İMEİ Değiştirme Aracı İle Telefona Yeni Kimlik Getirmek! İmei Atma Programı 2020

Akıllı telefonunuza herhangi bir neden için yeni imei atmanız gerekebilir. Klonlanmış cihazlar için, ödünç aldığınız dış menşeili telefonlarınız için ya da telefonunuzun kimlik değiştirme işlemi için yeni imei atmak şart. Yeni İmei nasıl atılır? İmei atma programı nasıl kullanılır? İmei değiştirme nasıl yapılır? İmei değiştirme nedir? İmei numarasını nasıl değiştirebilirim? Bu soruların hepsi ve yeni model telefonlarınıza imei atma programı resimli anlatım sizlerle..

Xiaomi, Samsung, Huawei orjinal telefona imei atma programı nasıl kullanılır? İmei atma kodu, MTK imei değiştirme programı nasıl kullanılır? Rootlu telefona imei atma nasıl yapılır? Rootsuz imei atma yöntemleri neler? gibi sorularınıza da cevap bulabileceğiniz bir makale ile karşınızdayız.

İmei açılım olarak “International Mobile Eqipment Identity” (Uluslar arası Mobil Cihaz Kodu) olarak geçer.

İmei attma sistemine, telefonunuzun kimliğini değiştirmek gibi bakabilirsiniz. İmei telefonunuzu diğer telefonlardan ayırt etmeye yarayan bir numaradır. Telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında bu numara üzerinden yer tespiti yapılır.

Eğer bir şekilde akıllı telefonunuzun kimliği çalındıysa – klonlandıysa ya da yeni aldığınız bir telefonunuza yeni kimlik lazımsa imei değiştirme işlemi gerekir.

Eskiden bu işlem oldukça yaygındı. Özellikle Çin menşeili telefonlar için çokça gerekirdi. Aldığınız İmei’yi bir süre kullandıktan sonra telefonun İmei numaraasını sizden habersiz başka bir müşteriye verilir ve siz açıkta kalırdınız. Ya da telefonunuza hard reset attıktan sonra yaptığınız imei değiştirme işlemi de silinir ve telefonunuzla ilgili hatalar alırdınız.

et4y5y75577

Peki, imei nasıl atılır diyorsanız bunun için bir İmei Atma Programı edinmelisiniz. Bu tür yazılım çeşitleri sayesinde bu işleminiz oldukça basitleşecektir.

Biz bu yazımızda hem TGT MKT SN 2.0 Programı’nı hem de Write Code İmei Tool İmei Atma Yazılımı’nı anlatacağız.

ert4rt4y5y75u

A) TGT MKT SN 2.0 ile 5 Adımda Telefona İmei Atma Programı Resimli Anlatım

Yeni numara atamak istediğiniz telefonlar için telefona imei atma programı resimli anlatım şu şekilde:

43ertrtgry5y

Bunun için öncelikle TGT MKT SN 2.0 Programı düzgün çalışsın istiyorsanız, bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki bağlantıyı doğru transportu sağlayacak şekilde kurmalısınız.

Peki bu bağlantıyı doğru şekilde nasıl yapacaksınız?:

 • Bu olay Bilgisayardaki “Aygıt Yöneticisi” kısmına bir göz atarak yapılıyor. Buradaki bilgiyi öğrenip TGT MKT üzerindeki alana işaretlemeniz gerekiyor.
 • ***Telefonunuzu USB Şarj Cihazınızın kablosuyla bilgisayara bağladınız > Masaüstündeki “Bilgisayarım”a sağ tıklayın > Yönet > Bilgisayar Yönetimi kısmında bulunan “Aygıt Yöneticisi”ne tıklayın > Bağlantı Noktaları (COM ve LPT) yazan kısımdaki port sayısını öğrenin. ***
 • Buradaki port cep telefonunuzun bilgisayara kaçıncı porttan bağlandığını gösterir.
 • Com1, Com2, Com3 gibi seçenekler olabilir. Bunlardan hangisi olduğunu öğrenip, imei atma programı üzerindeki alanda da bu portu seçmemiz gerekir. Böylece imei atamak için doğru bağlantıyı sağlamış oluruz.

Sonrasında ise 5 adımda TGT MKT SN 2.0 İmei Atma Yazılımı kullanımı şu şekilde yapılmakta:

1: Options Kısmı

İmei değiştireceğiniz için bu kısımdaki seçeneklerden İmei seçeneğini seçin.

43ertrtgry5ye

2: Baund Rate Kısmı

Baund Rate kısmında 2G ve 3G seçeneği olacak. Bu seçeneğe tıklayın

3: Adres Kısmı (com Port)

Com kısmı en önemli kısımlardan. Bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi kısmında öğrendiğiniz port numarasını burada girmeniz gerekmektedir. Com1, Com2, Com3 gibi seçenekler olabilir demiştik.

Telefonunuz bilisayarınıza hangi port üzerinden bağlanmışsa (Aygıt yöneticisi kısmında öğrendiğimiz bağlantı) burada o bağlantı numarasını girmeniz gerekmektedir. Böylece doğru bir bağlantı kurmuş olursunuz.

43ertrtgry5ye

4: Yeni İmei Adresinizi Yazacağınız Alan

Telefonunuza atamak isteyeceğiniz yeni İmei Adresini bu alana yazmalısınız. Yeni İmei numarasını yazın.

Bu alana yazdığınız İmei numarası işlemler bittikten sonra telefonunuzun yeni imei numarası olarak tanımlanacaktır. Bundan dolayı dikkatli ve doğru yazmanızda fayda var. Tanımlamak istediğiniz bu imei numarasını yazdıktan sonra sonraki adıma geçin.

Telefonunuzun mevcut imei numarasını Read İmei1 yazan butona tıklayarak öğrenebilirsiniz (**** ile gösterdiğimiz kısım). Ama buradaki numara sizin telefonunuzun o anki sahip olduğu İmei numarasını gösterir. Siz bu numarayı değiştirmek için buradasınız.

5: İşlemi Başlatın

Programın en alt kısmında Start butonu var. Doğru bağlantıyı sağladıktan ve İmei alanına yeni İmei numarayı yazdıktan sonra Start butonuna tıklayıp işlemi başlatabilirsiniz. Böylece yeni İmei numaranız tanımlanacaktır.

Bu kısımlar da önemli:

 • Read İmei 1 yazan yer sizin imei numaranızı görebileceğiniz kısımdır. Eğer yeni imei numarasını oluşturmadan önce bu kısma tıklarsanız telefonunuzdaki var olan imei numarasını öğrenirsiniz.
 • Read İmei 1 yazan kısma eğer yeni imei adresinizi yukarıdaki 5 adımda tamamladıktan sonra tıklayacak olursanız yeni imei numaranızı göreceksinizdir. Bu kısmı, işlem bittikten sonra kontrol amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Yani Read İmei 1 yazan butona tıklayınca, yeni imei adresi yüklediyseniz onu görürsünüz. Yüklemediyseniz eski adresinizi görürsünüz.

Bu yazılımın kullanımı kısaca böyleydi. Yeni bir telefon imei değişimi için kullanımı kolay oldukça basit bir yöntem. Tabi bu yaptığınız işlemlerin sorumlulukları tamamen size ait.

ert4rt4y5y75u

Bir diğer programın kullanımına bakacak olursak:

B) MTK Engineering Mode ile İmei Değişimi

Telefonunuza indireceğiniz basit bir uygulama ile de var olan imei (kimlik) sorununuzu rootsuz çözebilirsiniz. (Root, Android işletim sistemli bir telefonda var olan sınırlamalardan kurtulmak için yapılan yöntemlerdir. Sizi sınırlardan kurtarsa da güvenlik açığı oluşturur. e-posta vb.. gizli önemli belgeleriniz için güvenlik açığı.)

rtry5y56u6u

MTK Engineering Mode Kullanımı

 • Play Store üzerinden “MTK Engineering Mode” isimli uygulamayı indirin. > Başlatın > MTK Setting butonuna tıklayın > Telephony > GPRS şeklinde tıklayarak gittiğinizde son olarak ekranınıza IMEI Numarası yazan bölüm gelir.
 • Buradaki IMEI numarasını silin ve kaydetmek istediğiniz IMEI numarasını buraya yazın. > Write IMEI yazan yere tıklayın. İşleminiz Başarıyla Gerçekleşti! yazısı gelecektir. OK deyin.
 • Attached yazn kısma tıklayın. Attached diye bir mesaj gelecek, İşlemin başarılı bir şekilde yapıldığını gösterir. Buna da OK deyin. Ve uygulamayı kapatın.
 • Telefonunuzu kapatın ve tekrar açın. Imei numaranız güncellenmiş durumdadır.

Peki güncellendiğini nereden anlayacağım diyorsanız telefon aramaları kısmına gelip *#06# kodunu aratırsanız yeni imei numaranızı öğrenebilirsiniz.

MTK işlemcili telefonlar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. MTK settings yerine Android Setting kısmına tıklayarak Android telefonlarınızda da deneyebilirsiniz.

 • Rootsuz bir yöntem olsa da tabi bu yaptığınız işlemlerin sorumlulukları tamamen size ait.

ert4rt4y5y75u

Bir de diğer programın kullanımına bakacak olursak:

C) Write Code İmei Tool İmei Atma Yazılımı

Write Code İmei Tool İmei Atma Programı kullanımı:

Bu program Mediatek İşlemciye sahip telefonlar için kullanılır. Tek veya çift hatlı Android telefonlarınıza imei atabilmenize olanak sağlar.

Bu program, IPhone marka telefon imei değişimi için uygun değildir.

etr4y5yu65u6u

Çok fazla tercih edilmeyen bir yöntem ancak kullanımı basit.

Tabi bu yaptığınız işlemlerin sorumlulukları tamamen size ait.

wr4t5y6u6u

Telefona imei atma işlemi eskiden çok kullanılan bir yöntemdi. Özellikle 2000 ile 2015 yılları arasında dışarıdan telefon getirtmek oldukça yaygındı. Ya da bu tür satıcılardan telefon almak oldukça modaydı. Ucuza telefon bulanlar ballandıra ballandıra anlatırdı.

İşte o dönemler imei değiştirmek için de çok uğraş verirlerdi. Bir satıcıdan İmei alırlardı ancak aylar yıllar sonra satıcı bu numarayı bir başkasına daha satardı ve önceki alanlar açıkta kalırlardı. Bunlarla tekrar uğraşmak durumunda kalırlardı.

Şuan bu imeı atma işlemi hala yasa dışı olsa da biraz daha kolaylaştı. Teknolojik düzen e posta sistemleri, robotlar, telefonlar, bilgisayar, uçaklar vb.. insan yaşantısıyla entegre oldukça önceden büyük emek harcanarak yapılan işler şimdi kolay ve basit hale geldi.

“İMEİ Değiştirme Aracı İle Telefona Yeni Kimlik Getirmek! İmei Atma Programı 2020” üzerine 2 yorum

 1. Telefonun arkasında emei1: 353382074806402 emei2 : 353382074806410 yazıyor telefonum zenfone max bunlari yazicam dimi programa

  Cevapla

Yorum yapın