Hata Çözümlerinde Bugün: Google Play İndirme Bekleniyor Sorunu!

Android bazlı telefon, tablet veya eklentili cihazlarda bazı Play Store mağazası sorunlarından biri olan Google Play İndirme Bekleniyor hatası zaman zaman karşılaşabileceğimiz sorunlardır. Android telefon kullanıcılarının oldukça canını sıkan bir durum olan Google Play Store indirme bekleniyor sorunu ile ilgili çözümleri kapsamlı ve oldukça yalın dil kullanarak basit çözümlere ulaştırdık. Uygulama indirme sırasında yaşadığınız bu sorun aşağıdaki çözümlerle can sıkıcı halden çıkabilir.

Google Play indirme bekleniyor sorunu 2020, indirme sorunu, kablosuz bekleniyor hatası, App Store indirme bekleniyor, Tablette Play Store indirme bekleniyor, Wifi indirme yapmıyor gibi temel hata ve sorunlarınız için de aşağıdaki basit bir dille anlatılmış ve oldukça basit çözümlerle bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

try5y6tyu6u7ı

Google Play İndirme Bekleniyor hatası, çoğunlukla Wi-fi’den bir süredir faydalanamayan kullanıcılarda görülür. Mesela; bazı telefon kullanıcılarında da uzun süreler boyunca wifi kullanmamış olup, mobil veri üzerinden internet kullanımı söz konusuysa İnstagram uygulamasına bağlanırken hatalar alabilirler.

Peki bu sorunlar neden kaynaklanıyor? Google Play’de indirme bekleniyor kısmında neden takılıp kalıyoruz? Google play indirme bekleniyor sorunu niye oluyor? Sorularının cevabını ve çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Store ile ilgili en sık sorunlardan biri olan uygulama için indirme bekleniyor sorunu hakkında işinize yarayacak çözümler sizlerle.

Öncelikle basit yöntemler:

  • Uygulamadan çıkıp tekrar girerseniz düzelebilir.
  • Eğer indirme butonuna tıkladıktan sonra Google Play’den çıktıysanız, Google Play’den çıkmamayı da bir deneyin. Yani seçtiğiniz uygulamayı indirirken, indirme butonuna tıklayın ve sonrasında Google Play’den çıkmadan bekleyin. Bakalım düzelecek mi..
  • Herhangi bir internet erişimine sahip misiniz? Şuan bu sayfada internetiniz iyi durumda olabilir fakat belki indirmeyi yaparken internet erişiminde sıkıntı yaşıyordunuz..

wret5y6678ı

tgr5y6u6ıu7ı7ı

Google Play İndirme bekleniyor Sorunu İle İlgili Çözümler

Doğrudan Çözüme Ulaştıracak Yöntemler:

1.. Google Store güncel mi?

ytf7fyt67ut

Pek çoğumuz yaşamıştır. İnternetin zor çektiği alanlarda yaşayanlar, özellikle kırsal kesimdeki kişiler wi-fi ağı bulmakta zorluk çekerler. Wi-fi bulamadıkları için pek çok uygulamaları güncelleme yapamaz. Eski versiyonlarında kalırlar. Sonrasında ise o uygulamada hatalar görülmeye başlar.

Mesela eskiden İnstagram bu hatayı sürekli verirdi. 2-3 ay, özellikle yaz döneminde kırsal kesimde vakit geçirirseniz pek çok uygulamanın güncelleştirilmesi aksıyor. İnstagram da bu güncelleştirilmesi yapılmadığı için girerken hata veriyordu. Girebilmek için İnstagram’ı tekrar indirmek ve güncel halini kullanmak gerekiyordu. Eğer mobil veriyi güncellemelere açarsanız bu sefer diğer güncellemelerden dolayı internetiniz çabuk bitiyordu.

Yani Google Play için de bu durum geçerli olabilir. Henüz güncellememiş olabilirsiniz. Güncel halini edinmeyi bir deneyin. Sonra indirme işleminiz başarıyla sonuçlanabilir.

 

2.. Telefonunuzun son sistem güncellemesi yapıldı mı?

ytf7fyt67ut

Google Play güncelliğinden bahsettik ama belki de güncellenmesi gereken uygulamalarınız değil telefonunuzdur. Telefonunuzu güncellemeyi bir deneyin.

Telefonlara kabaca 3-5 ayda bir güncellemeler geliyor. Belki herhangi bir sebepten dolayı bu güncellemeleri yapmamış olabilirsiniz. Google play indirme bekleniyor sorunu bu yüzden geliyor olabilir. Telefonunuzun bu güncellemesini bir tamamlayın sonrasında Store üzerinden indirmenize devam edin. Sonra indirme işleminiz başarıyla sonuçlanabilir.

etryt5y6u6u
En iyi oyunları indirirken hata mı alıyorsunuz? Bazı çözümler bu yazımızda..

3.. Başka bir uygulama indiriliyor olabilir mi?

ytf7fyt67ut

İndirmek istediğiniz uygulamayı Play Store üzerinden buldunuz. Yükle butonuna bastınız. Yukarıda işaret belirdi. Ancak öylece kalakaldı. İndirme bekleniyor sorunu vermeye başladı. Bu durumun pek çok nedeni olabileceği gibi bazı hızlı kullanıcıların kendilerinin yarattığı sorunlardan da kaynaklanabiliyor.

Hızlı kullanıcılar bazen 3-5 tane uygulamayı arka arkaya indirebiliyor. Bu durumda Play Store üzerinde bir uygulama inerken ikincisi beklemede kalıyor. Bundan dolayı indirdiğiniz uygulamaların bazıları beklemede olabilir. İndirme bekleniyor sorunu olması da bu yüzdendir. Biraz beklemeniz durumunda indirmeniz başarıyla  sonuçlanacaktır.

 

4.. Telefonunuzun hafızası dolu olabilir mi?

ytf7fyt67ut

Çoğu kişinin üşenip üşenip beceremediği bir olay var: Telefon hafızası temizlemek! Öyle ki oldukça basit olan bu iş tamamen işkence gibi gözükebiliyor. O kadar üşeniyoruz ki yeri geliyor telefonun hafızası dolabiliyor.

İşte, Android telefonlarda Google Play Store indirme işlemi yaparken indirme bekleniyor hatası almanızın bir nedeni de bu olabilir. Eğer telefon hafızasını temizlerseniz indirmeniz başarıyla sonuçlanabilir.

 

etry657y54t565767sf
İndirme bekleniyor problemi çözülünceye kadar hayat bir süre kararıyor maalesef..

 

Google Play İndirme Bekleniyor Sorunu İle İlgili Çözümler

“Belki de bundandır” tadında Yöntemler:

5.. Wi-fi bağlantınızda sorun olabilir mi?

ytf7fyt67ut

Bazı Android telefonlarda indirme sistemi otomatik olarak Wi-fi bağlantısına bağlı olabiliyor. Yani bir uygulama indirmek istediğinizde wi-fi yoksa indirmeyebiliyor. Bunun için wi-fi bağlantınız gerekiyor.

Wi-fi’ye bağlı olduğunuzu düşünüyorsanız ve indirme hala hata veriyorsa wi-fi’nizi bir kontrol edin. Yeterince çekmiyor olabilir. Wi-fi kapsama alanına gelip tekrardan indirmeyi deneyin. Başarıyla sonuçlanabilir.

 

[Ya da faturasız hat kullanıyorsanız mobil veriniz bitmiş olabilir. (Daha önceden, mobil veri üzerinden indirme yapmaya izin verdiyseniz bu seçeneği aklınızda bulundurabilirsiniz.)]

ertet5y65y6u7
Store’lardan uygulama indirirken aldığınız hatalar için bazı çözümler bu yazımızda..

6.. Telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

ytf7fyt67ut

Telefonunuzun birikmiş sorunları bu hataya sebep veriyor olabilir. Telefonunuzu kapatıp yeniden açarsanız, yani telefonunuzu yeniden başlatırsanız indirme bekleniyor sorunu düzelebilir. Yapmak istediğiniz uygulama indirme işlemi başarıyla sonuçlanabilir.

 

Yani “klasikleşmiş” Türk mantığını denemekte her daim fayda var.

 

7.. Google Play Store indirme verilerini ve ön belleğini temizleyin..

ytf7fyt67ut

Bazı durumlarda telefon hafızası değil de Google Store’un kendi belleği dolmuş olabiliyor. Bu durumda Play Store indirme bekleniyor sorunu verebilir. Google play store indiriliyor şeklinde de kalabilir. İndirme bekleniyor sorunu bundan kaynaklanıyor olabilir.

Yapmanız gereken şey Google Play Store verilerini ve ön belleği temizlemek. Bunu da bir deneyebilirsiniz.

Google Play Store’dan tamamen çıkın (arka planda çalışmaya devam etmesin, kapatın tamamen) ve aşağıdaki adımları takip edin:

Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store > Depolama > Ön belleği temizle seçeneğine tıklayın.

Sonrasında ise telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekecek.

İndirme işleminizi tekrar denediğinizde başarıya ulaşabilirsiniz.

etgry567u6u768
Çözümlerinizi kendiniz arayın, paralarınız kedilerinize kalsın..

 

8.. Google play’i uygulama değil de, web tarayıcınız üzerinden açın..

ytf7fyt67utBelki de olay Google play uygulamanızdadır. Google Pllay Store’u telefonunuzdaki uygulamalar kısmından değil de Chrome veya diğer web tarayıcılarınız üzerinden açmayı ve indirmenizi öyle başlatmayı deneyin.

