Profesyonel Çekim Derinliği!: En İyi Kameralar 2020

En İyi Kameralar ve En İyi Fotoğraf Makinesi Önerileri

Günümüzde akıllı telefonlar, kamera ve fotoğraf üçlüsünün önemini herkes bilir. Telefonları bu seferlik geçelim. Biz bu yazımızda en iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri ile karşınızdayız. 2020 yılının en iyi dijital fotoğraf makinesi, en iyi profesyonel video kameralar, en iyi DSLR fotoğraf makinesi fiyatları, en iyi CANON kamera modelleri, en iyi video kamera çeşitleri, en iyi fotoğraf makinesi çeşitleri nelermiş bir bakalım.

Aynasız fotoğraf makinesi nedir? Kompakt fotoğraf makinesi nedir? Dijital fotoğraf makinesi nedir? 2020 yılı en iyi fotoğraf makinesi önerileri neler? En iyi Canon kamera fiyatları neler? Video çekmek için en iyi video kamera fiyatları ne durumda?

Geniş, çok geniş bir şekilde inceleyelim.

En iyi fotoğraf makinesi ile en iyi fotoğrafı sen mi çekmek istiyorsun? En iyi kamera, en iyi fotoğraf senin mi olsun istiyorsun? En beğendiğin anları en iyi video kamera ile kaydına mı almak istiyorsun? Sende en iyi kameraya sahip telefonlar yok mu? En iyi profesyonel kameralardan mı almak istiyorsun? 2019 ve 2020’nin de dahil 4K 2160p en iyi video kameralar, en iyi fotoğraf makineleri,  video çekimi için en iyi kameralar, en iyi DSLR makine hangisi biliyor musun? Canon kamera çeşitlerine mi bakıyorsun?

Çekinmek istediğin muhteşem fotoğraflar için Canon, Nikon, Sony, Samsung, Fujifilm gibi markalardan en iyi video kamera, en iyi fotoğraf makinesi tavsiyeleri hangileri merak mı ediyorsun?

Video çekimleri için en iyi video kameralar; trendyol, teknosa, media markt, hepsiburada, sahibinden gibi sitelerde aradığımız 4K 2160p profesyonel video kameralar da dahil en iyi kameralar, en iyi fotoğraf makineleri çeşitleri, fiyatları, incelemeleri, özellikleri, yorumları ve tavsiyeleri ile birlikte kamera alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hepsi bu yazımızda sizlerle: Hc(Hosgelir.com)’de!

Geniş içerik, bolca bilgi, kameralar hakkında neredeyse her şey birazcık aşağıda!

reetr456yt567
En İyi Kameraları Mı Arıyoruz? Buyurun..

En iyi kameraları niçin arıyoruz? Geçmişten beri güzel bir anı olsun amacıyla kullanılan fotoğraflar, sosyal medya dünyasına girdiğimizden beri bir gösteriş haline geldi. İtiraf etmeliyiz ki bir dürtü tarafından kontrol ediliyoruz “büyük çoğunluğumuz”: En iyi kamera benim, en iyi telefon benim ve yine en iyi fotoğraf benim olmalı değil mi?

Canon, Nikon, Sony, Samsung, Fujifilm gibi markalar başta olmak üzere; 2019 ve 2020 yılının da dahil alanlarında en iyi profesyonel fotoğraf makineleri ve en iyi profesyonel video kameralar tavsiyeleri, fiyatları, incelemeleri, özellikleri, yorumları, modelleri ve çeşitleri ile birlikte sizlerle.

Tabi bu yazıyı yazarken, kameralar hakkında bilgisi sıfır olan okuyucuları da düşünüp aralarda onların da anlayabileceği basitlikte anlatarak, bir taraftan da daha iyi kamera ve fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz içeriğini bulundurduk. En iyi profesyonel fotoğraf makineleri ve video kameralar hakkında geniş içerik ve maksimum bilgi sizlerle.

ert456ytrer4567
En iyi kameralar 2020 ile dünyaları zoomlayın!

Kimsenin keşfetmediği yerler, kimsenin yapamayacağı fotoğraflar atmak daha bir gösterişli… Tabi kişiden kişiye değişiyor bu durum.

Bu fotoğraflar için çoğu zaman akıllı telefonlarımız yeterli olmuyor. En iyi kameraya sahip telefon veya telefonlar bile yetersiz kalıyor. İşinin ehli bir kameraya ihtiyaç duyuyoruz. Bundan dolayı da en iyi kameralar ilgi odağımız oluyor.

2020’nin en iyi kamera modelleri hangileri? Fiyatları neler? En güzel kameralar 2020? En iyi fotoğraf makineleri hangileri? Fotoğraf makinesi alırken, kamera alırken nelere dikkat etmeliyiz? gibisinden merak ettiğiniz her sorunun yanıtı bu yazıda.

Bu uzun soluklu yazımızda, aslında herkesin yüzeysel bildiği ama derin bilgilerinin olmadığı “kameralar” hakkında bir taraftan bilgi ve öneri verirken diğer taraftan da birçoğumuzun farkında olmadığı noktaları açıklığa kavuşturalım istedik.

 

wrt4r5y6tht5yu
En iyiler Hc'(Hosgelir.com)’de!

 

” En İyi Kameralar ve En İyi Fotoğraf Makinesi Önerileri 2020″ listemizin içeriği:

 1. SONY A7R Mark III Aynasız: Harika Bir Kamera Arıyorsanız En İyi Kamera!!
 2. SONY A6300 Body Aynasız: 10 bin TL’nin altında En İyi Kamera!!
 3. SONY DSC-RX100M5A: 8 bin TL’nin altında En İyi Kamera!!
 4. CANON PowerShot G3 X: Canon Arayanlara, En İyi Canon Kameralar arasından!
 5. CANON EOS 800D: Canon Arayanlara, En İyi Canon Kameralar arasından!!
 6. CANON PowerShot G9 X Mark: Canon Arayanlara, En İyi Canon Kameralar arasından!!
 7. FUJİFİLM Xp130 Su Altı: Su Altı Çekimler İçin, En İyi Su Altı Kamera!!
 8. KODAK PixPro Astro Zoom AZ 421: Ucuz Kamera Arayanlara, En İyi Kamera!!
 9. Son olarak da “Kamera Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” içerikli kısmımız yer alıyor..

 

er4t56ytert6uy
En iyi kamera modelleri ile zoom’u derinliklerinizde hissedin!

 

En İyi Kameralar ve En İyi Fotoğraf Makinesi Önerileri, Modelleri ve Fiyatları 2020:  

Bir taraftan en iyi kamera ve en iyi fotoğraf makinesi modellerine yer verirken bir taraftan da olabilecek en basitten alarak kamera yapısını sizler için açıkladık..

2019 ve 2020 yılının fotoğraf ve video çekmek için Canon, Sony, Nikon, Samsung gibi markaları tarafından üretilmiş en iyi dijital video kamera çeşitleri, fiyatları, modelleri ve en iyi profesyonel kamera fiyatları detaylıca burada.

Bu geniş yazı içerisinde en iyi fotoğraf makinesi önerileri ve en iyi profesyonel fotoğraf makinesi fiyatları da bulunuyor.

Bunlara artı olarak da yazı içerisindeki bilgilendirmelerde fotoğraf makinesi çeşitleri nelerdir, kompakt fotoğraf makinesi nedir, dijital fotoğraf makinesi nedir, dslr fotoğraf makinesi nedir, en iyi su altı fotoğraf makinesi hangisi, en ucuz ve en iyi fotoğraf makinesi 2020, Canon profesyonel fotoğraf makinesi gibi aradıklarını bulabilirsin.

Hadi 2020 yılı en iyi 8 kamera ve fotoğraf makinesi önerileri nelermiş bakalım:

1. Sony A7R Mark III Aynasız Kamera

Ortamın hakimi…

“Sony A7r iii”, “Sony A7r3” veya da “Sony A7r Mark iii” adlarıyla bilinen bu model en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

 

a7rm3333

 

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 18.999 TL      (07.01.2020)

Bu kameraya ait yazıyı yazarken bile insan nereden başlayacağını kestirmekte güçlük çekiyor. Şüphesiz ki en iyi kameralar listemizde zirvenin sahibi..

a. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • Sony’nin A7M3 olarak geçen bu ürünü tıka basa özelliklerle donatılmış bir model.  Fotoğraf makinelerinde bir çoğumuzun alırken ilk baktığı özellik kaç megapiksel olduğudur.
 • Megapiksel bir fotoğraf karesindeki  piksellerin milyon üzerinden sayısıdır. Bir milyon piksel bir megapiksele eşittir. Yani çekmiş olduğunuz fotoğrafta 2 milyon tane küçük nokta varsa, 2 megapiksel demektir.
 • Megapiksel sayısı fotoğraflarınızın kalitesi için son derece önemli olsa da tek başına etkili bir faktör değildir. Fotoğraf makinesi alırken sadece megapiksel değeri yüksek olan bir makineye bakarak tercih etmek yanlış izlenilen bir yoldur.
 • Tamam megapikseli yüksek olmalı ama sizin için asıl önemli olan şey  kullanılan lensin kalitesidir.
 • Ancak megapiksel açısından bakacak olursanız, tecrübeme dayanarak söylüyorum, bir kamera alırken 10-15 megapikselin altına düşmemeye çalışın. Digital olarak nitelendirilen DSLR kameralardan olan Sony A7M3, 42 megapiksellik bir piksel boyutuna sahip.
 • Bunun yanında 7952 x 5304 çözünürlüğe sahip ki bu da oldukça yüksek bir netlik sunuyor size.

b. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • Asıl önemli olan megapiksel boyutu değil lenslerin kalitesidir dedik.
 • Gerçekten de seçeceğiniz lensler fotoğraf kalitesini belirlemede oldukça büyük etkilere sahiptir. Lensi seçerken de, fotoğraf çekme amacınız ön plana çıkıyor.
 • Örneğin hepimizin sevdiği uğurböceği, bal arısı ve kelebek gibi küçük canlıları veya bunlara benzer küçük nesneleri yakından ve büyük bir boyutla çekmek istiyorsak makro lensler tercihimiz olmalı.
 • Mekan paylaşımları ve dar alanlardaki çekimler için kullanacağınız makinelerde geniş açılı lensleri tercih etseniz daha iyi olur.
 • Eğer çekeceğiniz fotoğraf uzun mesafe çekimlerinden biri olacaksa tele lens tercihleriniz işe yarayacaktır.
 • Bir taraftan da kaliteli bir fotoğraf için önemli olan detaylardan biri fotoğraf derinliği olarak adlandırılan olaydır. Lenslerinizin uzunlukları fotoğraflardaki alan derinliklerini belirleyen temel değişkenlerdendir.
 • 18-55 mm uzunluğa sahip bir lensin alan derinliği, 18-105 mm uzunluğa sahip diğer bir lensin sağlayacağı alan derinliğinden daha düşüktür. Uğurböceğiniz gibi makro çekimleriniz için kullanacağınız kameralarda 100 mm ve üzerindeki lensleri tercih ederseniz, uzak bir mesafeden de bu fotoğrafları kolaylıkla ve yüksek kaliteyle çekebilirsiniz.
 • Uzak mesafeli istediğiniz fotoğraflarınız için ise tele lensleri tercih ederken buna ek olarak ise lensinizin boyutlarının 18-200 mm ve üstünde olması işinize daha fazla yarayacaktır.

c. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • Sensör diye bir şey var. Dışarıdan gelen görüntü sensörün üzerine yansıyor, sensör ise bu görüntünün elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan kısım.
 • Birçok marka bulunmasına rağmen sensör üzerine uzmanlaşmış olan CMOS ve CCD türleri en çok kullanılanlardır.
 • CCD Işığa çok fazla duyarlı olmasıyla ön plana çıkıyor, bu duyarlılık düşük ışık seviyelerinde bile harika bir görüntü performansı ortaya koymasına neden oluyor. Tabi ki bu performans fiyata da yansıyor. CMOS’a göre oldukça pahalı durumdalar.
 •  CMOS ise daha az enerji tüketimi ile ön plana çıkıyor. Üretimi daha basit olduğu için bize de fiyat olarak uygun halde sunuluyor. Buna ek olarak CMOS türlerinin yapıları oldukça küçük olduğu için, küçük fotoğraf makinelerinde bu tür sensörlerin kullanımı daha yaygındır.
 • Sony A7R Mark III modelinde sensör tipi olarak CMOS kullanılıyor.
 • CMOS ve CCD türlerinin ayrı ayrı avantajları olduğu için biri diğerinden daha üstün demek biraz zordur. Seçilimi asıl belirleyen sensör boyutudur. Sensör boyutu milimetre ile ölçülecek değerlerdir, ideali 35 mm civarındadır. Bu değer de 24 x 36 mm’lik boyutlara falan denk gelir ve full frame adı altında geçer.
 • SonyA7R Mark III’te sensör boyutu 24 x 35.9 mm dir.
 • Sensör boyutu büyüdükçe fotoğraftaki alan derinliği de azalır. Genelde bu sayılar küçültülmeye çalışılır, çünkü üreticiler maliyeti olabildiğince düşük tutmaya çalışırlar.
 • İşin bu kısmında da lens çarpanı denilen bir terim ortaya çıkar. Çünkü makinenin objektifi sensör ile uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Fakat fotoğraf kalitesini de etkilemesin diye lens çarpanı denilen bir katsayı ortaya çıkmıştır.
 • Normalde, uygun kalitede bir fotoğraf için 150 mm’lik bir objektif kullanılması gereken bir makinede, maliyeti düşürme adına sensörleri küçük üretilince buna uygun bir objektif kullanılır. Bu yüzden lenste de oynamalar yapılır.
 • Eğer lens çarpanı 1,5 ise 100 mm’lik bir objektif kullanılmıştır. Bu da normalde olması gereken 150 mm’lik objektife eşdeğer hale gelir.

d. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) ISO

 • ISO olarak geçen terim sensörlerin üzerine yansıyacak olan ışık duyarlılığını ifade eder. Yani ışığa duyarlılığın artması ISO değerinin arttırılmasına bağlıdır.
 • Koyu karanlık bir ortamda makinenin diyaframı ve enstantanesi fotoğrafta yeterli aydınlığı oluşturamıyorsa, ISO devreye girebilir. ISO değerlerini arttırarak, yeterli ışık duyarlılığına getirilmiş olunur ve bu sayede fotoğrafı biraz açabilir, daha görülebilir aydınlık bir görüntü elde edilebilir.
 • Bu yüzden ISO değerleri en yüksek ve en düşük değerler olarak gruplandırılır. Görüntü aydınlığının ayarlanmasında bu değerler önemlidir ve olabildiğince geniş bir aralığı kapsaması daha yararlıdır.
 • A7R Mark III’te en düşük ve en yüksek ISO değerleri sırasasıyla 50 ve 102.400 olarak yapılmış.

e. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • Diyafram fotoğraf makinenizdeki açıklıklardan biri olarak düşünülebilir. Çekeceğiniz görüntüdeki nesnelerden objektife gelen ışığın yoğunluğu bu açıklığın boyutu değiştirilerek ayarlanır.

f. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi)  ENSTANTANE

 • Enstantane ise süre ile ilgili bir kavramdır. Işığın sensör üzerine ne kadar süre düşürüleceğini belirleyen zaman dilimi… (Bu terimleri en alttaki yazımda açıklamış olmama rağmen burada da ara sıra yazıyorum ki fotoğraf makinesiyle ilgili pek bilgisi olmayan arkadaşların aklına daha iyi kazınabilsin. )
 • Enstantane açılıp kapanma hızları ile alakalıdır. Değer yükseldikçe daha hızlı bir şekilde açılıp kapanmış olacaktır, bu da ışığın giriş süresini kısaltır. Bu tür olaylarda da elinizin altında ne kadar seçenek olursa o kadar kaliteyi ifade eder.
 • Yani en hızlı ile en yavaş arasında bulunan değer farkı çok yüksek olmalı ki, ayarlayabileceğiniz seçenek sayınız oldukça fazla olsun. Yani enstantane değerlerine bakarken, aynı ISO değerlerinde olduğu gibi geniş bir aralık seçmenizde fayda var.
 • Sony A7R Mark III’te en düşük ve en yüksek enstantane değerleri sırasıyla 1/8000 saniye ve 30 saniyedir. Bu da oldukça geniş bir aralıktır ve işlerinizi çok rahatlıkla görecektir.

