Yastığınız, Yorganınız ve Kombiniz; 2019’un En İyi Kombileri İle İçiniz Dışınız Isınsın!

Kış aylarının taçsız krallar kombiler farklı marka ve modelleriyle büyük teknoloji market ve mağazalarında yer alıyor. Peki en iyi kombi modelleri hangileri? 2019’un en iyi kombileri ve kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz? hepsi hosgelir.com’da!

Özellikle buz gibi kış aylarımızın vazgeçilmezi olan, adeta evimizin battaniyesi konumundaki kombilerimiz teknoloji serüveninin hayatımıza kattığı güzelliklerden bir tanesi. Ama birçoğumuz kombiler hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değiliz.

Biz de sizlere 2019’unkiler de dahil bir taraftan en iyi kombilerden oluşan listemizi sunarken, kombiler hakkında da kombi alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? gibisinden bilgiler vereceğiz. İçerisinde Kombiler hakkında neredeyse her şeye ulaşabilirsiniz.

Bu kesimde sözü uzatmadan en iyi kombiler listemize başlayalım;

 

1… E.C.A. Proteus Premix 24 HM Yoğuşmalı Kombi (20.000 kcal)

dadsgdtetwrt4t42wsfg

E.C.A.’nın bu modelinin detaylarını paylaşmadan hemencecik bir şeyler açıklayıp sonrasında ürünle ilgili bilgilere devam edeceğim.

Kombilerin evler için gerekli olduğunun farkındayız. Peki en iyi kombileri alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Bu konuda hemen burada kısa bir bilgi verelim dedik. Dilerseniz bu kısımı atlayarak biraz aşağıdan devam edebilirsiniz.

Kombi alırken ilk bakacağınız şeyler arasında Kombi kapasitesi, kombi tipi, Eşanjör tipi, Marka, Yetkili servis ağı, Kendisinin ve Parçalarının fiyatı gibi detaylar var. Hemen özümsenmiş bilgiler olarak açıklayalım bu kısmı:

                         a.>>Kombi kapasitesine bakarken, kullanacağımız kombinin kapasitesinin temelde “kullanılan sıcak su” baz alınarak; ısıtılması gereken alanın kapasitesi, izolasyonu, duvar kalınlığı, evin ya da ofisin baktığı yön, kaçıncı katta olduğu gibi kriterlere göre hesaplandığının bilinmesinde fayda var.

Kombilerin kapasiteleri genelde 20, 24, 28 kwatt şeklindedir. Markaların oluşturduğu ara sınıflar da mevcuttur tabi. Lakin kombi seçimi temelde evinizin ısı kaybına göre şekillenir. 100 metrekarelik bir eviniz varsa hemen hemen 10 – 12 kwatt bir ısı kaybı vardır. (İyi yalıtım yaparak bu değerleri sıfıra yaklaştırabilirsiniz ancak eğer özel çaba sarfetmediyseniz sıfır olmayacaktır.)

Hesaplamada gerekli kriterler kullanılarak hesaplanan değerin yaklaşık olduğu kombi kapasitesinde kombi alınır. Bu sonuçlar genelde şöyle çıkmaktadır(1 KW ortalama 0,86 kcaldir);

160 metrekareye kadar 20.000 kcal/h

200 metrekareye kadar 26.000 kcal/h

200 metrekare ve üzerinde ise 30.000 kcal/h şeklinde ön görülmüştür. Bu sayede kombi seçimini alanın ihtiyacına göre belirlemiş ve tüketimle faturalarınızı gereksiz yere arttırmamış oluyorsunuz.

                          b.>>Kombi tiplerine bakarken, tipleri ve tiplerin özelliklerini kabaca bilirsek neyi ne için almış olduğumuzu da biliriz. Bu nedenle kombi tiplerini bilmek, hangisini niçin seçtiğimizi öğrenmek seçimlerimizde çok faydalı olacaktır.

Kombileri gaz kullanımı şekline göre ikiye ayırabiliriz. Bunlar konvansiyonel (düz) ve yoğuşmalı kombilerdir.

Kombileri hava alma/atma durumuna göre de ikiye ayırabiliriz. Bunlar bacalı ve hermetik kombilerdir.

Kombileri eşanjör sayısına göre de üçe ayırabiliriz. Tek eşanjörlü, çift eşanjörlü ve üç eşanjörlü tiplerdir bunlar.

Konvansiyonel kombiler düz sistemle çalışan kombilerdir. Kombinin en basit halleri diyebiliriz. Gaz gelir, gelen gaz yakılır, yakılan gaz enerjiye çevrilmiş olur, bu sırada da oradan geçen su bu enerjiyle ısıtılır. Isıtılan su radyatörlere(dayanıklı boru sisteminin kibar terimi)(petek de denebilir)  giderken, yanan gaz ise atık gaz olarak dışarı atılır. Ancak atık gaz kısmında bir miktar su buharı da gaz ile birlikte dışarı atılmaktadır.

Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz ile dışarı giden bu su buharı, soğutularak yoğunlaştırılır ve buharın çıkışı engellenir.  Su buharının gaz halindeyken sıvı veya katı hale geçmesine yoğuşma denir. Yoğuşmalı kombi mantığı da bu basit olaydan gelmekte.. Yoğuşmalı kombide, normalde atık gaz ile çıkması gereken su buharının hem yoğunlaştırılarak sıvı halinden hem de üzerindeki ısı enerjisinden yararlanılır.  Hem tasarruf hem de çevre dostluğu.. Yoğuşmalı modellerde daha dayanıklı malzemelerin kullanılması gerektiğinden dolayı konvansiyonel kombilere göre daha pahalı olduklarını göreceksinizdir.

 Bacalı kombiler ve Hermetik kombileri ayıran temel fark hermetik kombilerde bulunan fandır. Bu fan sayesinde hermetik kombiler atık gazı kolaylıkla uzaklaştırabilirken, bacalı kombilerde bu sistem bulunmuyor maalesef. Bu da gaz atılımı sırasında ikisi arasında bir fark oluşturuyor. Diğer yandan gaz alımı arasında da fark vardır.

Bacalı kombiler bulundukları ortamdan hava alışı sağlarken, hermetik kombiler ise ev dışı ile olan küçük bir bağlantıları sayesinde havayı dışarıdan alıyorlar. Bu yüzden bacalı kombiler bir tutam daha tehlikeli.. Hermetik kombiler ise kullanım kolaylığı ve daha güvenli olmasından dolayı daha çok tercih edilmesi gereken modeldir.

dgrytutuy46464feegr

                        c.>>Eşanjör sayısına bakarken, eşanjör kombideki yanma odacığında yanan gazın ısısının suya aktarımını sağlayan parçadır, suyun içerisinden geçtiği ve ateşleme ile ısıtıldığı kanallar şeklinde de tanımlanabilir. Eşanjör sayısı kombi alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylardandır. Sürekli su akışının olduğu bu sistemde kireçlenmelere bağlı olarak (bazı kalitesiz kombilerde) delinmeler meydana gelebiliyor.

Teklide, çeşme ve kalorifer suyu aynı eşanjör içerisinde yer alırken geçtikleri kanallar farklıdır, çeşme suyu ile kombi suyu yanma odacığında doğrudan ısıtılarak sisteme aktarılır.

Çiftlide, 2 ayrı eşanjör olduğu için eşanjörlerden biri çeşme suyunu diğeri ise kalorifer suyunu ısıtmak için kullanılır. Yanma odacığında ise kalorifer suyu eşanjörü doğrudan ısıtılırken, çeşme suyu ise sıcak durumda olan kalorifer suyu vasıtasıyla ısıtılır.

Üç eşanjörlüde, iki tanesi çift eşanjördeki sistem gib çalışırken üçüncü eşanjör ise yoğuşma yapılması için kullanılır. Yarı yoğuşmalı kombi tiplerinde genelde üç eşanjörlü sistem kullanıldığını göreceksinizdir.

Peki eşanjör sayılarının oluşturduğu sonuçlar arasındaki fark nedir? Çift eşanjörlü kombiler, tek eşanjörle aynı enerjiyi kullanmasına rağmen yaklaşık iki kat daha fazla su ısıtabiliyor. Turbo olarak adlandırılan ve daha çok yoğuşmalı kombilerde kullanımını gördüğümüz üç eşanjörlü sistemde ise diğerlerinden çok daha fazla su ısıtılabilir.

                           d.>>Markalara, Servis ağlarına ve Fiyatlarına bakarken de, kombi kullanımınızın uzun süreli olacağını, bu süre zarfında her an servis bakımına ihtiyaç duyabileceğiniz, her an yedek parça ihtiyacı duyabileceğiniz gerçeklerini aklınızdan çıkarmadan; olaya sıradan bir teknoloji aleti alıyormuş gibi bakmayıp uğraşılması zor ve yıpratıcı, yedek parçalarının zor bulunur ve masraflı olduğu, kendisinin ise gerekli olduğu bir eşya olarak bakarsanız daha iyi seçimler yapabilirsiniz.

Bu süreçte sadece profesyonel firmaların hizmetlerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü tanınmamış firmaların modellerini kullanırken, tamire geldiklerinden bir süre sonra tekrar arıza yaşama ihtimaliniz çok yüksek oluyor. Güvenilir servisler her zaman daha mantıklı seçimler doğuruyor.

Yıl olmuş 2020, gereksiz zaman harcamak, gereksiz masraf yapmak hem akıllıca değil hem de adı üstünde “gereksiz”. Uygun fiyata bulduğunuz kombilerde, bizce servisi olmayan modellerden uzak durun çünkü ileriki zamanlarda bu durum çok can sıkıcı olabiliyor.

Kombilerin düzenli kontrolleri ve bakımlarının yapılması gerekiyor ve servisinizin olmaması sıkıntılı bir durum… Diğer yandan uygun fiyata bulduğunuz bir modelde, ucuz işçilik olabileceğinden ve sistem sürekli bir yüksek sıcaklık içerisinde olduğundan sistemde arızalar meydana gelebiliyor. Ucuz malzeme ile işçilikten kaçan marka ve hizmetlerden uzak durmak gerekiyor. Garanti süresine de dikkat etmelisiniz.

 

Şimdi gelelim E.C.A.’nın Proteus Premix 24 HM Yoğuşmalı Kombisi’ne;

**Özellikler:

Proteus Premix Hermetik bacalı Yoğuşmalı kombi tiplerinden bir tanesi olup, 24 kW kapasitede ve 24.000 kcal/h sınıfında olan 52 desibel sesle çalışan bir kombidir kendileri. (premiks yani hava ile gazın yanma öncesinde ideal oranda karışmasını sağlayan tam yoğuşmalı kombi ve yoğuşmalı kazanlar)

ERP uygunluğu bulunur. 44 kWh yıllık elektrik tüketimi ve 18 Gj yıllık yakıt tüketimi ortalamasıyla, %92 Isıtma verimliliği ve %83 su ısıtma verimliliğine denk düşen A sınıfı Isıtma verimliliği ve A sınıfı su ısıtma verimliliğine de sahip.

ECA Proteus Premix ile ısınan evlerinizde en düşük petek ısısı 30 derece iken en yüksek 80 dereceye kadar peteklerinizi ısıtabiliyor. Söz konusu su sıcaklığı olduğunda da en düşük 30 derece, en yüksek de 65 dereceye kadar su ısıtma potansiyeline sahip.

Boyutlarını merak eden okuyucular için ise 678 x 410 x 288 mm yükseklik, genişlik ve derinlik boyutlarında olan bu model 28.5 kg.

Modulasyon sistemine sahip olan ve Çift eşanjörlü sınıfta bulunan Proteus Premix, %107,5 değerlerine kadar verimli çalışabiliyor. (% 106 – 109 verim aralığındaki yoğuşmalı kombiler, geleneksel kombilerden % 14 – 19 civarlarında daha fazla verimlidir.) Dakikada 10 litrelik bir debiyle kullanım suyu çalıştıran sistemi 8 litrelik genleşme tankında işleme alınıyor.

Kombilerde ekstra bilgi olarak NOx sınıfı sistemi uygulanmaktadır. NOx (Azot oksitleri) alanında en önemli iki kaynak “katı,sıvı veya gaz yakıt kullanan termik santraller” ve “ulaşım sistemi”dir. Kombilerde de bu zararlı gazlara ilişkin sınıflama değerleri vardır ve 2018 yılının son çeyreğinde devreye girmiş olan regülasyonun emisyon ile alakalı başlığında NOx emisyonları istenilen seviyelerden (70mg/kWh) daha yüksek olan ürünlerin üretilmesi yasaklandı. Her neyse, ECA Proteus Premix 6. Nox sınıfında yer alıyor.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Manisa’nın köklü ailelerinden kabul edilen, Manisa’lı anne Ümmehan, Bulgaristan göçmeni baba Ahmet Elginkan ve çocukları Ekrem ve Cahit’in oluşturduğu Elginkan topluluğu tarafından 1954 yılında kurulan E.C.A. (Ekrem, Cahit, Ahmet’in baş harfleri) kombi üretiminde lider markalardan biri haline gelmiştir.

