji tüketimi aynıyken su tüketimi yıkama başına 12 litre kadar harcıyor. Bu bakımdan özellikleri biraz düşük.

Ama ek özellikleri üstteki modelden bir hayli fazla. Sepetteki özellikleri aynıyken, teknolji alanında hidrolik sistem veya ekstra durulama sistemleri gibi farklı üstün özellikleri var.

Sensörleri ve göstergeleri aynı. Ekstra olarak bulanık su sensörü var. Ve su taşma emniyeti eklemişler.

Çalışması yine 50 desibellik bir ses yapıyor. Bu da ortalama denilebilecek bir sesti biliyorsunuz.

845 x 600 x 600 mm boyutlarında ve 46.8 kg’lık bir ağırlığı var.

Uzun lafın kısası bir üst sıradaki modele göre su kullanım oranı artmış ama hala aynı sınıfta yer alıyorlar. Bunun haricinde de üzerine birçok ekstra özellik eklenmiş.

 

8.. Hotpoint 6B+010 X Bulaşık Makinesi

dghdghrfyhry4646454

Aslında özellikleri düşük gibi görünse de kullanıcıların çoğunluğu oldukça memnun bu makineden.

Sol tipi bir makine ve 14 kişilik bulaşığı yıkayabiliyor.

Multitablet fonksiyonu, yarım yük yıkayabilme özelliği ve ekstradan kurutma özellikleri var.

6 programlı ( mekanik yani elle seçiyorsunuz programları) bir makine olmakla birlikte, ön yıkama özelliği ve 9 saate kadar erteleyebilme özellikleri var.

A+ enerji sınıfına ait ve 52 desibele kadar bir ses yapıyor.

Kullanıcılarının büyük çoğunluğu oldukça hızlı olduğundan, çok uzun yıllar dayandığından ve hala eskisi gibi parladığından övgüyle bahsetmiş.

Makineye yönelik tek olumsuz eleştiri bulaşıkların içerisinde su damlalarının oluştuğunu ama sebebini bulamadığını belirten bir kullanıcıya ait. Makinenin su taşırmadığını ama eşyaların içerisinde küçük su damlalarının oluştuğunu söylemiş.

Birçok markanın uzun yıllar dayanmadığını belirtmişler ve bozulduklarında yeni bir makinenin yarısı kadar para harcadıklarını söylemişler. Ama Hotpoint-Ariston’un bu modelinin oldukça uzun yıllar dayandığını ve hala ilk günkü gibi olduğundan mutlu olduklarını söylemişler. Bu yüzden listemize eklemek istedim.

 

9.. Bosch SMI46MS00T Bulaşık Makinesi

 

dgbdfgbdf3534

Yarı ankastre sınıfında yer alan bu model çok fazla özelliği olmasının yanında uygun fiyatıyla ön plana çıkıyor.

Bosch SMI46MS00T, boyutları küçük olmasına rağmen 13 kişiye kadar bulaşıklarınızı kolayca yıkayabiliyor.

Kalabalık aile – arkadaş ortamlarındaysanız veya az kişi olmanıza rağmen çok bulaşık çıkıyorsa geniş hacimli bir makine almanız iyidir.  Bana bulaşıklarımı yıkasın yeterli demiyorsanız makine alırken hacmine dikkat etmenizde fayda var.

Bu modelde Program takibi, Kalan süre, Parlatıcı ve de Tuz göstergesi bulunuyor. İşlemlerinizi bu göstergeler yardımıyla kolaylıkla halledebiliyorsunuz.

Yine Inox (paslanmaz çelik) yapıda bulunan bu model 6 programlı makinelerden. Yük sensörü var ama yarım yüklü de yıkayabiliyorsunuz. 5 tane sıcaklık ayarı var, istediğinizle işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kurutma sistemi de yıkanan bulaşıkları kendi sıcaklığı yardımıyla kurutuyor.

24 saate kadar erteleyebileceğiniz yıkamalarınız için yukarıda da bahsettiğim gibi 6 programlı seçeneğiniz var.

