KYK WiFi Giriş/Çıkış Nasıl Yapılır? Şifre Değiştirme Sorunları ve Çözümleri?

KYK wifi giriş sayfası açılmıyor nasıl yapılır? KYK wifi Çıkış sayfası açılmıyor nasıl yapılır? Bağlanma sorunu yaşıyorum, şifremi unuttum giriş yapamıyorum diyorsanız, bağlanma sayfası açılmıyor, ıçıkış yapamıyorum diyorsanız ya da wifi.kyk.gov.tr platformundaki konularla alakalı diğer sorularınız varsa doğru adrestesiniz.

Bağlanma giriş sayfası açılmıyor, şifremi unuttum, girmiyor, admin, ana sayfa, login, oturum açma, şifre değiştirme, kyk wifi gov tr çekmiyor ve diğer başlıklar için yazımıza hoş geldiniz.

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) ülke genelinde birçok öğrenciyi, hatta içerisinde bulunduğumuz karantina döneminde birçok erişkini ağırlayan bir yurt. Bünyesinde bulundurduğu çeşitli imkanlardan birisi de kayıtlı öğrencilerine sağladığı ücretsiz Wİ-Fİ internet hizmeti.

Hal buyken, bu kyk.wifi.gov.tr sistemine giriş ve çıkışlar başta olmak üzere çeşitli sorunların çözümü önemli hale geliyor. Baktık ki bu kulvarda bilgi sağlayıcılar az, biz de bunlara genişçe yer verdik.

Temel sorunlar, bunlara dair sık sorular ve bunların çözümleri şeklinde giden bir makale sunduk. Aşağıdaki 10 soru ve 10 cevapla sorunlarınızı büyük ölçüde halledebilirsiniz.

KYK İnterneti Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

1.. KYK wifi giriş nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki işinizi görecek temel adres “ wifi.kyk.gov.tr ”dir.  Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan Wi-fi açarak, bu adres üzerinden kolaylıkla giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. Normal mobil veri ya da ev interneti gibi internetlerinizden girmeye çalışırsanız “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısıyla karşılaşacaksınızdır. Bu yüzden bu adrese ulaşmayı sadece bu yurtların internetine erişiminizin olduğu bir alanda bağlanma deneyin.

Tabi bazı karşılanması gereken şartlar var. Eğer ki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu sistemine kayıtlı bir öğrenci ya da personel değilseniz bu hizmetten yararlanamayabilirsiniz.

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu yurdunda kalıyorum ama KYK Wifi’ye giriş yapamıyorum, giriş bilgilerimi bilmiyorum diyorsanız idare yönetime gidip derdinizi anlatmanız gerekir. Çözüm orada. Sizlere kullanıcı adı ve şifreniz verilecektir. Yanlış hatırlamıyorsam kullanıcı adı olarak TC numarası veriliyordu.

rytry767u6yrt5
(Fotoğrafta okla gösterilen kısımdan Kullanıcı adı ve Şifreniz ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.)

Telefonumdan veya bilgisayarımdan interneti açtım ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum diyorsanız, wifiye tıkladığınızda KYKWIFI isimli seçeneği göreceksinizdir. KYKWIFI üzerine tıklayıp bağlantıyı kurun. Otomatik olarak kyk wifi giriş sayfası gelecektir. Gelmiyorsa wifi.kyk.gov.tr adresini giriş yapmanız gerekir, burada doğrulama sayfası na ulaşabilirsiniz. Hala olmuyorsa biraz bekleyin, yakın odalardaki arkadaşlarınızla irtibata geçin ya da idareye gidip sorunu danışın.

Giriş sayfasına ulaştıysanız kullanıcı adı ve şifrenizi girerek internet kullanımına kolayca başlayabilirsiniz.

2.. KYK wi-fi çıkış nasıl yapılır?

Bir diğer sık karşılaşılan sorun da çKYK internet sisteminden çıkış yapmanın nasıl olduğudur. ( kyk wıfı cıkıs sorunu )

Çıkışı bile beceremeyenler var diye düşünmeyin, her insanın başına arada böyle sorunlar gelebiliyor.  Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu internet sistemine kayıtlı bir öğrenciyseniz sunulan bu ücretsiz internet hizmetine dair sık duyacağınız sorunlardan biri de KYK wifi Çıkış sorunudur.

Çıkacağınız kısım gelmiyorsa bu sorunu çözmek için yine wifi.kyk.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir, burada karşınıza “şifreyi değiştir” ve “Çıkış yap” seçenekleri gelecektir. Çıkışınız KYK internet sistemlerinde bu kadar basittir.

yt5654rt565y5y7u
(Okla gösterilen kısımdan kolaylıkla kyk wifi cikis yapabilirsiniz.)

