Bilgisayarınızı Savunacak Beleş ve Güçlü Korumalar: 2020 Yılı En İyi Ücretsiz Free Antivirus Programları!

Bilgisayarlar için en iyi ücretsiz antivirüs programı 2020 mi arıyorsunuz? 2018, 2019 yıllarında da bolca aranan bu konu hakkında 2020 yılının bilgisayarlarınızda en yüksek güvenliği sağlayacak en iyi ücretsiz antivirus programları, birbirinden üstün 12 tane ücretsiz antivirüs programı sizlerle. Antivirüs programı, antivirüs koruma, antivirüs güvenliği, antivirüs çeşitleri, en beğenilen antivirüs programı, en çok aratılan free antivirüs programları, en iyi antivirüs virüs program hakkındaki her şey..

Bir antivirüs programı arayanlara özellikleri, beğenenleri ve performans düzeyleri ile birlikte temel bilgilerini verdiğimiz 12 tane ücretsiz antivirüs programı bazılarında indir seçenekleri de bulunarak sizlerle.

En iyi Kaspersky, Panda, Avira, Malwarebytes, Bitdefender ücretsiz antivirus programı 2020 gibi çok aranan başlıkları da içerisinde barındıran bir yazı oldu.

Yıl olmuş 2020; her an her yerde her türlü tehlike ile karşı karşıyayız. Bu tehlikeler sanal alemde saymakla bitmiyor. Daha 2 gün önce devlet liderleri ve e-ticaret liderlerinin sosyal medya hesapları hacklendi ve halktan yüz binlerce dolarlık bitcoin toplandı. Onlarca güvenlik önlemi alan liderlere bu işi yapanlar sana bana ne yapmaz! Hatta ne yapıyordur kim bilir!

wet44t4y5y5
En iyisini bulmak şart..

Bu yüzden özellikle bilgisayarlarda bir şekilde ücretsiz bir antivirüs programı bulundurmamız şart. Tabi ki, güncellemenizi yaptıysanız en temel güvenlikçimiz olan Windows Defender bizi koruyor ancak bu koruma bile sınırlı. Gücünün yetmediği alanlar mevcut. Windows Deffender tek başına bilgisayar sisteminizi tehditlere karşı korumaya yetmeyecektir.

İnternet sörfleri, ani kararlarla indirdiğimiz programlar, taktığımız flash diskler ve oynadığımız oyunlar bir şekilde dışarıdan bilgisayarımıza girebilecek olan kötü emelli virüs, trojan, malware, worm, spyware ve adware gibi yazılımlar bilgisayarlarımız için her an tehdit halinde.

Henüz bu belayla karşılaşmamanız olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunun için iyi bir ücretsiz antivirüs edinmeniz şart. Bu konuda da ilk seçeneğimiz tabi ki ücretsiz olanlar. Yok yere para vermeyi hiç birimiz istemeyiz. Peki en iyi ücretsiz antivirusler hangileri? İçlerinden gerçekten en iyisi olanı var mı?

Öncelikle belirtelim ki “en iyi antivirüs programı” diye bir şey yok. “İyi olan ücretsiz antivirüs programları” var. Bunun nedeni de kullandığımız bilgisayarların farklı oluşu. Bir kişinin kullandığı ücretsiz antivirüs onun bilgisayarını kasmıyor, yavaşlatmıyor diye seninkinde de aynı performansı gösterecek değil. Bunu bir anlamak gerekiyor önce.

Yani antivirüs programları hakkında sağda solda gördüğünüz “şu ücretsiz program en iyisi, yok şu ücretsiz program bilgisayarımı çok kasıyor, şu ücretsiz program hiç kasmıyor çok iyi” gibi sözlere fazla kulak asmamak gerekiyor. Bu gerçekler bilgisayarına göre değişir efendim.

Ha, bu antivirüs programlarının birbirlerine üstün olduğu konular yok mu? Elbette var. Yazı içerisinde de bunlara değinmeye çalışacağız.

Basit anlatım, aşırı detaylardan kaçınmak temel amacımız.

Listeye geçelim. Önden buyurun..

