En İyi Kablosuz Şarj Aletleri 2019: Teknolojiye Merhaba Deyin!!

Drone’lar, bluetooth kulaklıklar ve akıllı saatler gibi hayatımızı kolaylaştıran ve renk katan ürünlere alışırken  bir taraftan da durmak bilmeyen gelişmeler, bir çoğumuzdan habersizce ilerlemekte.

Bunlardan biri de  bir çoğumuzun daha haberi dahi olmadığı, yakın zamanda kullandığımız her türlü cihazda görebileceğimiz kablosuz şarj aletleri.

En iyi kablosuz şarj aletini aramayı bırakın haberimiz dahi yok. Tabi fakirliğin gözü kör olmasın, iPhone kullanmıyoruz çoğumuz. Halkın büyük çoğunluğunu (dünyanın her yerinde böyledir) henüz kendi refah düzeyini oturtamamış aileler oluşturuyor; “Kablosuz şarj cihazı da neymiş?”.

Nedir bu kablosuz şarj aletleri? En iyi kablosuz şarj aleti hangisidir? En iyi kablosuz şarj cihazını nereden bulabilirim? Hangi kablosuz şarj cihazları kimlerle uyumlu? Hangi cihazlar bu teknolojiyi destekliyor? Elimdeki telefon kablosuz şarj cihazını destekler mi? Ahahay, birçoğumuzun kafasında deli sorular..

Kazançları ne?

Kablosuz şarj teknolojilerinin birkaç somut avantajı vardır.

En barizi herhangi bir telin olmamasıdır. Şüphesiz, şarj cihazını nereye koyduğunuzu bulmak için bir kablo yığınında kablo ararken epey biraz zaman harcamışsınızdır. Kablosuz şarj teknolojisi sizi bu uğraşlardan kurtarıyor.

Bir diğer güzel özellik, teknolojilerin geniş bir günlük olarak kullanılan nesne yelpazesinde yer almasıdır örneğin bir mutfak tezgahı veya bir masada.

Bir elektrik işinin olmaması, üreticilerin cihazınıza girmesi muhtemel su, toz ve diğer aşındırıcı materyaller için potansiyel giriş noktalarını kapatmalarına olanak tanır. Bunun için de sürekli kullandığınız ev eşyalarının içine kolayca monte edilebiliyorlar.

Tabi biz uyurken bile dünyanın diğer yüzü aydınlık;  gelişmeler durmaksızın sürüyor.  Namı duyulmuş bazı dükkanlarda istediğinizde size verilebilecek telefonunuzu kablosuz şarj edebileceğiniz pad’lerden, kablosuz şarj aletiyle iç içe üretilen mobilyalara kadar..

Ayrıca, şarj işlemi tamamlandığında işlemi otomatik olarak bitirme fonksiyonuna da sahiptirler.

Sakıncaları yok mu?

Elbette ki birkaç sakıncalı durumu var. Telefonunuz oldukça yavaş şarj oluyor.  Çünkü olay henüz tam anlamıyla geliştirilemedi. Şarj için ortaya çıkan enerjinin yaklaşık yarısı manyetik alan oluşturulurken veya verici bobinden alıcı bobine aktarılırken kayboluyor. Bu da kablolu şarj aletleri kadar hızlı şarj edebilmesine engel bir durum haline geliyor.

Şarj olması için telefonunuzun şarj aletine her daim temas halinde olması gerekiyor. Temas kesilince şarj etme olayı da otomatik kesilir.

Bunlara ekstra olarak da bu sistem günümüzde oldukça pahalı maalesef.

Yazının en alt kısmında da kablosuz şarj aleti alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor onlardan bahsettim.

En iyi kablosuz şarj aletleri 2019 listemiz

 Yeni yeni telefonlar modelleri çıktıkça bunlarla gelen ek özellikler de artıyor ister istemez. Önceki çıkan özellikler sıradanlaşıyor, her telefon modelinde bulunmaya başlıyor. E, haliyle kablosuz şarj aletleri için de bu durum geçerli, yakın gelecekte muhtemelen sıradanlaşacak bir teknoloji.

Günümüzün imkan verdiği ölçüde en iyilerini derledik;

1. BASEUS SQUARE IPHONE KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Şu an iki önemli kablosuz güç standardı var. Biri, Qi olarak adlandırılan, ve daha çok kullanılan, Kablosuz Güç Konsorsiyumu olarak bilinen bir grup şirketin ürünü. Diğer standart ise, AirFuel Birliğidir. İki grup rakip olmakla birlikte, temeldeki teknoloji aslında ikisinde de aynı. Biz de temelde Qi standartını tercih ediyoruz.

Her ikisi de “rezonant endüktif kuplaj” (rek) denen bir şeye dayanıyor (üzerine tıklayarak nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz.). Karmaşık gibi görünse de, gerçek gücü aktarma işlemi düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Bir elektrik bağlantısı oluşturmak için iki bobin (biri verici, diğeri alıcı) içeriyor.

45t678fyhjyyj

Kablosuz şarj aletleri telefonlar için genelde 5 wattlık bir gereksinirler. Kablosuz şarja uygun monitörler ve dizüstü bilgisayarlarda bu güç gereksinimi 120 watt civarındadır. 1 KW ‘a kadar güç gereksinen daha yüksek seviyeli cihazlar da mevcut. Ama telefonlarda bu durum 5 watt civarında bir güçle hallolur genelde.

Kablosuz şarj özelliği bulunan tüm telefonlarınızla uyumlu olarak çalışabilen Baseus Square, ultra ince bir yapıya sahip. Masanızda yine fazla yer kaplamıyor.

Uzun kullanım ömrüne sahip olması, deri bir yüzeye sahip olması, kolay kullanımı ile ön plana çıkan bu modeli, yaklaşık 1 metrelik usb kablosu ile istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Deri bir yüzeye sahip olması genelde sizin tercihlerinize kalmış bir şey. Hani kesinlikle böyle olmalı demiyoruz. Ama telefonunuzun kaymaması için güzel bir seçim olabilir.

1 metrelik usb kablosu dediği şarj cihazının kendi kablosu.

tgrht4546y5yhbgnh

Kablosuz şarj protokolüne sahip tüm cihazlarınızla eşleşebilmenin yanı sıra, Samsung S7, S8 Serisi ; Apple iPhone 8 – 8 plus – iPhone X için özellikle üretilmiş bir üründür.

2. BASEUS METAL KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Telefonunuzu şarj ederken herhangi bir kabloya ihtiyaç duymayacağınız Baseus Metal Kablosuz Şarj Standı ile dilediğiniz her yerde kolayca telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Taşınabilir bir tasarımla elinize ulaşacak bu modeli, evinizde olsun ofisinizde olsun istediğiniz herhangi bir mekanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Firmanın kendi yorumlarını da bir yana bırakacak olursak kullanıcılar da genel olarak oldukça güvenilir olduğunu belirtiyorlar.

Orijinal Baseus ürünü olan bu standı kullanırken diğerlerinde olduğu gibi uyumlu cihazınızın şarjını açıp standın üzerine koymanız yeterli oluyor.

etfggfg4546

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlarınızı şarj standının üzerine koymanız yeterliyken, eğer elinizdeki cihazınızın kablosuz şarj özelliği yoksa ürünü kablosuz şarj alıcısı ile eş zamanlı kullanmanız gerekiyor.

Bu standtaki güç özelliklerine bakacak olursak çıkış voltu 5V, çıkış amperi 2A olarak ayarlanmış.

Bahsettiğimiz gibi telefonlarda yaklaşık 5 wattlık bir güç yeterli oluyordu. Formülü tam hatırlamamakla birlikte 5V ve 2A’ lik çıkış yaklaşık 10 wattlık bir güç ortaya çıkarıyordur diye tahmin ediyorum. Telefonların 5 watt’lık ihtiyacını kolaylıkla karşılayacaktır.

Son teknoloji özellikleriyle bezenmiş bu model, iPhone’larda 7.5 W sabit frekanslı şarj, Samsung’larda 10 W Flash şarj etkisi gösterirken, İOS’larda 11.2.5 sürümünü destekleyen bir standdır.