 

a7r3 de

 

g. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi)  OBJEKTİF

 • Sony A7R Mark III’te değiştirilebilir objektif, sadece gövdede bulunan lens ve Sony E Mount model bir lens yuvası bulunmakta.

h. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • 1/250 saniyelik senkronizasyon hızında bir flaşı ve harici flaş desteği bulunurken, bu modelde yerleşik flaş kullanılmamış.

j. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • Objektifi değiştirilebilen filmli makinelere SLR (Single lens reflex) denilirken, bunların dijital olanlarına ise DSLR (Digital single lens reflex) adı verilmiş.
 • DSLR olarak geçen dijital modellerde genelde video desteği de bulunur fakat tamamen video için yapılmış kameralara nazaran bu video desteğinin kullanımı biraz daha kısıtlıdır.
 • Şöyle ki asıl olarak fotoğraf çekme amacıyla tasarlanmış olan DSLR makinelerde bataryadan sorumlu piller, fotoğraf çekme üzerine oluşturulmuş olup, video esnasında biraz daha kolay ısınacağı için, video çekimleri bu makinelerde biraz eksik bir özellik olarak kalır. Bu nedenle uzun süreli video çekimleriniz büyük ihtimalle yarıda kalacaktır.
 • Uzun süreli ve profesyonel bir video çekme isteğiniz varsa video kameralar işinize daha çok yarayacaktır diye lafı kısaltalım.
 • Ayrıca titiz seslere sahip videolar çekmek istediğinizde harici mikrofon girişi olması almış olduğuz makineyi daha kullanışlı hale getirecektir. Çünkü, eğer bu özellik yoksa ve video çekerken kameranızın kendi mikrofonu ile kaydedeceği sesleri kullanacaksanız, bu seslere zoom sesi, tuş sesi gibi gıcırtıların da katılacağını bilmelisiniz.
 • Sony A7R Mark III’te zaman aralıklı çekim ve yavaş çekim imkanı veren, 30 fps video kare hızı bulunan video kayıt özelliği bulunuyor. Bu videolarda çözünürlük 3840 x 2160 değerindeyken, bizlere Ultra HD video imkanı sunuyor.
sfusg2sfgeregtyeud2435y
“En İyi Kameralar”: Bu kameralar bundan 300 sene önce olsaydı ne olurdu acaba? Görseldeki abimiz bunu düşünüyor gibi..

 

k. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • Sony’nin A7M3 modeli, 127 x 96 x 74 mm boyutlarında yapılmış. Siyah bir gövdeye sahip olan bu model 657 gramlık bir ağırlığa sahip.

l. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) FİZİKSEL DAYANIKLILIK

 • A7M3, toz geçirmez ve neme dirençli olarak yapılmış. Bizlere belirli bir miktar nemden koruyarak suya direnç sağlarken bir taraftan da toza dirençli.

m. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) EKRAN VE VİZÖR

 • LCD teknolojisi ile üretilmiş olan A7M3,  3.0 inçlik bir ekrana sahip. Ekranı dokunmatik ve hareketli özellikleri barındırıyor.
 • Vizör fotoğrafı çekmeden önce, fotoğrafın nasıl olacağına dair bir fragman gibi gösterilen, bir ön gösterimdir. A7M3’ün elektronik bir vizörü bulunmakta.

n. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi)  PİL

 • Sony A7R Mark III’te dahili hafıza bulunmuyor. Ama hafıza kartı desteği var. Birçok hafıza kartı tipi, makine üzerinde bulunan çift kart yuvalarına uyum sağlayabiliyor.
 • Li-ion ( lityum ve iyon karışımı) tipindeki şarj edilebilir pilleri 2280 mAh kapasitelere sahip. Bu pillerin kullanım süreleri sadece fotoğraf çekerken 650 tane çekime kadar sürebilirken, video çekimi esnasında ise 115 dakikalık bir kullanım sunuyor.

p. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • USB uyumlu olan bu modelde NFC, Bluetooth ve Wi-Fi desteği bulunurken, konum bilgisi veren GPS sistemi bulunmuyor. Aktarımlarda kullanılan HDMI özelliği de bulunmakta.

r. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) EKSTRA BİLGİLER

 • Aynasız kameralar sınıfında bulunan bu model, 2017 tarihinde piyasaya çıktı. HDR modu ve sessiz çekim modu kameraya renk katan özelliklerden de sayılabilir..

 

 

a7rrrrr

 

s. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • En iyi kameralar için bazı detaylar var; zoom özelliği düşünülenin aksine kompakt makinelerde önemi daha yüksek olan bir özelliktir. Fotoğraf makinesi alırken kompakt olanlardan tercih edeceksek, dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri zoom özelliğidir.
 • Kompakt makinelerin objektifleri değiştirilemediğinden zoom özelliği özellikle önemlidir.
 • Örneğin uzak çekim yapacaksanız, yani uzaktaki bir nesnenin fotoğrafını çekecekseniz tele zoom özelliğine getireceğiniz yakınlaştırma fonksiyonunu, eğer dar bir mekan çekimi yapacaksanız geniş açılı zoom özelliğine getirmeniz gerekir. Burada geniş açılı ile tele arasındaki aralık yüksek olmalı ki hem seçeneğiniz artsın hem de kaliteniz artsın. Burada objektif olarak da 10x – 8x – 7x – 4x objektifler tercih edilebilir.
 • Bir taraftan da zoom özelliğinin optik mi yoksa digital mi olması gerektiği önemlidir.
 • Optik zoom, yakınlaştırma sırasında bu iş için merceğini kullanırken fotoğrafta da bozunma yapmaz, digital zoomda ise yakınlaştırma işini yazılımla yaptığından bozulmalar ve pikselleşmeler görülecektir. Yani optik zoom seçimi daha mantıklı olacaktır. A7M3’te ise 4x’lik bir digital zoom özelliği var.
dgdrtry463557573gfgr4
En İyi Kameralar Listesinde bu A7M3’ün 4x’lik bir zoom kapasitesi var.

t. (Sony A7M3 Fotoğraf Makinesi) AF(AUTO FOCUS)

 • Autofocus diye bir kavram var. AF olarak kısaltılıyor. “Odaklama noktası”nın İngilizcesi.
 • A7M3’ün bir sürü odaklama özellikleri bulunurken, 399 adet AF noktası bulunuyor.

 

Son olarak, sürekli foto çekimlerinde ise 10 kare/saniyelik bir hız sergileyen bu Sony modeli hem gönüllerde hem listelerde zirveye taht kurmuş durumda 🙂 .. Bu makine ile size düşen sadece güzel gülüşler yakalamak 🙂

En ucuz kameralar arasında yer almıyor belki ama kendisi 2020 yılı En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listemizin göz bebeği..

En iyi kameralar listesinin bir numarası diyebiliriz..  ne dersiniz?

 

 

2. SONY A6300 BODY AYNASIZ KAMERA

Kamera için 10 bin lira mı ayırdınız? İşte karşınızda buna değecek bir model!

“Sony a6300”, “Sony alpha a6300 body” veya da “Sony a6300 kit” olarak taratılan bu model en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

           

 

gmaaaa

 

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 5.511,27 TL        (07.01.2020)

Aynasız tipte fotoğraf makinelerinden biri olan A6300 modeli, 2016 yılında piyasaya çıkan Sony ürünlerinden. Kendisini 2020 yılı En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listesinin 2 numarasına verdik.

Fotoğraf makineleri çalışırken öncelikle fotoğrafını çekeceğimiz nesneden gelen ışıkların objektifte toplanıp, diyaframda gereği kadar ışık geçecek şekilde ayarlanıp, sonra enstantane dediğimiz olayla perdenin ışığın ne kadar süreliğine geçeceğini ayarladığını, tüm bu olaylar sonrasında ise geçen ışığın film (‘duyar kat’) üzerine düştüğünden bahsetmiştik.

(Yazının en altında detaylı açıklama var)

Film üzerinde oluşan görüntü lens ve beşgen bir prizma (pentaprizma) sayesinde gözümüze kadar geldiğini, lensten geçerken ters döndüğünü, pentaprizmadan geçerken ters görüntünün düzleştiğini, vizör dediğimiz kısmın ise gözümüzle baktığımız kısım olduğunu ve henüz fotoğraf çekmeden hemen önce çekeceğimiz fotoğrafa ait bir fragmanı bizlere sunduğunu söylemiştik.

(Yazının en altında detaylı açılama var)

Deklanşör fotoğraf çekmek amacıyla bastığımız düğmeydi.

sfreert5ytrert5y6u

Diyafram makinenin objektif kısmında toplanan ışık kümesinin ne kadarının filmden tarafa geçeceğini belirleyen aralıktı. Perde enstantaneyi ayarlayan bir aparattı.

ISO ışık duyarlılığı ile ilgili bir kavramdı ve ışık duyarlılığı ile doğru orantılıydı. ISO değeri ne kadar yüksekse makine ışığa o kadar duyarlı oluyordu.

Eğer diyafram ve enstantane ile yeterince ayarlanamayan bir ışık duyarlılığı varsa, ISO sayesinde daha detaylı ayar yapılabiliyordu. Oldukça karanlık ortamlarda bile yeterince detayı görebileceğiniz fotoğraflar çekmenize yardım ediyordu.

sfrt56yt5yurt5y6u
En iyiler Hc(Hosgelir.com)’de!

a. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • Sony A6300 modelinin özelliklerine bakacak olursak 24 megapiksel büyüklüğünde bir etkin piksel değerine sahip.
 • Makinenizin çektiği fotoğrafların kaliteli olması sadece megapiksel  değerlerine bağlı olmadığını, lenslerin ve bir çok detayın bu kalite üzerinde etkili olduğunu belirtmiştik.
 • Ama 10 megapiksel gibi temel değerlerin de altına düşmemenizi tavsiye etmiştik.
 • En kötü piyasaya sahip akıllı telefonların bile kameraları yavaştan 20 megapiksele yaklaşırken, bir fotoğraf makinesinin 24 megapiksel değere sahip bir kamerası olması çok iç açıcı gibi görünmese bile, Sony A6300,  6000 x 4000’lik bir çözünürlüğe sahip.
 • Bu hiç küçümsenmeyecek bir değer.

b. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • Fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli etken lensleriniz demiştik.
 • Lenslerinizin kalitesi ve boyutları, amacına uygun bir lens seçmeniz çektiğiniz fotoğrafları sevmenize neden oluyor. (Lens seçiminde eğer yakın çekim yapacaksak makro lensleri,  dar alan fotoğrafları çekeceksek geniş açılı lensleri, uzak çekimlerden hoşlanıyorsak tele lensleri tercih etmemiz gerektiğinden bahsetmiştik.)
 • Fazla detaya girmeden anlatacak olursak, lens boyutlarına bakarken küçük ve büyük değerleri olabildiğince farklı olmalıydı.
 • Bu lensleriniz sayesinde yakalayacağınız alan derinliğinin fazla olması için gerekliydi.  Yani 18-55 mm’lik bir lens almaktansa 18-105’lik bir lens daha iyiydi. Yakın çekimleriniz için 100mm’den büyük lensleri tercih etmeliydiniz.
 • Uzak mesafeli çekimlerde ise 18-200 gibi değerlere sahip lensleri tercih etmeliydiniz. Bunları hem yukarıdaki modelde de anlatmıştık hem de en alt kısımda bulunan, fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz kısmında da anlatmaya çalıştık.
 • A6300 modeline uygun lensleri ayrıca araştırıp bulmanız daha güzel olacaktır. Bu kısım ne tür fotoğraflar çekmek istediğinizle alakalı olduğu için kendi seçimlerinize göre lensler bakmanız daha uygun olacaktır.

c. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • Sony A6300 modelinde sensör tipi olarak Exmor CMOS kullanılıyor. 23.5 x 15.6 mm boyutlarında bir sensöre sahip.
 • (Sensör dışarıdan gelen ışınların oluşturduğu görüntünün, elektrik enerjisi haline dönüşmesinin sağlayan kısımdı. CCD ve CMOS olarak, en önemli iki adet sensör tipi vardı. CCD daha pahalıydı ama ışığa duyarlılığı daha yüksekti. CMOS ise daha uygun fiyattan alımı yapılabiliyordu ve daha az enerji tüketimi sağlıyordu.)

d. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) ISO

 • Açılımı “International Standards of Organisations ( Uluslar arası Standartlık Örgütü)” olarak geçen ISO kavramı, fotoğraflardaki ışık duyarlılığından bahseder.
 • Bir de noise kavramı vardır, gürültü manasına gelir, ancak gürültü değil de noise olarak kullanılır. Buradaki kullanımı fotoğraflardaki istenmeyen noktalanmaları tanımlamak amacıyladır.
 • Fotoğraflarınızın temiz, keskin ve doğru bir renklenme düzenine sahip olmasını istiyorsanız, fotoğraflarınızda gürültü olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu da ancak küçük bir ISO değeriyle elde edilebilir. ISO değeriniz ne kadar düşükse, fotoğraflarınızdaki gürültü (noise) o kadar az olacaktır.
 • Peki bu durumda yüksek ISO değerleri ne için var hocam?
 • Çünkü enstantane denen bir kavram da var. Işığın az olduğu bir ortamda bulunuyorsanız, net fotoğraflar çekebilmeniz için olabildiğince yüksek ışık duyarlılığına ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda enstantane değerinizi yükseltmelisiniz ki fotoğrafınız karanlık veya bulanık çıkmasın.
 • Enstantane değerinizi yükseltmek için de yüksek ISO değerlerine ihtiyacınız vardır. Yüksek ISO değerleri sayesinde yüksek enstantane değerlerine çıkabilirsiniz. Bu da karanlık ortamlarda istenilen düzeyde fotoğraflar çekebilmenize yarar.
 • Lakin ISO değerini ne kadar yükseltirseniz bu sefer de o kadar yüksek gürültüler(noktalanmalar) meydana gelir.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listesinin 2 numarasında bulunan Sony’nin tasarladığı A6300 modelinde, ISO değerleri sırasıyla 100 ve 25600 olarak belirtiliyor.