Diğer bir ihtimal de Wİ-Fİ internet sisteminin ağ çekim alanı içerisinde değilsinizdir. İnternetiniz wi-fi’ye bağlı değildir. Bu yüzden çıkma işlemini yapamıyorsunuzdur. Yapabilmeniz için Wifi’nin çekim alanı içerisinde olmanız gerekir. Kendi mobil internetinize bağlıyken veya başka bir wifi ağına bağlıyken KYK Wifi cıkıs yapamazsınız. Sorunu çözemezsiniz. Güvenlik sistemleri gereği devlet çıkma işlemine izin vermiyor. Ama bir süre sonra kendisi otomatik çıkabilir.

3.. Şifremi unuttum, yeni şifre nasıl alınır?

Yine yukarıda belirttiğim gibi bazı sistem güvenlik gerekçeleriyle Kredi ve Yurtlar Kurumu dışarıdan herhangi bir müdahale söz konusu olmasın diye tedbirler almış. Eğer ücretsiz internet şifrenizi unuttuysanız pek fazla seçeneğiniz yok yani.

Yurt idaresine giderek şifre isteği yapmalısınız. Eğer üşeniyorsanız bir müddet şifrenizi hatırlamaya çalışabilirsiniz. Eğer ki hatırlama veya notlarınızdan bulma olasılığınız yoksa maalesef tek çözüm yolu idareye gidip şifre isteği yapmak. Devletin sağladığı bu Wi-fi sisteminde pek fazla seçeneğiniz yok yani.

sfet4ttryyu65
Ah şu KYK odaları..

 

4.. KYK Wi-fi şifremi değiştirmek istiyorum, şifre nasıl değiştirilir?

Az önce “Wİ-Fİ KYK’dan nasıl çıkış yapabilirim?” başlığı altında yer verdiğimiz gibi çıkacağınız kısmın olduğu bölümde “şifreyi değiştir” diye de bir seçenek bulunuyor.

Eğer bu bölüme gelemiyorsanız wifi.kyk.gov.tr adresinden doğrulama sayfasına yani portala ulaşabilirsiniz. Portala giriş yaptıktan sonra çıkma kısmının olduğu panele atacaktır sizi. Burada hem çıkma hem de şifre değiştirme seçenekleri bulunuyor. Bağlanma işleminizi ve ayrılma işleminizi, şifre değişikliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sorunu da bu şekilde çözebilirsiniz.

 

rt565y65e

 

Şifre değiştirirken aklınızda bulunması gereken bir detay da yeni şifrenizin nasıl olması gerektiğine dair konulan kurallardır. Şifreniz en az 6 en fazla da 10 haneli olmalıdır. 1 büyük harf, 1 küçük harf ve 1 de rakam şifrenizin içerisinde kesinlikle olmalıdır. Ayrıca şifrenizde Türkçe’ye özgü harfler olan ö,ü,ş,ğ gibi karakterler olmamalı, yine şifrenizde € £ ¥ ¢ ƒ ₩ gibi özel karakterler bulunmamalıdır.

5.. Giriş Ekranında “Giriş Hakkınızı Doldurdunuz” Hatası Veriyorsa:

Kredi ve Yurtlar Kurumu sisteminde yanlış hatırlamıyorsam internete aynı anda sadece 1 adet cihazdan giriş yapabiliyorduk. Bazı arkadaşlar geçmiş dönemde aynı anda birkaç cihazdan girilebildiğini savunsa da ben böyle bir olaya denk gelmemiştim. Bilmiyorum belki de yanlış hatırlıyorumdur.

Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme belirtilen sayı dışında daha fazla giriş yapmaya kalkarsanız “Giriş Hakkınızı Doldurdunuz” uyarısıyla karşılaşmanız oldukça mümkün.

Burada yapmanız gereken şey önceki bağlı olduğunuz cihazda wifiden çıkmak olacaktır. Çıkışın nasıl yapılacağını yukarıda anlatmıştık. Sonrasında giriş yapmaya çalıştığınız cihazda kolaylıkla girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bazen bu çıkma işlemini gerçekleştirilemiyor. Bu yurtta kalırken internetlerinde dönem dönem başıma da gelen sorunlardan bir tanesi bu. Bazen çözümü sadece beklemek oluyor. 1-2 saat sonrasında wifi.kyk.gov.tr adresine gidip çıkışınızı yapabiliyorsunuz ve girmek istediğiniz cihazdan girebiliyorsunuz.

Eğer bu da gerçekleşmiyorsa çözümü yine idarede bulacaksınız. İdareyle bir konuşun, sorununuz hakkında yardımcı olacaklardır.

6.. Giriş Ekranında Kullanıcı Aktif Değil Hatası Veriyorsa:

Kullanıcı aktif değil gibi bir hata alıyorsanız en sık karşılaşılan neden henüz yeni kayıt yaptırmışsınızdır ve işlemlerinizde hata yapılmış olmasıdır.

Uzun süredir kayıtlı öğrencisi olup da aktif değil sorununu görmeye başladıysanız aylık kullanım kotanızı doldurmuş olabilirsiniz.