Bilgisayarlarınız İçin 12 Tane En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı

Şu covid-19 günlerinde bilgisayarlarla sıkça vakit geçirdiğimiz doğrudur. Bundan dolayı bilgisayar güvenliği bir tık daha ön plana çıkmış durumda.

Bilgisayarı klasik sayılabilecek işlerde kullananlar için girip çıktıkları siteler aşağı yukarı belirlidir ve bilgisayarları için asıl güvenlik duvarları kendileridir. Virüs olabilecek yerlere uğramaktan sakınırsanız bu tarz ücretsiz antivirüs programların en kötüsüyle bile işlerinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

tret4645y6y
İnternet kıymetli olduğu kadar tehlike de saçıyor..

Ancak bazılarımız gerek merakından gerek de çeşitli sebepler dolayısıyla birçok farklı adrese giriş çıkış yapabiliyoruz. Bundan dolayı kendi korumamız bilgisayar teknolojisini korumaya yetmeyecektir. Üstün koruma olması gerekir.

Siz de bilgisayarınıza yönelik girişim yapan bilgi hırsızlarından korunmak, işletmenize gelebilecek potansiyel zararlardan kaçınmak veya sadece kişisel bilgisayarınızı korumak için bir ücretsiz antivirüs arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Ücretsiz antivirüs programı ararken de bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Onlara da 2-3 satır değinelim.

Bunların başında antivirüs programlarının etkinliği (performansı, tarama hızı vb..), hafifliği, acil virüs taramaları/temizlemeleri ve cihaz optimizasyonu, gerçek zamanlı savunma, casus yazılımlara karşı koruma (özellikle VPN yazılımları) ve şüpheli davranışları algılama gibi özelliklere iyi bakmak gereklidir.

Bunlara ekstra olarak da RAM kullanımı ve Veri tabanına dikkat edilmeli. Kötü bir bilgisayarınız varsa bir antivirüs programının kullandığı ram az olmalı gibi gibi..

1.. Microsoft Windows Defender — Ulaşımı En Kolay Ücretsiz Koruyucu Yazılım

fryry5y5y5yrft4

Microsoft Windows Defender (bilinçli veya bilinçsiz) hemen hemen en çok kullanılan ücretsiz antivirüstür. Bu programı birinci sıraya koymamızın nedeni elbette ki kolay ulaşımı ve kolay kullanımıdır.

Özellikle en kolay ulaşımı sayesinde ön plana çıkıyor.

Virüs koruması ve Güvenlik duvarı gibi güncel ve sürekli halde koruma sağlayan Windows Defender, bilgisayarlarınızdaki Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde rahatlıkla çalışabiliyor.

ry5y5u6tr5y5

Uğraş vermeyen kesintisiz haldeki kolay güncellenebilen yapısı sizi daimi koruma altında tutar. Gerçek zamana dayalı koruması özellikle kötü amaçlı yazılımlardan, size gelen herhangi bir mailden, indirdiğiniz uygulamalardan ya da internet sörflerinizden bilgisayarınıza bulaşan virüs, malware, trojan gibi tehditlerden sizi her daim korur.  Ücretsiz bir yapıda olması da ekstra avantaj bu antivirüsün.

Bu, Virüsten Koruma sistemi sayesinde biraz da kendiniz sakınırsanız her daim güvende kalırsınız. Ancak Windows Defender’in açıkları da ne yazık ki çok.

Windows 10 GIF

Şöyle düşünün; casus programlar yapılıyor, dünyada da Windows çok yaygın kullanıldığına göre en fazla casus program Windows’a yönelik yapılacaktır. Bu yüzden Windows Defender ne kadar kapsamlı ne kadar başarılı olursa olsun, onun erişemeyeceği noktalar için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımların sayısı da oldukça fazla.  Bu yüzden temel koruyucunuz olan Windows Defender ne yazık ki tek başına yeteri kadar kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamayacaktır. Ekstra bir ücretsiz antivirüs edinmeniz şart.

