En İyi Oyun Klavyeleri 2020: Hassas Dokunuş, Uyum, Zariflik, Gösteriş, Parlaklık ve Hızlı Etkileşim!!

“Evet, en sevdiği dizi Lost olan, bir o kadar laubali ve çok sevgili adminciğim, aradım taradım yazıları beğenemedim, ihtiyaçlarımı karşılamadı, verilen bilgiler çok azdı bana yeterli gelmedi, siteni çok beğeniyorum canım adminciğim ilk buraya geldim, hadi bizi bilgile!”! Hangisidir bu en iyi oyun klavyeleri? En iyi oyun klavyeleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangisidir bu en iyi oyun klavyesi? Oyun klavyesi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Klavye alırken nelere bakmalıyız? En iyi oyuncu klavyesi 2020 hangisi? En ucuz oyuncu klavyeleri hangileri? En iyi mekanik klavye 2019 hangisi? En iyi oyuncu klavye markası 2020 hangisi? Klavye fiyatları ne alemde?

“Bilgile bizi sayın admin!”

sfrer4t56yrt5y67uı8
Günümüzdeki çevrimiçi oyunlar en iyi oyun klavyelerine sahip olmanızı gerektiriyor!

Eskiden bilgisayarın olmazsa olmaz parçası olduğu için ön planda olan klavyelerin günümüz iklimindeki önemi çevrimiçi oyunlar nedeniyle biraz daha artmış durumda..

Her player bu coğrafyalardaki en iyi ekipmana sahip olma yolunda büyük bir çaba sarfediyor.

İşte bu ekipmanların birini de, parmak hareketlerinin ne kadar muhteşem olduğunu arkadaşlarına kanıtlamak isteyen prof oyuncuların, şaka şaka, hepimiz gibi oyun içindeki deyimle “kolsuzların” kendini kanıtlama amacıyla en iyisini aradığı klavyeler oluşturmakta..

İşin esprisi, şakası, takılması bir yana oyun dünyasındaki en önemli teçhizatlarımızdan birisi de klavye. Profesyonel oyuncuların yüz binlerce dolar kazandığı oyun dünyasında, şu sıralar herkes iyi bir ekipmana sahip olmanın öneminin farkında.

Sizin de seçiminiz bu yüzden “sadece bir klavye” düşüncesiyle değil, “ hazır, arıyorken en iyisini araştırıp bulayım bari, sonuçta tüm oyunlarımı ve tüm başarılarımı etkileyecek bir donanım” düşüncesiyle hareket etmeli ve buna göre bir seçim yapmak yönünde olmalı. Tabi ki en iyi fikir sizinki bu konudaki..

 

“ Alacağımız keyif, oyun içerisindeki başarımızla kesinlikle doğru orantılı! ” –Leonardo daa Vinci 🙂

 

heeeyyoodfk454

En iyi oyun klavyesi seçiminde yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok yönden incelenip öyle karar verilebileceği gibi son söz tabi ki sizlerin, herkesin fikri farklıdır.

Listemizde öncelikle kaliteli ürünlerden başlamadık.

Bunun yerine fiyatı sizin, benim, bizim, hepimizin ulaşabileceği değerlerde olan ama kıytırık da olmayan modellere öncelik verdik.

1. FRİSBY G550QU GAMEMAX

Mekanik klavye grubundan G550QU Gamemax, Full Key Backlight özelliğiyle bizlere 14 farklı ışıklı animasyon seçeneği sunuyor.

Mekanik tuşlar oyun oynarken diğer klavye çeşitlerine oranla ayırt edilebilir derecede farklı bir dokunsal etki sağlıyor. Bir başka adıyla bu “Mekanik switch”,  olaya bir dayanıklılık katıyor ve bu sayede milyonlarca kez tuş basımından korunmayla klavyeye uzun bir ömür katmış oluyor.

Alüminyumdan oluşan temel yapıya sahip G550QU Gamemax, müzik ve videolarınız için kolaylaştırma ve hızlı erişim sağlayan medya tuşlarını da bulunduruyor.

Multimedya tuşlarının varlığı basit bir detay gibi dursa da bir klavyenin olmazsa olmazları arasındadır, oyun oynayan herkesin bu konuda hemfikir olabileceğini düşünüyorum çünkü müzik eğlenceye eğlence katan bir olay sonuçta. Oyun oynarken olsun, word dosyasında çalışırken olsun, film izlerken olsun multimedya tuşlarının olması çerez gibi geliyor insana.

Tuş hassasiyeti ve algılama olarak geçen detay  G550QU Gamemaxta,   N-key Rollover özelliği varlığıyla iş görüyor.

Oyun içerisinde tam 104 tuşu da aynı anda kullanabilme olanağınız var.

Bu özelliğin sayesinde oyun içerisindeki klavyeye bağlı tek derdimiz parmağımızın tuşlara ne kadar hızlı bastığı. Rollover özelliği, futbol oyunlarında sonuca gidici ustaca çalımları yapabilmenizi, bi savaş oyununda koşarken şarjörünüzü değiştire bilmenizi  ve hatta bu sırada haritaya da kolayca göz atabilmenizi sağlıyor.

frisbyy99676

W, A, S, D tuşlarının bir oyun klavyesinde farklı olması gerektiğinden bahsetmiştim, farklı ve birbirinden ayrık olması önemliydi. En alt kısımda bununla ilgili bir yazı var. Oyun klavyesi alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği yönünde.

G550QU Gamemax klavyede bu, ergonomik klavye özelliği ile W, A , S, D tuşlarının kolay kullanımı sağlıyor. Böylece oyun içerisinde hem daha başarılı hamleler yapabilirken, hem de diğer klavyelere nazaran daha sağlıklı bir kullanım kazanıyorsunuz.

Frisby G550QU Gamemax oyuncu klavyesi,  Q klavye sınıfından olup Türkçe dil desteğine sahip.