 

633333333

 

e. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • Işık yoğunluğunu ayarlayan açıklık olarak geçen diyafram terimi, görüntünün ayarlanmasında önemli bir rol üstleniyor.

f. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • A6300 modelinin en düşük ve en yüksek enstantane değerleri sırasıyla 1/4000 saniye ve 30 saniye olarak geçiyor. Yani saniyenin 4000’de 1’i kadarlık bir sürede de açılıp kapanabilirken, 30 saniye boyunca açık kalıp öyle de kapanabiliyor.
 • (Enstantane, çekeceğimiz nesneden gelen ışıkların ne kadar süre boyunca film tabaka üzerine düşeceğini belirten terimdi. Aynı ISO’da olduğu gibi düşük ve yüksek değerleri vardı. Bir taraftan noiseyi azaltırken diğer taraftan ise ışık duyarlılığını iyi belirlemek gerekiyordu.)

g. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) OBJEKTİF

 • Objektif, lens kısmında da bahsettiğimiz gibi aslında fotoğraf makinesinin en önemli kısımlarından biri.
 • Lakin aşırı detayı olduğu için bu konuya çok fazla girmekten kaçınıyorum 🙂 Yüzeysel bir şekilde anlatmayı deneyeyim ama, aslında bu makine altında anlatılacak bir konu değil fakat bilgisi olmayan kişiler açısından bilgi vermesi ve makine özellikleri arasında geçmesi dolayısıyla da değinmek istediğim bir kısım.
 • Özet olarak fotoğraf makinenizden tamamen bağımsız olarak da elde edebileceğiniz, makineleriniz de değiştirilebilir objektifli olduklarından dolayı kendi isteklerinizin daha önemli olduğu bir konu.
 • Fotoğrafını çekeceğimiz nesneden gelen ışıkları toplayıp duyar kat (film) üzerine düşmesini sağlayan asıl aparat objektiftir. Bu yüzden çektiğiniz fotoğraflardaki kaliteyi asıl belirleyen şeylerden biridir. En iyi kameralar için objektifler son derece önemlidir.
 • İçerisinde bulunan mercek sayısına veya merceklerin tipine göre objektifleriniz de şekillenir.  Genellikle ise görebildikleri açıya göre şekillendirilmişlerdir.
 • Normal objektifler, açı olarak insan gözünün görebildiği açıya en uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Geniş açılı objektifler (17 mm – 28 mm), adından da anlaşılacağı üzere bizlere normalden daha geniş bir görüntü sunmaya yarar, bu da demek oluyor ki küçük bir alanı fotoğraflamaya çalışıyoruz ki geniş gösterebilelim.
 • Yani geniş açılı objektifler dar alan çekimlerinde kullanılırlar, amaç bu alandaki en geniş görüntüyü elde edebilmektir, fakat bu fotoğraflarda da kenar bozunmaları fazladır.
 • Tele objektifler (dar açılı), genelde spor ve doğa alanları içinde uzak çekimler yapmak isteyenlerin tercih ettiği objektiflerdir. 100 mm’den tutun 400 mm’ye kadar gidebilen bu objektif çeşitleri diğerlerine göre daha dar görüş açısına sahiptir.
 • Değişken açılı objektifler de var, aynı anda birden fazla odak noktası için tasarlanmışlar. Objektif değiştirmeden değişik açılarda fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlıyor. Bir de makro objektifler var, yakın çekimler yapabilmek için kullanıldıklarından bahsetmiştik lens kısmında. Bir tırtılı çekmek istediğinizde kullanmak isteyeceğiniz objektif budur.
 • Son olarak balık gözü objektifler (6mm – 16 mm) var. Farklılık yaratmaya çalışan kişilerin seçtiği objektiflerdendir aslında. Yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkar. Dikey ve yatay çizgilerin bozunduğu, temelde dairesel görüntülerin elde edildiği, bizlere oldukça geniş bir bakış açısı sunan objektiflerdir.

  sefrt5456yuhtgfdw345
  Objektifinizi seçin! Yüksek dağlardan 4 bir yanınızı aynı anda gözleyin!

h. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • Harici flaş desteğine ek olarak, Sony A7M3 modelinde yerleşik flaş bulunmuyordu ama A6300’de bu özellik de var.
 • En iyi fotoğraf makineleri ve en iyi kameralar listesinin 2 numarasında bulunan bu Sony A6300 makinede değişik flaş modları (otomatik, dolgu…) ve değişik senkronizasyon hızları(yüksek hızlı, arka, yavaş…) sayesinde ise fotoğraf çekimlerinizi şekillendirebiliyorsunuz.

j. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • DSLR makinelerde kaliteli videolar çekebileceğiniz özelliklerin de bulunduğuna değinmiştik. Sony A6300 modelinde ultra HD kalitede videolar sunarken bu videoların çözünürlüğü 3840 x 2160 boyutlarında.
 • Videoda kare yakalama hızı ise 30 fps kadar yüksek değerlerde. Kalite ve hız olarak videoları Sony A7M3tekilerle aynı değerlere sahip.
 • Bu değerler kaliteli film sahnelerini aratmayacak yükseklikte.

k. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) EKRAN VE VİZÖR

 • Aslında, hemen hemen ikisi de aynı terim. Vizör size çekilecek görüntünün örneğini sunuyor sadece, temel fark buydu. Sony A6300, 3.0 inç ekran boyutuna sahip. Hareketli ekranı ve elektronik bir vizörü bulunuyor. Ama bu modele dokunmatik ekran yapmamışlar.

l. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • Objektifleri değiştirilemeyen kompakt makinelerde zoom özelliği daha önemli bir hal almışken, bir taraftan da fotoğraf makinelerinde bulunan zoom özelliğinin optik mi yoksa digital mi olması gerektiği yönünde bilgi vermiştik.
 • Burada optik zoom, yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaparken mercek keskinliğinden yararlandığı için yakınlık veya uzaklık sırasında her defasında farklı fotoğraflar çekiyormuşuz gibi merceği ayarladığından fotoğrafta bozunmalar ve noktalanmalar olmuyordu. Fakat digital zoomda ise bu yakınlaştırma ve uzaklaştırmaları bir yazılım vasıtasıyla yaptığı için sanki aynı foto içerisinde yakına veya uzağa gidiyormuşsun ve yakına gittikçe detaylar ortaya çıkmak yerine sadece aynı fotonun ya yakınından ya uzağından bakıyormuşsun gibi bir his yaratıyordu.
 • Yani görüntüde bulantılar ve bozunmalar meydana gelebiliyordu. Ve bunun için optik zoom özelliği olan makineler daha iyi bir tercih konumunda oluyordu.
 • A6300 modeli de digital zoom tercih edenlerden. Yaklaşık 4x’lik bir digital zoom miktarı var.

m. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) AF

 • Autofocus noktası ( odak noktası) bu modelde 425 tane.

n. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • 120 mm x 67 mm x 49 mm boyutlarında tasarlanmış A6300 modeli, taşımaya oldukça uygun.
 • Hem boyutlarının küçük olması hem de 404 gramlık ağırlığı ile sürekli yanınızda taşımaya uygun modellerden biri.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri listemizde yer alma nedenlerinden biri..

p. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) FİZİKSEL DAYANIKLILIK 

 • Model neme ve toza karşı dayanıklı şekilde üretilmiş. Çok ıslanınca ne kadar dayanabiliyor bilmiyorum fakat yağmurlu havalarda fazla ıslatmamak kaydıyla güzel fotoğraf çekebiliyorsunuz.

r. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) PİL

 • Yine bu modelin de lityum–iyon karışımı şarj edilebilir özellikte pilleri bulunuyor. Depolama olarak da hafıza kartı desteği sağlanmış.

s. (Sony A6300 Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • Sony A6300 modelinde GPS ve Bluetooth kullanmamış. HDMI ve wi-fi desteği özellikleri bulunuyor.
 • Bu modele en iyi kameralar listemizde 2. sırayı verdik.. En güzel kameralar arasından..

 

 

3. SONY DSC-RX100M5A VİDEO KAMERA

Çok lükse ihtiyacım yok ama 5-6 bin lira da ayırabilirim diyenlere..

“Sony Cybershot dsc rx100m5”, “Sony Rx100 Mark5”, “Sony Cybershot Dsc Rx100 V” ve “Sony Rx 5” gibi adlarla taratılan bu model en iyi fiyatlarıyla, özellikleriyle ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

 

 

345

 

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 6.047 TL     (07.01.2020)

2018 yılında piyasalardaki yerini alan Sony RX-100 Va, ortalama sayılabilecek bir fiyatta olmasına rağmen oldukça yüklü bir özellik listesine sahip kompakt sınıftan bir kamera. Kendisine en iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri 2020 listesinde 3 numarayı verdik.

a. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ 

 • 3:2’lik görüntü oranıyla karşımıza çıkan bu model 20 megapiksellik bir kameraya sahip. Görüntü olarak hiç de fena sayılmayacak fotoğraflar çekecektir elbet. Lakin üstteki modeller kadar fevkalade bir sonuç da beklememek gerek.
 • Elde ettiğiniz fotoğraflar 5472 x 3648’lik bir çözünürlüğe sahip ki bu değer piyasadaki bir çok modelin kat be kat üzerinde bulunan rakamlar.

 

cnbmö

Kendi yaşantım üzerine.. :
Hep şükür ettiğim şeylerden biri deniz kenarında bir köyde doğmuş olmam. Kuzenlerim vardı,  her yaz doyasıya denize giderdik. Haftada en az 3-4 kere. Ama bizim denize gitmemiz genelde serinlemek için değil, balık avlamak içindi. Çoğu zaman bulanık olduğu için gidemezdik veya köy işleri fazla olduğundan. Ama ‘açık’ bir deniz bulduğumuzda da kaçıp gidip az dayak yemezdik ailemizden.  Kuzenimin bir tabiri vardır, deniz açık olduğunda “bugün deniz cammm gibi” derdi, gözlüklerle deniz dibini rahatça görebileceğimiz için. Yazı şeklinde olsa bile hala bunu onun sesiyle okurum. Hala seviyorum keratayı..
Diyeceğim o ki, bazı fotoğraflar vardır, böyle bakarsınız oldukça net gibi görünür fotoğraf, hiçbir sorun yok gibi görünür fakat bir şey eksiktir, anlatılamaz lakin kalitesinden çözünürlüğünden bir şeylerin eksik olduğunu anlarsın. Bazı denizler vardır, yukarıdan bakınca dibini görebilirsin ama sanki böyle tam olarak net değildir, aynen onun gibi fotoğraflarda da bu durum var. Miami’deki veya Muğla-Dalaman’daki bir denizle bizim oradaki denizin aynı olmadığı gibi..
Bazı fotoğraflar da vardır Miami suları gibi. Dipteki balığın yüzgecini bile görürsün. Cammm gibi..