Her iki internet sorunu durumunda da çözümünüz idareden sağlanacaktır, idareye sorununuzu bildirebilirsiniz.

7.. KYK İnternetine Bağlanırken “Sarı Ünlem İşareti” Hatası Veriyorsa:

Bu sorun herhangi bir mekandaki kablosuz ağ sisteminde de görülebilen bir sorundur. İnternet sağlayıcılarda bir problem var manasına gelir.

Ya idare tarafından girişler geçici engellenmiş olabilir, ya sistem bakımı vardır, ya sistemde normalde olmaması gereken bir arıza vardır, ya da ağ bağdaştırıcılarınızla ilgili bir problem vardır. Sonuncusunun olma ihtimali bir hayli düşük.

Sorun büyük ihtimalle idare kaynaklıdır, bu durumda temelde 3 çözüm yolu var:

  1. Ya biraz bekleyin bir süre sonra erişim sağlanmaya başlayacaktır,
  2. Ya ağ bağlantılarınız kısmından “bağlantıyı unut” üzerine tıklayarak Wi-fi’nin kaydını silip, tekrardan bağlanıp giriş yapmayı deneyin,
  3. Ya da idarenizle iletişime geçip çözümü hızlandırabilirsiniz.
sfet546t54y5
İnternet bulunca biz..

8..  “IP Adresi Bulunamadı” Hatası Veriyorsa:

Bu sorun genellikle Wifi çekmediği dönemlerde görülür: Kapatılmış olabilir ya da  çekim alanından çıkmış olabilirsiniz.

9..  “Sayfa Yüklenemedi” Hatası Veriyorsa:

“Sayfa yüklenemedi” hatası çok değişik nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bazen çözüme ulaşmasının tek yolu beklemek oluyor. Ama siz yine de Wi-fi’ye bağlı olduğunuzdan emin olun, belki bağlı değilsinizdir.

10.. Giriş Ekranında “Kullanıcı Adı veya Şifre Hatalı” Hatası Veriyorsa:

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yeni kayıt yaptıranlardasınız belki e-devlet üzerinden şifrenizi oluşturmayı unutmuş olabilirsiniz. Eğer şifrenizi oluşturmuş ve girmeye çalışıyorsanız, henüz sisteme kaydınız düşmemiş olabilir, 2-3 saatlik bir bekleyiş işinizi çözecektir. Sonrasında interneti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Normalde Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencisi olup da şimdi bu hatayı almaya başladıysanız sorun büyük ihtimalle idare kaynaklıdır, yakınınızdaki arkadaşlarınızda da aynı problem vardır. İdareyle iletişime geçebilirsiniz ya da bir müddet bekleyebilirsiniz, sizden önce iletişime geçenler olacaktır, ayrıca kendiliğinden de çözülebilir.

Bazen şifrenizi hatalı girmiş olabiliyorsunuz, örneğin CAPS tuşunuz aktif durumda olabilir. Bu tip sorunlardan dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

Bazen de tek çözüm bekleyiş olabiliyor.

 Ayrıca,

Kredi ve Yurtlar Kurumu interneti ile ilgili sorunların bir kısmı da cihazınızda kullandığınız internet tarayıcısı kaynaklı olabiliyor. İnternet tarayıcınızı değiştirip öyle girmeyi deneyin. Bu sorunları yaşayan kişilerin bir kısmında problem böyle çözülüyor.

Hatta, giriş portalına ulaşamayanların bir kısmı gizli sekme açarak, gizli sekme üzerinden portal sayfasına ulaşabildiklerini belirtiyorlar.

Sevgilerle,

Ülke genelinde büyük çoğunlumuzun belirli bir dönem maruz kaldığı KYK Wife internet ağına dair bu sorunlar, cevap bulması gereken durumlardır. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarını tadanlar olarak hepimiz bir dönem bunlara benzer sorunlarla karşılaşmışızdır.

Bazen çözüm o kadar basit gözükse bile aciliyetimizden dolayı veya gergin anlarımızdan dolayı sinirlerimizi arttırabiliyor. Bunun için de bu duruma dair bir yazı paylaşmak iyi olur. Maksat; sorununa çözüm arayan kişiler için daha fazla çözüm kaynağı bulunsun.

wret46ty5y

Siz de sorunlarınızı yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz..

 

wret4545y5ryy
En iyi tıraş makineleri yazımıza bir göz atmaya ne dersiniz?

 

wett4t54yt5
En iyi tıraş makineleri sizlerle.. Göz atmanızda fayda var..

 

dert4t4t4t
Öğrenciliğin bir diğer vazgeçilmezi de tıraş makineleridir.. En iyi tıraş makineleri yazımıza göz atmanızda fayda var..

“KYK WiFi Giriş/Çıkış Nasıl Yapılır? Şifre Değiştirme Sorunları ve Çözümleri?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın