Hadi Şu Ping’leri Biraz Düşürelim Gençler: En İyi Modemler 2020

En İyi Modemler 2020

Kablolu ve kablosuz internetin evlerimizde ve ofis, iş mekanları gibi ortak kullanım alanlarımızdaki sağlayıcıları modemler! En iyi modem önerisi, en iyi modemler 2020, en iyi modem tavsiyesi, modem çeşitleri ve önerileri, en iyi modem fiyatları neler? gibi sorularınızın,

En iyi modem markası 2020? En iyi router 2020 hangisi? En iyi modem yönlendiriciler? En iyi modem menzil genişleticiler? En iyi Wireless Access Pointler?  Vdsl modem nedir? Adsl modem nedir? Fiber modem nedir? Vdsl mi fiber mi daha iyidir? En iyi Vdsl modem tavsiye, en iyi Adsl modem tavsiye, en iyi fiber modem tavsiye, Adsl 2+ modem nedir? Vdsl 2 modem nedir? Vdsl modem fiyatları 2020? gibi sorularınızın ve

En iyi modem markası 2019 ve 2020? Asus modem fiyatları, Tplink modem fiyatları, Zyxel modem fiyatları, Türk Telekom modem fiyatları, TTnet modem fiyatları, Huawei modem fiyatları ve diğer markaların en iyi modem fiyatları neler? En iyi modem arayüzleri? En iyi Tp-link modem fiyatları 2020? En iyi vdsl modem çeşitleri?  gibi sorularınızın hepsinin ve daha fazlasının cevapları bu yazımızda sizlerle.. Geniş içerik ve bolca bilgi yine karşınızda! Hosgelir.com’da (HC’de)!

sfret5trr45
En iyi modemler 2020 listesine HoşGeldiniz!

Yeni eve çıktınız bir modeme mi ihtiyacınız var, yoksa eski modeminizin artık yeterince iyi sinyal vermediğini çekim gücünün zayıfladığını mı düşünüyorsunuz? Sizler için 2019 ve 2020 yılındaki en iyi modemler hangileri, listesini yaptık!

En iyi modem 2020, en iyi modem markası hangisi, en iyi modem çeşitleri ve özellikleri, Asus, TP-link, Zyxel, Türk telekom, Huawei gibi markaların en iyi modem çeşitleri, fiyatları, özellikleri, incelemeleri ve yorumları ile birlikte sizlerle.

En iyi modem hangisi? En iyi modemler neler? En iyi modemler 2020? En iyi modem çeşitleri neler? Adsl modem nedir? Vdsl modem nedir? Fiber modem nedir? Kablolu veya kablosuz en iyi modem çeşitleri hangileri? En iyi Vdsl modem tavsiye? En iyi adsl modem tavsiye? Adsl2+ modem nedir? Vdsl2+ modem nedir?

En iyi modem markası 2019 ve 2020? Asus modem fiyatları, Tplink modem fiyatları, Zyxel modem fiyatları, Turk telekom modem fiyatları, TTnet modem fiyatları, Huawei modem fiyatları ve diğer markaların en iyi modem fiyatları neler? En iyi Tp-Link modem fiyatları 2020? En iyi vdsl modem 2020? En iyi router? En iyi Access Point?  gibi çeşitli soruların detaylı cevapları geniş içerik ve bolca bilgiyle bu yazımızda!

 

sr4et545y6
En iyi modemler 2020: Yeni teknolojilerde artık modem ve routerlar birlikte aynı cihaz içerisinde kullanılıyor. Ancak bunun yaşattığı bazı eksiklikler mevcut…

Diyelim ki yeni bir eve çıktınız veya da internet markanızı değiştirdiniz, ya da modeminizin ömrü tükenmek üzere ve yenisini alcaksınız. Yeni gelen internet sağlayıcınız size bir modem verecektir, muhtemelen aylık olarak internet faturanızın yanında bu modemin de ücretini ödüyorsunuzdur. Hatta günümüzdeki internet sağlayıcıları genelde  modem + router işlevini birlikte gören cihazları getirecektir.

Ancak unutmamak gerekir ki bu cihazların performansı birazcık düşüktür. Kendimiz alsak çok daha iyi seçimler yapabiliriz. Hatta bu modem ve routerlar ayrı ayrı cihaz olarak alınsa performansı bayağı bir arttıracaktır. Mevcut olan internet paketinizdeki internet hızınızı en iyi şekilde kullanabilmek için en iyi routerlar ve en iyi modemler işinizi görecektir.

Biz de sizler için en iyi modemler 2020 listesini hazırladık. Listede 11 ürün var. Ancak bu listede hem modemler, hem routerlar, hem de Access Pointler de bulunmakta. Router nedir? Access Point nedir? Vdsl modem nedir? Adsl modem nedir? Fiber modem nedir? Farkları nelerdir? hepsi yazı içerisinde sizlerle.

Evde oluşturacağınız kablosuz ağ düzeneği için, cihazınıza yüksek çekim gücü sağlayacak lazım olan neredeyse her bilgiyi sizlere sunmaya çalıştık.

t4t5y6u5y6u7
Wi-fi çekim sorunlarına son! En iyi modemler bu yazımızda sizlerle!

 

En iyi modemler 2020 yazı içeriğini bir özetleyecek olursak:

>>Sizlere 11 tane modem çeşidi sunduk. Bazıları Router bazıları Access Point, bunlara dikkat etmeye çalışın.

>>Bu en iyi 11 modem çeşitlerinin özelliklerinden bahsederken, her modemden sonra bir bilgi alancığı verdik. Burada modem nedir? Router nedir? WAP nedir? Farkları nelerdir? Vdsl modem nedir? Adsl modem nedir? Farkları nelerdir? gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

>>En son kısımda ise modem alırken nelere dikkat etmeliyiz? onlara değindik.

sre4tter4t5y
Çekim gücünü artıracak, internet hızınızı yükseltecek en iyi modemler bu yazımızda!

Keyifli okumalar..

 

En İyi Modemler 2020 Listesi

1… Tp-Link TL-WA901ND 450MBPS Wireless Access Point: Fiyat performans bakımından en iyi Access Point!

Fiyatı: 207,99 TL  (26.04.2020)

6y5tyhtu7ı8

*Access Point / *Repeater

Özellikle diğerlerine nazaran uygun fiyatı ve yüksek performansı ile üst sıralarda yer verdiğimiz Tp-Link TL-WA901ND, wireless Access Point ve Repeater olarak kullanılabiliyor. Access Point olduğunu vurgulamakta fayda var!

3 tane harici anteni bulunan Tp-link TL-WA901ND Access Point, 5 dBi anten gücüne sahip.

Tek band (mono band) wi-fi yayınına sahip bu model 2.4 Ghz frekans, 450 Mbps 802.11n veri hızına (wi-fi 4 olarak da bilinir) sahip.

1 tane LAN Ethernet portu var, Fast Ethernet türünde. Uzaktan yönetim ve WPS güvenliğine sahip.

( USB yok, WAN yok, Link Birleştirme yok, Çoklu MIMO desteği yok. )

 

 

                                                      Modem türleri nelerdir? : 2 tür sınıflama yapılabilir:

                                                                                         A) Kablolu veya kablosuz modemler olarak,

                                                                                        B) Adsl modem, Vdsl modem veya Fiber modem olarak

                                                       Adsl modem nedir? : 16 Mbps hıza kadar olan modemler diye kısaltabiliriz.

                                                       Vdsl modem nedir? : 16 Mbps’den 100 Mbps’ye kadar hızlara sahip olabilen modemler diyebiliriz.

                                                       Fiber modem nedir? : Aralarında en hızlısı ve performansı en yüksek olanıdır. Kablo direkt evinizin önüne kadar gelir. Veri aktarımı elektrikle değil, ışık hızıyla gerçekleşir. Sinyal kaybı çok azdır, iletişim kuvveti çok yüksektir.

re3r45ty5
Adsl modem nedir? Vdsl modem nedir? Fiber modem nedir? Farkları nelerdir? Vdsl mi fiber mi? bu yazımızda!

 

2… Tp-Link Archer C50 AC 867 Mbps Kablosuz Dual Band Access Point / Router: En iyi Access Point + Router birlikteliği!

Fiyatı: 234,99 TL  (26.04.2020)

rtgrty6u767u776

*Router

Router olarak görev yapan Tp-Link Archer C50, 4 tane harici antene sahip.

Dual band (2 band) teknolojisine sahip Tp-Link Archer C50 Router, 802.11ac wi-fi 5 standartlarına uygunken, hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekanslarda çalışabiliyor. 2.4 GHz frekansta 300 Mbps hıza sahipken, 5 GHz’de 867 Mbps hızlara erişebilmekte. Yani aslında çift router’ınız olmuş gibi.

4 tane Fast Ethernet tipinde LAN portuna saip TP-link Archer C50 Router, 1 tane de Fast Ethernet yapısında WAN portuna sahip.

Uygulamasıyla uzaktan yönetim özelliği bulunuyor, DDNS desteği içeriyor, UPnP desteği içeriyor, IPTV desteği içeriyor. MSSID Misafir ağı desteği, Qos Desteği, DHCP desteği ve Ebeveyn kontrolü desteğini de bizlere sunuyor.

WPS güvenliği ve IPSec, L2TP, PPTP tiplerinde VPN’lere de sahip.

En iyi modem 2020 listemizdeki routerlardan TP-link Archer C50 Router, 230 mm x 37 mm x 144 mm genişlik x yükseklik x derinlik boyutunda.

( Çoklu MIMO desteği yok. )

 

 

                                                                            Adsl ile Vdsl arasındaki farklar neler? :

                                                                             a) Adsl modemde iletim baştan sona bakır kablolarla sağlanır. Ana santralden itibaren bu kablolar kullanılır. Bundan dolayı bakır kablodaki iletim kusurları sizlere ping (yani gecikme süresi) olarak yansıyacaktır. Ayrıca ortam koşulları da bu gecikme süresini etkileyebilir. 16 Mbps hızlara kadar çıkabilir. Ancak ana santralden en fazla 4 km uzaklığa kadar etkinliğini koruyabilir. Bakır kablo uzadıkça da hızınız doğrudan düşecektir.

                                                                             b) Vdsl modemde fiber optik kablo yardımıyla ana santralden evinizin önüne kadar yüksek hızda internet gelir. Ancak evinizin önünden evinizin içine kadar olan kısımda bakır kablo kullanılır. Ve buradaki bakır kablonun uzunluğu yine hızınızı bir miktar etkileyecektir. Yine çevre koşulları az da olsa hızı etkileyebilir. Vdsl’de hız 16 Mbps ve 100 Mbps arasındadır genelde. Vdsl ana santrale yakınsa 100 Mbps’ye kadar hız çıkabilir.

                                                                               c) Vdsl modem, Adsl modeme göre 5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload imkanı sunar

                       

sf4t54r56
Adsl, Vdsl, Fiber farkları! Fiber modemlerde elektrik iletimi şeklinde değil ışık iletimi şeklinde ultra hızlı bir iletim vardır.

 

 

3… Tp-Link Archer VR600 1600Mbps Gigabit VDSL / ADSL2+ Modem / Router: Archer modellerinin kalitesi bir başka. Üstün performanslı, orta fiyatlı en iyi modem!

Fiyatı: 694,99 TL    (26.4.2020)

ry56u76u87ıı87u7u

*Modem / *Router

En iyi modemler 2020 listemizdeki en iyi modem diyebileceğim bir ürün olan TP-link Archer VR600, hem modem hem de Router olarak işlevselliğe sahip.

VDSL 2 modem türündeki TP-Link Archer VR600, 3 tane harici anten bulunduruyor.

802.11ac Wi-fi 5 standartlarında dual band teknolojisi ile bezendirilmiş TP-Link Archer VR600, 2.4 GHz’de 300 Mbps, 5 GHz’de ise 1300 Mbps hızlarda işlev görebilen kapasiteye sahip Hüzmeleme özelliğinin de bulunduğu bağlantı desteği sunuyor.

Gigabit Ethernet türünde 3 tane LAN portu bulunurken, yine Gigabit Ethernet düzeyinde 1 tane de WAN portu bulunduruyor. Bunlara ek olarak Typa A yapıda 1 tane USB 2.0 girişi de bulunurken, RJ11 (DSL Hattı) bağlantısına da sahip.

WPS güvenliği ve IPSec, L2TP, PPTP türlerinde de VPN özellikleri bulunmakta. Uygulamasıyla Uaktan Yönetim desteği var, DDNS desteği var, UPnP desteği var, IPTV desteği var.

Yine MSSID Misafir ağı desteği, Qos Desteği, IGMP desteği, DHCP desteği, NAT desteği, Akıllı telefon ile kontrol ve Ebeveyn Desteği de bulundurduğu diğer teknolojik özelliklerden.

En iyi modemler 2020 listemizin değerli ürünlerinden olan TP-Link Archer VR600 Modem / Router, 216 mm x 37 mm x 164 mm en, boy ve derinlik boyutlarına sahip.

(Çoklu MIMO Desteği yok.)

 

                                                                                         Rauter nedir? : “Yönlendirici” veya “Dağıtıcı” olarak da bilinir. Ağ trafiğini yönlendirir. Birden çok ağ arasındaki bağlantıyı sağlayan ağ donanımına denir.  Gelen paketlerin, hangi adrese nasıl ulaşacağını da belirler. Burayı iyi anlamak gerekir ki; Router İnternet bağlantısı sağlamaz. Hatta bunun tam tersi; gönderilen internet bağlantısını çeker. Bu yüzden Router kullanımı için internet bağlantısına, internet bağlantısı için de ilk olarak modeme  ihtiyaç vardır. Router sayesinde veri paketinin, bir istasyondan diğer istasyona hızında hiç bir kayıp olmadan iletimi sağlanır. Yani internet hızınız hiç bir kayıba uğramadan modeminizden, bilgisayarınıza telefonunuza ya da herhangi bir teknoloji ürününe iletilir. (ortam şartlarından ve mesafeden dolayı bazı kayıplar olabilir). Yani yerel ağdaki bulunan bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlıyor diyebiliriz. Böylece internete ulaşımı maksimum seviyede tutuyor.

                                                                                        Access Point nedir? : Wireless Access Point = “WAP” : “Erişim Noktası” olarak Türkçeleştirilebilir. Bilgisayar, Akıllı telefon gibi internete bağlanabilmesi mümkün olan bütün cihazları internete bağlayan cihazlara verilen isimdir. Genelde, kablolu bağlantıları kablosuz hale (wi-fi internet haline) getirmek amacıyla kullanılırlar. Bundan hariç Sinyal Tekrarlayıcı (Repeater) olarak da görev yapabiliyor. AP’lerin iç mekanlarda ve dış mekanlarda özellikleri değişebiliyor. Repeater özelliğindn genelde iç mekanlarda bağlantının ulaşmakta zorlandığı kısımlarda bu bağlantıyı sağlayabilmek amacıyla yararlanılır. Dış ortamlarda ise AP’ler kötü hava şartlarından bağlantıları korumak amacıyla işlev görürler.

r4er345tr4t56
Çekim gücünü arttıran, internet hızınızı yükselten faktörler! En iyi modemler bu yazımızda!

 

4… ASUS DSL-AC51 DualBand – Ebeveyn Kontrol Destekli – DLNA – VPN – ADSL – VDSL – Fiber Modem Router: Asus kalitesiyle orta fiyatlı, fiyat performans ürünü en iyi modem!

Fiyatı: 393 TL  (26.04.2020)

et5y76u76u87ı8

*Modem / *Router

En iyi modem 2020 listemizin 4. sırasındaki Asus DSL-AC51 Modem & Router, hem modem hem de router özellikleri gösteren bir ürün.

VDSL2 tipindeki modemin 3 tane harici anteni bulunmakta.

802.11ac Wi-fi 5 standartlarında dual band (2 band) teknolojisiyle hem 2.4 GHz hem de 5 GHz olarak işlev görebilen Asus DSL-AC51 Modem & Router, 2.4 GHz’de 300 Mbps, 5 GHz’de ise 433 Mbps veri hızına sahip. Hüzmeleme özelliği de bulunan bir kablosuz ağ bağlantısını bizlere sunmakta.

1 tane LAN Ethernet portu bulunan Asus DSL-AC51 modem ve router modelinin, 1 tane de WAN Ethernet portu bulunmakta. Ayrıca DSL hattına da sahip (RJ11).

Uygulama olarak ve Web üzerinden de Uzaktan yönetim sistemi kullanım kolaylığı sunmakta. DDNS desteği var, UPnP (Tak Çalıştır) desteği var, IPTV desteği var.

MSSID misafir ağı desteği, Qos Desteği, IGMP desteği, DHCP desteği, NAT desteği, Multi WAN, Akıllı telefon ile kontrol ve Ebeveyn kontrolü desteği de bulunan teknolojik özellikleri arasında.

WPS güvenliği sunan bu modem, IPSec, L2TP, OpenVPN ve PPTP tiplerinde de VPN desteği sunmakta.

207 mm x 175 mm x 200 mm boyutlara sahip Asus DSL-AC51 Modem & Router, orta şekerli fiyatı ve Asus güvenirliliği ile ön plana çıkmakta.

(Çoklu MIMO desteği yok, USB girişi yok, Link Birleştirme özelliği yok.)

 

                                                                        Modem ile Router arasındaki fark nedir? :

                                                                           Doğru anlaşılması gereken bir detaydır! Router yerel ağları birbirine bağlayacak yapıdır, ancak tek başına internet erişimi sağlamaz. Modemler ise internete erişimi sağlayan cihazlardır.

                                                                           Modem, gelen sinyalleri veriye dönüştüren alet desek yeridir. MODülasyon ve DEModülasyon  aracılığıyla sayısal sinyalleri analog sinyallere (yani telefon şebekesine) ve analog sinyalleri (yani telefon şebekesinden) dijital sinyallere doğru bilgisayar arayüzüne dönüştüren bir telekomünikasyon sistemi cihazıdır. 

                                                                           Şöyle düşünecek olursak; modem, bir ağ sisteminde, internet servis sağlayıcısından gelen ve sizin PC’nizden servis sağlayıcıya gönderilen sinyalleri veriye dönüştürür. Servis sağlayıcılar, veri aktarımını farklı yöntemlerle yapabilirler, örneğin kablosuz, elektrikle, uydu üzerinden, telefon hattından veya fiber kablodan. Bu yüzden gelen sinyalleri veri haline dönüştürebilmek için modeme ihtiyacınız vardır.

                                                                           Ancak modem, tek başına bir cihazı internete bağlayabilir. Yine şöyle düşünün; eskiden kablolu internet vardı ve sadece 1 bilgisayarı internete bağlayabiliyorduk. Şimdi ise kablosuzlarda bu çoğaltım işini bir başka araç yapmak zorunda. İşte tam olarak bu kısımda routerlar devreye giriyor.

                                                                           Modem, evinizle internet arasındaki köprüyü kuran yapı iken, Router ise, eviniz içinde yerel ağı oluşturan cihazdır. Router sayesinde ağdaki her bir cihaz, istenilen veriyi doğru noktaya gönderir ve diğer cihazların işine karışmaz.

                                                                            Modem ve router’ın bir diğer büyük farkı, modemin tek bir IP alması ve router’ın ise farklı cihazlara farklı IP’ler atamasıdır.

                                                                        Modem: Evinizde internet bağlantısı sağlayan yapıdır.  Router: İnternetinizi kablosuz bağlantı şeklinde evin geri kalanına yayan yapıdır. Bugün birçok internet sağlayıcı firma modem ve router’ı aynı anda sağlayan cihazları, kurulum anında, internet paketine ek olarak fiyatlandırıp bizlere veriyor. Fakat verilen bu modem-router bileşimi çok da iyi olmaz. İnternet deneyiminizi yüksek hıza artırmak istiyorsanız yeni modem ve/veya router almalısınız! Routerlar modemlere göre interneti çok daha yüksek hızda dağıtabiliyorlar.  Bu iki teknolojiyi ayrı ayrı cihazlar alarak kullanmanız, internet hızınızdan tam düzeyde yararlanabilmenizi sağlayacaktır.

sde4t5456y7uı
En iyi modemler 2020: modem ve router farkları önemli bir detaydır. Bilinmesi gerekir.

 

 

5… Tp-Link Archer VR400 1200 Mbps Kablosuz Dual Band VDSL / ADSL Modem / Router: Orta fiyatlı Yüksek performanslı en iyi modem!

Fiyatı: 529,99 TL (26.04.2020)

etrty5u767ı865

*Modem / *Router

Tp-Link modem modellerinden olan Archer VR400, hem modem hem de Router teknolojisinde.

VDSL2 modem tipindeki Tp-Link Archer VR400, 3 tane harici anten bulundurmakta. Ancak harici anten sayısının tek başına anlamlı bir değere sahip olmadığını yazı aralarındaki bilgi kutucuklarından bulabilirsiniz. Sizin için, anten olayında bakmanız gereken en önemli şey dBi birimiyle ifade edilen Anten Gücü’dür. Anten sayısının fazla olması, her zaman internet çekim hızınızın yüksek olduğu anlamına gelmez.

Modem, Wi-fi 5 standartlarına uygun ( 802.11Ac ) dual band yapısıyla (2 band) hem 2.4GHz hem de 5 GHz frekanslarında çalışabiliyor. 2.4 GHz’de 300 Mbps, 5 GHz’de 867 Mbps hızlara ulaşabilirken, sağladığı kablosuz internet keyfi aynı zamanda Hüzmeleme özelliğini de içerisinde barındırıyor.

Yine 2.4 GHz ve 5 GHz’nin ne olduğunu ve aralarındaki farkları, dual band yapısının ne olduğunu, yazı aralarındaki veya makalenin en altındaki bilgilendirme bölümlerinden öğrenebilirsiniz.

Gigabit Ethernet türünde 3 tane LAN portu bulunan TP-Link Archer VR400 Modem & Router, aynı zamanda 1 tane de Gigabit Ethernet WAN portu bulunduruyor. 1 tane Type A 2.0 USB girişi bulunmakta. Ek olarak da RJ11 DSL hattı bağlantısına sahip.

En iyi modemler 2020 listemizde bulunan bu modelin WPS güvenliği ve VPN sistemi mevcut. VPN tipleri ise IPSec, L2TP ve PPTP uyumluklu.

Uygulaması, Web üzerinden, Telnet ve SNMP olmak üzere çeşitli yöntemlerle Uzaktan Yönetim kolaylığına sahip TP-Link Archer VR400 Modem & Router, DDNS desteği, UPnP desteği, IPTV desteği gibi teknolojik özelliklerle donatılmış.

Yine bunlara ekstra olarak MSSID misafir ağı desteği, Qos desteği, IGMP desteği, DHCP desteği, NAT desteği ve Akıllı telefon ile kontrol sistemi gibi teknolojik olarak çeşitli özelliklere sahip.

(Çoklu MIMO desteği yok.) (MIMO desteğinin ne olduğu gibi önemli sayılabilecek ayrıntılara dair bilgiyi yazı aralarına veya en alttaki Modem alırken nelere dikkat etmeliyiz? kısmında kısa ve öz olarak sıkıştırmaya çalıştım.)

 

                                                                          Router ve Access Point farkı nedir? :

                                                                                       Access point’in (erişim noktası) ağdaki veri trafiğini kendi başına düzenleyecek mekanizması yoktur.. Tek yaptığı fonksiyon modemle diğer cihazlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktır..

                                                                                        Ancak Access Point eğer bir Router’a bağlanırsa, veri trafiğinin düzenlenmesi ve yerel ağlar arasında bağlantılar kurulabilmesi mümkün hale gelecektir. Access Point ve Router arasındaki bilmemiz gereken temel farklılık budur. Wi-fi (kablosuz) routerlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında bu wi-fi routerların içerisinde WAP (wireless access point) bulunur. Modemlerin, Routerların ve Access Pointlerin günümüzdeki işleyişleri bu şekilde birbirlerine entegre edilerek kolaylaştırılmıştır.

sfre4r4t5y6
Router ve Access Point farkını da öğrendik mi bu iş tamamdır! En iyi modemler bu yazımızda..

 

 

6… Tp-Link TL-WA850RE 300Mbps N Kablosuz Kompakt Access Point ve Menzil Genişletici: Uygun fiyatlı en iyi Access Point ve Menzil genişletici!

Fiyatı: 145,82 TL (26.04.2020)

dtry6u6u7ı87ı

*Repeater

Harici kullanmak yerine Dahili anteni bulunan TP-Link TL-WA850RE, dışarıda harici anteni bulundurmuyor. Harici antenli olan modem, router, Wap, repeater gibi kablosuz ağ aksesuarlarınızda yere düştüğünde veya bir yerlere çarptığında bu antenlerin kırılabilme risklerinden dolayı bir tutam daha kullanışsız. Bundan dolayı Dahili anten bulunduran modelleri tercih etmenizde fayda var.

Bu Repater modeli daha çok uygun fiyatıyla ön plana çıkmakta.

Tp Link kalitesinin sunduğu TL-WA850RE,  802.11n Wi-fi 4 destekli bir yapıya sahip. Mono band (1 band) özellikte, 2.4 GHz frekansta ve 300 Mbps hızda internete kolayca ulaşılabilmesini sağlıyor. Repeater, Router ve Modem gibi cihazların aralarındaki farkları yazı aralarındaki bilgi kısmından veya en altta bulunan Modem alırken nelere dikkat edilmeli bölümünden bulabilirsiniz.

Fast Ethernet türünde 1 tane LAN portu bulunmakta. WPS güvenliği var. Uygulaması yardımıyla Uzaktan Yönetim sistemi bulunmakta.

tyt6uı7uyhtu7ı8o9

TP-Link TL-WA850RE, 66 mm x 110 mm x 75 mm boyutlarda tasarlanmış, oldukça az yer kaplayan bir repeater.

(Çoklu MIMO desteği yok, Hüzmeleme yok, Link birleştirme bulunmuyor, USB ve WAN bulunmuyor, VPN bulunmuyor. DDNS desteği bulunmuyor, UPnP desteği bulunmuyor, IPTV desteği bulunmuyor. )

En iyi modemler listemizdeki bu TP-Link TL-WA850RE Repeater, dediğimiz gibi daha çok uygun fiyatıyla ve çokça beğenilmiş olmasıyla ön plana çıkan bir menzil genişletici diyebiliriz.

 

                                                                     Range Extender nedir? : “Wi-fi genişletici” olarak da bilinir. Wi-fi sinyallerinin gidebildiği uzaklığı arttırır. Yani evinizde wi-fi’nin çekmediği konumlar varsa bu konumlarda da wi-fi’nin rahatça çekebilmesini sağlamak için Range Extender kullanılabilir.

                                                                     Peki, Range Extender ve Access Point arasındaki fark nedir? : Access Point, örnek verelim uzak mesafedeki bir bilgisayarın, router veya modeme rahatça bağlanarak yerel ağa katılabilmesini sağlayan cihazdır. Range Extender ise, menzil genişletici, sadece modemdeki sinyallerin ulaştığı alanı genişletir. Siz uzak bir yerdeyken sanki modem yanınızdaymış gibi rahatça çekebilmesini sağlar. Access Point cihazınızın ağa dahil olmasını sağlar. Range Extender ise var olan sinyal alanını (ikinci bir SSID kart tanımlayarak) genişletip modemi yanınıza getirmiş gibi yapar.

sfrre4t5456u
Range Extender’lar wi-fi sinyalinin ulaşabildiği alanı artırırlar! En iyi modemler burada..

 

 

7… ZyXEL vmg1312-b10d 300Mbps Kablosuz 4-Port 2x5dBi 1Xusb WPS Fiber Destekli VDSL2/ADSL2+ Modem / Router : Fiyat performans açısından en iyi modemler arasında!

Fiyatı: 329,99 TL (26.04.2020)

et56urt5y6u78

*Modem / *Router

Hem modem hem de Router özelliği barındıran ZyXEL Vmg1312-B10D Modem & Router, en iyi modemler 2020 listemizde 7 numaranın sahibi durumunda.

Hem router hem de modem özellikleri taşımasına rağmen orta düzey denebilecek fiyatı, yüksek performansı ve oldukça yüksek sayıda övgüler alması ve de bu alanda öncü markalardan olan ZyXel kalitesinden dolayı listemizde kendisine yer buldu.

ZyXel VMG1312-B10D, VDSL 2 türünde bir modem. 2 tane harici antene sahip. 3 dBi anten gücünde işleyişi bulunuyor.

802.11n Wi-fi 4 standartlarına uygun Mono band ( 1 band) yapısında, 2.4 GHz frekansta 300 Mbps hızda internet sunmakta.

Fast Ethernet yapısında 3 tane LAN portu bulunuyor. Yine Fast Ethernet düzeyinde 1 tane de WAN portu bulunmakta. 1 tane Type A 2.0 USB ve bu bağlantılara ek olarak da RJ11 DSL hattına sahip.

Modelin WPS güvenliği bulunuyor.

Telnet, Web ve SSH türlerinde Uzaktan Yönetim sistemleri var. DDNS desteği bulunmakta, UPnP desteği bulunmakta, IPTV desteği bulunmakta.

Bunlara ek olarak MSSID misafir Ağı desteği, Qos desteği ve DHCP desteği gibi teknolojik özellikler barındırıyor.

Zyxel Vmg1312-b10d Modem & Router modelinin boyutları 186 mm x 31 mm x 121 mm genişlik x yükseklik x derinlik olarak tasarlanmış.

(Hüzmeleme ve çoklu MIMO desteği bulunmuyor. Link birleştirme bulunmuyor. )

 

                                                                        Mesh Teknolojisi nedir? : Özellikle çok katlı ve çok odalı evler, ya da bir ağa bağlanacak çok sayıda bilgisayar veya cihazın olduğu evlerde sinyal alımını ve kapsama alanını kablosuz aktarımlarla oldukça geniş bir alana yayan, ve bunu yaparken de hem internet hızının yüksekliğini koruyup hem de sinyal genişliğini uygun hale getiren kablosuz internetin son dönemdeki cihaz teknolojileridir.   En iyi modemler listemizdeki 11.üründe bu teknolojiyi rahatça öğrenebilirsiniz. (Mesh teknolojisi nedir? 1) (Mesh teknolojisi nedir? 2)

wrfet34t5y6u
Mesh teknolojisi yakın gelecekte çok karşımız çıkacak! En iyi modemler bu yazımızda..

 

 

8… Tp-Link RE650 2600 Mbps Kablosuz AC Dual Band Gigabit Port Access Point + Menzil Genişletici: En iyi Access Point + Menzil Genişletici!

Fiyatı: 919,99 TL (26.04.2020)

rt6u76yrty6u7

*Access Point / *Repeater

Kendi içerisinde işlemcisi de bulunan Tp Link RE650 AC2600, hem Access point hem de repeater yapısında tasarlanmış.

İşlemcisi 2 çekirdekli yapıya sahip. 0.88 GHz frekansa uygun. Bununla birlikte 4 tane harici anteni de bulunmakta.

Üstün performansıyla en iyi modemler 2020 listemize girmiş olan TP-Link RE 650 AC2600 Access Point & Repeater, yüksek denebilecek fiyatı nedeniyle yine bu en iyi modem 2020 listesinde alt sıralarda yer alıyor.

etrtt45y65y6u7ı

802.11ac Wi-fi 5 standartlarına uygun 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarında dual band yapısında (2 band), sırasıyla 800 Mbps ve 1733 Mbps hızlara sizi çıkarabilen bu Wireless Access Point & Repeater, ayrıca kablosuz bağlantısında Hüzmeleme özelliğinin yanı sıra Çoklu MIMO desteğini teknolojisini de bizlere sunuyor.

Tp Link RE650 AC2600 Wap & Repeater, Gigabit Ethernet türünde 1 tane LAN portuna sahip.

163 mm x 86 mm x 40 mm boyutlarında bulunuyor.

(Link birleştirme yok.)

etr5y65y6u66u

 

 

                                                                   Wireless Standartları (Wi-fi standartları) ne işe yarar? : Son dönemdeki kabul edilen wi-fi standartı 802.11ac olarak biliniyor. Wi-fi üzerinden daha yüksek hızlara erişiminizi sağlıyor. Özellikle internet paket hızınız 100 Mbps’ye dayanıyorsa hatta bu sınırları geçiyorsa Wireless N standartlı (802.11n) routerları bırakıp 802.11ac standartlı routerlara geçmeniz iyi bir karar olacaktır.

wre34t5456u7
802.11ac artık kullanılması zorunlu bir yenilik gibi duruyor!

 

 

 

9… Ubiquiti AF-5XHD AirFiber 5XHD Full Duplex 1Gbps PtP Gigabit Radio: Farklı bir teknoloji!

Fiyatı: 3.663,80 TL (26.04.2020)

etyt6uy6u87ı7ı8
Ne yazık ki ürünün net bir fotoğrafını elde edemedik. Affola..

Ubiquiti Af-5xhd, UBNT AF-5XHD, UBNT AirFiber 5x HD gibi çeşitli varyasyonlarda isimlerle anılan bu model, Uzak Mesafe Noktadan Noktaya (PtP) türündeki bağlantılar için kendi modelinde bir önceki revizyonu olarak çıkarılan modele göre 2 kat daha yüksek performansa sahip olarak üretilmiş.

UBNT’ye özgü yeni nesil LTU teknoloji sayesinde yüksek performansa ve yüksek kaliteye sahip bu model, LTU teknolojisinden yararlanılarak yapılmış olan hem ilk UBNT modeli hem de LTU teknolojisi ailesinin ilk modeli.

Özellikle Kablosuz ISP firmalarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu alandaki hedeflere yönelik tasarlanmış olan Özel İnvictus işlemcisi ve Özel tasarım Radyo kartı ile çeşitli alanlarda ilklere imza atmış durumda.

29 dBm çıkış gücü, 100 MHz kanal genişliği, 4096QAM modülasyon kabiliyeti bulunurken, 2 adet Gigabit Ethernet portu ile saniyede yaklaşık 2 milyon paket taşıma imkanı sunuyor. Bunun yanında 1 GBps+ (Half duplex) kablosuz data aktarım hızı sağlayarak, yüksek bant genişliği ihtiyacı güden PtP (noktadan noktaya) kablosuz ana bağlantı (BackHaul) gereksinimlerinin karşılanmasında vazgeçilmez ürünler arasında yer alıyor.

yttuyy6u7ı87ı8

Yani bir tık daha Türkçe’leştirecek olursak;

UBNT AF-5XHD modelinin, kablosuz ISP pazarı gereksinimleri için neredeyse sıfırdan tasarlanana özel bir LTU işlemci ve Radyo kartı bulunuyor.  

Bildiğimiz geleneksel Wi-fi tasarımlarının yine bildiğimiz sınırlarını ortadan kaldırarak bizlere; düşük gecikme süresi, ultra uzak mesafe bağlantı kabiliyeti, daha yüksek dijital modülasyon şemaları, daha verimli ve yüksek çıkış gücü, ve daha sağlam bir alış hassasiyeti sunmakta.

swfrer5y5ytr5y67

Fiyatı bireysel alıcılar için makul sınırların üzerinde bulunan Ubiquiti Af-5XHD, tamamen yüksek performans için tasarlanmış bir model.

**Bu model hakkında daha sağlam bilgilere BURADAN ve BURADAN ulaşabilirsiniz.**

 

 

                                                                     Singel Band ve Dual Band ne manalara gelir, Önemi nedir? : Günümüzdeki Wireless modemler temelde 2 farklı frekans bandında çalışır. Bunlar 2.4 GHz ve 5 GHz dir. 2.4 GHz bandı şuan için evlerdeki cihazlarda daha sık kullanılan banddır. Parazit yapılanmasına ve tıkanıklığa karşı biraz fazla duyarlıdır. 5 GHz bandı yeni bir teknolojidir, daha az dağınıktır ve daha hızlı bağlantılar sağlar. Çift bandlı modemler (Dual band) hem 2.4 GHz hem de 5 GHz bandlarının hızlarını bir arada sunarlar. Yani her iki band aynı anda kullanılır, dual band denmesi bu yüzdendir.

                                                                       Hangisini seçmeli? :  Single ya da dual band modem arasında seçim yapmak aslında basittir. Ben her türlü dual band seçerim ama mantığını anlatmak gerekirse; eğer yüksek hızlara ihtiyacım yok diyorsanız ve yakınlarda sizin ağınıza parazitlik yapacak can sıkıcı çok fazla ağ bulunmuyorsa single band iyi bir seçim olacaktır.  Eğer kalabalık ve yoğun bir bölgede bulunuyorsanız dual band kullanımınız daha doğru olacaktır. Siz her türlü dual band alsanız daha faydalı. 

wrer45t45
Yüksek internet hızı için en iyi modemler bu yazımızda!

 

 

10… Linksys EA8500-EU Max-Stream Mu-Mimo Smart Wifi Router: Akıllı router arayanlara en iyi router!

Fiyatı: 2.349 TL (26.04.2020)

et576ert56y7u8

*Router

1.4 GHz’lik 2 çekirdekli işlemcisi bulunan ve 512 MB bellekli Linksys EA8500-EU, Router modellerinden bir tanesi. Smart Router olarak da biliniyor.

Linksys EA8500-EU Router, Wifi-5 802.11ac standartlarına uygun şekilde dual bant teknolojisi ile bezendirilmiş, 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarına uygun, sırasıyla 600 Mbps ve 1733 Mpbs data giriş hızlarına sahip bir model.

Bu kablosuz bağlantı yapısında Hüzmeleme ve Çoklu MIMO Desteği gibi yüksek teknolojik alt yapıya da sahip.

rtgy6u7ty6u7ı

Bir miktar yüksek denebilecek fiyatından dolayı alt sıralara koyduk.

Linksys EA8500-EU Router, 4 tane Gigabit Ethernet LAN portuna sahip, yine 1 tane de Gigabit Ethernet WAN portu bulunuyor. Modelin ayrıca 2 tane USB portu var, 1 tanesi 2.0 diğeri ise 3.2, ikisi de USB type A.

Model, WPS güvenliğine ve IPSec, L2TP ve PPTP VPN türlerine sahip.

Uygulama ve Web üzerinden Uzaktan Kontrol Sistemi bulunuyor. Ayrıca DDNS desteği var, UPnP desteği var, IPTV desteği var.

Bu özelliklere ek olarak da teknolojik olarak MSSID Misafir ağı desteği, QoS desteği, IGMP desteği, DHCP desteği, NAT desteği, Roaming ve Ebeveyn kontrolü desteğini de bünyesinde barındırıyor.

En iyi modemler 2020 listemizde üstün ve yüksek performansı ile özelliklerine rağmen, gözümüze yüksek görünen fiyatıyla son sıralarda yer verdiğimiz Linksys EA8500-EU Router, 256 mm x 56 mm x 184 mm boyutlarında tasarlanmış.

En iyi modemler listesindeki en iyi router modellerinden bir tanesi. Ancak dediğimiz gibi, fiyatı birazcık fazla.

 

 

 

 

11… Tp-Link DECO-M9Plus-3P 1267 Mbps Mesh 3’lü Paket Router: Mesh teknolojili en iyi router!

Fiyatı: 2.949,99 TL  (26.04.2020)

et5y7urty6u7ı8

*Router / *Access Point / *Wi-fi Mesh

En iyi modemler 2020 listesinin son ürünü olan Tp-Link Deco-M9Plus-3P 3’lü paket hem Router, hem Access point hem de Wi-fi Mesh sistemlerini içerisinde barındıran bir cihaz.

Harici değil, Dahili anten içeriyor. Ve dahili anten sayısı da 8 olarak bildirilmiş.

Wi-fi 5 standartlarına (802.11ac) uygun olarak tasarlanmış olan model 3 band’lı yapıya sahip. 2.4 GHz ve 5 GHz frekansların ikisinde de çalışıyor.  2.4 GHz’de 400 Mbps ve 5 GHz’de ise 1734 Mbps hızlarda etkinlik gösteren TP Link Deco-M9 Plus 3P, bu kablosuz bağlantı özelliklerine ek olarak Hüzmeleme ve Çoklu MIMO desteğini de teknolojik özellikleri arasında barındırıyor.

Modelin 1 tane Gigabit Ethernet LAN portu bulunurken, yine 1 tane de Gigabit Ethernet WAN portu bulunmakta.

Bluetooth ve ZigBee bağlantılarını da gerçekleştirebilen bu “En iyi modemler 2020” listemizdeki kablosuz internet düzenleyici,  1 tane type A USB portuna da sahip.

ert56y7655t678

Modelin Uzaktan Yönetim Uygulaması sayesinde uzak mesafeden kontrolleri mümkün.

Bunlara ek olarak MSSID Misafir ağı desteği, QoS desteği, DHCP desteği, IPv6, Amazon Alexa uygulama desteği ve Ebeveyn Kontrolü Desteği gibi çeşitli teknolojik özellikleri destekleyen uygulamaları mevcut.

En iyi modem 2020 listesindeki son ürün olan Tp Link Deco-M9 Plus 3P, genişlik x yükseklik x derinlik ölçeklerinde 144 mm x 64 mm x 144 mm ebatlarda tasarlanmış.

Fiyatı biraz yüksek gibi görünse de kesinlikle verilen ücrete değecek cinsten bir ürün.

 

 

dftr5yrtyuu

 

 

12… Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

a) Modem türü

Modem türlerini 2 sınıfta biçimlendirebiliriz:

 1. Kablolu ve Kablosuz Modemler
 2. Fiber modemler, Adsl modemler, Vdsl modemler

>Peki, bunlara dikkat etmezsem ne olur? Bir takım uyumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Örneğin Vdsl gibi yüksek sayılabilecek bir hızda paketiniz varsa, Adsl tipinde bir modem bu hızlardaki interneti size yeterince sunamayacaktır. 16 Mbps değerlerine kadar hızlarda internetiniz olacaktır. Aldığınız paketten yeterince faydalanamazsınız.

Hem adsl hem de vdsl destekli modemlerden tercih etmenizde fayda var.

>Günümüzde hala kablolu modemler kullanılıyor olabilir ancak çok büyük ölçüde kablosuz modemlere geçiş yapıldı.

b) Toplam Anten Kazancı ve Barındırdığı Teknolojiler

Modem alırken en çok yapılan hatalardan biri anten sayısının fazla olmasına güvenmektir. Ne yazık ki anten sayısının fazla olduğu modemlerde hızlar da yüksektir gibisinden bir kural yoktur.

Modemlerdeki antenler harici, dahili ya da tümleşik yapıda bulunabiliyorlar.

Bundan dolayı anten sayısına değil anten kazancına bakmak gerekir. Ya da anten gücüne baksanız daha doğru olacaktır. Anten gücü, bir diğer deyişle anten kazancı dBi birimiyle verilir.

Barındırdığı teknolojiler de modemler için oldukça önemlidirler. MU-MIMO (multi user, multi input, multi output) ya da BeamForming gibi teknolojiler bunlara örnektir.

Yazı içerisinde çeşitli teknolojik özelliklerden bahsettik. Aşağıda da bir takım teknolojik özelliklerinden bahsedeceğiz.

c) Mbps değeri

Hızların asıl verildiği değerlerdir.

Modemin üzerinde yazan mbps değeri ne kadar yüksekse modem o kadar hızlıdır!!!

Mbps değeri, kablolu ya da kablosuz modem arayüzü içerisinden saniye başına sunabileceği maksimum teorik hızı ifade eden değerdir. Dolaylı olarak, mbps değeri ne kadar yüksekse modem hızı o kadar yüksektir denebilir. Fakat hızı etkileyen çevre koşullarını da unutmamak gerek. Bakır kablo uzunluğu, aşılması zor duvarlar gibi detaylar da hızı etkileyecektir.

Dış faktörlerin olduğu ortamda hız da azalacaktır. Yani sürtünmeli bir yüzeyde hareket eden cismin hızı bir miktar düşer. Bu mantıktan yola çıkarak çevresel faktörlerin hız üzerindeki azaltıcı etkisini anlayabiliriz.

Adsl modemlerde 16 mbps’ye kadar hızlara çıkabilir. Vdsl modemlerde ise 16 mbps’den 100 mbps’ye kadar hızlara ulaşabilirsiniz. Fiber modemlerde ise bu sayılar çok yüksek rakamlara ulaşabilir.

d) Mesh teknolojisi

Mesh teknolojisini destekleyen modemler daha hızlıdır!!!

Mesh teknolojisi daha çok “çok katlı binalarda”, “betonarme binalarda” ya da çok fazla sayıda bilgisayar ya da cihazın bağlanacağı sistemlerde” kullanıma uygundur.

Bu teknolojide genelde “repeat modu”nda çalışan bir ya da daha fazla Wireless Access Point ( kablosuz erişim noktası) kullanılır.

Birbirlerine Mesh protokolü ile bağlanan kablosuz erişim noktaları ( WAP), hem kapsama alanını arttırır hem de sinyalin zayıfladığı alanlarda sinyali güçlendirir. Yani güçlü ve geniş bir kapsama alanı meydana getirirler.

Bilgisayarlar, en iyi sinyali aldıkları WAP’a bağlanırlar, bu WAP sayesinde de Mesh network üzerinden modeme ulaşmış olurlar.

Bu sayede kablosuz kapsama alanı maksimum derecede genişletilmiş olurken aynı zamanda bağlantıyı kısıtlayan duvar ve katlar da aşılmış olup, bağlantı daha güçlü hale getirilir. Zayıflama etkileri giderilmiş olur.

Çok daha hızlı ve verimli bir kapsama alanı için mesh sistemi harika bir çözümdür.

e) Ethernet port sayısı

Modem satın alırken ethernet port sayısına dikkat etmek gerekir. Sinyaller bazı sistemlerde bu portlar aracılığıyla iletilmekte.

f) Ghz desteği

2.4 GHz ve 5 GHz mantığından daha önce bahsetmiştik. Single band yapısındaysa 5 GHz, 2.4 GHz modeline göre daha hızlı yapıdaydı. Çünkü 2.4 GHz yapısında kanal sayısı azdı. Ancak, Dual Band yapısındaysa yani hem 2.4 GHz hem de 5 GHz hızı destekliyorsa daha iyi olduğundan bahsetmiştik.

g) Ebeveyn Kontrolü Desteği

Hepimizin az çok fikir sahibi olduğu siber tehditlere karşı “Ebeveyn Kontrolü Desteği” bulunan modem modellerinden seçmekte fayda var.

h) Fiyat

Açıkçası fiyat konusunda birazcık kararsızım.

Örneğin, online bir oyun oynuyoruz. Online oyunları çoğu bilgisayar yeterince kaldıramıyor, ısınma veya işlemci problemleri boy gösterebiliyor. Bundan dolayı iyi bir bilgisayara sahip olmak gerek. İyi bir bilgisayar demek de bu dönemde yaklaşık 5-10 bin lira değerinde demek.

Ee, oyun için de internet hızı olmazsa olmazlardan. Ucuz bir modem alıp niye bu dezavantajı yaşayalım ki!

 

Bu sefer en iyi modemler için geniş bilgi ve bolca içeriğin bulunduğu uzun bir yazının daha sonuna geldik.

 

“Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu, bol kahkahalı bitmek tükenmek bilmeyen uzun anılarınız olsun..”

 

sfet4ty67
Bluetooth hoparlörler listemize bir göz atın!

 

wrtt345y6u
Bluetooth kulaklıklar listemize bir göz atın!

 

wr34t5yt56
Tıraş makineleri listemize bir göz atın!

 

sr34t5y64tyu
En iyilere doğru giderken bizimle birlikte yürümeye ne dersiniz? Yorumlarınızı eksik etmeyin. Yazılarımız nasıl daha faydalı olur? Nasıl daha güzel hale getirebiliriz? Tavsiyeleriniz bizim için hep ders!

“Hadi Şu Ping’leri Biraz Düşürelim Gençler: En İyi Modemler 2020” üzerine 9 yorum

 1. Çok değerli bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık. Gerçekten modem hakkında sayenizde baya bir bilgiye sahip oldum çok çok teşekkürler.

  Cevapla
 2. Ellerinize sağlık çok yararlı ve faydalı bilgiler paylaşmışsınız sayanizde bilgimi ikiye katladım

  Cevapla
 3. tplink ten çektiğimi bi ben bilirim bide Allah. sürekli kopmalar ve yavaşlamalar oluyor. diyeceksiniz hattına bak. hattımda problem yok.

  Cevapla

Yorum yapın