 

 • Fotoğraf makinesi alırken olay tam olarak da bu kısımda zaten. Abi neredeyse gelmişiz 2020 yılına, şuan bu yazıyı yazarken Marsa gidecek bir uzay aracının üzerine yazılan 3 milyon isimden 1 milyonunun Türk olması konusunun gündemde olduğu bir dönem. Artık bir şeyleri farklı düşünmemiz gerekiyor. Sen eğer geleceğe değil de sadece bugüne oynarsan, yarın da bugününe oynamak zorunda kalacaksın ertesi günde.. Bir şeylerin artık değişmesi lazım. Fotoğraf makinesinde de durum böyle.
> Dünya halleri üzerine.. :
Tamam heves ediyoruz güzel bir tane fotoğraf makinesi alalım diyoruz, dövizin de değerli olduğu şu günlerde para biriktirip böyle bir harcama yapmak da oldukça zor iş, ama bi dur, doğru mu yapıyorsun? Bugün 3bin 4bin harcadın, ortalama değerde bir makine aldın. Yarın? Gündemin değiştiği gibi fotoğraf makinen, çekilen fotoğrafların tipi, kalitesi, çekindiğin yerlerin önemi bile değişecek.. Bu cümleleri bir çok konu üzerinde kullanabilirim fakat asıl kullanmak istediğim yer burası, fotoğraf dünyasının ortası. Şuan dünya üzerinde en çok etkileşim gören alanlar instagram, snap, swarm, twitter gibi yerler değil mi? İyi veya kötü, çoğumuz bu fotoğraf dünyasında kendimizi iyi hissediyoruz, beğeni sayısı, yorumlar falan.. Akıyo abii.. İyi veya kötü, bir şekilde ayak uydurmak gerek.
Çünkü ne kadar kabul etmesek bile bu olaylar yaşantımızı doğrudan etkiliyor. Bir şekilde mutluluğumuza doğrudan tesir eden şeyler bunlar. Sen iltifat alıp, 2 gram mutluluk kazanıp az ilerideki, fotoğraf dünyasıyla ilgisi olmayan 80’lik Hanife teyzeye gülümseyip mutluluk verebiliyorsun…
 Ee? Bu alanda en önemli olan şey ne? Çektiğiniz fotoğraflar değil mi?
Sizlere ithafen demiyorum ama bir çöp kovasını çekmektense bir ağacı çekmek çoğu zaman daha iyi değil mi? Yani, kötü bir fotoğrafınız yerine güzel fotoğraflarınız olsa, yorumlar güzel gelse, arka planlarda da güzel etkileşimler olsa moraliniz yerine gelir mi gelmez mi?
Bu durum gününüzün güzel geçmesine aracılık eder mi etmez mi?
Daha çok fotoğraf atmak ister misiniz istemez misiniz?  Bu kadar güzellikleri tetikleyecek iken, güzelce araştırıp 10bin 20bin biriktirmek yerine, 3bin 4binimizi bugün bazı makinelere harcayıp, kötü bir döngünün içerisine girmek neden? Tamam git başka konularda tasarruflarını yap, bu zeka belirtisi, ve oldukça mantıklı olan şeyler.
Lakin bir sosyal medya kullanıcısıysan, bu alanın gerektirdikleri bunlar; elinde güzel bir makinen olmalı, daha iyi bir kameran olmalı ki daha güzel fotoğraflara sahip olasın..
Ya sürüye katılacaksın, yaratıcılığını farklı düşünmeyi bırakacaksın, sadece bugüne ayak uyduracaksın ve yarın yine aynı durumları tekrarlamak zorunda kalacaksın ya da farklı adımlar atıp memnuniyet silsilesini yaşamına renkli iğnelerle asacaksın. Paramız yok ayaklarına girmemek gerek, bu durumu ben de biliyorum ben de yaşıyorum en az sizin kadar, amaa…? Acaba? Bazı şeyler bazı düşünceler farklı…
fede5t46253dg34
Daha iyisini yapabilirsiniz!
> Az önce okuduğum bir yazı üzerine:
Bu duruma karşı çıkacak kişiler mutlaka olacaktır, normal bir şey. Mesela az önce okuduğum bir yazıdan bahsedeyim. Japonyayı en gelişmiş ülkeler listesinde en üstlerde gördüğümüz aşikar.  Japonyanın kişi başı geliri 39 bin dolar civarındaymış. Lakin haber değeri taşıyan kısmı ise kimsenin bilmediği yüzü olan, dünyanın en borçlu ülkelerinden biri olduğu…
Adamlar gelişiyor lakin akılları kadar parayı kullanmasını da biliyorlar. Mantıklı bir şekilde borç batağına girmeyi de biliyorlar. Ama dikkatinizi çekerim: borcu biliyorlar ama “Mantıklı bir şekilde!”
Herşey birbirine uyuyor aslında.
> Kısa bir dönem önce Donald Trump ve Robert Kiyosaki’nin birlikte yazdığı biraz sıkıcı ve ağır içeriğe sahip “Zengin Olmanızı İstiyoruz” kitabında bir kaldıraçtan bahsederler:
Parayı ve borçlanmayı akıllı bir şekilde kaldıraç olarak kullanabilmekten bahseder.
Zengin olmayı planlayanların bir şekilde bu sistemi uygulaması gerektiğini vurgularlar. Anlatmaya çalıştığım olay da bununla ilgili. Her şey birbirine uyuyor. Çok basit ve sığ düşünüyoruz ve bu böyle giderse atalarımızın dünya performansını gösteremeden silinip gideceğiz.
Uzun lafın kısası, 1-2 bin liralık, 3bin 5 bin liralık modelleri alabilirsiniz, gerçekten de güzel kalitede fotoğraflarınız olacaktır, memnun da kalacaksınızdır. Lakin iyice araştırıp, iyice düşünmek gerek. Kendinizi daha mutlu nasıl hissedersiniz? Revaçta olan yerler nereleri, hangi meseleler, hangi ortamlar? Ben bu ortamlarda ön plana nasıl çıkabilirim? Yoksa diğer insanlar gibi düşünmek çok basit.. camm gibi bir denizde yüzmek var, bulanık pis sularda yüzmek var.))

 

 • Aklınızı çelmek için söylemiyorum, 1000 x 1000 çözünürlüklü veya 5-10 mp kameralar var, lakin bir tarafta da 6000 x 4000 lik kameralar var. Eğer sizi daha başarılı platforma sürükleyecekse hangisine para biriktirmeniz veya hangisini almanız daha mantıklı?
 • Lafı biraz uzattık ama yapacak bir şey yok, 5472 x 3648 çözünürlüğe sahip bu model, bu fiyat seviyesini hak ediyor. Pişman da olmayacaksınızdır.

b. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • Kompakt kamera türlerinden biri olan, Sony’nin tasarladığı RX100 Va modeli, sabit lens kullananlardan.

c. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • Sensörlerin çeşidi ve boyutu önemliydi. CCD ve CMOS tipinde sensörler vardı. (Aslına bakarsanız, profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz bunlar o kadar da önemli değil.)
 • CCD ışığa daha duyarlıydı, karanlıkta daha iyi fotoğraflar çekilebiliyordunuz, ama daha masraflıydı, daha pahalıydı. CMOS ise daha uygun fiyatlardan imalathanelerden çıkıyordu, daha az enerji kullanımına sahipti ve küçük makinelerde kullanımı daha uygundu.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listesinde bulunan Sony DSC RX100 Va’da da CMOS tipte sensör kullanılmış. Uzun yazımıyla Exmor RS CMOS.
 • Sensör boyutu olaraksa orta düzey bir ölçülere sahip. 13.2 mm x 8.8 mm boyutlarında sensörler kullanılmış. Sony A7M3 modelinde bu değerler 24 x 35.9 mm idi.

d. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  ISO

 • ISO, diyafram ve enstantane ışık duyarlılığıyla alakalı olanlardı. ISO eğer diyafram ve enstantaneden fazla fayda göremediysek fotoğraftaki ışığı ayarlayabileceğimiz bir seçenekti. En düşük ve en yüksek değerler vardı.
 • Bu iki değer arasındaki aralığın oldukça yüksek olması işimize yarayan bir detaydı.
 • Sony RX100 Va, ISO değerleri olarak ilk iki makineye göre biraz düşük kalmış sanki. En düşük ISO değeri 125 iken, en yüksek ISO değeri ise 12800 olarak ayarlanmış. ISO değerlerini yükselterek fotoğrafınızı daha aydınlık hale getirebiliyordunuz. Tam tersi durum ise kararmaya neden oluyordu.

e. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • Diyafram geçen ışık miktarını ayarlıyordu. Ve fotoğraf aydınlığında önemliydi. Objektifi değiştirilemeyen bu modelde, diyaframın geniş açıklığı f/1.8 iken, dar açıklığı ise f/2.8 olarak ayarlanmış.

f. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • Enstantane ışık düşme süresiyle ilgiliydi. Diyaframdan sonraki kısımda bulunuyordu.
 • RX100 Va’da en düşük enstantaneyi 1/2000 saniye olarak, en yüksek enstantaneyi ise 30 saniye olarak ayarlamışlar. Yani en yüksek durumda derken, en uzun süreli ışık geçişi yaklaşık 30 saniye sürüyor. Ya da saniyenin 2000’inde 1 olacak şekilde çok kısa sürede açılıp kapanabiliyor.
 • (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  OBJEKTİF
 • RX100 Va modelinde gövde ile bitişik olacak şekilde değişken odaklı zoom yapabilecek sabit bir lensi bulunan, bir objektif kullanılmış. Objektifleri değiştirilemiyor. Yani bu ürün kompakt kamera modellerinden bir tanesi.

g. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • Yerleşik bir flaşı bulunurken, harici flaş desteği ise bulunmuyor.  

h. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • 30 fps kare yakalama hızıyla oynattığı ultra HD videolarının 3840 x 2160 azami çözünürlüğü bulunan bu model, bu alanda da oldukça iyi bir performans sergiliyor.
 • Bu değerler A7M3 modelinde de aynıydı, A6300 modelinde de.

j. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  TASARIM

 • 102 mm x 58 mm x 41 mm boyutlarındaki bu oldukça küçük model, taşımaya çok uygun şekilde tasarlanmış ve ağırlığı da sadece 299 gram.

k. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  EKRAN VE VİZÖR

 • Model, dokunmatik olmasa bile hareketli olan, 1.23 milyon pikseli sığdırdığı 3.0 inçlik güzel bir LCD ekranı sunuyor bizlere.  Diğerlerinde olduğu gibi elektronik bir vizörü var.

l. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi) PİL VE DEPOLAMA

 • Bu Sony modelinde dahili hafıza bulunmuyor, bu işi hafıza kartı desteğiyle sağlamışlar. Ama çift kart yuvası bulunmuyor.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listesindeki 3 numaralı model olan bu Sony makine, bunun yanında 1240 mAh kapasiteli, 220 fotoğraf çekebileceğiniz veya 40 dakika video çekebileceğiniz süreler boyunca çalışan iyon-lityum karışımı (Li-Ion) pillere sahip.

m. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  BAĞLANTILAR

 • GPS ve Bluetooth bağlantısı bulunmuyor. Bunlar A6300 modelinde de yoktu. Wi-fi, NFC(temassız aktarım) ve HDMI sistemleri ise bulunuyor.

n. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  ZOOM

 • Kompakt makineler için zoom özelliği önemliydi. Ve olabiliyorsa optik zoom şeklinde olması daha yararlıydı. Bu modelde de optik zoom özelliği sağlanmış. 2.9x boyutunda zoomlama yapabiliyorsunuz.
sder4t5rew4r56yu7ı
Doğru bir zoomla aşkınızı yakalayın!

 

wer45t6ytrret5y6u7ı8o
Objektifiniz..

p. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  AF

 • AutoFocus(AF) özelliği bulunan bu modelde ekstra olarak manuel odaktan da yararlanılmış. Sürekli çekim hızı saniyede 24 kare olacak bir hızla sürekli çekim özelliğine de sahip bir model.

r. (Sony DSC-RX100M5A Fotoğraf Makinesi)  EKSTRA BİLGİLER

 • Kompakt modellerden olan bu ürün, akıllı yön sensörü, dahili mikrofon ve hoparlör, zebra desteği gibi bir çok ekstra özelliklere sahip.

 

Alınabilecek, harikalar yaratan küçük bir fotoğraf makinesi: En iyi kameralar listemizdeki en küçük kameralar grubundan bir tanesi..Oldukça kaliteli ve oldukça iyi.. En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listemizde kendisine 3 numarada yer verdik. Deneyebileceğiniz bir makine.

 

 

 

4. CANON POWERSHOT G3 X KAMERA

CANON Sevenler İçin Orta Fiyatlı Bir Model Karşınızda..

“Canon Powershot G3 X”, “Canon G3X”, “Canon G3 X” ve “Canon G3X Review” gibi adlarla aratılan bu model en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

mnnnnn

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 5.212 TL      (07.01.2020)

 • Canon’un kompakt yapılı bu fotoğraf makinesi fena denilmeyecek özellikler barındırıyor. Kendisine en iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri 2020 listemizde 4.sırayı verdik.
 • En iyi kameralar listemize bakarken, kompakt yapılı kamera neydi bi hatırlayalım (kompakt fotoğraf makinesi nedir). SLR ve kompakt olarak iki çeşit fotoğraf makinesi var. SLR olanlarda objektif değiştirilebiliyorken, kompakt yapılı olanlarda objektif değiştirilemiyordu.
 • Profesyonele yakın çekimler için genelde SLR olanlar tercih ediliyordu. SLR (single lens reflex), objektifleri değiştirilebilen filmli makinelere denir.
 • Bir de bunun DSLR hali var. Digital single lens reflex olarak geçiyor. Objektifi değiştirilebilen digital makinelere verilen isim. Kompakt olanlar genelde basit fotoğraf ve video amacıyla kullanılan modellerdi.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listemizdeki Canon Powershot G3 X’in diğer özelliklerini de mercek altına alalım.
dgffhry6465u6hry4
“Kaydetmediysen yaşanmamış demektir!”  Kameralar ile en iyi anlarınızı ölümsüzleştirin.. Kim bilir şu çocuk şuan kaç yaşındadır! Birçok kişinin hafızasına kazındı kerata.. 🙂

a. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • DIGIC 6 görüntü işlemcisi ile 2015 yılında piyasaya çıkan bu model, 20 megapiksellik bir görüntüye ve 5472 x 3648 çözünürlüğe sahip. kompakt yapılı olmasından dolayı, üzerindeki lensin önemi artıyor. Çünkü değiştirilemiyor.
 • Bu yüzden 20 megapiksel ve diğer çözünürlük değeri DSLR makinelere göre biraz daha fazla önem taşıyor.
 • Önceki anlattığım makinelerde lensler değişebildiğinden makinelerin size güzel bir görüntü sağlaması için lenslerin tipi ve boyutları daha ön plandaydı. Fakat burada gövde ile bitişik tek bir lens bulunuyor. 2015 yılında çıkmasına rağmen G3 X bizlere bu rakamları verebilmiş. Bence gayet güzel.

b. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • En iyi kameralar listemizdeki bu Canon modeli, değiştirilebilir bir objektifi olmadığı için bizlere gövdesi ile bitişik yuvada sabit bir lens yapısıyla sunulmuş bu modelde, değişken odaklı lens tipi kullanılmış.

c. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • BSI CMOS modelli bir sensör kullanılmış. CCD ışık duyarlılığı daha fazlaydı ama maliyet ücretine yansıdığı için, CCD kullanılan modeller daha pahalı oluyordu. CMOS ise uygun fiyata sunulan, enerji tasarrufu biraz daha fazla olan tipti.
 • Sensör boyutu olarak ise 13.2 mm x 8.8 mm şeklinde ayarlanmış.

d. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) ISO

 • Canon Powershot G3 X kompakt fotoğraf makinesinde ISO değerleri en düşük ve en yüksek olarak sırasıyla 125 ve 6400 olarak belirlenmiş.

e. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • En iyi kamera modelleri ve en iyi fotoğraf makinesi modelleri 2020 listemizin 4.üyesi olan CANON PowerShot G3 X’te diyafram açıklığı olarak en geniş f/2.8 iken en dar şeklindeyse f/5.6 olarak açıklık kullanılmış.
 • Aslına bakarsanız, fotoğrafçılıkta ciddi düşünmüyorsanız, sadece fotoğrafı çekeyim yeterli diyorsanız bu diyafram değerleri falan sizin için önemli değil. Ama yine de bilmek istiyorum diyorsanız, diyafram, objektifle toplanan ışığın ne kadarının geçeceğinin belirlendiği açıklıktı.
 • Fotoğraftaki ışık duyarlılığını etkileyen değişkenlerden (ISO, enstantane ve diyafram) biriydi. Açıklıkları değişerek ışığın az veya çok geçmesini sağlıyor. Diyaframın açıklıkları ise f değerine göre belirleniyor ve f/2 , f/2.8, f/5.6 gibi değerler var.

f. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • Enstantane ışığın geçiş süresiyle alakalıydı. Bu Canon modelinde enstantane için düşük değer olarak 1/2000 saniye, yüksek değer olarak 30 saniye belirlenmiş.

g. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) OBJEKTİF

 • Kompakt yapılı bir model olduğu için tek bir objektiften oluşan Canon Powershot G3 X’in objektifi değiştirilemeyen tiplerden. Gövde ile bitişik şekilde tasarlanmış. Değişken odaklı lens kullanılmış.

h. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • Harici flaş desteği bulunmuyor maalesef. Yerleşik bir flaşı var ve senkronizasyon hızı da 1/2000 saniye olarak ayarlanmış.

j. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • Kare yakalama hızı 60 fps gibi yüksek değerlerde bulunan bu ürünün 1920 x 1080 piksellik bir çözünürlüğü bulunmakta. Sanırım bu düzeyde video çözünürlüğü full HD olarak geçiyordu.

k. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • Tamam Canon kalitesine sahip bir ürün ama 2015 yapımı bir model olduğu için boyutları da çok normal değil haliyle. 123 mm x 77 mm x 105 mm boyutlarında yapılmış.
 • Dolayısıyla diğer makinelere göre biraz daha kaba görünse ve 733 gramlık bir ağırlığa sahip olsa da Canon abi sonuçta. Kalplerde yer edinmiş marka. Fazladan 200-300 gram ağırlığı önemsemeyecek arkadaşlar için uygun bir tercih olabilir.

l. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) FİZİKSEL DAYANIKLILIK

 • Daha önce bahsettiğimiz modeller gibi Canon’un bu ürünü de toza ve suya karşı dayanıklılık sağlanmış şekilde piyasaya çıkmış. Diğer modellerde genelde neme karşı dayanıklı olarak belirtilir.
 • Canon ise burada “su geçirmez”i yapıştırıyor tabi hemen. Yağmurlu havalarda kolaylıkla kullanabileceğiniz bir ürün ama yine de su altında denemeseniz iyi olur. Adminden tavsiyeler..

m. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) EKRAN VE VİZÖR

 • Hareketli ve dokunmatik özelikte 3.2 inçlik boyutta bir ekranı bulunan Powershot G3 X, vizörsüz tasarlanmış.

n. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) PİL VE DEPOLAMA

 • Hafıza kartı destekli olan model, Li-ion yapılı şarj edilebilir bir pilden faydalanıyor.

p. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listemizde bulunan CANON PowerShot G3 X Fotoğraf Makinesi yapısında GPS ve Bluetooth bağlantısı sağlanmamış. Wi-fi, NFC, HDMI bağlantıları bulunuyor. 3.5 mm’lik ses giriş ve çıkış bağlantıları da bulunuyor.

r. (Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • Kompakt yapılı makineler için zoom özelliğinin önemli olduğunu vurgulamıştık. Zoom özelliği güzel olacaktı ve özellikle optik zoom olursa daha iyi olur diye bahsetmiştik. Canon burada optik bir zoomdan faydalanmış.
 • Bizlere 25 x gibi bir rakamla zoom yapma fırsatı sunuyor.
 • Zaten Canon gibi bir markanın bir ürünü bu fiyatlardaysa, bir yerlerde gözünüzden kaçabilecek bir özelliği vardır ki bu fiyatlarda bizlere sunulmuş olsun. Yoksa markalar bu fiyatlarla kendi ayağına kurşun sıkar.
 • Bu modelde optik zoom olmasının yanı sıra 4x’lik digital zoom özelliği de var.

s.(Canon G3 X Fotoğraf Makinesi) AF

 • Autofocus özelliği bulunuyor.

En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri 2020 listemizin dördüncü üyesi de böyleydi.. Muazzam.. En güzel kameralar arasına girebilecek bir ürün..

er4t5yt6rre4t5678
En harika anlarınız için telefonlarınız yeterli gelmeyebilir..

 

5. CANON EOS 800D KAMERA

Orta Fiyatlarda Bir başka CANON Harikası!  

Teknosa, Vatan, Sahibinden, Epey, Hepsiburada, Media markt gibi sitelerde aratılan Canon EOS 800D; en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

bebbb

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 5.199 TL      (07.01.2020)

 • 2020 yılı en iyi kamera tavsiyesi ve en iyi fotoğraf makinesi tavsiye listesinde 5 numarada bulunan DSLR fotoğraf makinelerinden biri olan, şık bir tasarıma sahip Canon Eos 800D, 2017 yılında piyasaya sürülen modellerden biri. Hiç fotoğraf makinem olmasa ve bir fotoğraf makinesi alacak olsam muhtemelen bu makinenin şıklığı beni mest ederdi.
 • %50lik kısmı bu şıklı ve zariflik oluştururken %50lik kısmı ise özelliklerine bakmakla geçirirdim ki baktığımız özellikler de en az dış görünümü kadar şık..

a. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • DIGIC 7 görüntü işlemcisiyle çalışılmış olan bu yapım, 24 megapiksellik bir kameraya sahip.
 • Akıllı telefonlarımızın birçoğunda bu rakam 16 mp olarak bulunuyorken, bir fotoğraf makinesinden daha yüksek performanslar beklenebilir elbetteki, lakin 24 megapiksel gayet normal bir rakam.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listemizdeki bu modelde, çözünürlük 6000 x 4000 olarak belirlenmiş.  Sony A7M3 modelinde bu değer 7952 x 5304 olarak geçiyordu. Yani fiyat performans açısından baktığımızda hiç fena değil.
 • Lakin DSLR modellerinden bir tanesi olduğu için, görüntü kalitesini belirleyen şey sadece çözünürlük değerleri veya megapikseller değerleri olmuyor ne yazık ki. Tamam sonuç değerler bunlar ama, bu değerler ne kadar süreliğine böyle, hangi performanslarda hangi açılarda böyle?  Hangi objektifle hangi lensler kullanılmış, değerleri neymiş?..
 • Unutmamak gerekli ki, iyi kalitede fotoğraflar ve videolar için megapiksel kadar kullanılan lensin yapısı da önemliydi.

b. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  LENSLER

 • Değiştirilebilir objektife sahip digital makinelerden olan EOS 800D, markaya spesifik yapım olan Canon EF-S bayonete(yuvaya) sahip tasarımıyla değişken odaklı bir objektif kullanılmış, içerisindeki lens ise kit lens modellerinden.

c. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  SENSÖR

 • CMOS tipinde bir sensör kullanılan ürünün sensör boyutları 22.3 x 14.9 mm olarak ayarlanmış. Sony A7M3 modelinde bu değerler 24 x 35.9 mm idi.

d. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) ISO

 • Fotoğraflardaki ışık duyarlılığı ve gürültülenmelerle(noise) ilgili olan ISO(Uluslararası Standartlık Topluluğu) değerlerinin, en küçük ve en büyük olarak değiştirebileceğimiz aralık uzunluğu ve bu aralıkta kaç kademede değiştirebildiğimiz, kaç seviyeye ayarlayabildiğimiz önemli bir konuydu.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listemizin 5 numarasında bulunan Canon EOS 800D’de ISO değerleri sırasıyla 100 ve 25600 olarak belirlenmiş. Bunlar kötümsenemeyecek kadar iyi değerler lakin daha iyilerini de gördük elbetteki.

e. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  ENSTANTANE (SHUTTER)

 • Bu Canon modelinde enstantane değerleri en düşük 1/4000 saniye iken en yüksek süre 30 saniye.

f. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) OBJEKTİF

 • 800D’nin değiştirilebilir yapıda olan, kit lens kullanımlı değişken odaklı bir objektifi bulunuyor.

g. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • Yerleşik ve Harici flaş desteği bulunan 800D otomatik, manuel ve entegre flaş modları sunuyor.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listesinin 5 numarasındaki bu modelde, flaş 3 saniyede bir tekrar kullanabilirken, flaşının senkronizasyon hızı ise 1/200 saniye olarak belirtiliyor.

h. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • MP4 yapıda full HD videolar kaydedebileceğiniz EOS 800D,  özellikle oyun oynarken bilgisayarlarımızda dikkat etmemiz gereken değer olan kare yakalama hızı fps değerleri açısından baktığımızda 60 fps gibi bir rakamla ilerliyor.
 • Bu videoların çözünürlüğü ise 1920 x 1080 olarak geçiyor.

j. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • Canon EOS 800D orta düzey diyebileceğimiz bir tasarıma ve ergonomiye sahip. 131 x 100 x 76 mm boyutlarında ve 532 gramlık bir ağırlığı bulunuyor. Boynunuzda yarım kiloluk bir ağırlıkla dolaşıyorsunuz ki tahmin edilebildiği gibi taşıması çok da zor değil.
 • Üstelik bu şıklıkla ve Canon kalitesiyle…

İnstagramda takip ettiğim Ertuğrul adında gezgin bir genç vardı. Resmen aklımı çeldi.

Endonezya şuanda gitmek için planlar yaptığım ülke ..

Yakın zamanda gider miyim Allah bilir ama gidecek olursam muhtemelen yanımda bu makine olacaktır. Ümit ederim ki daha güzel bir makinem de olsun ya da seçimlerini seçimim kabul edebileceğim, titrek yürekli yoldaşımın fikrindeki kamera…

Ahh, Bali .. geleceğim sana .. wait me!

k. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  FİZİKSEL DAYANIKLILIK

 •  Özellik kısmında da yazdığı gibi sadece toza dayanıklı olan bir model.

l. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  EKRAN VE VİZÖR

 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri arasında bulunan CANON 800D’nin 3.0 inçlik, hareketli ve dokunmatik bir ekranı var. Vizörü ise optik vizörlerden.

m. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  PİL VE DEPOLAMA

 • Yaklaşık 600 tane fotoğrafa kadar dayanabilen li-ion yapılı şarj edilebilir pillerle çalışan EOS 800D, bellek olarak sadece hafıza kartı kullanan ürünlerden bir tanesi.

n. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  BAĞLANTILAR

 •  Diğer modellerde olduğu gibi en iyi fotoğraf makineleri arasında bulunan Canon EOS 800D’de de GPS bağlantı desteği bulunmuyor, fakat wi-fi desteği, bluetooth, NFC ve HDMI sistemlerine sahip.
dght5576gy7y6e
Canon’un zoomları da fena değil!

p. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  ZOOM

 • En iyi fotoğraf makineleri arasında bulunan Canon EOS 800D’de Optik zoom yapıdaki  özelliği ile 3x lik bir yakınlaştırma imkanı sunuyor.

r. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  AF

 • Model değişik tiplerde AF özellikleri (dual,tahmini,tek çekim, manuel, otomatik…) bulundurmasının yanı sıra 49 tane AF noktası da içeriyor.

s. (Canon EOS 800D Fotoğraf Makinesi)  SÜREKLİ ÇEKİM HIZI

 • Basılı tuttuğunuzda saniyede 6 kare ilerleyecek hızda tasarlanmış. Bu özelliği hareket halindeki bir çekimde, yakalamak istediğiniz görüntüyü kaçırmamak amacıyla kullanıyorsunuz genelde.
 • Bu bir arkadaşınızın sportif hareketi olabilirken, bir balinanın su yüzeyinde boy gösterdiği anlardan bir tanesi de olabilir. Bu özelliğin önemini kaçırmak istemediğiniz bu nadir anlarda anlıyorsunuz. Ve birdenbire çok değerli oluveriyor.

En iyi profesyonel kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri listemizin beşincisine koyduğumuz Canon EOS 800D incelemesi bir harikaydı.. Kendisi en güzel kameralar arasında yer alıyor..

Hemen altıncıya da bir göz atalım..

sfr4t56yt5rer4t56y7
‘An’ı en kaliteli şekilde ölümsüzleştirin!!

 

6. CANON POWERSHOT G9 X MARK KAMERA

“3-4 bin liram var abi, CANON istiyorum”  mı diyorsunuz? Doğru kameradasınız.

“Canon Powershot G9 X Mark ii”, “Canon Powershot G9X Mark 2” gibi adlarıyla bilinen bu model en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

tyu

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 3.299,66 TL       (07.01.2020)

 • Canon’un kompakt yapılı modeli olan 2017 çıkışlı Powershot G9 X Mark II, ulaşılabilir en iyi fotoğraf makinesi fiyatları aralığında olup, modern kaliteye yakın fotoğraflarım olsun diye düşünen kişilere yönelik bir makine.
 • Kendisini en iyi video kamera ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listemizde 6 numaraya koyduk.
 • Yani bu makinenin kullanıcı kitlesini düşündüğümde ya Erasmus öğrencileri, ya yakın çevredeki ülkelerde tanıdıkları olan ve bütçeleri buna yetecek öğrenciler ya da otostop çekerek Ege sahillerinin keyfini süren öğrenciler aklıma geliyor.
 • Kenarda bir miktar parası var ama bu parayı harcadığı yerlerde ölümsüzleşmesini istediği anılarını kaydedebileceği bir makine isteyen bunun için de ailesine bu makineyi aldıran ya da bir şekilde para buluşturup bu makineyi alan öğrenciler tasarlıyorum kafamda, neden bilmiyorum..

a. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • DIGIC 7 işlemci kullanan G9 X, 20 megapiksellik kamerası ile fotoğraflarınızı çekiyor.
 • 5472 x 3648 çözünürlüğe sahip fotoğraflar.. fiyat performans olarak düşünüldüğünde bu rakamlar gerçekten inanılmaz.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri  amacıyla oluşan listemizde yukarıda birkaç tane kameradan bahsettik, tamam müthiş kalitede ürünler, fakat içerisinde kullanmayacağınız, ne olduğuna bile vakıf olmadığınız bir sürü özellik var.
 • Siz bu kullanmayacağınız özelliklere de para vermiş oluyorsunuz ki bu hiç mantıklı bir olay değil. Ama bu makinede durum sanırım bu şekilde olmuyor. 20 megapiksel kamera ve bu çözünürlük rakamları 5bin lira verip de alacağınız ürünlerle neredeyse eşdeğer.
 • Okey, bazı yerlerde bahsetmiştim, alacaksanız en iyisini alın diye, ama kullanmayacağınız özelliğe para vermek anlamsız. 3:2 oranlı 5472 x 3648 çözünürlüklü 20 megapiksellik kamera ile çekeceğiniz fotoğraflar veya videolar gerçekten tatmin edici.