2.. Karpersky Free Antivirüs— En Çok Tavsiye Edilen Ücretsiz Antivirüs

tgrt4665

Öncelikle birçok kullanıcı Ücretsiz antivirüs Kaspersky’dan aşırı memnun, bunu bir belirtelim.

Ücretsiz antivirüs Kaspersky, PC ve Android cihazlarınızdaki virüslere karşı koruma sağlar size..

Tehlikeli web sitelerinin başlıca düşmanıdır kendisi. Bunun yanında tabi ki virüslere, kimlik avcılarına ve casus yazılımlara karşı da oldukça etkindir. İnternet üzerinde herhangi bir işleminizi gerçekleştirirken (örneğin e-posta, oyun indirme, oyun hileleri indirme, şüpheli web siteleri gibi) sizi güvende tutar.

Parolalarınızı, özel belgelerinizi korur ve depolar. Bilgileriniz son derece (ücretsiz olarak bir programın sağlayabileceği maksimum düzeyde) güvenli halde tutulur. Şüpheli durumlar otomatik olarak engellenir.

Özellikle VPN kullanımında çevrimiçi olarak gönderdiğiniz ve aldığınız verileri şifreler.

“Beleş”ler içerisinde en yüksek güvenlik teknolojilerinden olan program, tabletler de dahil olmak üzere PC ve mobil cihazlarınızı çeşitli tehlikelerden korumaya yardımcı olur. Yeni tehditlere karşın gerçek zamanlı verileri otomatik analiz eder.

Bu ücretsiz antivirüs, bazı antivirüs programları gibi güncellemeleri otomatik olarak alıyor. Bundan dolayı her daim güncel halde.

“Kaspersky Free” yani ücretsiz antivirüs olan, temel koruma sunuyor. internet security ve Premium şekillerini bulabileceğiniz ”Kaspersky Security Cloud Free” ise temel koruma + Secure Connection (VPN) + Parola yönetimi + Kişiselleştirilmiş Güvenlik duvarı + Hesap denetleme özellikleri sunuyor.

Ücretsiz bir şekilde edinebileceğiniz bu antivirüs hakkında daha ileri detaylı incelemeler sizde..

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

3.. Panda Antivirus Free (VPN’li) — En İyi Ücretsiz VPN’li Koruma Yazılımı

etrrt65y5y5y

Panda Free Antivirüs, Kullanıcılarının oldukça memnun olduğu oldukça güçlü bir diğer ücretsiz güvenlik programı.

Panda Free Antivirus (Panda Dome), kullandığınız bilgisayarlarınızın performansını mümkün olan en az şekilde etkilemeyi amaçlayarak tasarlanmış. Antivirüs programları arasında bu yönüyle ön plana çıkıyor.

Virusleri %100’e kadar temizleyebilen bu ücretsiz model özellikle yeni başlayan kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Kullanımı oldukça basit ve sizi oldukça az yoruyor. Çok fazla şey anlamanıza veya anlamaya çalışmanıza gerek yok. Basitçe kurup etkin bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

Truva atlarını, Solucanları, Virusleri, Casus yazılımları, Reklam yazılımlarını ve diğer tüm kötü amaçlı tehditleri hızla bulmak ve engellemek için oluşturulmuş, bulut teknolojisini kullanan kötü amaçlı yazılım temizleme programı.

En güzel yanlarından birisi de VPN içermesi. Panda Antivirus Free içerisinde Limitli (150 MB/gün) bir VPN olsa bile bünyesinde VPN olması güzel. Eğer bilgisayarınızdaki verileri çok önemsiyorsanız ve güvenliğinden emin olamadığınız bir ortak kullanım ağındaysanız VPN kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Panda Security Antivirüs tarafından tasarlananan Panda Free güvenlik sistemi, en son sürümü ile virus algılaması ve kötü amaçlı yazılım taraması için daha kolay erişilebilir bir yaklaşımı bizlere sunuyor.

Antivirüs programları dendiğinde Panda Free Antivirüs programını unutmamaya çalışın..