Türkiye menşeili bir firma olması nedeniyle de listemizde üst basamaklara tırmandı.

En iyi kombiler (2019) listemizin başında bulunan bu ECA modeli kombi, kullanıcıları tarafından çok beğenilen ve aldıklarına dair son derece mutlu olduklarını belirttikleri yorumlarla şenlendiğimiz bir kombi ürünü.

Fiyatı piyasalara göre son derece uygun. Özellikleri oldukça üst seviyede. Kullanıcıları son derece memnun.

 

2… Baymak Duotec Compact Premix 24 Kw (20.000 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

jköbvkdzfbkhhvhhjc7t89kkl

**Özellikler:

Baymak’ın Duotec Compact modelli Premix özellikli bu kombisi, yoğuşmalı ve hermetik tiplerden bir ürün.

Evlerinizde bulunan elektrikli ev aletlerinin sizi rahatsız etme seviyesi genelde 55-60 desibel düzeyini geçtikten sonra başlar. Lakin bu rahatsızlık seviyesi kişisel değişebilir elbette. Ultra sessiz modellere alışmışsınızdır, 45 – 50 desibellik sesle bile ev içerisinde davul sesleri duyabilirsiniz.

Ama ideal olanı 55 desibelden düşük olanlardır. Maksimum 60 desibel düzeyinde olmalıdır. Siz seçerken en fazla 50 – 55 desibel seviyesinde karar kılın.

52 desibellik ses çıkararak çalışan model 22 kwatt kapasiteye sahip ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfında bulunuyor.

19.000 kcal/h’ye uygun bir ERP derecesi olan Duotec Compact, sırasıyla %92 ve %85 verimlilik oranlarıyla A sınıfı mahal ısıtma ve A sınıfı su ısıtma sınıflarında yer alıyor. Yıllık yakıt tüketimi 17 Gj iken, yıllık elektrik tüketimi ise 30 kWh olarak ortalama hesaplanmış.

Kombilerde bir de modülasyon diye bir kavram var. Kombinizin ortam sıcaklığından esinlenerek o anki ısı ihtiyacına göre kapasitesini otomatik ayarlayabilmesine modülasyon denir. Genelde modülasyonunun olması istenir ve hatta geniş aralıkla bir modülasyon sisteminin bulunması her daim yararınıza olacaktır. (Güzel bir yazıyla modülasyonu buranın üzerine tıklayarak daha iyi anlayabilirsiniz.)

Modülasyonu bulunan ve Çift eşanjörlü sistemle çalışan bu model %96.9’luk bir verimle çalışıyor. 7 litrelik genleşme tankı kapasitesi bulunan ürün, dakikada 11 litrelik su kullanım debisiyle çalışıyor.

NOx sınıflamasında 6.sınıfta bulunan Baymak Duotec Compact 700 x 395 x 275 mm boyutlarında ve 26 kg ağırlığında.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Aslında Türkiye merkezli bir marka olan Baymak, son dönemlerde hisselerinin tamamının Hollandalı BDR Therma tarafından alınmasıyla bu Hollanda firmasına ait hale gelmiştir.

Zamanında büyümesi dış kaynaklar tarafından kontrol altında tutulduğu için, çıkan Körfez krizi sırasında batışa çok yaklaşmış ancak dönemin genel müdürü tarafından son derece güzel yönetilerek büyük gelişmelere imza atmıştır.

Firmanın merkezi hala Türkiye’de olduğu için diğer bazı markalara göre hem servis desteği hem de yedek parça çokluğuyla ön plana çıkıyor.

Yoğuşmalı kombi alanında da lider üreticilerden biri olan Baymak, Duotec Compact isimli bu modelini kullanıcılarına beğendirmeyi başardı.

Uygun fiyatıyla ve beğenilen performansıyla almaya değer bir kombi olan bu model kullanıcıları tarafından çeşitli sitelerde oylamalarda tam puana yakın puan almış durumda. Seçimi ve kararı size bırakıyoruz.

 

3… Bosch Condens 2000 W 24 Kw (20.640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi

jvhhxghnxdfsr456

**Özellikler:

Bosch’un Condens 2000’i hem yoğuşmalı hem de hermetik tipte, doğalgaz ve güneş enerjisini kaynak olarak kullanabilen, 24 kwatt kapasitede ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfında olan bir kombi modeli olarak yer alıyor. Yine 20.000 kcal/h sınıflı ERP uygunluğu taşıyan model, 50 desibellik az bir sesle çalışıyor. Normalde desibel düzeyindeki 3 artış ses şiddetinin 2 kat arttığı anlamına gelir, yani 53 desibel, 50 desibelden 2 katı gürültü meydana getirir. Bilmenizde fayda var.

% 88 verimlilikle mahal ısıtma verimlilik sınıfı B olan model, %75 su ısıtma verimliliği ile A sınıfı su ısıtma verimliliğinde yer alıyor.

Yıllık 12 Gj yakıt tüketimi varken, yıllık ortalama elektrik tüketimini 20 kWh belirlemişler.

%103 e kadar çıkabilen verim değeri, Çift eşanjörlü sistemi ve Modülasyon sistemi bulunan model, 8 litrelik genleşme tankına sahip. İlk 2 sıradaki kombilerde olduğu gibi bu modelde de IPX4D elektriksel koruma sınıfı belgesi varken,  NOx sınıfı ise 3 olarak belirlenmiş. 8 litrelik tankını dakikada 10 litre su kullanım debisiyle çalıştırıyor.

En düşük ve en yüksek petek sıcaklığı sırasıyla 35 derece ve 82 dereceyken, yine sırasıyla en düşük ve en yüksek su sıcaklığı 40 derece ve 60 derece olarak belirlenmiş.

725 x 440 x 355 mm boyutlara sahip Condens 2000, 37 kg ağırlığında.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Ürettikleri elektronik ev aletlerinin yanı sıra, bilinmese de dünyanın en büyük otomotiv parçası üreticilerinden de biri olan Bosch, 1886 – Stutgart (Almanya) menşeili bir firmadır aslında.

Condens 2000 modeliyle en iyi kombi listemize giren Bosch, kullanıcıları tarafından çok beğenilen bu kombi ürününü çok uygun denilebilecek fiyattan piyasaya sürmüş. Karar yine sizin.

 

4… DemirDöküm Nitromix P-24 24Kw 20000 Kcal/h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi

dgteterwr3564645dgdg

**Özellikler:

Demirdöküm’ün Nitromix P 24 modeli yoğuşmalı ve hermetik tipteki kombilerden bir tanesi. 22 kwatt kapasitesi bulunan ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfından bir üye olan, yine ERP uygunluğu bulunup 19.000 kcal/h ERP kapasite sınıfında olan model,  51 desibellik bir sesle çalışıyor.

%92’lik Mahal ısıtma verimliliği ile A sınıfında ve %86’lık su ısıtma verimliliği ile yine bu alanda da A sınıfında olan Nitromix P 24, yıllık ortalama 46 kWh elektrik tüketimi yapıyor.

%108 Verimlilik ile çalışan bu kombi, çift eşanjörlü kombilerden ve yine modülasyon sistemine sahip modellerden bir tanesi. 11 L/dk debili 7 litre kapasiteli tanka sahip, NOx sınıfı 5 olan bu kombi  IPX4D elektrik koruma sınıfında da bulunuyor.

En düşük ve en yüksek petek sıcaklıkları sırasıyla 10 derece ve 75 derece iken, yine en düşük ve en yüksek su sıcaklıkları sırasıyla 38 derece ve 60 derece olarak belirlenmiş.

Beyaz renkli bu model 740x 425 x 310 mm boyutlarındayken 32.3 kg ağırlığında.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

1954 İstanbul menşeili Demirdöküm, 1955 yılında Koç Holding tarafından satın alınmış, 2007 yılında ise Alman Vaillant Firmasına hisselerinin büyük çoğunluğu satılmıştır.

Isıtma, su ısıtma ve iklimlendirme gibi sektörlerde faaliyet gösteren Demirdöküm, kombi üretiminde de ön sırayı çeken firmalardan bir tanesidir. Hatta, araştırmadım ama, yanlış hatırlamıyorsam ilk kombi üreticisi firma yine Demirdöküm grubuydu.

Tam yoğuşmalı kombiler arenasında Nitromix isimli bu modeliyle oldukça beğeni toplayan Demirdöküm, bu modeliyle kullanıcılarına oldukça sevdirtmiş kendini.

Çok beğenilen ve tavsiye edilen bir kombi modeli. Kararlar, kararlar, kararlar… Size ait..

 

5… Demirdöküm Atromix 20 Kw (17.196 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi 3284

rrwwdsdsde53534asd

**Özellikler:

En iyi kombiler (2019) listemizde yer alan Demirdöküm’ün Atromix modeli de hem yoğuşmalı hem de hermetik tipli kombilerden. 20 kwattlık kapasiteye sahipken 17.000 kcal/h’lik kapasite sınıfında bulunuyor.

ERP uygunluğu bulunan modelin, hem mahal ısıtma verimlilik sınıfı A kategorisinde hem de su ısıtma verimlilik sınıfı A kategorisinde bulunuyor.

Modülasyon sistemi bulunan Çift eşanjörlü model, sınıf 5 NOx türündeyken bir taraftan da Elektriksel koruma sınıfı olan IPX4D içerisinde kendine yer bulmuş.

30 derece ve 80 derece sırasıyla en düşük ve en yüksek petek sıcaklıklarına sahipken, 35 derece ve 60 derece en düşük ve en yüksek su sıcaklıklarına sahip.

700 x 390 x 280 mm boyutlarındaki Demirdöküm Atromix, beyaz renk tasarımıyla kullanıma sunulmuş.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Yine uygun fiyatlı Demirdöküm kombilerinden bir tanesi olan Atromix, kullananlar tarafından çok beğenilen modellerden. Aldığından beri 2 kış geçmiş olup performansına göre fiyatının oldukça güzel olduğunu belirten kullanıcılar mevcut.

 

6… Buderus Logamax Plus GB172-24 iK (20000 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

 

dgdghgegtyttswr23

**Özellikler:

Hem güneş enerjisi hem de doğalgazı kullanarak çalışabilen Yoğuşmalı ve Hermetik tipli Buderus Logamax Plus, 24 kwatt kapasiteye ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfına sahip. Yine bu model 50 desibel sesle çalışırken bir yandan da ERP uygunluk klasmanında 20.000 kcal/h sınıfında yer alıyor.

%93lük verimle mahal ısıtma alanında A sınıfında bulunup, %83 verimle su ısıtma alanında yine A sınıfında bulunan bu kombi, yıllık ortalama 33 kWh elektrik ve yine yıllık ortalama 18 Gj yakıt kullanımı yapıyor.

12 litrelik genleşme tankı bulunan Logamax Plus, % 109 verime kadar kullanıcılarına kazanç sağlarken sistem olarak hem Çift eşanjörlü hem de modülasyon sistemi bulunan modellerden bir tanesi. NOx sınıfı 6 iken, diğer modellerde olduğu gibi elektriksel koruma sınıfı olan IP4XD’ye sahip.

En düşük petek sıcaklığı: 30 derece,       En yüksek petek sıcaklığı: 82 derece,

En düşük su sıcaklığı: 40 derece,               En yüksek su sıcaklığı: 60 derece olarak ölçülmüş.

Logamax Plus, 840 x 440 x 350 mm boyutlarında bulunurken 47 kg’lık bir ağırlığa da sahip.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Bir Alman markası olup, kuruluşu 1731’lere kadar dayanan köklü firma Buderus, dökme demirler ile başladığı sanayi yolculuğuna 1969’da gaz yakıtlı kazanların keşfini yapıp, 1981’de ilk yoğuşmalı kazanı üretip, günümüzde kombileri de yolculuğuna katmış görünüyor.

2015-2016 tarihlerinde Buderus Edelstal GmbH doğrudan stok ve satış hizmetleri ile ülkemizde yeni faaliyete geçmiş olup kendisi kombilerde uzman, fakat ülkemizde yaş olarak henüz çaylak kategorisinde diyebiliriz. Tabi bu köklü firmaya bu sözümüz ülkemizdeki kombi desteğine olan yeniliğinden..

Bu şık tasarımlı Alman teknolojisinin fiyatı diğerlerine göre bir tık yüksek gibi duruyor fakat kalitesi bu fiyata değer gibi duruyor. %109 verimlere kadar ulaşabileceğiniz bir model. Daha ülkemize yeni faaliyete geçen hizmetleri nedeniyle bu kadar yüksek gibi duruyor fiyatları.

Lakin teknolojisinden, kalitesinden ve şıklığından şüphe yok elbet.

 

7… Baymak Lambert ATTIVO 24 Fx Yoğuşmalı Kombi

wret464655wrwretry

**Özellikler:

Lambert Attivo 24 Fx, Baymak’ın  24 kwatt kapasiteli ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfında bulunan hem Yoğuşmalı hem de Hermetik tipte olan 50 desibellik minimal sesle çalışan kombi modeli.

20.000 kcal/h ERP Kapasitesi sınıfında bulunan model, Mahal ısıtma verimliliği olarak B sınıfında yer alırken, Su ısıtma verimliliği olarak A sınıfında yer alıyor. Modelin yıllık ortalama elektrik tüketimi 30 kWh iken, yıllık ortalama yakıt tüketimi de 18 Gj civarlarında.

%92.3 ‘lük maksimum verime kadar ulaşabilen bu kombi, 3 eşanjörlü yapıda ve modülasyon sistemi de mevcut. 8 litrelik tank ve 10.7 litre/dakika’lık su debisi ile çalışıyor. NOx sınıfı 3 olarak belirlenen Baymak’ın bu modeli de listedeki diğer modeller gibi IPX4D elektriksel koruma sınıfında bulunuyor.

725 x 400 x 300 mm boyutlarındaki Lambert Attivo 24 Fx, 36 kg’lık bir ağırlığa sahip.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Zaten kendisinden bahsetmiş olduğumuz Baymak, Lambert Attivo modeliyle de bu kombiyi sahiplenenlerce oldukça fazla beğeni toplamış. Performansına göre gayet makul fiyatlarda olduğunu belirten kullanıcı sayısı oldukça yüksek. 

 

8… Baymak Baymak & Brötje Novadens 24 Kw (20.640 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

erfegrytuu656DSG

**Özellikler:

Baymak & Brötje markalı Novadens modeli diğer modeller gibi doğalgaz ile 51 desibellik bir seste çalışan, 22 kwatt kapasiteye sahip ve 20.000 kcal/h kapasite sınıfında bulunan  hem Yoğuşmalı hem de Hermetik tipli bir kombi modeli olup ERP uygunluğu sınıfında ise 19.000 kcal/h sınıfında yer alıyor.

%91 mahal ısıtma verimliliği ile bu alanda A sınıfı bir üye olan model, %85 su ısıtma verimliliği sayesinde de su ısıtma verimliliği alanında A sınıfında yer alıyor. Yıllık ortalama 29 kWh elektrik ve 17 Gj yakıt tüketimi olan model bu alanda oldukça tasarruflu bir iş çıkarmış.

%95.6’ya kadar verimli çalışabilen model çift eşanjörlü sisteme sahip, modülasyon sistemi, 8 litrelik tankı ve 11 L/dk debisi bulunuyor. NOx sınıfı 5’te yer alırken, IPX4D uluslararası elektriksel koruma sınıfı üyelerinden.

20 ve 80 derece olarak sırasıyla en düşük petek sıcaklığı ve en yüksek petek sıcaklığına sahipken, yine sırasıyla 30 ve 65 derece olan en düşük ve en yüksek su sıcaklık değerlerine sahip.

Novadens 24 Fi adıyla bilinen bu kombi 802 x  450 x 340 mm boyutlarında ve 35 kg ağırlığında.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Baymak’ın bir diğer modeli olan Novadens uzun yıllar kullananlar tarafından çok beğenilmiş, performansından yanına hiçbir sıkıntı olmadığını, hatta açıkça söylemek gerekirse çok az bir gürültüyle çalışmasının dışında hiçbir şikayetlerinin olmadığını belirten kullanıcıları mevcut.

 

9… Viessmann Vitodens 100-W 35 Kw (30.000 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

ytuju575856sdsd

**Özellikler:

Vitodens 100-W ismiyle geçen Viessmann’ın bu modeli doğalgaz yakıt kullanan hem yoğuşmalı hem de hermetik tipteki kombilerden bir tanesi. 32 kwatt kapasitesi bulunan model, 30.000 kcal/h kapasite sınıfında yer alıyor ve çalışırken 52 desibellik bir ses çıkarıyor.

ERP uygunluk sınıfı olarak 27.000 kcal/h ‘de yer alan model, A sınıfı (%94 verim) mahal ısıtma verimliliği sınıfında ve A sınıfı (%86 verim) su ısıtma verimliliği sınıfında yer alıyor.

Maksimal % 107.8 verimliliğe kadar yükselebilen Viesmann’ın bu nispeten geniş kapasiteli kombisi 8 litrelik su tankına ve 16.7 L/dk’lık su debisine sahipken modülasyon sistemi bulunan çift eşanjörlü kombiler arasında yer alıyor. NOx sınıfı 5 iken, IPX4D koruma sınıfında da yer alıyor.

Vitodens 100-W 35 Kw modeli 725 x 400 x 340 mm boyutlarında olup 43 kg ağırlığında üretilmiş.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

Yine bir Alman markası olan Viessmann 1917’de Johann Viessmann tarafından kurulmuş, bugün 11 ülkede 22 üretim merkezi bulunan, toplamda 74 ülkede satış organizasyonlarıyla adından söz ettiren 100 yıllık tarihiyle bilinen, kombi alanında da kendini ispatlamış bir kuruluş.

Türkiye’de de 1994’ten beri faaliyet gösteriyor. Fabrika temelleri de Manisa dolaylarında. Genel merkezi ise İstanbul Ümraniye taraflarında.

Geniş özellikleriyle beğeni toplayan Viessmann’ın bu Vitodens modeli, yüksek teknolojisi ve muazzam sayılabilecek özellikleriyle piyasaya sürülmüş. Kullananlar tarafından da çok beğenilmiş. Kesinlikle öncelikli şans vermeniz gereken modellerden bir tanesi.

 

10…  Airfel Digifel Condense 24 Kw (20.640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi

rwefedfedfe442424sfdg

**Özellikler:

Digifel Condense ismiyle piyasaya sürülen bu Airfel modeli kombi hem yoğuşmalı hem de hermetik tipteki kombilerden. Yani baca tipi hermetik iken, yakıt tipi ise yoğuşmalı. 24 kwatt kapasitedeki bu model 20.000 kcal/h kapasite sınıfında yer alıyor.

Yine 20.000 kcal/h ERP uygunluk kapasite sınıfında yer alan model, B sınıfı mahal ısıtma verimliliğine ve A sınıfı su ısıtma verimliliğine sahip.

Maksimum %103 değerlerine kadar verimli çalışabiliyor olan Digitel Condense modülasyon sistemi bulunduran ve 3 eşanjörlü bir sistemle çalışan, 7 litrelik su tankı ve 10.1 l/dk debisi olan, NOx sınıfı 3 ve IPX5D sınıfı elektriksel korumaya sahip bir kombi modeli.

35 ve 85 derece olmak üzere sırasıyla en düşük ve en yüksek petek sıcaklıklarına, yine sırasıyla 35 derece ve 55 derece en düşük ve en yüksek su sıcaklık değerlerini elde edebiliyor.

 

**Marka ve model hakkında bilgi – tavsiye – öneri:

1999’da klima ekipmanlarını ithal ederek başlayan çalışmalarında Airfel, ülkemizin en büyük holdinglerinden biri olan Sanyo Holding ile 2001’de birleşmiş, sonrasında ise ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründeki yatırımlara önem vermiştir.

Airfel markasının kombileri hakkında bazı olumsuz değerlendirmeler olsa bile kullanıcılarının oldukça memnun kaldığı, uzun yıllar boyunca sorunsuz kullandıkları, çoğu sitede tama yakın puan verdikleri bu Digifel Condense isimli modeli çok beğeneceğinizi düşündüğümüz kombilerden. Çekinmeden şans verebilirsiniz.

 

 

“Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güzel anılarınız olsun. Sağlıcakla kalın efendim…”

 

Yorum yapın