 

sfdfguygu3534578sfh3
Başarılı performanslar için ortama biraz hareket gerek! Canlılık gerek! Aheeey!

b. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • En iyi kameralar listemizdeki G9 X, gövde ile bitişik bir bayonet içerisinde sabit bir lens taşıyor. Kompakt yapılı olduğu için değiştirilemeyen objektifli kameralardan. Sahip olduğu objektif ise değişken odaklı olanlardan.

c. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • En iyi profesyonel kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listesi 6 numarasında bulunan Canon Powershot G9 X fotoğraf makinesinde BSI CMOS tipi sensörler kullanılmış. CMOS tipi sensörler enerjiden tasarruf sağlıyordu ve daha az maliyete geliyordu. Bu hem üretici hem tüketici açısından uygundu. Ve CMOS tipleri küçük kamera modelleri için daha uygundu.
 • Sensör boyutu olarak ise 13.2 x 8.8 mm değerlere sahip bir sensör kullanılmış.

d. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) ISO

 • G9 X’in en düşük ISO değeri 125 iken en yüksek ISO değeri ise 12800 olarak tasarlanmış. ISO ışık duyarlılığı ile alakalıydı. Değerini arttırırsanız fotoğraftaki aydınlanma miktarı artıyordu ama bu sefer de noise denilen bozunmalar meydana gelebiliyordu.

e. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • Diyafram yine ışık miktarı ile alakalı açıklıktı. Makinenin en geniş diyafram açıklığı f/2.0 değerinde iken, en dar olduğu boyutları f/4.9 ‘luk bir değere sahip.

f. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • Işığın düşme süresi ile alakalıydı. Düşük olduğu zamanlar 1/2000 saniye iken, en uzun süreli açık kalma zamanı 30 saniye olarak belirlenmiş.

g. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) OBJEKTİF

 • Kompakt fotoğraf makinesi nedir ve kompakt kamera nedir biliyoruz artık.
 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri arasında bulunan Canon G9 X Fotoğraf Makinesi de kompakt kamera modellerinden olduğu için objektifi değiştirilebilir özellikte değil ne yazık ki. Gövde ile bitişik bir yuvaya sabit bir lens yerleştirmişler, kompakt makinelerde sistem böyle işliyor. Genelde bu tür makinelerde değişken odaklı objektifler kullanılır.

h. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

 • Yerleşik ve Harici flaş desteği bulunuyor.

j. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • 60 fpsde, MP4 özellikte, 1920 x 1080 çözünürlükteki full HD videolar çekebileceğiniz G9 X, kompakt yapılı makinelerden olmasına rağmen digital modelleri aratmayacak görüntü kalitesiyle mini videolar çekmenize yarayan ve bunu uygun fiyatıyla gerçekleştiren bir ürün.

k. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • Hem fiyatı uygunken, hem özellikleri hiç fena değilken hem de şık bir tasarım ve taşımaya uygun ergonomik yapısı, 98 x 58 x 31 mm’lik boyutu ve 206 gramlık hafifliği ile size harikalar yaratacağı kesin. Aldığınız ürünler içerisinde iyi ki diyeceğiniz bir model.

l. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi)  EKRAN VE VİZÖR

 • Makine vizör ve hareketli ekrana sahip değil. Dokunmatik 3.2 inçlik bir ekranı var.

m. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi)  PİL VE DEPOLAMA

 • En iyi profesyonel kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020 listemizin 6 numarasındaki Canon G9 X Fotoğraf Makinesinde şarj edilebilir bir pili ve hafıza kartı desteği bulunuyor.
 • Wi-fi ve bluetooth gibi özelliklerinin bulunmasıyla bu hafıza kartındaki fotoğraflarınız veya videolarınızı kolay bir şekilde başka ortamlara aktarabiliyorsunuz.

n. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • G9 X modeli GPS sistemi içermezken wi-fi, bluetooth, NFC, HDMI  desteği bulunuyor.

p. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • 3x yakınlaştırma özelliğine sahip optik bir zoom kullanılmış. (Kompakt yapılı makinelerde zoom olması önemliydi ve mümkünse optik zoom olması daha iyiydi, çünkü digital zoomlu makinelerde zoom esnasında fotoğrafta bozunmalar meydana gelebiliyordu.)

r. (Canon G9 X Fotoğraf Makinesi) AF

 • Otomatik odak sistemi bulunuyor ve 31 tane AF noktası ayarlanmış. Çeşitli odak özellikleri ( tek çekim, manuel, dokunmatik..) ile sistemik bir şekilde kullanılabiliyor.

Bir diğer Canon modeli olan G9 X Fotoğraf Makinesi de en iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri  2020 listemizin altıncı üyesiydi.. Oldukça cazip özelliklerde..

sde345y6trer4t56
Güzel seyahatlerinizden geriye en kaliteli çekimler kalsın!!

 

7. FUJİFİLM Xp130 SU ALTI FOTOĞRAF MAKİNESİ

Egemenliğini Su Altına Taşımak İsteyenlere..

Fujifilm Finepix Xp130 Su Altı Fotoğraf Makinesi olarak geçen bu model en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

 

fsh

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 1.249 TL       (07.01.2020)

 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makinesi tavsiye 2020 listemizdeki 7 numarada en iyi su altı fotoğraf makinesi modellerinden biri olan Fujifilm XP130 bulunuyor.
 • Temelde su altında fotoğraf çekebilmek isteyenler için tasarlanmış ve bu donanımla piyasaya sürülmüş bir ürün. Su altında da normal doğa fotoğrafları çekebilmek isteyenler ve bunun için yüksek miktarlarda para harcamak istemeyenler için biçilmiş kaftan.
 • En iyi su altı fotoğraf makinesi modellerinden olan Fujifilm XP130 ile su altında 20 metreye kadar rahatlıkla fotoğraf çekebiliyorsunuz.

etryt365yfde4t46

a. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • 16 megapiksel etkin kamerası ve 4608 x 3456 çözünürlüğü bulunan makine su geçirmez özelliği sayesinde en iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri tavsiye 2020 listesi yazımızda kendine yer buldu. İnsanlar olarak yeryüzünü tamamen doldurduk, yavaştan gökyüzünü ve su altını istila etmeye doğru geçiyoruz.
 • Bundan dolayı da  ‘su geçirmez’ kavramı her zamankinden daha önemli hale gelir oldu.

b. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • En iyi su altı kameralar arasında olan bu Fujifilm XP130 modeli, kompakt makine çeşitlerinden bir tanesi olduğu için değiştirilebilir objektife sahip değil. Diğer kompakt yapılı makinelerde olduğu gibi değişken odaklı, gövde ile bitişik bir objektifte sabit bir lens sistemi var.
ert456yujtwerty6u
Birliktelikleriniz suyun kesintisine uğramasın! Su geçirmez modellerle an’ı en iyi şekilde yaşamaya devam edin!

c. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) SENSÖR

 • BSI CMOS tipinde ve 6.16 x 4.62 mm boyutlarında bulunan bir sensör sistemi var.

d. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) ISO

 • En iyi kamera tavsiyeleri ve en iyi fotoğraf makineleri tavsiyeleri 2020 listemizin 7 numarasındaki su altı fotoğraf makinelerinden biri olan Fujifilm XP130 Fotoğraf makinesi modelinde en düşük ISO seviyesi 100 iken en yüksek ISO seviyesi 3200.

e. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • f/3.9 genişliğe kadar çıkabilirken, f/4.9 darlığa kadar da daralabilen bir diyaframı bulunuyor. Diyafram ışık şiddeti ile alakalı idi.

f. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • Yine ışık şiddeti ile alakalı bir terimdi. Ama ışığın şiddetini geçiş süresi yoluyla belirliyordu. Yani temelde süre ile alakalıydı. En düşük açık kaldığı süre 1/2000 saniye iken maksimum 4 saniye kadar açık kalabiliyor.

 

ert454wertyujrt67
Söz uçar yazı kalır.. Hatıralarınızdan silinebilecek en güzel anları kayıtlarınız altına alın!

 

g. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi)  FLAŞ

 • Yerleşik flaş sistemi varken harici flaş desteği ise bulunmayan makinelerden.

dghyry467535t4df35

h. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • 60 fps ile MOV formatında, 1920 x 1080 p’lik çözünürlüklerde full HD videolar kaydedebileceğiniz bu makine suyun altında da kullanılabilme özelliği sayesinde, bu video sistemi ve bu fiyatla birlikte ekstra bir değerli hale geliyor.

j. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • En iyi su altı fotoğraf makinesi modellerinden biri olan bu Fujifilm XP130 ürünü 110 x 71 x 28 mm boyutlarında tasarlanmış ve 207 gram ağırlığındaki bu kolay taşınabilecek modelin bir çok rengi bulunmakta.

k. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi)  FİZİKSEL DAYANIKLILIK

 • Xp130’un su geçirmez ve toz geçirmez yapısının yanı sıra darbeye ve soğuğa karşı da dayanıklılığı bulunuyor.

wse4t5yt55ty6u

l. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) EKRAN VE VİZÖR

 • 3.0 inçlik LCD bir ekranı var fakat dokunmatik veya hareketli yapıda değil. Bu yüzden alışırken biraz güçlük çekebilirsiniz. Ayrıca vizör sistemi de bulunmamakta.

m. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) PİL VE DEPOLAMA

 • Xp130’un dahili hafızası ve hafıza kartı desteği bulunuyor. 240 fotoğrafa kadar kullanabileceğiniz ömrü bulunan bir pile de sahip.

  er4t5yrert56y7
  Suyun altında bile olsanız anı iyi değerlendirin!

 

n. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • GPS ve NFC (temassız aktarım sistemi) bulunmazken wi-fi , bluetooth ve HDMI desteklerinden faydalanılmış.

p. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi)  EKSTRA BİLGİLER

 • Akıllı telefon ile kontrol edilebilecek şekilde tasarlanmış bir model.

r. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • 5x’lik bir yakınlaştırmaya kadar optik zoom yapabiliyor. Kompakt yapılı makinelerde optik zoom önemliydi.

s. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi)  AF

 • Autofocusu bulunuyor ve çeşitli özelliklerde kullanabiliyorsunuz.

t. (Fujifilm Xp130 Fotoğraf Makinesi)  SÜREKLİ ÇEKİM HIZI

 

wer4t56u7yjh567ı
En iyi çekimleriniz en uygun bütçeye burada!

 

 

8. KODAK PİXPRO ASTRO ZOOM AZ421 KAMERA

Küçük Yeğenime Fotoğraf Makinesi Alcam ama Bütçem Çok yok..

Kırmızı, beyaz ve siyah gibi modelleriyle Kodak Pixpro Astro Zoom Az421 adıyla aratılan bu ürün en iyi fiyatları, özellikleri, yorumları ve geniş çapta incelemeleriyle karşınızda:

etryt4657y3ert4646

Kamera / Fotoğraf makinesi Fiyatı: 1.499 TL       (07.01.2020)

 • En iyi video kamera tavsiyesi ve en iyi fotoğraf makinesi önerileri 2020  listemizin son ürünü olan Kodak Pixpro AZ421, oldukça şık duran bir yapıya sahip. Olabildiğince de ergonomik tasarlanmış. Lakin 2014 yapımı.
 • Listemiz uygun sayılabilecek fiyatıyla giriyor. Ortalama bir öğrencinin aldırabileceği veya alabileceği bir fotoğraf makinesi. Ayrıca, elinizde tutarken milletin küçük kaçamak bakışlar attığı güzellikte ve görünümde olduğu da aşikar.

Bazı klişeler vardır ya hani, dar bir alanda bir kız veya bir erkekle geçişirsiniz, karşıdaki telefonla veya birileriyle konuşuyordur, eğer sizin ona baktığınızı hissederse veya geçerken siz onun gözüne takılırsanız konuşması kısa süreliğine bir duraksar böyle, “Iııııııı, hmmmm, ne diyodum ben…” gibi cümleler kurar…

Aklı bakışınızda kalmıştır.

Bu makine elinizdeyken karşıdakiler de klişe bakışlar atacaktır. Size bakarmış gibi yapar, veya makineye kısa süreli hiç umursamazmış gibi bakışlar atarlar, ama akılları aslında ordadır. Bu makine tam ona yönelik tasarlanmış. Şekli olsun şemali olsun…

a. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) GÖRÜNTÜ

 • 16 megapiksel bir kameraya sahip PixPro AZ421, aslında bu piksel sayısı ile bir çok telefon kamerasının bile altında kalmış durumda, fakat üretildiği yılı baz alacak olursak hiç fena olamayan bir rakam bu.
 • Üniversite okuyan gençler değil de, karnesi iyi gelmiş çocuklarımız için güzel bir hediye olacak makinedir. Çözünürlüğü 4608 x 3456 olarak yapılmış. Ortalama denebilecek değerlere sahip.dgghsfdge353475efyu3

b. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) LENSLER

 • Pixpro AZ421, kompakt yapılı fotoğraf makinelerinden bir tanesi. Artık kompakt makinelerden öğrendiğiniz üzere, gövde ile beraber bulunan bir yuvada sabit bir lensi var, objektif yapısı ise değişken odaklı.

c. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi)  SENSÖR

 • CCD yapıda bir sensör kullanılmış. CCD sensörlerin ışık duyarlılığı daha fazlaydı bu yüzden kaliteli olarak geçiyordu. Sensör boyutları ise 6.16 x 4.62 mm.

d. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) ISO

 • PixPro’nun en düşük ISO değeri 80 iken en yüksek ISO değeri ise 3200 olarak verilmiş.

e. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) DİYAFRAM

 • Diyafram açıklığı en geniş ve en dar değerler olacak şekilde sırasıyla f/2.0 ve f/6.0 şeklinde ayarlanmış.

f. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) ENSTANTANE

 • Enstantane değerleri, yine sırasıyla en düşük ve en yüksek olacak şekilde 1/2000 saniye ve 30 saniye tasarlanmış.

g. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) OBJEKTİF

 • En iyi fotoğraf makinesi önerileri içerisinde bulunan Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi, kompakt yapılı makinelerden olduğu için değiştirilemeyen objektife sahip. Üzerinde sabit lens kullanılmış. 

h. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) FLAŞ

rfhy47676tuj6868ty546

j. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) VİDEO

 • Video özelliği çok iyi denemeyecek cinsten. Ama bu fiyata bir makinede ekstrem özellikler aramamak gerek. Küçük çocukları sevindirebilecek cinsten bir makine olduğu için listeye konulmuş bir ürün.
 • Gerçi şimdiki gençlerin elinden iPhone eksik olmuyor ama, yine de ülkenin iç ve doğu kesimlerinde bu tür hediyeye ihtiyaç duyan çocuklarımız hala bulunuyor.
 • PixPro AZ421 ile MOV formatında, 30 fpsde, 1280 x 720 p’lik çözünürlükte HD videolar kaydedebiliyorsunuz.

k. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) TASARIM

 • 113 x 82 x 84 mm boyutlarında bulunan, narin – kaba olarak sınıflayacak olursak orta düzeyde diyebileceğimiz bir makine.  454 gram ağırlığa sahip. Kırmızı modeli ise oldukça göz alıcı.

l. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) EKRAN VE VİZÖR

 • En iyi kameralar ve en iyi fotoğraf makineleri önerileri 2020 arasında 8.sırayı verdiğimiz bu modelin 3.0 inçlik bir ekranı var. Dokunmatiği veya hareketli ekranı yok.
 • Vizörlü şekilde de tasarlanmamış. Zaten bu özelliklerin birçoğu yakın geçmişte önem kazanmış şeyler. 2014 ürününde böyle gelişmiş detaylar beklememek daha doğrucu bir yaklaşım olacaktır.

m. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) PİL VE DEPOLAMA

 • Dahili hafızası yok ama 32 gb’lık bir hafıza kartı desteği bulunuyor. 200 adet fotoğrafa kadar dayanabilen, şarj edilebilir lityum-iyonlu bir pili var.

n. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) BAĞLANTILAR

 • Makinenin  HDMI ve USB bağlantısı bulunuyor.

 

345trgfdser4t5678
“An”ı en iyi şekilde yaşayın! En iyi şekilde ölümsüzleştirin!

p. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) ZOOM

 • 42x Optik zoom özelliği bulunan Pixpro AZ421, bu özelliği ile ön plana çıkan makinelerden. Ayrıca 4x digital zoom özelliği de var.

r. (Kodak AZ421 Fotoğraf Makinesi) AF

 • Birçok makinede olduğu gibi (9 taneye kadar) otomatik odak desteği bulunuyor.

 

 

 

“2020 yılı En güzel, En iyi kameralar ve En iyi fotoğraf makinesi Önerileri, Fiyatları, Özellikleri ve İncelemeleri” içeriğinden  oluşan listemiz böyleydi..

 

er4t3r44t56yu7y
En iyileri, en iyi zamanlamada yakalayın!

 

 

En güzel kamera seçimi için kamera alırken nelere dikkat etmeliyiz? Dilerseniz hemen buna da bir bakalım:

9. Fotoğraf Makinesi Ve Kamera Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En iyi fotoğraf makineleri ve en iyi profesyonel kameralar içeriğine baktığımız yazımızda son kısmı “daha iyi fotoğraf makinesi ve kamera alırken nelere dikkat edilmeli” içeriğiyle tamamlıyoruz:

En iyi kameraları ararken bilmeniz gerekenlerden birinin, ister SLR makineler olsun isterse kompakt makineler olsun temelde 4 bölüm üzerine inşa edilmiş olmaları dedik.

 • Bunlar objektif, diyafram, perde ve vizör olarak geçiyordu.

Çalışma prensibinde ise 2 türlü sistem vardı. Birincisi ekranına baktığımızda görmemizi sağlayan yol, ikincisi ise deklanşöre bastığımızda pozlamayı sağlayan yoldu. (Deklanşör fotoğraf çekmek amaçlı bastığımız düğme)

sfdgdıgfeguy3546trr3343d
Deklanşörlendiniz! En iyi kameralar yazımızın sonlarına geliyoruz.

Ekrana bakarken fotoğrafını çekmek istediğimiz nesneden gelen ışınlar objektif sayesinde toplanıp, diyaframdan geçip aynaya düşüyor. Objektiften geçerken mercekler olduğu için ters dönüyor. Aynadan yukarıdaki pentaprizmaya yansıyor. Pentaprizma ise görüntüyü düz hale getirerek ekrandaki gözümüzün düz bir şekilde görebilmesini sağlıyordu.

Deklanşöre bastığımızda ise ayna yukarı kalkıyor, diyaframdan geçen ışınlar örtücü perdeye (obturator) düşüyor. Örtücü perdeden ise film veya sensör dediğimiz kısma geçip pozlama işlemi yapılıyordu.

Vizör dediğimiz kısım ise ekrana bakarken, çekeceğimiz görüntünün bir fragmanı gibi ön izleme yapabilmemizi sağlayan bölümdü.

 

 • Peki bu sistemler üzerine inşa edilmiş bir fotoğraf makinesinde alırken dikkat etmemizi gerektirecek olaylar neler?
 1. Birçok etkene bağlı olarak gelişen görüntü kalitesi?
 2. Kullanılan objektif türleri?
 3. Fiyatı uygun mu?
 4. ISO, diyafram ve enstantane değerleri?
 5. Video çekimi?
 6. Kullanılan lensler ve sensör?
 7. Tasarımı nasıl?
 8. Digital mi kompakt mı?

 

filytt

 

 

 1. Görüntü kalitesi nasıl diye bir sormanız gerekli öncelikle:

Görüntü kalitesi megapiksel ve çözünürlük olarak bakılabilse de daha çok lens ve objektif gibi değişkenlere bağlı olan bir şeydir.

Ama sonuç olarak her makinede belli bir megapiksel değeri ve çözünürlük değeri bulunmaktadır.

Aslında megapiksel, çözünürlük kavramının bir elemanıdır. Fotoğrafı oluşturan karedeki toplam piksel sayısına megapiksel denir.

 • Uzun kenarı 3872, kısa kenarı ise 2592 piksel olan bir fotoğraf karesinin çözünürlüğü 3872 x 2592 = 10036224 piksele ya da yaklaşık olarak 10 megapiksele eşit olacaktır.

Öncelikle megapiksel ve çözünürlük değerlerine bakmanızda fayda olacaktır, çünkü sonuçta tüm değişkenlerin uygun değerlendirilmesinin bir ürünü olarak bu megapiksel ve çözünürlük değerleri ortaya çıkmaktadır.

Alacağınız makine en azından bir 10 megapiksel kameraya sahip olsun ki, baktığınızda fotoğraf çekiminizin sonuçlarından keyif alabilesiniz.

 

wmnn

 

 1. Kullanılan objektif türleri neler?

Lens ve objektif makinenizin en önemli parçaları oluyor aslında. Çok da detaylı  bir konu.

Kompakt makinelerinizin lensleri genelde değiştirilemiyor ama DSLR makinelerinizde durum farklı. İstediğiniz amaca uygun objektiflerden istediğiniz zaman yararlanabiliyorsunuz.

Objektifler, genelde görebildikleri açıya göre şekillenirler.

 • Normal objektifler, açı olarak insan gözünün görebildiği açıya en uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Geniş açılı objektifler (17 mm – 28 mm), adından da anlaşılacağı üzere bizlere normalden daha geniş bir görüntü sunmaya yarar, bu da demek oluyor ki küçük bir alanı fotoğraflamaya çalışıyoruz ki geniş gösterebilelim. Yani geniş açılı objektifler dar alan çekimlerinde kullanılırlar, amaç bu alandaki en geniş görüntüyü elde edebilmektir, fakat bu fotoğraflarda da kenar bozunmaları fazladır.
 • Tele objektifler (dar açılı), genelde spor ve doğa alanları içinde uzak çekimler yapmak isteyenlerin tercih ettiği objektiflerdir. 100 mm’den tutun 400 mm’ye kadar gidebilen bu objektif çeşitleri diğerlerine göre daha dar görüş açısına sahiptir.
 • Değişken açılı objektifler de var, aynı anda birden fazla odak noktası için tasarlanmışlar. Objektif değiştirmeden değişik açılarda fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlıyor.
 • Bir de makro objektifler var, yakın çekimler yapabilmek için kullanıldıklarından bahsetmiştik lens kısmında. Bir tırtılı çekmek istediğinizde kullanmak isteyeceğiniz objektif budur.
 • Son olarak balık gözü objektifler (6mm – 16 mm) var. Farklılık yaratmaya çalışan kişilerin seçtiği objektiflerdendir aslında. Yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkar. Dikey ve yatay çizgilerin bozunduğu, temelde dairesel görüntülerin elde edildiği, bizlere oldukça geniş bir bakış açısı sunan objektiflerdir.

ssss

 

 1. Vereceğim fiyata uygun bir makine mi?

En iyi kamera fiyatları ve en iyi fotoğraf makinesi fiyatları başlı başına uzun bir konu.

Listemin başında verdiğim A7M3 Sony modeli vardı. Yaklaşık 20 bin liralık bir ürün…

Yazıyı ilk yazarken satılır mı satılmaz mı diye düşünüyordum ki daha yazıyı bitirmeden sınırlı sayıda kaldığını gördüm!

İnsanlar gerçekten iyiye rağbet gösteriyor. Her platformda her ürünün bir alıcısı illaki oluyor. Çünkü adamlar araştırıp ona göre koyuyorlar fiyatları, kimimizin işine gelirken kimimiz suratımızı ekşitiyoruz fiyatları görünce.

Lakin bazı detaylar var. Önceliğiniz makineyi ne için kullanacağınız. Yani şöyle düşünün, fotoğraf makinesi istiyorsunuz, gidip de çamaşır makinesi almazsınız, aradığınız ürüne yönelik alımlar gerçekleştirirsiniz.

Konu içerisinde de bu böyledir, ne için fotoğraf veya video çekimi yapmak istediğinize göre almak istediğiniz makinenin özelliklerine bakacaksınızdır.

Makinenin işinize yaramayacak kısmı için fazladan 3-5 bin lira vermenin alemi yok. Tamam çok kaliteli olabilir, çok iyi özellikleri olabilir lakin sizin işinize yarayacak özellikler mi bunlar, öznelikle bunu sormak gerekir.

Elbette ki 500 liralık ürün de var on binlerce liralı ürün de. Önemli olan fiyat performans oranı, ee bunu belirleyecek olan da sizin istekleriniz ve seçimleriniz olacaktır.

 1. ISO, Diyafram ve Enstantane değerleri varmış, bunlar ne ki, değerleri ne ola ki acep?

 • ISO, ışık duyarlılığı ile ilgili bir kavramdır. Sensörlerin üzerine ne kadar ışık yansıyacağı ile alakadar olur. Açılımı International Standards of Organisations (Uluslar arası standartlık örgütü) olarak geçer.

Işık duyarlılığının arttırılıp azaltılmasına yarayan değerler vardır. En küçük ISO değeri ve En yüksek ISO değeri olarak verilir. ISO değeri arttıkça ışık duyarlılığı da artar.

Yani yeterince ışık alamadığınız ortamlarda bu değeri arttırarak fotoğrafın aydınlanmasını sağlarsınız. Fakat ne kadar arttırırsanız fotoğraf kalitenizde o kadar bozunmalar olacaktır.

Bu bozunmalara ise noise ( gürültü) denir. Özellikle kenarlardan başlayan noktalanmalar olarak kendini gösterecektir.

 • Diyafram, pervane kanatlarının aralarında boşluk olmayacak şekilde kenetlenmesi gibi birbirine komşu yaprakların oluşturduğu bir kapakçık gibidir. Açılıp kapanarak oluşturduğu delik içeriye giren ışık miktarını ayarlar.

Anatomide kalp kapakçıkları vardır. Bu kapakçıklarda problem olduğunda, ilgili olduğu kalp odacığında kanı tutamayacağı için, hastanızda kalp yetmezliği var denir. Fotoğraf makinenizdeki diyafram kapakçığı da hemen hemen aynı şekildedir. Kan değil ışık geçiyor tek fark bu.

Diyafamın temelde ise iki fonksiyonu vardır, ışığın yoğunluğunu ve görüntüdeki net alan derinliğini kontrol eder. Diyaframdaki açıklık f değerleri ile ifade edilir. 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, 64… gibi derecelendirilme yapılır.

Bunlar açıklık durumunu simgeleyen sayılardır. F’in yanındaki sayı büyüdükçe diyafram kısılır ve merceğe düşen ışık miktarı azalır. Makinedeki  bu sayılar objektif çapının, diyafram açıklığı çapına bölünmesi ile elde edilir.

 • Enstantane Fransızca kökenli kelime olup “an” ile ilgilidir. Diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensör üzerinde kalacağını belirleyen sistem bütününe enstantane deniyor.

Fotoğraf çekme işlemini başlatmadığınızda (deklanşöre henüz basmadığınızda) ışınlar ayna vasıtasıyla yukarı doğru kırılacağı için ayna arkasındaki ışığa duyarlı sisteme henüz ışınlar geçmez, enstantane bu sırada devre dışıdır. Deklanşöre bastıktan sonra devreye girecektir.

Enstantane süre ile ilgili bir kavramdır yani.

Minimum ve maksimum değerleri vardır. Minimum olan değer makinenizin izin verdiği en kısa süre zarfında ışığa duyarlı alana ışınların düştüğünü belirtir, maksimum olan değer ise 30-60 saniyeleri bulabilir. Bu sürelerde geçen ışınlar yine görüntünüzün aydınlığıyla alakalı olacaktır.

Makinenizde enstantane ayarları soldan Shutter moduna getirerek, sağ taraftan enstanane değerlerini seçerek yapılır.

 1. Video çekimi yapabiliyor muyum, ne kadarlık bir kalitede?

 • Kompakt fotoğraf makineleri, genelde fotoğrafçılık işinde profesyonellik arayanlar değil de sadece fotoğraf çekmekten zevk alma yönünde ilgi gösteren insanlar için oluşturulmuş bir şeydir.

Bu makinelerin objektifleri gövde ile bitişiktir ve kolay kolay değiştirilemez ne yazık ki.

 • Objektifini değiştirebildiğimiz, yapısı da daha kompleks tasarlanmış olan fotoğraf makineleri Single-lens reflex olarak geçer. Kısaca SLR diye de bilinir. Bunların dijital olanlarına ise DSLR makineler denir.

DSLR makinelerde kaliteli videolar çekebilme imkanınız daha yüksektir. Çünkü teknolojik yapısı buna daha müsaittir.

Ama ne kadar müsait olsa da, günümüz teknolojisinde, aradığımız fiyatlarda bir fotoğraf makinesi için video özelliği henüz yeterince gelişmedi. Daha çok, fotoğraf çekmek amacıyla tasarlandıklarından video çekerken kolayca ısınabiliyor veya kolayca güçleri bitebiliyor. Ve profesyonel bir video kameranın çektiği boyutlarda kaliteye ulaşamıyor.  Çektiğiniz videolar da büyük ihtimalle istediğiniz boyutlara ulaşamayacaktır.

 • Eğer öncelikli amacınız videolar çekmekse, çok iyi araştırmanızda fayda var. Yine fotoğraflarda  olduğu gibi en azından bi 10-15 MP görüntü kalitesi arasanız iyi olur.

Günümüz teknolojisinde bu kaliteden daha azı artık çocukları için hediye olmaktan öteye geçemiyor maalesef.

Bunları araştırırken objektifine, objektifinin değiştirilip değiştirilemediğine, kamera markasına, fiyat gibi şeylerine de özen göstermenizde fayda var.

 

 

mööö

 

 1. Kullanılan lensler ve sensör?

Şüphesiz fotoğraflarınızın kalitesini belirleyen en önemli şeylerin başında makinenizde kullanılan lenslerin çeşidi geliyor.

Fotoğraf makinesi alırken sadece megapiksel boyutuna veya başka deyişle sadece çözünürlüğüne bakarak alırsanız hataya düşmüşsünüzdür.

Bu durumları iyice araştırıp hangi özelliklere bakarak almanız gerektiğini bilmeniz hem şimdiki memnuniyetinizi hem de ilerde ortaya çıkacak ekstra maliyetler için o zamanki memnuniyetinizi belirleyecektir.

((Her ne kadar tecrübenin bilgiden üstün olduğunu savunsam da, bu durum genelde karşılıklı iki kişi için geçerlidir. Bilgiyi daha sağlam bir tecrübe için kullanabilmek her zaman en iyi olandır.

Araştırmadan bir makine alıp 10 puanlık tecrübe kazanacağınız yerde, iyice araştırıp bir makine alıp 90 puanlık tecrübe kazanmak daha mantıklı olacaktır. Hem de aynı kulvardaki insanlara 80 puanlık bir deneyim ve zaman farkı atmış olursunuz. Hayatta da çok okumak ve daha önce 10-20 puanlık tecrübelerden geçmiş insanların fikirlerini duymak görmek okumak bu yüzden önemlidir.

Biraz konu dışına da sapıyorum ama ülkelerin okuma yazma yüzdesi bu yüzden çok önemlidir. Şuanda bu yazıyı yazarken İstanbul seçimlerinin tekrarlandığı dönemlerdeyiz. Bu tür olaylar İngiltere’de 1900-1950’li yılların olaylarıdır. Onların geçtiği dönemlerden 10’ar puanlık tecrübelerle geçmekteyiz ne yazık ki.

Biz bunları okuyup, bunlardan ders çıkarıp şuanki yıllarda 2050’yi yaşamamız gerekiyorken, ne yazık ki okuma yazma oranı düşük olduğu için çok geriden geliyoruz, halat çekme oyunundaki gibi bir o yana bir bu yana savrulup duruyoruz, çünkü iki taraf da yeterince bilgili değil.))

Lens seçerken, yazıda da bahsettiğim gibi fotoğrafı çekme amacınız biraz durumu değiştiriyor.

Ne için daha fazla kullanacaksınız ona bakın bi. Tabi özel ilgi alanı olanlar bu ayrıntıları belki benden çok daha iyi biliyorlardır ama daha yeni başlamış ve konu hakkındaki tepenin yokuşunu tırmanacak kişilerde bu bilgiler çok değerli şuanda.

Fotoğraf çekimlerinde yakın çekim, dar alan çekimleri, uzun mesafe çekimler,balık gözü çekimler gibi cinsler var.

Yakın çekim makro çekim olarak da adlandırılıyor. Genelde çiçekteki arıyı ya da küçük kuşları, böcekleri veya güzel bir papatyayı fotoğraflamayı seven insanlar için oluşturulmuş bir düzen. Bu nesneleri yakından ve büyük boyutlarda çekmek istiyorsanız makro lensler ilk tercihiniz olmalı.

Mekan veya dar alan paylaşımları var, boş tahta masa ve sandalyeleri hayal edin, birinde oturuyorsunuz içecek dolduran barmenden tarafa bakıyorsunuz. Veya dışarıda bir alandaki sandalyede oturuyorsunuz, dört bir tarafınız ya bina ya da duvarlarla çevrili. Bulunduğunuz küçük alanı fotoğraflamaya çalışıyorsunuz, olabildiğince çok detay katmak isteyerek. Bu tür yerlerde dar alan çekimleri yapabilmek için geniş açılı lensler gerekiyor işte. Maksat bu minnak alandaki olabildiğince fazla detayı fotoğrafınıza dahil etmek.

Bir de uzun mesafeli çekimler var. Bir nesnenin olağanüstü bir fotoğrafını çekmek istiyorsunuz ama çok uzakta olduğu için biraz sıkıntı çekiyorsunuz. Bu tür çekimlerde tercih edilen lens tele lensler oluyor genelde.

Lensleriniz hem bu tür çekimlere yararken hem de fotoğraf derinliği olarak adlandırdığımız olaya katkı sağlayan bir süper güçler.

Lenslerinizin uzunlukları fotoğraflarınızda bulunan alan derinliğini sağlayan temel etkenlerdendir. Listedeki verdiğim örnekte olduğu gibi 18-55 mm uzunluğa sahip bir lensiniz 18-105 mm uzunluğundaki bir lens kadar alan derinliği sağlayamayacaktır.

Buna ek olarak makro çekimlerinizde 100mm ve üzerindeki lensleri tercih etmeniz daha mantıklıyken, uzak mesafeli çekimlerinizde kullanacağınız tele lensleriniz içinse 18-200 mm ve üstünde lensleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

ert4565678dfgtyhu4

 Sensör ise makinenize gelen görüntü ışınlarının elektrik enerjisine dönüşümünü sağlayan kısımdır.

Temelde CCD ve CMOS tür sensörler daha çok kullanılanlardır. CCD ışığa daha fazla duyarlı olandır, karanlık ortamlarda çok işinize yarayacaktır fakat bu güzelim performansı fiyatlarına da yansıyacaktır.

Yeterince net fotoğraf çekemediğiniz, ışığın az olduğu mekanlarda bu tür sensörlere ihtiyacınız olacaktır. Ama fotoğraf makinelerinde daha çok kullanılan sensör tipi CMOS’tur, çünkü daha tasarrufludur.

CMOS daha az enerji tüketimi olduğundan, hem üretim hem de satış maliyeti daha düşük olan tiptir. Üretimi daha basit olduğundan küçük boyutlardaki kameralar için de rahatça üretilebiliyorlar.

Ee, bunun için de talep fazla olunca daha çok kullanılan sensör tipi CMOS oluyor genelde.

Sensörde ikinci bakılması gereken şey sensör boyutudur. Çok iyi denilebilecek makinelere baktığımızda bu değer 25-35 mm’lik boyutlardadır. İdeali 35 mm civarındadır. 24 x 36 mm’lik boyutlardaki sensörler full frame olarak da adlandırılır.

Sensör boyutu büyüdükçe fotoğraftaki alan derinliği azalır. Bu yüzden lens boyutları genelde küçültülmeye çalışılır.

Bazı kaliteli makinelerde göreceğiniz küçük boyutlar bu yüzdendir. Ama lens çarpanı diye bir durum var, makinenizin objektifinin sensörü ile uyumlu olmasını sağlamak için ortaya çıkmış bir terim.

Objektifler geniş bir yelpazede tutulmaya çalışılırken, sensörler ise hem maliyet hem de kaliteli bir fotoğraf için küçültülmeye çalışılır. Bu ikisinin birbirine uyum sağlayabilmesi içinse lens çarpanı terimi ortaya çıkmıştır.

150 mm objektif gerektiren makine için 1,5 çarpanlı lens kullanılır ki sensöre uygun olacak 100 mm’lik objektifler rahatlıkla kullanılabilsin. Böylece normalde olması gereken 150 mm’lik objektife eşdeğer hale gelebilsin.

 

 1. Tasarımı nasıl olmalı?

Bu kırımda ergonomik olması da ön plana çıkan şeylerden tabi ki ama konu kameralar olunca kişisel tercihler, tasarımı ne kadar iyi olursa olsun daha ön plana çıkıyor gibi.

Yani genelde küçük taşınması kolay modeller tercih edilir fakat ben bi 500 gram kadarlık büyüklüğü olanları daha çok benimsiyorum. Sanki elimden hiç düşmeyecekmiş gibi hissediyorum.

((Bilmiyorum belki de çocukluğumdan gelen bir şeydir. Küçüklükten beri kedilerimiz var, onlarda da hep büyük kedileri daha çok sevmişimdir, kucağıma aldığımda kucağımı doldurabilecek boyutta olmalı. Bu duruma abim “seveceğin kedi eline gelecek (büyüklük bakımından)” derdi. Yani dolduracak o boşluğu, onun orda olduğunu hissedeceksin. Kamera seçimlerimde de bu etkili oluyor sanırım.))

Ama insanlar, özellikle de bayanlar genelde küçük olanları, taşıması çok daha kolay modelleri tercih ediyorlar.

150-200 grama kadar düşen kaliteli modeller var. Burada kişisel tercihiniz ön plana çıkıyor. Ama şunu unutmayın ki tasarımı önemli bir mesele, çünkü yanınızda taşımak isteyip istemeyeceğiniz şekilde alt benliğinize işleyebiliyor. Boyutları, ağırlığı, rengi, şekli…

 1. Makine dijital mi kompakt mı?

DSLR fotoğraf makinelerinde diyafram, enstantane, ISO gibi değerlerle oynayarak çekeceğiniz fotoğraflarda hassas kontroller yapabilirsiniz. Farklı lenslerle bu durumu değiştirebilir ve mükemmele yakın sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kompakt sistemli kameralarda ise biraz daha basit bir olay vardır.

Genelde profesyoneller değil de daha amatör kişilerce tercih edilirler. Bu durumda kolay kullanılır olmaları etkilidir.

Kompakt olanlarda bir dikkat etmeniz gereken ise, hatta en önemlisi, üzerlerindeki lens sisteminin değiştirilemiyor olmasıdır.

 

Son sözlere girerken aklıma Funda Arar sözleri geliyor;

“Uzun oldu, ne zor oldu… Kop gel..”

 

 

2020’ninkiler de dahil En iyi, en ucuz ve en güzel kameralar listemiz böyleydi.. Fiyatları ve modelleri içeriğine de yer verirken “kamera alırken nelere dikkat etmeliyiz?”‘e de değindik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

tre46y576u6uu755
Bilmeyenler varsa bu adam Jurgen Klopp! Yaklaşık 10 yıllık bir süreçte spor dünyasının saygınlığını kazandı.. “En İyi” asla tesadüf değildir.. Diğer yazılarımıza da göz atmanızı isteriz..

 

sferr4te3r4t5t
Drone dünyasını daha keşfetmediyseniz En İyi Dronelar ile ilgili yazımıza bir göz atabilirsiniz!

 

sfdrt4rt56yut7
Henüz keşfetmediyseniz “En İyi Dronelar” yazımıza bir göz atabilirsiniz!

 

sdfrge3r4t5y6
Fotoğraflarınızın daha kaliteli olacağını bilmiyor musunuz? En İyi Dronelar Hc(Hosgelir.com)’de!

 

Yorum yapmaktan çekinmeyin. İyi veya kötü farketmeksizin yorumlarınıza değer veriyoruz. Hepsi bizim için ders niteliğindeler. 

 

                                                     “Sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu, huzurlu uzun uzun günlere..”             

“Profesyonel Çekim Derinliği!: En İyi Kameralar 2020” üzerine 4 yorum

 1. Siteniz yeni gibi, oldukça güzel bilgiler veriyorsunuz ancak biraz daha derli toplu olsa daha güzel olur gibi.

  Cevapla
  • Kıymetli yorumlarınız için teşekkürler. Sizlere daha çok bilgiyi reklamsız, tertemiz bir sayfada sunmayı amaçlıyoruz ama dediğiniz gibi biraz daha derlesek güzel olur.

   Cevapla
   • O kadar kafam karıştı ki 🙂 gidip satıcıya sorup o ne derse onu alıcam galiba. Alırken nelere dikkat etmeliyiz kısmında tamam dedim ya birkaç özellik verir ona göre araştırırım üst taraftan , zaten o birkaç da okudukça derinleşti yukarılara geldim makinelere, fiyata göre filtrelerim dedim 5-6 binliklere geldim direkt sonra bir kişisel yorum eklemişsiniz 🙂 ya zaten param yok ama taksitle falan 3-4 binlik alırım diyordum falan filan :)))) artık takatim kalmadı araştıramıyorum . Tek bir şey için alacaktım yaptığım işlerin fotoğraf ve videosunu çekmek için ?‍♀️
    Ama çok emek vermişsiniz yazıya ellerinize sağlık. Güzel yorumlarınız da var arada ?

    Cevapla

Yorum yapın