Bu bir nevi, play store uygulamanızın güncel olmadığını da gösterecektir.

 

Sonuçta, Google indirme hatasını  bu yolla düzeltebilirsiniz.

 

9.. Başka bir Google hesabınızdan girmeyi deneyin..

ytf7fyt67ut

Olay belki de kullandığınız hesabınızdan kaynaklanıyordur. Aşağıdaki adımları takip ederek düzeltebilirsiniz.

Ayarlar > Kullanıcılar kısmından hesaplar kısmına girerseniz kullanıcı hesaplarınızı göreceksinizdir. Oraya yeni bir kullanıcı ekleyebilir veya var olanlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabıyla girerseniz indirme işleminiz başarıyla sonuçlanabilir.

wret5y66
Bu çözümlerden kimisi App Store üzerinde de işe yarayacaktır..

 

10.. Google Play Services ve İndirme Yöneticisi’nde bulunan verileri ve ön belleği temizleyin..

ytf7fyt67ut

Sadece Play Store beleğini temizlemiş olmak bazen işe yaramayabilir. Google Play Services ve İndirme Yöneticisinin de verilerini ve ön belleğini temizlemeniz gerekebilir.

Yine Play Store’un tamamen kapalı olduğundan emin olun ve aşağıdaki adımları izleyin:

Ayarlar > Uygulamlar > Diğer (Sağ üstteki üç nokta) > Sistem İşlemlerini Göster kısmına giderek Google Play Services ile İndirme Yöneticisi uygulamalarına ait ön bellek ve veri arşivini bulup temizleyebilirsiniz. Böylece indirme işleminiz başarıya ulaşabilir.

 

11.. Google Play Store güncellemelerini kaldırın..

ytf7fyt67ut

Google Play Store indirme bekleniyor sorunu belki de eklenen güncellemelerden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için yapmanız gereken çözüm Google Play Store güncellemelerini kaldırmanızdır.

Fabrika ayarlarına geri dönmenizi onaylamanız gerekecek. Buna Evet demeniz gerekli, sonrasında tekrar güncel hale gelecektir.

Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store kısmına uğrayarak, sağ üst kısımdaki üç noktaya (“Diğer” manasına gelen seçenektir bu üç nokta)  tıklayıp Güncellemeleri Kaldır seçeneğini seçin.

Bu aslında o anki var olan güncellemeleri durduracak bir işlemdir. Otomatik olarak yapılan bu güncellemeler indirme işleminizin askıya alınmasına neden oluyor olabilir. Bu güncellemeleri durdurarak indirme işleminizin başarıyla sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

12.. İndireceğiniz Uygulama ile ilgili problemler olabilir mi?..

ytf7fyt67ut

İndireceğiniz uygulamaya dair o anlık problemler var olabilir. Bununla ilgili forum sayfalarını veya play Store üzerindeki yorumları okuyarak diğer kullanıcılardan bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

13.. Play Store için anlık sorunlardan kaynaklanıyor olabilir mi?..

ytf7fyt67ut

Her uygulamada olabileceği gibi Plaay Store’da da anlık teknolojik aksaklıklar meydana gelebiliyor. Şuanda o uygulamayı indiremiyor oluşunuz P. Store’daki bu aksaklıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bir süre sonra düzelecektir.

ety566u6u77ı
Belki de kafanıza fazla takmışsınızdır birazdan düzelecektir..

 

14..  Telefonunuzdaki alakasız bir uygulama güncelleniyor olabilir mi?

ytf7fyt67ut

Telefonunuzda bulunan konuyla alakasız bir uygulama güncelleme halindedir ve Google Play indirme işlemini bu yüzden erteliyor olabilir. Bu durumda güncelleme bitmeden uygulamanın indirme işlemi de başlamayacaktır. İndirme hatası almanız bu yüzden olabilir.

Google P. Store üzerinden Uygulamalarım ve Oyunlarım seçeneğine tıklayarak girdiğiniz kısımda, güncelleme halindeki uygulamalar gözükecektir. Güncelleme durumundaki uygulama varsa onu stoplayıp, indirme işleminizi devam ettirebilirsiniz.

 

Google Play indirme bekleniyor sorunu 2020, indirme sorunu, kablosuz bekleniyor hatası, App Store indirme bekleniyor, Tablette Play Store indirme bekleniyor, Wifi indirme yapmıyor gibi temel hata ve sorunlarınız için de açıklayıcı bir yazı olmuştur umarım.

Siz de aklınızdaki soruları yorumlarda paylaşarak ya da aklınıza gelen çözümleri bizlerle paylaşarak bilgi deryasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum yapın