Siyah ve beyaz renk seçeneği bulunan bu kablosuz stand, wireless özelliği bulunan tüm modellere uygundur.  Model  CCC, CE, RoHS, FCC sertifikalarına sahiptir ve sahip olduğu akıllı çip sayesinde, şarj sırasında cihazlarınıza fazladan akım gitmesini engeller ve piliniz dolduğunda ise şarjı durdurur.

ertffgbrt46576ujyj

Kasa üzerinde led ışığı bulunan Baseus Metal Kablosuz Şarj Standının alüminyumdan tasarlanmış metal kasası üzerinde daire şeklinde silikon yapımı kaymaz pad bulunmaktadır ve ürünün üst yüzeyi de parlaktır.

Metal kasası ve kaymaz yüzeyi bulunan bu model hızlı şarj imkanı ve uzun kullanım ömrüyle de kendini ön plana çıkarmakta.

 

3. BASEUS IX MASA ÜSTÜ KABLOSUZ (WIRELESS) ŞARJ CİHAZI

Qi standartlarının tüm şarj ürünlerini ve dönüştürücülerinin destekleyen Baseus IX Masaüstü şarj aleti, ince yapısı sayesinde diğer modellerden fark yaratarak masanızda çok az yer kaplıyor.

8 mm kalınlığındaki, taşıması oldukça kolay bu model, küçük ve zarif tasarımı, hafifliği ve taşınabilir kullanımı ile modeller arasında ön plana çıkıyor.

rtgju656578678ınhjj

Yumuşak deri ve çinko alaşımı malzemeler ile yapılan, oldukça dayanıklı ve kırılması zor bu model, oldukça güvenli ve akıllı yapısıyla cihazınızın tamamen şarj olduğunu anladığında otomatik olarak kendini kapatır.

Aşırı şarjdan, deşarjdan, aşırı gerilimden, aşırı akımdan,  ekstra güçlerden, ateşten, kısa devreden, elektromanyetik alan koruma fonksiyonları bulunuyor.

Yaklaşık olarak 78 gram ağırlığındaki Baseus IX, 1 m uzunluğunda bir kabloya sahip.

Giriş ve çıkış voltları 5V olan cihazın giriş akımı 2A iken, çıkış akımı ise 1A olarak geçiyor. Yani bu da 10 wattlık bir güç harcıyor demek.

Yaklaşık olarak 1.5 saatte telefonunuz tam olarak şarj edilebiliyor.

iPhone için uygun bu model   8 / 8+ / X, Samsung Galaxy için S9 / S9 + / S6 / S6 Kenar / S6 Kenar + / Not 5 / S7 / S7 Kenar ve diğer Qi etkin cihazlar için de uyumlu.  iPhone 8 – 8 PLUS ve iPhone X‘e özel dizayna da sahiptir.

 

 

4. ACL KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

ACL’nin iphone 8 – PLUS – X – XS – XR – XS Max Uyumlu olan bu kablosuz şarj cihazı aslında Qi teknoloji standartına uyan tüm telefonlarla uyum gösterebiliyor. Oldukça geniş bir listesi var.

Dairemsi,  şık ve gösterişsiz tasarımı ile bizlere sunulmuş bu model yaklaşık 160 lira civarlarında.

 

 

5. BASEUS SİMPLE KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Yine orijinal baseus modellerinden biri olan Baseus Simple Wireless şarj aleti, kaliteli yapısının yanı sıra sade ve şık bir tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

fghfy454657

Akıllı sabit frekans özelliğinin yanında, hızlı şarjı da destekliyor.

dgtuy576834

5V giriş voltu ve 2A giriş akımı bulunan Baseus Simple, 10 W’luk güce sahip.

 

6. XiAOMi Mi KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Kablosuz şarj destekli neredeyse tüm telefonlarla uyumlu olan Xiaomi mi kablosuz şarj aleti, sağlam alüminyum alaşımlı bir gövdeye sahipken, sürtünme katsayısını arttırarak üzerinden telefonların kaymasını engelleyen ve darbe emici etkisi de bulunan silikon bir yüzeye sahip.

Tek bir dokunuşla şarj işlemine başlayabilen, 4 mm mesafeye kadar telefonlarınızı kararlı bir biçimde şarj edebilen Xiaomi Mi ile cihazlarınızı şarj ederken, metal olmayan telefon kılıflarını çıkarmanıza da gerek  kalmıyor.

czcdfrytu7980

Hafif ve taşınabilir yapısının yanında bizlere akıllı ve güvenli bir şarj imkanı sunan bu model, Mi MIX 2S, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus gibi akıllı telefonlarınız için 7,5W; Galaxy Note 9, S9 gibi akıllı telefonlarınız için ise 10 W gücünde bir desteğe sahip.

fghuy87945353

Şarj ettiğiniz telefonlarınız dolduğunda bunu gösteren, üzerine aşırı voltaj akımını da engelleyen Xiaomi Mi, kısa deve koruması, sıcaklık koruması, aşırı gerilim koruması gibi özelliklerinin yanında yabancı cisim tespit özelliğine de sahip.

 

7. BASEUS UFO Qi SİYAH KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Kablosuz şarj özelliği olan hemen hemen tüm telefonlarınızı ya da dönüştürücü adaptörler sayesinde cihazlarınızı güvenle şarj edebileceğiniz Baseus UFO kablosuz şarj standı, CCC, CE, RoHS, FCC sertifikalarına sahip bir model.

etgryu68684535

Bütün Qi şarj ürünlerini ve dönüştürücülerini destekliyor.

Sahip olduğu ince yapısı sayesinde masanız üzerinde fazla yer kaplamayan bu model, yine diğer cihazlar gibi bulundurduğu akıllı çip sayesinde telefonlarınıza da şarjı dolunca fazladan akım gitmesini engeller.

Bu listede yer alan birkaç model gibi kasası üzerinde bir Led ışık bulunan Baseus Ufo, bu led ışık sayesinde de telefonunuzun dolup dolmadığını anlamanıza yardımcı oluyor.

fdgfhgju79797

Yine, telefonunuz şarjdayken telefondaki işlerinizi rahatlıkla yapabilmenizin yanı sıra, Qi destekli olmayan telefonlarınızı da wireless şarj adaptörü alarak şarj edebiliyorsunuz.

 

>>  Araç içi kullanımlarınız için kablosuz şarj aleti listemiz

1. BASEUS GRAVİTY ARAÇ İÇİ TELEFON TUTUCU KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Mandallı tasarımıyla araçlarınızın kalorifer peteklerine takarak kullanabileceğiniz, orijinal bir Baseus ürünü olan Gravity, wireless şarj özelliğini de barındıran telefon tutucu modellerden.

Minimum 4” (inç) ve  maximum 6.5” (inç)  arasındaki cihazlarda kullanabileceğiniz bu modelin cihaz tutuşu oldukça sağlamdır.

dgfy57564534

PC + Silikon yapıya sahip olan Gravity’nin siyah, gümüşi ve kırmızı renkleri de mevcut. Ama renklilerde fiyatlar biraz artış gösteriyor.

yhıkyu7676565

Çıkış voltu 5V olan, akımı ise 2A olan modelin gücü ise 10 W’a kadar çıkabiliyor.

 

2. BASEUS HEUJKİ SERİSİ GRAVİTY TELEFON TUTUCU + KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Baseus Heujki Serisi model, yaklaşık 10 W’luk gücüyle telefonunuzu oldukça hızlı şarj ediyor.

Mıknatısla düz zemine tutturabileceğiniz bir tasarımı olan Heujki, diğer mandallı modeller gibi mandalına uygun bir yer arama sorunuyla uğraşmanızı önlüyor. Zaten gelen paket içerisinde de 3M mıknatıs ve yaklaşık 1 metrelik micro usb kablosu da bulunuyor.

sfgbgfg6563434

PC Silikon bir materyalden üretilmiş, bu yapı da yine telefonunuzun kaymasını engelliyor. Cihaz tutuşu oldukça sağlam olup, cihazınızı düşürmüyor.

İos ve Android uyumlu bir şarj cihazıdır ve kablosuz şarj özellikli bütün telefonlarınıza uyar. Kablosuz şarj özelliğini 4 inç ile 6.5 inçlik, kablosuz şarj teknolojisini destekleyen telefon modelleri arasında kullanabileceğiniz Heujki ile telefonunuzu şarj etmeniz yaklaşık 1.5 saat falan sürüyor.

 

3. TRUST 22446 ARAÇ İÇİ TELEFON TUTUCU + KABLOSUZ ŞARJ CİHAZI

Araç camlarına, gösterge tablosuna veya arabanızdaki hava menfezlerine kelepçesiyle kolaylıkla takabileceğiniz bir tasarımla yapılan Trust 22446, takıldığında da ayarlanabilir bir açıya sahip, 360 dereceye kadar döndürebiliyorsunuz.

Model üzerinde yer alan bir düğme vasıtasıyla telefonlarınızı tek elle kolayca çıkarabiliyorsunuz. Aracınızdaki herhangi bir Araç Usb şarj cihazı ile çalışabiliyor.

gbfhty56865454

Buna kablo dahilken, şarj cihazı ise dahil değil.  USB şarj cihazı veya 1A ya da 2A (tavsiye edilen akım) güç çıkışlı bir port gerekiyor.

Trust 22446 kablosuz şarj cihazı  Apple iPhone 8, 8 Plus ve X modelleri ile uyumluyken, Samsung’dan ise Galaxy S6, S7, S8 ve Note 8 ile uyumluluk gösteriyor.

 

>>Göz atmak isteyeceğiniz, farklı tasarımları ve farklı boyutlardaki fiyatları bulunan diğer kablosuz şarj aletleri listemiz ise şöyle;

 1. Blitzwolf kablosuz şarj aletleri;

Blitzwolf markasının kullanıcılarından tama yakın puanlar alan değişik modelleri bulunuyor. Özelliklerini tam olarak bilmesem de göz atabileceğinizi düşündüğümüz modeller var.

BW-FWC1;

 

BW-FWC2;

 

BW-FWC3;

 

BW-FWC4;

 

BW-FWC5;

 

2. DC5V 2A Alüminyum Qi Kablosuz şarj aleti;

Şık tasarımı ve geniş bir listesi bulunan özellikleriyle listemizde yer alan bir ürün.

 

3. Floveme Otomatik kilitli Araç içi Kablosuz şarj aleti;

 

4. Floveme 2 in 1 Manyetik Kablosuz şarj aleti;

360derece dönebilme özelliğine sahip floveme modeli.

 

 

Bunlara dikkat;

>>  Kablosuz şarj etsem telefonum zarar görür mü?

Bu konuda bazı kullanıcıların deneyleri var.

Normalde bir telefonun batarya ömrü 500 kez şarj edildiğinde en fazla %20 azalacak şekilde tasarlanır diyorlar. 500 kez şarj etmek de yaklaşık 18 aya falan denk geliyor. Tabi bu süreyi değiştiren ortam ısısı, günlük şarj sayınız, kullanımınız gibi değişkenler var.

Eğer kablosuz şarj kullanımı seçerseniz,  ürün kullanıcılarının yaptığı deneme yanılma yöntemlerinin sonucu gösteriyor ki maalesef kablosuz şarj teknolojisi batarya ömrünüzün kalitesini 18 aydan 12 aya kadar düşürebiliyor. Bunu kablosuz şarj sırasında telefonunuzun güç harcamasına bağlayan yazılar mevcut.

 

>>  Kablosuz şarj aletleri nasıl çalışır?

Üreteç kullanılmadan, mıknatıs veya magnetik alan kullanılarak elde edilen akıma indüksiyon akımı denir. Kablosuz şarj teknolojisi, bize bu imkanlarla sunulan, indüksiyon yoluyla şarj etmek diye de tanımlanan bir teknoloji. Anlaşılması oldukça kolay bir çalışma prensibi var aslında, enerjiyi kablosuz gönderen ünite içerisinde yüksek magnetik bir alan var, bu alan içerisinde oluşturulan akım, cep telefonlarınız üretilirken içlerine entegre edilmiş  devrelerdeki bobinler yoluyla elektriğe çevrilerek telefonunuzu şarj ediyor.

 

>>  Kablosuz şarj teknolojisi standartları neler?

Kablosuz şarj teknolojisi gelişiminde şuan için kablosuz şarj standartını destekleyen iki popüler standart var.  Son dönem akıllı telefonlar bu iki standartı da destekleyebilirken, bu iki standart kendi aralarında birbirini desteklemiyor maalesef.

Burada dikkat etmeniz gereken, şarj etmek istediğiniz cihazın hangi standartı desteklediğini bilmek.

İki standart var demiştik, bunlardan biri 2012 yılında oluşturulan PMA (Power Matter Alliance) standartı. Daha gelişim aşamasında veya yıldızı henüz parlayamamış diyebiliriz. Bu yüzden kullanımı henüz yaygınlaşmamış. Ama destekleyen birçok firma da var. Örneğin genel popülasyonun birçoğunun, kahvelerini yudumlamayı sevdiği  Starbucks dükkanlarda, eğer isteyecek olursanız, sizlere verilecek pad’lerle telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

Halka açık alanlarda genel olarak egemenliğini hissettirmeye başlayan Powermat’ın yanı sıra bir de Wireless Power Consortium’un çıkardığı Qi standartı var. Bahsedeceğimiz ikinci standart bu. Kablosuz şarj dünyasında dominant (baskın) halde bulunan standart Qi standartı. Halka açık alanlarda Powermat ipin başını çekerken, iş evde şarj etmeye geldiğinde Qi standartının farkı hissediliyor. Bu durumu ev içerindeki eşyalara monte edilen cihazlarla, ilerleyen zamanlarda daha da hissedeceğiz gibi.

Yani şuanda pek fazla hissetmesek de yeni bir teknoloji aldı başını geliyor…

 

>>  Hangi telefon markaları kablosuz şarj teknolojisini destekliyor?

Lumia 820 ve Lumia 920 modelleriyle popüler olmaya başlayan kablosuz şarj teknolojisi,  Nexus 4 ve Galaxy S4 modelleriyle Android’ler arasında da artış göstermeye başladı.

LG marka telefonlarda özellikle Nexus 4, Nexus 5, V30+ ve G6,  G7 gibi modellerinde bulunurken; Samsung’un  Galaxy S4ten itibaren son çıkan Galaxy modellerinde;  iPhone’larda ise  8, X, XS ve XR gibi modellerinde kablosuz şarj özelliği bulunuyor.

Yine Lumia, Xiaomi mi Mix ,HP, Huawei gibi markalarda da bazı telefon modellerinde kablosuz şarj teknolojisinden faydalanılmış.

 

>>  Kablosuz şarj aleti alırken dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Kablosuz şarj aleti alırken öncelikle kullandığınız telefonun hangi kablosuz şarj standartına uygun olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise bu standarta uygun şarj cihazları arasından, şarj hızına, tasarımına bakarak telefonunuza ve tercihlerinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

 

>> Kablosuz olarak şarj etme?

  1. Şarj aletinizi güç kaynağına bağladıktan sonra aksesuarınızla gönderilen güç adaptörünü ya da üretici tarafından önerilmiş olan bir güç adaptörü kullanabilirsiniz.
  2. Şarj cihazınızı genellikle düz bir zemine veya üretici tarafından önerilmiş olan bir bölüme yerleştirin.
  3. Telefonunuzu ekranı yukarı bakacak şekilde şarj aletine yerleştirin ve maximum verim alabilmek için telefonunuzu şarj aletinin ortasına veya üretici tarafından önerilmiş olan bölüme yerleştirin.
  4. Manyetik indüksiyon teknolojisi kullanıldığı için şarj esnasında telefonunuz ile şarj cihazınızın arasına bir şey koymamaya özen gösterin. Böyle bir durumda, eğer varsa, kredi kartınız, rozetiniz, pasaportunuz falan zarar görebilir.
  5. Genelde telefonunuzu yerleştirdikten birkaç saniye sonra şarj olmaya başlayacaktır.

 

Umarım yararımızın dokunabildiği bir yazı olmuştur.

 

                       “Sevdiklerinizle sağlıklı ve huzurlu günleriniz olsun..”

Yorum yapın