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

4.. AVG Free Antivirüs — Bir Zamanların En İyisi Olan Ücretsiz AntiVirüs

gyy66u76uyj7

Bünyesindeki LinkScanner uygulaması ile zararlı sitelere yanlışlıkla girişi önleyen AVG Free Antivirüs, bilgisayarını her gün kullananlar için oldukça etkin korumalar sağlıyor. Çevrimiçi veya çevrimdışı olduğunuz dönemlerde güvenliğinizi sürekli ve sorunsuz sağlıyor. Bu ücretsiz model birçok kullanıcısının beğenisini sağlamış durumda.

Etkin koruma sistemi içerisinde yavaşlatmadan, daha hızlı ve daha akıllı bir güvenlik sistemi bulunuyor. Yüksek hızlara ulaşabilen tarama hızı mevcut.

!!! Bu ücretsiz antivirüs programı, cihaz performansınız düştüğünde bunu kolaylıkla tespit edebiliyor. Bu yavaşlayamaya neden olan veya diğer kötü amaçlı yazılımları barındıran dosyaları kolaylıkla bulup ayıklıyor. Hasar almış dosyalarınızı bulmada uzman.

Bahsettiğimiz Linkscanner teknolojisi ile siz bir bağlantıya tıklamadan önce web sayfalarını çoktan kontrol edip size güvenlik sağlıyor. Müzik ve uygulama indirme, fotoğraf ve dosya paylaşımları gibi öncelikli güvenlik isteyen işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Özellikle düşük seviyeli bilgisayarlar için ideal bir ücretsiz antivirüs programı. Temel ve basit yapıda. Özellikler bakımından fakir, ancak bilgisayarına yük binmemesini isteyenlerin tercihi.

(4. sırada bulunan free antivirus olan AVG’nin, veri sızdırdığına dair yakın zamanda haberler oluşmuştu. Bu detayı bilmenizde de fayda var.)

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

5.. AVİRA Free Antivirus — Orta Seviyedeki Cihazlar İçin İdeal Ücretsiz Antivirüs

erret4t5yyy4t4t4

Kişiselleştirme ve Güvenlik duvarı adına birçok özelliği içerisinde barındıran AVİRA, kullanıcıları tarafından beğenilen ücretsiz antivirüs programlarından bir tanesi.

Özelikle ücretli formunda işinize yarayacak birçok özellik içermekte. Ama orta seviye sisteme sahip bilgisayarlar için daha uygun olduğunu belirtmekte fayda var.  Düşük seviyelerdeki cihazınızı oldukça yavaşlatabilir.

Boyutunun düşük seviyelerde olması da bir diğer güzel özelliği. Diğer antivirüs programları arasında bir adım öne çıkarıyor.

Yoğun beğenisi olan bir antivirüs programı.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

6.. Malwarebytes Anti-Malware (Destekçi Koruma) — En İyi Destek Yazılım Olan Ücretsiz Antivirüs

rfet44y657y5y

Bu antivirüs programı destekçi bir program olarak da görebilirsiniz. Yardımcı yani. Sisteminizdeki mevcut korumaya yardımcı olarak bulunuyor.

Basit seviyede bir ücretsiz antivirüsünüz varsa MalwareBytes korumanızı bir hayli arttıracaktır. Sisteminizdeki programın bulduğu virusleri kaldırmakta ve yok etmekte oldukça profesyonel.

Tek başınayken bir antivirus programları gibi değerlendirilemez, fakat basit seviyede bir ücretsiz antivirüs programınız varsa o programı %100 etkinliğe yaklaştırabilir.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

7.. BitDefender Antivirus Free — Başarılı Bir Üstün Koruma Sağlayan Ücretsiz Antivirüs

wrer4544tt64

Düşük seviyelerde de başarılı bir şekilde çalışabilen etkin bir koruyucu antivirüs programı olan BitDefender, kötü amaçlı yazılımlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı aslında üst sıralarda da yer verebileceğimiz bir üründü.

Basit bir kullanımı olan model, bilgisayarınızda performans düşüklüklerini algılayıp buna müdahale edebiliyor.

Basit seviyedeki bilgisayarlarda kullanılabilmesi, performansı yavaşlatma etkisi en düşüklerden biri olması ve basit denilecek kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan başarılı ücretsiz “beleş” güvenlikçi bir antivirüs programı.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir 

Sitesi için; Git

8.. AVAST Free Antivirus (VPN’li) — Bir Zamanların En İyisi

e4t4t4t5y5y

Özellikle kolay kullanımı ve düşük boyutları ile bilgisayarınıza olabildiğince az yük bindiren bir program olarak ön plana çıkıyor.

Ön planda, güvenlik ve performans sorunlarınızla baş etmeyi planlayan ücretsiz bir antivirüs olan Avast Free Antivirus, bu alanda güzel işler çıkarıyor. Herhangi bir ortamdan gelen bilinmeyen dosyaları daha size ulaşamadan analiz ederek, gerçek zamana dayalı koruma sağlamayı amaçlamışlar.

Zengin iç özellikleri bulunmasına rağmen başarılı bir koruma ve başarılı bir performans sağlayan modeli kolay kullanımlarla kendinize has hale getirebiliyorsunuz. Kişiselleştirme adına oldukça zengin içeriğe sahipler.

Ayrıca ücretsiz bir antivirüs olan AVAST Free Antivirus içerisinde limitli bir VPN hizmeti de var. Ancak bu VPN kullanıcılarının çoğunluğu bilgisayarlarını yavaşlattığını belirtiyor. Ücretsiz bir VPN..

(AVAST’ın da bir zamanlar veri sızdırdığına dair dedikodular vardı.)

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

9.. Sophos Free Antivirus — Oldukça Başarılı Free AntiVirus

r4t56y6u65t4t

Virüs, casus yazılımlar, Rootkit ve sahte antıvırüsleri temizleme adına oldukça başarılı bir program.

Kullanıcı hafızası tarama ve temizlemede, kernel hafızası tarama ve temizlemede, dosya taramasında oldukça iyi performans gösteriyor. Yani zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı bir kalkan koruması sunuyor.

Ebeveyn desteği de bulundurması diğer ücretsiz olarak antıvıruslere göre onu bir adım öne çıkarıyor. Çocukları açısından güvenli bir ortam oluşturmak isteyen aileler için oldukça ideal bir antivırus programı. Çocuklarınızın kullanımını takip edebilme yetkiniz ve ulaşabileceği web sitelerine de sınır getirebilme yetkiniz bulunuyor.

Ayrıca Sophos Free Ücretsiz Antivirüs aynı anda 3 cihaza koruma sağlayabilmekte. Diğer ücretsiz programlarda bu özelliği ücretli ediniyorsunuz.

Hem çok sayıda cihazda kullanılabilme, hem de ebeveyn desteği ile oldukça iyi desteklenmiş yüksek koruma desteği sunan program daha üst sıralarda bulunmayı hak ediyor aslında ücretsiz bir antivirüs olan Sophos Free Antivirus.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

10.. ZoneAlarm Free Antivirüs + Firewall (Güvenlik Duvarlı)

Hem bir antivirüs hem de Firewall (Güvenlik Duvarı) sistemini beraber bulunduran bir program olan ZoneAlarm, ücretsiz versiyonu ile bilgisayarlarınız için en iyi güvenlik programlarımızın arasına girdi.

Ücretsiz sürümü özellikle deneyimsiz kullanıcıların tehditlerden korunabilmesi için harika bir seçenek durumunda. Ücretsiz olması ve bilgisayarınıza fazla yük bindirmemesi ile oldukça iyi bir tercih.

Kullanımı oldukça basit olan Zonealarm Free Antıvirüs ileri seviye program arayanlar içinse çok fazla özellik barındırmıyor.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

11.. Comodo Free Antivirus

Bulut tabanlı tarama sunan bu program, internet ortamındaki veya bilgisayarınıza bulaşabilecek olası tehditlere karşı üstün koruma sağlıyor.

Basit bir kullanımı var ve çalıştırdıktan sonra sessizlik içinde işlemlerini sürdürüyor. Sizi rahatsız edecek bir yapısı yok. Bu sırada şüpheli gördüğü ve bilinmeyen  tüm dosyaları ayıklıyor ve PC’niz için tam koruma sağlıyor.

Kolay ayarlanabilir ve sistemi zorlamayan antiviruslerden bir tanesi olan Comodo, isteğe bağlı taramalar yapabiliyor. Eş zamanlı koruma sunuyor ve basit şekilde de programlanabiliyor.

Sisteme fazla yük bindirmemesi, kolay kullanımı ve ücretsiz antivirüs olmasıyla denenebilecek programlardan biri.

Ücretsiz olarak, formunun en yeni sürümüyle otomatik olarak güncellemesi ekstra uğraşlardan kurtarıyor.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

12.. ESET NOD32 Antivirus — Efsanevi antivırüs “NOD 32”

Aslında çocukluğumuzdan beri en aşina olduğumuz güvenlik yazılımlarından biri olan ESET NOD32, güvenliğinizi tehdit edecek her türlü tehdite, bilgisayar korsanlarına, her türlü casusluklara, siber saldırı girişimciklerine karşı gelişmiş bir koruma sağlar.

Henüz bilgisayar çalıştırılıp Windows başlatılmadan bile sisteminize giren tehlikelere dur diyen, geçit vermeyen, yani gerçek zamana dayalı bir güvenlik sağlayan ESET NOD32 birçok kullanıcının hala göz bebeğidir. Bundan dolayı da efsanevi antivrüs programı olarak adı geçer.

İçeriğinde oyuncular, yüksek güce ihtiyaç duyanlar ve yavaş PC’ler için temel koruma bulunur.

Sistemi yavaşlatmama üzerine kurulu bir yapısı var. Bilgisayar kaynaklarını olabildiğince az kullanıyor. Ve eğlencelerinizin, işlerinizin sekteye uğramaması için en iyi antivirüs programlarından bir tanesidir.

Her türlü çevrimiçi ve çevrimdışı tehdide karşı “proaktif” özelikte bir koruma sağlamaktadır. Bu sıralar ESED Nod 32’nin ücretsiz versiyonu 30 günlük deneme sürümünü edinebilirsiniz. Dilerseniz Premium antivirüs ve internet security programlarına yükseltebilirsiniz.

sfety5y5y5yy5y

İndirmek için; İndir

Sitesi için; Git

 

etrty5y5t444
Güvenliği iyi sağlamak gerek..

Tabi ki bu ücretsiz programların hiç biri ücretli versiyonları kadar başarılı ve etkin değiller. Ancak ücretli versiyonuna da para verecek durumda değil çoğumuz. Bu nedenle en başarılısını bulup bilgisayarımıza entegre etmek istiyoruz. Bu durumda da iyi bir güvenlik istiyorsak biraz araştırma yapmamız lazım. Sizlere kolaylık olması açısından bu ücretsiz programlarla ilgili bir yazı sunmak istedik. Umarım beğenilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak antıvırus programı alırken nelere dikkat etmeliyiz, kısaca ona da değinelim.

 

13.. Ücretsiz Antivirüs pogramı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konuda hiç bir bilginiz yoksa ve biraz göz atmak istiyorsanız tam dişinize layık bir yazıdasınız.

Hafif düzeyde bilgilerle, fazla kafanızı kurcalamadan ve karıştırmadan basit bir şekilde açıklamalar yapmaya çalışıyorum.

Çünkü ücretsiz formunu arayan insanların öyle ahım şahım bilgi öğrenmelerini beklemiyorum. Zaten bilgili olan kesim de programı alırken nelere dikkat edeceğine aşırı bakmaz diye düşünüyorum

Bakmanız gereken temel özellik programın işindeki başarısıdır. Yani performansı. Tarama, bulma ve temizleme özellikleri nasıl? Hangi platformlarda bu başarıyı sağlayabiliyor? Hangilerinden beni ne kadar koruyor? Bunu birazcık bilseniz yeterli.

Gerçek zamana dayalı bir koruma sağlıyor mu? Casus yazılımlara karşı güvende miyim? Kimlik avı ve fidye yazılımlarına karşı ne kadar korunuyorum? Şüpheli davranışları da algılayabiliyor mu programım? diye detaylı şekilde de irdeleyebilirsiniz tabi.

Antivirüs programında ikinci en önemli özellik ise programın bilgisayarınıza verdiği hasardır. Çünkü bu programlar kendi işlemlerini gerçekleştirirken bilgisayarın anlık işlem hafızası olan RAM kapasitesinden kullanırlar, ve bu da bilgisayarınızda yavaşlamayla sonuçlanır. Bu yavaşlama tabi ki kötüdür. Bundan dolayı bilgisayarınızın hızını düşürmeyen program en iyi programdır. Yani demek oluyor ki ram kullanımı düşük modellerden bulmaya çalışın. Özellikle de basit seviyelerde bir bilgisayarınız varsa bu hayati önem taşır.

Yine diğer özelliklerine de bakacak olursanız program boyutunun düşük olması lehinizedir. Programın veri tabanı oldukça önemlidir. Güncel viruslere karşı etkili olup olmadığı belirlenebilir. Firmalar bu programlar için test yaptıysa ve sonuçlarına bakabiliyorsanız bakın, ama bunlar çok detay konular.

Özellikle VPN veya ortak ağ kullanımı ile de bulaşabilen sanal virüsler ve çeşitli kötü amaçlı tehlikeler mevcut. Bunlar için de koruma sağlıyorsa harika bir program buldunuz demektir.

Detaylı özelliklerin çoğu için zaten ücret ödemeniz gerekecektir. Premium antivirüs modellerine ve internet security programlarını genelde 30 günlük deneme süresiyle verirler. Deneyebilirsiniz.

 

14.. Peki, bu kadar bahsettik ama antivirüs programları şart mı?

Bu sorunun cevabı aslında sizde gizli. Eğer her yere temkinli yaklaşan ve kendi bilgisine güvenen birisiyseniz sorunun cevabı “hayır” olacaktır. ‘Windows defender’ gibi kendiliğinden yüklü programla kolaylıkla ayakta durabilirsiniz.

Öte yandan kendinize güvenmiyorsanız veya kendinize güvendiğiniz halde çeşitli sitelerde işim var sitelere güvenmiyorum diyorsanız sorumuzun cevabı yüksek sesle bir “Evet” olacaktır. Çünkü kötü amaçlı yazılımlar derya deniz.. Hiçbir şey olmaz dediğiniz sitelerde bile tehditle karşılaşabilirsiniz, hatta arşivleriniz çöpe gidebilir.

Windows kullanıyorsanız temel koruyucunuz Windows defender ücretsiz olarak sizin ulaşımı en kolay ve en önemli koruyucunuz. Lakin tam bir koruma sağlamadığını tekrar tekrar söyleyelim.

etry5y55y5y5

 

15.. Ücretsiz olanlar yeterli gelir mi, Ücretli/Premium modellerine gerek var mı?

Dosyalarınızın çok değerli olduğunu düşünmüyorsanız bu sorunun cevabı “ücretsiz olanlarla devam edebilirsiniz” olacaktır. Lakin özelliklerini iyi değerlendirmek ve bilgisayarınızla en uyumlu modeli almanızda fayda var.

Ücretsiz olanlar bilgisayarınızın temel korumasını sağlıyor ama bunun da bir sınırı var. Bu sınırdan yukarısı için ücretli formlarını tercih etmelisiniz. Zaten bu tür ücretsiz versiyonlar sizi git gide ücretli olanı almaya doğru “zorlar”. Şey gibi, Spotify’ın ücretsiz formunu kullanıyorsundur ve sırf seni bu durumdan soğutma amacıyla araya canını sıkacak kadar saçma reklamlar atarlar. Ücretli haline geç diye.

Bu programlar da böyledir. Ama iyi bir tanesini bulursanız (Kaspersky, Panda, Bitfender gibi ) ve yeterli görüyorsanız tamamdır.

 

16.. Ücretli olanların fiyatları ne kadar? (Kaç para kardeşim bi A.Virüs?)