SMI46MS00T modeli A+ enerji sınıfında yer alan makinelerden. Yıkama ve kurutma performansı da A sınıfı.

Her yıkamada ortalama 9.5 litrelik su harcıyor. Ama yine enerji harcaması birazcık yüksek. Her yıkamada 1.03 kWh enerji tüketimi var. Yıllık enerji tüketimi 294 kWh’e denk geliyor.

Ses seviyesi de A+ enerji sınıfı bir makine için oldukça iyi. 48 desibelde tüm işini hallediyor.

Ayarlanabilir üst sepete, yine çatal bıçaklarınıza uygun sepete ve küçük bardak ve fincanlarınıza uygun raflara sahip korumalıklı bir sepetliği var. 3 kademeli şekilde yüksekliklerini ayarlayabiliyorsunuz.

815 x 598 x 573 gibi diğerlerine oranla bir miktar küçük boyutlara sahip olsa da işlemleri harika. Ve İnox yapıda olmasına rağmen sadece 34.7 kg ağırlığında.

Gerek fiyatı gerek performansı açısından oldukça iyi bir makine. Kesinlikle şans vermeniz gerekli. Ben bu en iyi bulaşık makineleri listesindekiler arasında 2. sırayı verirdim.

 

10.. Samsung DW60M6072FW Bulaşık Makinesi

dgvdghrgter3546

Samsung’un solo tipi bulaşık makinelerinden olan serisini yazmakta zorlandığım DW60M6072FW, 14 kişiye kadar bulaşıklarınızı kolayca yıkayabiliyor.

7 programlı bulaşık makinelerinden olan bu ürün ekranında Program takibi, Kalan süre, Parlatıcı ve Tuz göstergeleri mevcut. Yük sensörü var ve yarım yükle yıkayabilme özelliğine de sahip.

Ön yıkama ve yıkama erteleme sistemleri de bulunuyor.

A++ sınıfı bulaşık makinelerinden bir tanesi. Hem yıkaması hem de kurutması A sınıfı.

Her yıkamada 10,5 litrelik bir su tüketimi var ki bu da yıllık 2940 litre kadar su harcamasına denk geliyor.  A++ sınıfı bir model için hiç fena olmayan rakamlar bunlar.

Her yıkamada ortalama 0.93 kWh enerji tüketiyor. Yine bu da yıllık 266 kWh’e denk geliyor.

A++ sınıfı bir makineden beklenmeyecek şekilde ses seviyesi 44 desibelciklerde

fhfghswws34535

Çatal bıçaklara uygun bir 3. sepeti de bulunuyor ve fincanlarınız için de raflar var.

Çocuk kilidi de bulunan bu makinede meraklıları için 845 x 598 x 600 mm boyutlarında ve 50 kg ağırlığında.

Yine fiyat performans açısından listeye eklediğim bir model.

 

11.. Profilo BM4285EG Inox Bulaşık Makinesi

dgvdsdwsr3536fh

Hatırlayacağınız üzere Inox paslanmaz çelikten yapılmış demekti. Bir yüzeyi veya bir kaplamayı kastetmiyorlar, makinenin temel yapısı paslanmaz çelik. Bu hem dayanıklılığı arttırıyor hem de uzun yıllar boyunca eskimemesini sağlıyor.

Profilonun bu modeli de Inox yapıda. A+ sınıfına göre oldukça fazla gelişmişlik gösteriyor ve oldukça fazla özelliği bulunuyor lakin özellikleri değil de daha çok uygun fiyatıyla listemizde kendine yer buldu.

12 kişilik bir bulaşığı rahatlıkla yıkayabilen bu Solo tipi bulaşık makinesi üzerinde Takip, Süre, Parlatıcı  ve Tuz göstergeleri bulunuyor.

4 programlı bir bulaşık makinesi ve kısa programda 29 dk, Eko programda ise 210 dk işlem süresi sürüyor. Multitablet fonksiyonu, yarım yük yıkama fonksiyonu ve 24 saate kadar erteleyebilme fonksiyonları var.

Yük sensörü öncüllüğünde işlemlerini gerçekleştiriyor ve 4 kademeli de bir sıcaklık ayarı bulunuyor.