490 mm uzunluğunda ve 205 mm genişliğe sahip boyutlardaki klavyede tuş aydınlatma sistemi ve mekanik tuşlar mevcut. Aydınlatma sistemi hem görsel açıdan bir şölen sunarken hem de karanlıkta tuşları rahatlıkla görebileceğiniz ışık kaynağını oluşturuyor.

1.7 metre uzunluğunda, USB şeklinde bağlantı yapısıyla, bir kablosu bulunuyor. Aramıza yazının bu bölümünde katılanlar için söylüyorum, oyun klavyelerinde kablolu olması önemliydi, çünkü klavye hassasiyetini etkileyen bir durumdu. Klavyeniz kablosuz olursa bastığınız tuşların ana makineyle olan etkileşimleri saniyenin küçük miktarlarında gecikmelerle oluyor ve bu da oyununuza olumsuz yansıyordu.

Eğer oyun klavyesi yerine normal bir klavye arayıcısıysanız durum farklı tabi. Kablosuz klavyeler daha mantıklı olacaktır çünkü film izlerken bile ortamı kolay yönetebileceksinizdir.

Ergonomik klavye özelliğiyle bilek desteği sağlamasının yanında telefon tutucu bir yuvaya da sahip G550QU Gamemax oyun dünyanız için oldukça ideal bir klavye seçimi olabilir.

 

swertygrty67uı
Efsanevi oyun klavyeleri ile oyun içerisinde en iyi olun! Arkadaşlarınızı büyüleyin!

 

2. EVEREST RAMPAGE KMX 99 KLAVYE VE MOUSE SET

Everest’in KMX 99 olarak adlandırdığı klavyesi, Q klavye özelliğinde ve  Rainbow Led aydınlatması sayesinde mükemmel bir görünüme sahip.

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında tipik oyuncu klavyesinden bir farkı yokmuş gibi dursa da bu gökkuşağı ( rainbow) modeli, ergonomik şık yapısıyla bileklerinize özel tasarım sunuyor.

Ve klavyedeki maksimum düzeydeki hassasiyet, gösterdiği yüksek performansa katkı sağlayarak kullanıcılarda memnuniyet oluşturuyor.

Rampage Kmx 99 modeli, fonksiyonel tuşları sayesinde bize multimedya desteğini tam olarak sağlamasa bile birçok işimizi kolayca görebilmemize yardımcı oluyor. Bunu neden böyle dedim, normal multimedya tuşları bazen fonksiyon (fn) tuşundan bağımsız olabiliyor. Burada ise Fn tuşları ile kombineli kullanım gerektiğinden bir tık daha kullanışsız gibi geliyor bana, yoksa kötü bir durum olduğundan değil.

ramsdsddy

Klavye üzerinde telefon koyma standının bulunması da oyun aktiviteleri sırasında bize birçok fayda sağlıyor.

Bu sette yer alan Mouse da klavye gibi oldukça şık bir yapıya sahip. Özellikle üzerindeki led ışıklandırmayla oluşturulan çizgisel desen mouse’a farklı bir hava katmış.

dshjsaasa3435

Ergonomik tasarıma sahip Rampage klavye + Mouse seti, özellikleri ve uygun fiyatıyla birleşince oyun zevkiniz için listemizde kendine yer buldu.

dsefree3456yuytr567
Değişik oyun klavyesi modelleri var lakin arayıp da bulamıyoruz çoğunu!

 

3. RAMPAGE Klavye – Mouse – Kulaklık Set

Yine Rampage’in değişik klavye, Mouse ve kulaklık türlerinden, değişik kombinasyonlarından ve değişik renklerinden oluşan bu üçlü seti uygun fiyatıyla listemizde yer alıyor.

Bizleri ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalacağımız Mouse, klavye, kulaklık seçimi derdinden tek seferde kurtaran bu setlerdeki klavye türleri değişken olduğu için bir açıklamaya girmek istemiyorum.

ry6vfbd5567                                       57657fhgghj                                                   3434546sdsdsr

“Şu renk bana uydu, şu tasarımları çok beğendim, nalet olsun şu set tam bana göre…” falan diyenleriniz için listemizde uygun fiyatıyla bu sırada yer alıyor.

 

sfdgdertgyhuj5y6u345
Oyun bizi bıraksa biz onu bırakamıyoruz maalesef!

 

4. PLATOON PL-466 MEKANİK HİSLİ OYUNCU KLAVYESİ

Q klavye grubundaki, Platoon marka PL-466 oyun klavyesi oyun içi mekanizmi parmaklarınızda hissettiriyor.

Mekanik hisli switch tuş takımı ile diğer oyun klavyelerine göre ayrı bir güzellik katmış kendisine.

Şık  tasarımıyla ilgi çekici olan model, profesyonel ışıklı oyuncu klavyeleri sınıfından. Renkli ışık yanma seçeneği  bulunan PL-466 mekanik, 7 farklı rengi üzerinde bulunduran kendine özgü tasarımıyla bir hayli ilgi çekiyor.

Muhtemelen diğer klavyelerde de bulabileceğiniz fonksiyon tuşu (Fn) ile hızlı bir kombinasyon sağlıyor ve birlikte kullanılabileceği 19 kombinasyon tuşuyla da aynı anda işlev görebiliyor.

pl454654643

Bunlara ekstra olarak  Platoon pl-466 modeli  Windows 2000 / xp / Vista / 7 desteği olan bir klavye.

Fiyat performans oranıyla kesinlikle önerebileceğim klavyeler arasında bulunuyor.

 

sdfr3456yutrry6u7
Takım savaşları esnasında ben..

 

5. BLOODY B-318 8 TUŞ MEKANİK OYUN KLAVYESİ

Gerek fiyatıyla gerekse şık tasarımı ve özellikleriyle favori oyun klavyelerimden birisi olan Bloody B318, öncelikle, kullanıcılara ergonomik yapısıyla bilek desteği sunuyor.

Tanıtımında altını çize çize vurguladıkları Yenilikçi LK (Light Strike) teknolojisi, kullanılan Optik Switch’ler  tarafından 0.2 msn tuş tepki süresi ile sıra dışı bir performansa sahip. Bu gerçekten müthiş bir hız. Tuşa bastığınızda 1 saniye bile olmadan fonksiyonunu gerçekleştiriyor.

Bugüne kadar kullandığımız geleneksel metal swicth’lerdeki gürültü dalgaları engellendiği için, 0.2 msn’lik neredeyse ışık hızındaki tuş tepki süresine sahip olan Bloody B318, bu alanda rakipsiz. ( Geleneksel metal switch klavyelerde, bu alanda bağlantılar nedeniyle tuş tepki süresi 18 ila 30 msn kadar gecikmelidir)

%30 daha hızlı harekete geçme olanağı sağlayan bu olay, Bloody B318’de kullanılan Kızılötesi Switch’in , diğer metal switchlerin ihtiyaç duyduğu 2.2 mm yerine 1.5 mmlik bağlantılara ihtiyaç duyduğundan kaynaklanıyor.

vbkjl798986

Ayrıca firma LK Optik Switch’in 100 milyon kadar tuşlama ömrüne sahip olduğunu da iddia ediyor. Bu konudaki iddialarında da geleneksel metal switchlerin paslanma (oksitlenme) nedeniyle kolayca aşınacağını söylüyorlar. LK teknolojisinde ise bu paslanma oldukça geç meydana geliyor.

Klavyede Oyun Modu diye bir olay da var. Burada Fn tuşu ile F8 tuşu kombinasyonu yaparsanız ( Fn+ F8) oyun oynarken Windows tuşunu kullanılmaması için kilitlersiniz ve bu sayede oyununuz da kaza ile kesintiye uğramaz. Benim çok kullandığım bir özelliği değil fakat illaki ilgisini çekenler vardır, onlar için kullanışlı olabilir.

Bloody B318 bu klavyede Q klavye özelliğinde ve kablolular sınıfında bulunuyor. Yaklaşık 1.8 m uzunluğunda bir kablosu var.

Klavyedeki 8 adet silikon tuş başlığı, oyunculara özel oluşturulmuş bir klavye olduğunu belli ediyor.

8 tane kaymaz konveks silikondan yapılan Q, W, E, R, A, S, D, F tuşları ile oyun zevkiniz taçlanıyor. Silikon ayaklar, aksiyonu bol, hareketli oyunlarda klavyenin titreme ve hareketlerden dolayı kaymasını engelliyor.

Zaten ergonomik  yapısıyla da rahat bir kullanım ve bileğinize daha az yorgunluk hissi sağlıyordu.

Klavyenin yanlarında ve alt kısmında bulunan 9 tane programlanabilir tuşlar sayesinde favori oyunlarınızı kişiselleştirebilme olanağına sahipsiniz.

Klavyede bunlara ek olarak, elektronik olarak mühürlü ve su tahliye olukları sayesinde sağladığı çifte güvenlik sistemi  suya karşı bir miktar dayanıklılık veriyor ve klavye ömrünün uzamasına yardımcı oluyor.

Arka plandaki aydınlatma sistemi 5 kademeli LED Aydınlatmadan oluşuyor.

Bağlantı olarak USB girişi kullanılırken, sistem ihtiyacı olarak ise Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 veya daha üzeri bir sisteme gereksinim duyuyor.

Boyut olarak ise  487 mm’lik uzunluğa ve 226 mm’lik genişliğe sahip.

 

ert45ytrefty6u7ı8
Klavyenin fonksiyonu kadar şıklığı da önemli tabiki..

 

6. A4 TECH BLOODY B120 Q KLAVYE

Kesinlikle tavsiye ettiğim klavyeler arasında bulunan yine Bloody markalı B120 klavyesi şık tasarımıyla zaten göz doldururken, bunun yanında hem sıradan dandik bir klavye almak istemeyenler, hem de fazla bütçesi olmayanlar için muhteşem bir fırsat.

Türkçe karakter destekli bir Q klavye çeşidi olan B120, 1.8 metrelik kablosu ile USB birimi üzerinden iş görüyor.

Tuşları ışıklandırmak için kırmızı bir ton kullanılmış. Klavyeye şıklık katan detaylardan biri de bu zaten. Zarif bir ışıklandırma, ne basit kalıyor ne de insanı yoran abartılı bir yapısı var.

Ayarlanabilir ışık seviyesiyle de zaten kendinize has seçenekler haline getirebiliyorsunuz.  5 kademe LED aydınlatma sistemine sahip B120 klavyenin ağırlığı ise 1694 gram civarlarında.

blsfdsdd2321

Kaliteli malzemesi ve kablosuna ek olarak oyunculara özel konveks silikon kaplı W, A, S, D tuşları ile elimize geçen klavye, yanlış basışları engelleyecek şekilde tüm tuşlarında eğimli tuş başlıkları içeriyor.

Böylece klavyeyi kullanarak yazması da bir o kadar keyifli ve rahat hale geliyor.

Kırmızı ve siyahın buluşması gibi görünen klavyede bulunan logo da ekstra bir hava katmış.

Oyun oynadığınız sıralarda, keyfinizin bölünmesini engelleyecek 7 adet multimedya tuşları da mevcut.

Bloody markalarda görmelere alışık olduğumuz, oyun içerisindeyken Windows tuşunu iptal edebileceğiniz bir tuş bulunuyor. Böylece yanlışlıkla Windows tuşuna basarak oyununuzun bölünmesini de engelliyor.

Bunun dışında firmanın yayınladığı özelliklerde Auto Mod ve Turbo Mod gibi seçenekler var fakat kullanıcılar tarafından henüz çözülebilmiş değil. (Hız ayarı – oyun ayarı yapan düğmelerdir bunlar.)

Su geçirilmez tasarımını da işin içine kattığımızda, yeme de yanında yat denebilecek bir fiyat performans ürünü olan B120 klavye kesinlikle tavsiye ettiğimiz modeller arasında!

sdfgt456y6tre
En aksiyonlu oyunlarınızda aksiyonun zirvesindeyken yanınızda 3 şey var: Bilgisayar, mouse ve klavye!

 

7. INCA IKG-330 ( KLAVYE  – MOUSE – MOUSE PED) SETİ

Uygun fiyatıyla listemize dahil olan, Klavye, Mouse ve Mouse pedinden oluşan bu 3lü sette Q klavye özelliğinde, Türkçe dil destekli, kablolu klavyeler grubundan, Usb arabirimli bir klavye var.

1.5 metrelik bir kablosu bulunan klavyede multimedya tuşları da bulunuyor.

Telefon tutacağı alanı bulunan IKG 330 klavyede, multimedya tuşları ve oyun için gerekli olan A, W, S, D  ve yön tuşları kırmızı bir renkle farklılaştırılmış.

sdrytt78986

466 mm  uzunluğunda ve 195 mm genişliğindeki klavyeye, 7 farklı tuşu bulunan, sağ el uyumlu, 1000 DPI, Optik algılayıcılı bir Mouse eşlik ediyor setin içinde.

Şık ekipman ve uygun fiyat isteyenler için tasarlanmış.

 

e4treder4t5y6u7
Herkes bilir ki oyun içerisinde kazanmanın yolu oyun dışarısındaki ekipmanın güzelliğinden geçer! Sonrasında ise kabiliyetli olanlar kolsuzları saf dışı bırakırlar..

 

8. A4 TECH X7 G800V

A4 Tech kalitesiyle üretilmiş ve uygun sayılabilecek bir fiyatla satılan X7 modeli, Q Türkçe klavyelerden, kablolu oyuncu klavyelerinden bir tür.

Oyunseverlere rahat medya kullanım imkanı sağlayan multimedya tuş takımında 7 tane tuş var.  Bir taraftan oyununuzu oynarken bir taraftan rahatça filminizle müziğinizle ilgilenebiliyorsunuz.

Bunun üzerine de 15 tane de oyunculara özel ayar tuşu var.

g849546

Oyunculara özel, kauçuk kaplı kırmızı renkte A, S, W, D ve yön tuşları bulunan X7 klavyenin tasarımı oyuncular için yapılmış ve bu yönde ağırlık verilmiş.

Oyun deneyiminizi harikulade boyutlara taşıyacak klavyenin üzerinde bulunan bir tuşla klavye algılama hızını da istediğiniz zaman arttırabiliyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak da bazı tuşların yerini değiştirebiliyorsunuz. Bu da klavye üzerindeki hakimiyetinizi, oyunlardaki başarınızı, klavyeyi olabildiğince kişiselleştirerek arttırmanızı sağlıyor.

Bir de hız konusu var, biliyorsunuz ki klavyede arayacağınız en önemli özelliklerden biri de algılama hızı.

A4 tech ürünlerinin de genel olarak hızlı olduğunu biliyorsunuz, zaten yukarıda bahsettiğim Bloody markada da hız ön plandaydı ki Bloody bir A4 tech üretimi üründür.

X7 G800V klavye, 1 msn bildirim hızına kadar çıkabilmesi ile normal bir USB ara birimli klavyeye göre tamı tamına 8 kat daha hızlı bir model. Üzerinde bulunan Turbo Düğmesi oyun içerisinde klavye algılama hızını arttırmaya programlanmış bir tuş. Oyun zevkinizi daha da arttırmak için ayarlanmış adeta.

Suya dayanıklı tasarlanmış olan X7 klavyenin, Game Mode tuşu da bulunuyor. Oyun içerisinde Windows tuşunun yanlışlıkla basılmasını engellemek için Windows tuşu kilitlenebiliyor.

 

wer45ytrt768o
Mutluluk seçimlerinize bağlı..

 

9. GAMEPOWER MIRANA

Gamepower Mirana siyah mekanik gaming klavye olarak ismi geçen klavyenin aslında iki çeşidi bulunuyor. Kasası mavi renkte olanı ve kasası siyah olup tuş takımı gökkuşağı seklinde tasarlanmış olanı.

Türkçe destekli Q klavye türünden olan, 1.5 metrelik bir kabloya da sahip olan oyun klavyesi Mirana, Gamepower markasını başka boyutlara taşımış nerdeyse.

Klavye üzerinde 6 farklı LED animasyonları mevcut olup, bu animasyonlar arasında kolayca geçiş yapabileceğiniz kısa yollar da mevcut. FN+PRTSC tuş kombinasyonu yaparak bu 6 farklı LED seçeneği içinden dilediğinize geçiş yapabiliyorsunuz, ki oldukça muhteşem renk kombinasyonları da mevcut.

LED animasyonlarının yanında bir de RGB Çerçeve Animasyonları mevcut. FN + INS tuş kombinasyonu ile de 3 farklı çeşidi bulunan RGB Edge aydınlatma modundan dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

kldgkfj4353

Mirana dayanıklı bir kullanım sunan ve bu alanda tanınmış bir switch üreticisi marka olan Outemu teknolojisini kullanmış.

Kısa tepki süresine sahip ve 50 milyon kez tuş basışına varabilecek kadar da dayanıklı.

Outemu yapımı 2. Jenerasyon kırmızı switch, özellikle oyuncular için tercih edilen, daha hafif ve basılması için daha az güç gerektiren switchlerdendir. (Bu da yaklaşık 45 cN’lik bir güce denk geliyor)

Normalde mekanik bir klavyenin temel amacı; mümkün olan en düşük basınç gücü ile en yüksek boyutta ve en hızlı tepkinin alınması olsa da, Mirana, bu özelliklerin yanında, sert basış tepkilerine de dayanabilecek bir malzeme olan kaliteli Abs materyali ile örtülmüş metal bir kasaya da sahip.

erfrgf676

Multi medya özelliği de bulunan klavyede bu özelliğe erişebileceğiniz Fn (fonksiyon) tuşu mevcut.

Yüksek özelliklerinin yanında orta halli fiyatıyla da alınabilecek düzeydeki Mirana, şık tasarım arayanlar için de ideal bir seçim olabilir. Özellikle mavi kasalı olanı.

 

dferty456u7t5yu7
Başarılı seçimler mutluluk getirecektir..

 

10. LOGİTECH G613

Kablosuz oyuncu klavyesi modellerinden olan Logitech G613 Wireless olarak adı geçen oyun klavyesi, Bluetooth bağlantısı kullanıyor.

Ama bu dezavantajı  Lightspeed (yüksek hızlı kablosuz iletişim) teknolojisi kullanarak aşmış durumda. AA tipi normal kalem pillerle çalışabilir durumda.

478 mm  x  216 mm boyutlarında Türkçe Q klavye tuş dizilimine sahip model, Romer G switch teknolojisi kullanıyor, basıldığında az miktarda ses çıkarabilse deve 70 milyona kadar tıklama ömrüne sahip dayanıklı  mekanik tuşlardan oluşuyor.

Bu tuşlara rahat basılabilmesinin yanındaki en büyük özelliklerinden birisi ise 1msn yanıt hızına sahip olmaları. (Yazımızın başında da bahsetmiştik ki kablosuz oyun klavyeleri genel olarak yavaştır, ama bu modelde bu dezavantaj Lightspeed teknolojisi kullanarak çözülmüş. Bu klavye hem kablosuz hem de oyun klavyesi olmak için tasarlanmış yani. )

Bunlara ek olarak klavyede ekstra bir sürü özellik de bulunuyor.

fhght313131

Pil durumunu klavye üzerinde gösteren bir gösterge mevcut.  Böylece kalan piliniz hakkında rahatlıkla bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Ek aksesuar olarak telefon tutucuya da sahip.

6 adet programlanabilir tuşu bulunuyor, arka aydınlatma sistemi bulunmasa bile onun yerine pil gücünü arttıran Logitech,  pil ömrünü 18 aya kadar çıkarabilen bir donanımla çevrelenmiş,  tabi ki ne çeşit pil kullandığınıza da bağlı.

Zaten fiyatı yüksek olduğu için alt sıralarda yer verdiğim bu klavye, kendi branşında dünyada ilk olarak çıkarılan ürünlerden olduğu için bu fiyatı makul görmek gerekli.

Bir klavyenin hem oyuncu klavyesi olarak yapılması hem de kablosuz olması çok fazla alışık olduğumuz durumlardan değil. Bu yüzden bu ürünü takdir etmekten başka seçeneğimiz yok.

Üzerinde RGB aydınlatmasının bulunmaması hem tasarım açısından bir eksiklik gibi görülüp hem de bazı oyuncular açısından doğrudan eksi bir özellik olarak yorumlansa da pil ömrünün şaşırtıcı derece uzun olması ile bu dezavantajları da bir miktar ortadan kaldırmış gibi duruyor.

frerr4t56yu7ytrfde45
Aksiyonun bol olduğu, kalp hızınızın arttığı saniyelerde en iyi oyun klavyeleri yanınızda!

 

11.  SteelSeries Apex 150 RGB

SteelSeries oyuncu, ekipmanları piyasasında büyük işler başarmış köklü bir firma olduğunu hepimiz biliyoruzdur.

Standart Q klavye ailesinden olan Apex 150 modeli, 1.8 metrelik kablolu, Usb uyumlu, Windows destekli, 463 x 156 mm boyutlarında siyah renkli bir oyun klavyesi.

Siyah renkli olsa da üzerinde oldukça ilgi çekici bir tuş aydınlatma sistemi mevcut. Bu da ona tasarım açısından pozitif puanlar kazandırıyor.

Oyun modu ( Windows kilit tuşu) ve multi medya tuşlarına sahip bu SteelSeries markalı ürün, 16.8 milyon renk içerikli RGB aydınlatma sistemine sahip ve ekstra olarak PrismSycn senkronize aydınlatıcı özelliği de bulunuyor.

Tasarlanan 5 farklı aydınlatma bölgesi görsel bir şölen yaratmış durumda.

sterere7876

Mekanik tuş özelliği bulunmayan klavyedeki tüm tuşlar programlanabilir özellikte.

24 tuşa kadar aynı anda algılayabileceği kombinasyon yapabiliyorsunuz. 20 milyona kadar çıkabilen tıklama ömrüne sahip dayanıklı tuşlardan yapılmış.

Fiyatı biraz yüksek gibi dursa da kendi haline gösteriş arayanlar için ideal bir seçim olabilir.

 

 ty5trewer4t5y6u7ı
Her klavye eline oturmuyor.. Kazanmak için iyi bir klavyen olmalı! Bunun önemini sen de biliyorsun..

 

12. SteelSeries Apex M750

Zarif ve şık tasarımıyla da öne çıkan, bir başka SteelSeries ürünü olan Apex m750 modeli yine standart Q klavye ailesinin bir üyesi.

454 x 153 mm boyutlarında, 2 metre uzunluğunda kablolu, Usb uyumlu, Mac ve Windows destekli, alüminyum gövdeden oluşan  siyah  kasalı bir oyuncu klavyesi.

Apex 150’de mekanik tuşlar bulunmuyordu fakat M750, QX2 mekanik switchlerden oluşan bir klavye. 50 milyon keze kadar  tıklama ömrüne sahip dayanıklı tuşlardan oluşuyor.

m745453434

Tuşlar, tümüne aynı anda basılabilse bile hepsinin ayrı ayrı görevleri algılanabiliyor.

Klavyede tuş aydınlatma sistemi bulunuyor ve aynı Apex 150 modelinde olduğu gibi yaklaşık olarak 16.8 milyon renk içerikli RGB Aydınlatma sistemi kullanılmış.

7509fgmm

Fakat M750 modelinde ayrıca tuşların her biri bağımsız olarak aydınlatma özelliğine sahip.

 

 tr5rert5y6u7ı8
En iyi oyun klavyelerine ihtiyacımız var!

 

13.  Trust 22507 Oyuncu Klavyesi

1.40 metrelik bir kabloya sahip bu Trust modeli kablolu klavye, Q klavye çeşitlerinden.

Özellikle ucuz denebilecek fiyatıyla listede bu sıralarda yer verdim.

Klavye Rainbow (gökkuşağı)  tuş aydınlatmasına sahip ve bağlantı arabirimi olarak USB kullanıyor.

trustfgfghgh

Klavye üzerinde multimedya tuşları da mevcut. Oyun Modu tuşu mevcut.

Fiyatına göre güzel özelliklere sahip olsa da tuş takımının tepki süresi biraz yavaş kalabiliyor.

 

ertr4t5y6u7rert567
GG-WP!

 

14.  Tigoes K8 Siyah

Yine şık sayılabilecek bir tasarıma ve oldukça ucuz fiyata sahip olduğu için listede yer verdiğim bu klavye Q  klavye çeşitlerinden. USB arabirime sahip.

tgf789806

Yardımcı tuşları mevcut ve oyun için gerekli olan A, W, S, D ve yön tuşları da renklendirilmiş.

 

dert54wert45y6u7
Oyun içerisindeki başarınız tuşlarınızın hassaslığına bağlı!

 

15. CHERRY MX BOARD

Cherry, önceki MX Board 3.0’a ek olarak çıkardığı iki numaralı serisi Cherry Mx 6.0, ekstra özelliği pek olmayan 3.0 ile karşılaştırıldığında tamamen farklı bir klavyedir. Ama 3.0’a göre de fiyat olarak biraz yüksek.

454 x 147 x 28.4 mm boyutlarındaki, 1350 gram ağırlığındaki, USB bağlantılı klavye 2 metrelik bir kabloya da sahip.

Kırmızı arka plan aydınlatması, Win tuş kilidi ve tam N Key Rollover’ı ( tüm tuşları aynı anda kullanabilme imkanı sağlayan özellik) ile kesinlikle bir oyuncu klavyesi. Yine oyuncular için tasarlanmış, kırmızı ile kuşatılmış tuşlar Cherry MX Red kalitesiyle kullanılabilir.

cxhmh46

Oldukça basit bir arka aydınlatması bulunuyor fakat bunun parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca durum tuşları ( örneğin shift tuşu gibi) etkinleştirilince mavi renkte yanıyor.

MX Board 6.0 klavyenin, şık bir görünüm veren alüminyum bir kasası var. Buna ek olarak fonksiyon tuşlarına bağlı multimedya kontrol tuşları bulunuyor. Manyetik konektöre sahip lastik bir avuç içi dayanağı da klavye ile gelen ek özellikler arasında bulunuyor.

Yani ne yalan söyleyeyim, üniversite okuyorsanız, artık son sınıflara dayandıysa yaşınız, belli bir seviyenin üzerindeki gösteriş size kaba geliyor artık. Biraz sadeliğe, narinliğe, ama şık bir tasarıma ilginiz gidiyor. Bu da o tür klavyelerden. Yani dışarıdan görenleri artık pek umursamadığınız, kendinize hediye ettiğiniz, hatta bununla gurur duyduğunuz sade şık tasarımlı modeller olur ya hani, onlardan bahsediyorum.

 

 345trgfty6u789
İyi bir ekipmana ve güzel bir şansa sahipseniz başarı ve mutluluk kaçınılmazdır.. (Biraz da yetenek..)

 

16. MSI GK-701

Q klavye türünden olan MSI GK 701 modeli İNGİLİZCE dile sahip, şık, sade, kaliteli bir tasarıma sahip.

Popüler Cherry MX Brown mekanik klavye tuşları ile üretilen MSI GK-701, bu sayede üstün bir geribildirim ve hassas tepkiye sahip.

Buna ek olarak klavyelerinde mümkün olan en yüksek kaliteyi müşterilerine sunabilmek için MSI GK-701, üzerinde her türlü yıpranmalara karşı dayanıklılık için lazer kesim tekniği kullanılarak yapılmış ve kararlılığı da arttırmak adına 18 karat altın kaplamadan üretilmiş.

N key Rollover özelliğine sahip bir klavye, yani bastığınız her tuşu diğerinden bağımsız olarak algılayabiliyor.

Her tuşu ayrı ayrı aydınlatma özelliğinde bir Kırmızı LED geriden aydınlatma sistemi ile, 50 milyon kez basılsa bile, bu süre sonunda ister geceleri isterse gündüzleri her tuşu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

bnfgfg7789

Ergonomik bir tasarıma sahip GK-701’de her tuş özel hesaplanmış açılarla yapılmış.

Oyun modu ( Win kilidi) ve multimedya tuşlarına da sahip.

450 x 165 x 38 mm boyutlarındaki bu klavye, standart olarak 104 tuştan oluşuyor. Usb bağlantılı kablosunda ise, Usb konnektörü altın kaplamalı olup, kablo ise minimum sinyal bozunumu için örümlü bir model şeklinde oluşturulmuş.

Sürücü ya da yazılıma gerek duymadan çalıştırabileceğiniz MSI GK-701, Windows 7 / 8 / 8.1 / Vista  /  XP uyumlu olarak çalışabiliyor.

Dil olarak İngilizce olduğunu unutmayınız.

sfdrtr45t6ytrrt56
Kolsuzlarla mücadelede iyi bir oyun klavyesi her zaman yardımcınız olacaktır..

17. ASUS ROG STRIX  FLARE

Aura Sync türünde aydınlatmalı çeşidi de bulunan Asus Rog Strix Flare, Alman yapımı olan Cherry MX RGB Switchlerden faydalanmış.Optimal hassasiyete sahip ideal bir profesyonel oyuncu klavyesidir.

Alman teknolojisi ile üretilmiş Cherry MX RGB anahtarlara sahip Rog Strix Flare, yüksek performansta ve kalitede oyun oynayan kullanıcıların tercih ettiği hassas mekanik hissiyata sahip, ve bu tuşlar en uygun aktifleşme ve tepkiyi her tuş basımında aynı kaliteyle sunuyor.

Yerleşik bir belleğe sahip Rog Strix Flare’e profillerinizi kaydedebilir, internet cafe’lere olsun veya herhangi bir dış mekana olsun, gittiğiniz her yere, klavyeyi bağladığınız her yere kişisel ayarlarınızı bu profil yardımıyla taşıyabilirsiniz.

Klavye ayrıca Özelleştirilebilir Aydınlatılmış bir Rozete sahiptir. Peki, ne demek bu? Klavyeniz, imzanız demek! Klavyede size boş bir akrilik rozet veriliyor. Siz tasarlıyorsunuz, kendi nickinizin adını klavyenizde aydınlatmalı gözükecek bir şekilde yerleştirebiliyorsunuz. Böylelikle klavyeniz kişiselleştirmenin kralına sahip olmuş hale geliyor.

Klavyede işlerinizi kolaylaştıracak medya tuşları kolay erişebilirlik için sol üst kesime yerleştirilmiş ve ayrıca sol üstte bir de ses tekerleği bulunuyor. Kolayca kaydırabilip ses sistemini basit bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

asuasasset

Aura SYNC ile güçlü bir renk spektrumuna sahip klavye, her tuşa özel arka planda aydınlatma sistemi ve bunlara ek olarak da her iki yanda alttan aydınlatma sistemi bulunduruyor. Bunlara ek olarak bir de Strix Flare’in aydınlatması var ki, Aura sistemi ile senkronize olunca klavyenizi gerçekten parlak bir ortama dönüştürüyor.

Klavyenin arka kısmında rahatlıkla kullanabileceğiniz, kulaklığınızı, farenizi ya da her hangi bir bağlantınızı bağlayabileceğiniz USB girişi bulunuyor. Ayrıca bir de ayrılabilir bilek desteği bulunuyor.

Klavye yazılım olarak ise ROG Armoury II kullanıyor. Daha az sistem kaynağı kullanırken daha fazla geniş kontrol imkanı sunan ROG Armoury II gelişmiş sürücü tabanlı bir yazılımdır.

 

fer4t5y6tret5y67
İyi şanslar !

 

“Oyuncu klavyesi” veya “klavye” alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu bölümü iki kısıma ayırmak istiyorum. İlk kısımda klavye alırken genel olarak bakabileceğiniz bilgiler varken ikinci kısım ise daha çok kendi tercihlerimize ait bilgiler var.

>> Güzel bir klavye alırken şu genel özelliklere bakınız:

  1. My lord, alacağım klavye F klavye mi, yoksa Q klavye mi?

Nedir bu F klavye Q klavye olayı? Klavye seçerken öncelikle ne amaçla aldığınız çok önemli, çok sevdiğin oyun zevkin için mi alıyorsun, yoksa temel ihtiyaçların, iş hayatın, sosyal hayatın için mi aramaktasın? Q klavye İngilizceye göre düzenlenmiş, kullanımı dünya üzerindeki en yaygın klavye türüdür. F klavye ise, daha spesifik olarak hazırlanmış, Türkçe için özel olarak üretilen klavye türüdür. Kamu kuruluşları dışında henüz yaygın bir kullanım alanına sahip değil.

Eğer oyuncu klavyesi düşünüyorsanız sizin seçiminiz kesinlikle Q klavye şeklinde olmalıdır. Ve bunun yanında Türkçe dil desteği olup olmamasına dikkat edin.

  1. Kablolu mu olmalı kablosuz mu?

Aslında bu da sizin oyun için mi yoksa normal yaşantı için mi kullanacağınıza göre değişecek bir karar. Eğer oyun tutkunu, bir klavye arayıcısıysanız sizin için kablolu klavye gerekiyor demektir. Oyun içindeki kısa yönlü etkileşimler, klavyenin önemini çok üst seviyelere getiriyor. Bir çarpışma anında, bir kaos ortamında saliselerin önemi çok ama çok büyük. Bunun için de kısa etkileşim süresine sahip donanımlara sahip olmak gerek. Kablosuz klavye kullananlar ne demek istediğimi anlayacaktır, klavyeniz kablosuzsa içindeki pilin kalan gücü ile bile oyun zevkiniz bölünebilir dostlar. Genel kullanım amaçlı klavye arayan dostlar içinse bu seçimin çok da önemi yok, kendi zevkleri doğrultusunda bir sonuca varacaklardır zaten.

  1. Ergonomik klavye

Ergonomik klavyeler bileklerin rahat edebilmesi için tasarlanmış klavyelerdir. Bileklerin rahatça yerleşebileceği 2 ayrı bölümden oluşurlar, ilerleyen dönemde bilek rahatsızlıkları yaşamamak isteyen oyuncular için tasarlanmışlardır. Uzun süre oyun başında oturan arkadaşlar bu durumu iyi bilirler, özellikle fareyi tutan elde olmak üzere her iki el bileğinizde de masaya yaslanan bölümlerde ağrılar meydana gelir.

El bileğinin içerisinden biz tıpçıların “median sinir” dediğimiz sinir geçer. Bileğiniz uzun süre bir yerlere dayalı kaldığında, bu sinirin geçtiği alandaki basınçlar küçük de olsa artacağından sinire bası yapıp bileklerinizde ağrı meydana getirecektir. “Karpal tünel sendromu” dediğimiz bu olayı, iki bileğinizi de içe doğru büküp birbirine dayayarak yaklaşık 1 dakika kadar tuttuğunuzda meydana gelecek yüksek ağrı ile anlayabilirsiniz. Küçük ağrılar hepimizde olur.

Ergonomik klavyeler işte bu gibi olayları önlemek amacıyla bilek yapısına uygun tasarlanmıştır.

windowwwewss7656656

 

>> Klavye alırken dikkat etmeniz gereken, kendi tercihlerinizin ön planda olduğu özellikler:

  1. Oynadığımız oyun ve oyun tarzımız

Bir oyuncu klavyesi arıyoruz, peki hangi tip oyunlardan hoşlanıyoruz, bunları bilmek klavye seçimimizde önemli bir kesimi oluşturuyor.

Her oyun farklı klavye türleri gerektirebilirken, örneğin FPS oyuncuları planlanabilir fonksiyon tuşları olan klavyeleri tercih ederken, MOBAA oyuncuları ise mümkün olan en sade klavyeleri tercih ederler, kullandıkları tuş sayısı sınırlıdır ve klavye ortamında sadece bu tuşların olmasını isterler.

  1. Tuş hassasiyeti

Tercih ettiğiniz markanın malzeme kalitesi başta olmak üzere, tuşlar arasındaki boşluklar, tuş yükseklikleri, bilgisayarınızın algılama hızı oyun zevkinizi başlı başına etkileyecek seçimlerdir.

hasasasa89955

  1. Klavye markaları

Oyun zevkinizi doğrudan etkileyecek önemli bir detaysa markadır hiç şüphesiz. Vereceğimiz maddiyatımız kısıtlı olduğunda denemeler yapmaktan uzak dururuz, veyahut tam tersine kaybedecek bir şeyimiz olmadığından bilinmeyen ama uygun fiyatlı markalara yöneliriz.

Piyasalarda bulunan önemli klavye üretici  markalar arasında Logitech, ASUS, Everest, Trust, Inca, A4 Tech gibi markalar bulunuyor.Değişik birkaç markaya da aşağıda bulunan listemizde yer vereceğiz.

  1. Fiyat

İşimizi görecek orta halli klavye fiyatları genel oalrak 150 ile 800 lira civarında değişiyor. 500 liraya güzel bir klavye bulabilirken, yine 500 liraya yanında Mouse, pad gibi şeyler de bulunan bir set bulabiliyoruz.

Eğer kendi kazancımız yoksa, kendi gelirimize güvenmiyorsak bütçeye göre oynamak her zaman en iyi seçimdir.

  1. Multimedya özelliği

Eğer oyun oynarken bir taraftan da dizi, film izlemek veya müzik dinlemekle meşgulseniz klavyenizde bir de multimedya özelliği bulunsa iyi olur. Oyun sırasında bu tür ihtiyaçlarınız için büyük yardımı dokunuyor. Müzik veya filmler arasında kolayca geçiş yapabilir, seslerini dilediğinizce açıp kısabilirsiniz.

tasassrım76867

  1. Others ( Diğerleri )

Tasarım: Kullanacağımız eşyadaki şıklık hepimizin istediği bir şey. Özellikle kendi zevklerimizi, kendi şekillerimizi, kendi renklerimizi taşıması olmazsa olmazlarımızdan. Yine burada da tuşlar arasındaki mesafeden, ergonomik klavyeye kadar değişen tasarım özellikleri bulunuyor.

sdfert5y65wer4567
Klavyelerinizin de bir ömrü olduğunu biliyor muydunuz?

Oyuncu klavyesi alacaksanız olmazsa olmazlarınızdan birisi W, A, S, D tuşlarının birbirinden ayrı olmasıdır. Oyun sırasında gereksizce müdahalelerden kaçınmanızı sağlar. Tuşlarının birbirine yakınlığına, tuşların çıkardığı seslerden kullanırkenki rahatlığınıza kadar bir çok detaya dikkat etmelisiniz.

“Sadece görsel tasarımı güzel diye kesinlikle klavye almayın!” –Almert Aynıişten 🙂

Malzeme kalitesi: Klavyenin malzeme kalitesi tuş sesinden, yumuşaklığından bileğinize verdiği hasara kadar bir çok faktörü etkileyebiliyor.

Aydınlatma: Özellikle gece geç saatlerde, ailelerden gizli, odamızın ışığı kapalıyken yapacağımız müsabakalarda klavyemizi kolayca kullanabilmek adına çok önem teşkil eden bir detay. Aydınlatma olayıyla klavyemize istediğimiz renk canlılığını da verebiliyoruz. Kişiselleştirme adına ve gece kullanımı adına önemli bir detay.

Klavye listemize geçmeden önce, bilmeyenlerimiz için birkaç tanımı da açıklayalım;

SWİTCH NE DEMEK? : Switch, bağlı olduğu bilgisayarların haberleşmesini sağlayan ağ donanımıdır. Cihazların iletişimde bulunmasını sağlar. Switch, anahtarlama olarak da adlandırılır.

ANTİGHOSTİNG NE DEMEK? : Anti gölgeleme olarak da çevrilen, bir tuşa sürekli basıldığında sistem tarafından verilen “bip” sesinin olmadığını belirtir.

MEKANİK KLAVYE NEDİR? : Mekanik klavyeler anahtar switchler ya da metal yaylardan oluşan yapılardır. Aslında mekanik denilmesinin temel sebebi fiziksel parçaların birden fazla ve kaliteli malzemelerden yapılıyor olmasından kaynaklanır. Diğer klavyeler kauçuk malzemeden oluşur. Normal klavyelerde hissettiğiniz tuş tepkimesinin fazlasını mekanik klavyelerde hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sevin, sevilin a dostlar…

                                           

                                                        “ Sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu gelecekler dilerim.”

 

srt4565tyh535
Bizimle kalın! En iyileri Hosgelir.com‘da birlikte seçelim!

 

defrgtrr4t56yu
Şampanyalarınızı açabileceğiniz en iyi ütüler bu yazımızda! Bir göz atmanızda fayda var..

 

etgrfrryu788ır4t567
İnsanlar en iyi bluetooth kulaklık çeşitlerini konuşuyor! Biliyor muydunuz? Bir göz atın..

 

Yorum yapın