Fiyatlar zamana göre değişkenlik göstermekle birlikte bu yazıyı yazdığım tarihte ben bakarken internet security veya Premium fiyatları;

Kaspersky Security Cloud – Bireysel 300 lira civarlarında (3-5 cihaz desteği) – Aile için olanı 600 lira civarlarında (20 cihaz desteği)

Panda Dome – Çeşitli versiyonları olmaklar birlikte fiyatları 100 ile 400 lira arasında fiyatlara sahip bu yazıyı yazarken.

BitFender – Çeşitli versiyonları olmakla birlikte 20 ile 80 dolar arasında fiyatları var bu yazıyı yazarken.

rt4y5y5y5rgy5

İnternetin eğlenceli tarafının yanı sıra bir de kapkaranlık bir yönü var ki virüs adı altında geçen çeşitli tehlikelerle donatılmış durumda. Günümüzde bu virüsler bilgisayar kullanıcıları için en büyük sorunlardan bir tanesi. Bilgisayarınız için en iyi antivirüs programlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Antivirüs programları arasında aradığınız program güvenilir olmalı, bunun için listemizdeki beğendiğiniz ürünlerin yanı sıra çeşitli forumlarda da kullanıcılarının da yorumlarına bakabilirsiniz. Buna ek olarak çevrenizdeki bilgili kişilerin de yorumunu alıp, kullanmayı istediğiniz programı indirebilirsiniz. Ya da ben bunu sevdim deyip, deneme/yanılma/tecrübe yolunda deneme turuna çıkabilirsiniz, sizi tutan olmasın.
  • Performans gücü yüksek olmalı, koruma sağladığı her alanda maksimum başarıya ulaşabilmeli, tabi ücretsiz formunun imkan verdiği ölçüler dahilinde olacaktır.
  • Bilgisayarınızın performansını neredeyse hiç etkilememeli, hatta bilgisayarınızın performansını azaltan etmenleri ortadan kaldırmalı ya da durdurmalı. Böylece bilgisayarınız hafifleyecektir.
  • Kendi boyutu az olmalı, aktifken bilgisayarınızın kapasitesini azaltmamalı. Bilgisayarınızın maksimum aktivitede sorunsuz bir şekilde çalışmasına her daim katkıda bulunmalı.
  • Tabi ki ücretsiz olmalı. Para harcanacak o kadar çok yer varken, daha basit koruma sağlayabileceğimiz bir alana para harcamak istemeyiz. Ücretsiz formlar her daim öncelikli seçeneğimiz olmalı.
  • Biz tercih olarak Karpersky, Panda ve Bitfender üçlüsünü ön planda tutuyoruz. Bunlara ek olarak AVİRA’yı da deneyebilirsiniz. Ya da eşeğimi sağlam kazığa bağlayayım diyorsanız ESET NOD 32 eskimeyen bir program. Tabi diğer yazılımlar da çok başarılı ancak temel olarak bunları öneriyoruz.
  • AVAST ve AVG ortak yönetim sisteminde bir yerlerde birleşiyorlar. Çok detayına girmeye gerek yok. Ancak geçtiğimiz dönemlerde bu iki program hakkında veri sızdırma dedikoduları sıkça duyuldu. Öneri listemizde var ancak özellikle bu durumdan haberdar olup, tercih edecekseniz bunu bilerek tercih etmenizde fayda var.
  • Özellikle belirtelim ki bu ücretsiz antivirüs programlarının arasında en iyisi diye bir şey yok. En iyi kavramı çeşitli faktörlerden etkileniyor ne yazık ki. Örneğin, 2000 model bir bilgisayarınız varsa son dönemin en yüksek özellikleri ile donatılmış bir güvenlik programı bilgisayarınızı belki de çökertecektir. Bundan dolayı hafif olanı seçmeniz daha mantıklı olacaktır.
  • Tıpta temel kurallardan biri: “Hastalık yoktur, hasta vardır”. Yani hastalıkların hastadan hastaya çeşitli formlarda olabileceğini, hastadan hastaya farklı yorumlar yapılması gerekeceğini bildirir. Antivirüs programlarında da bir nevi aynıdır durum.

 

 

 

 

Yorum yapın