A+ sınıfından bir bulaşık makinesi. Her yıkamada ortalama 12 litrelik bir su tüketimi var ki A+ sınıfına göre oldukça iyi bir performans. Yıllık 3360 litreye denk geliyor.

Bunun yanında 1.02 kWh’lik ortalama yıkama enerji harcaması var. O da yıllık olarak 290 kWh’lik bir tüketime denk geliyor.

Yıkama ve kurutma sınıfları da  A sınıfı kalitede.

Makinenin tek uygunsuz tarafı 54 desibelde çalışması sanırım. Bu da aşırı fazla bir ses değil ama çok da sessiz sayılmaz. Daha önce de belirttiğim gibi desibel değerindeki her 3 birim artış, kulağınıza gelen sesin 2 kat arttığı manasına gelir.

Profilonun bu modelinin BLDC motor sistemi, Akıllı dozaj sistemi, Led göstergeleri, kendi kendini temizleyebilme sistemi gibi birçok teknolojik özelliği var.

Yüklüyken bile ayarlanabilen bir üst sepete sahip. Ayrı bir çatal bıçak sepeti mevcut. XXL boyutlardaki sepetlerinde fincan rafları da içeriyor. Cam ve bardaklarınızı koruyucu sistemi de mevcut.

Inox yapıdaki bu bulaşık makinesi 845 x 600 x 600 mm boyutlarında ve 44 kg ağırlığında.

A+ sınıfı bir bulaşık makinesinden beklenenin çok üzerinde bir performansa sahip bu makine modeli, uygun denilebilecek, diğerlerinin yarısı bile etmeyen fiyatıyla ön plana çıkıyor. Kesinlikle denemeye değer.

 

12.. Nexon BM501 S Bulaşık Makinesi

dgegrgty4643343fg

Yağmur bulutlarının karanlığında sabahın ilk ışıkları odamı aydınlatırken ve aklımdan cümlelere yön verecek sözcükleri bulmakta zorlanırken göz atmanızı istediğim bir diğer ürün olan Nexon’un bu modelini de sizler için buraya bırakıyorum. (hala kapkaranlık)

Aslında bu modelin 2 tipi var; biri BM 501, diğeri BM 501 S.

Biz Bm 501 S için konuşuyoruz. Ama neredeyse tüm özellikleri aynı.

Solo tipi, 12 kişilik bulaşık kapasiteli, Kısmi metal yapıda bir filtresi bulunan bulaşık makinesi  Nexon BM 501 S, parlatıcı ve tuz göstergelerine sahip olan 5 programlı bir makine.

Özellikle paslanmaz iç gövde yapısıyla övünüyor. Ve buna ek olarak su taşma emniyeti güvencesi veriyor.

9 saate kadar erteleyebildiğiniz yıkamada Ekonomik ve Hızlı programları var. Eko programı 165 dakika sürüyor. 3 kademeli sıcaklık ayarlarından kolayca istediğinizi seçebiliyorsunuz.

A++ enerji sınıfında bulunuyor. Her yıkamada 12 litre ortalama su tüketimi ve 0.90 kWh enerji tüketimi var. Yıkama performansı ve kurutma performansı A sınıfına layık.

Bu makinenin sadece ses seviyesi sıkıntılı denebilir. 57 desibellik bir ses çıkarıyor.

Ekstradan çatal bıçak sepeti mevcut, sepetinde de fincan rafları bulunduruyor.

850 x 598 x 598 mm boyutlarında ve 46 kg ağırlığında bir yapısı var.

A++ sınıfına göre normal değerlerde olan bir bulaşık makinesi performansına sahip. Ama bunun yanında fiyatının bu denli uyguna gelmesi nedeniyle 2020’nin en iyi bulaşık makineleri modelleri listemizde kendine yer buldu.

 

frgerrwwrjh5ı33224k
“Ne okudum ln ben?”

 

Her şey için teşekkürler.. Umarım görseldeki gibi hissetmemişsinizdir 😀

“Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu anılarınız olsun..”

 

 

 

Yorum yapın