Nasdaq Nedir? Nasdaq Borsası Ve En Merak Edilen Özellikleri

Nasdaq Nedir? Nasdaq Borsası Hakkında Merak Edilen Herşey!

Nasdaq, popülaritesini dünya çapında yaymış, en önemli borsalardan bir tanesidir. Önemi de şüphesiz ilk ve en büyük elektronik hisse senedi borsası olmasından ve teknolojiye dair dünya devi markaların hisse senetlerini barındırmasından gelir. Dünya genelinde pek çok yatırımcıya kucak açan bu dev borsa, şüphesiz Türk yatırımcılar tarafından da merak konusu. Peki, Nasdaq nedir? Nasdaq borsası hakkında merak edilenler neler, detaylı ve kolay okunur bir anlatımla vermeye çalıştık.

Nasdaq nedir, tam olarak anlayabilmek için öncelikle borsa ve borsa endeksinin ne demek olduğunu kavramak gerekir.

wr4t4t3t3t
NasdaQ, New York

Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetleri barındıran ve de bu hisse senetlerinin farklı oranlarda hesaplanması sonucu ortaya çıkan bir değerdir. Hisselerin her birinin endeks değeri içerisindeki oranı ya da ağırlığı diğerine göre farklılık gösterir. Dünya geneline bakıldığında en fazla işlem yapılan borsa endeksleri arasında Dow Jones, Nasdaq, S&P500, FTSE ve Xetra Dax olarak bilinmektedir. Türkiye’de en fazla işlem gören borsa endeksleri ise Borsa İstanbul içerisinde bulunmaktadır. BİST 100 Endeksi, BİST 30 Endeksi, BİST Bankacılık Endeksi gibi endeksler, Borsa İstanbul içerisindeki en fazla işlemin gerçekleştiği endeks çeşitleri olarak bilinirler. Bizim yazının temeli Nasdaq nedir üzerine şekillenecek.

Dünya endeksleri içerisinde büyük bir oran kaplayan, teknoloji ve elektronik borsa alanında da nam salmış Nasdaq Borsasını inceleyeceğiz. Nasdaq ne demek, Nasdaq Borsası ve Nasdaq endeksi nedir, Nasdaq hisseleri nelerdir, neden önemlidir, özellikleri, nasıl çalışır ve nasıl işler, Nasdaq Bileşik Endeksi, Nasdaq 100 Endeksi, Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, borsadaki hisseler hangileri, nasdaq borsasında hisse senedi nasıl alınır gibi Nasdaq Endeksi ve Amerikan borsası Nasdaq Nedir başlıklarına dair merak edilenleri çuvalı açıp masanın üzerine döktük.

Size yine sadece okuması kaldı. Hadi yine iyisiniz.

t5y6u5u5u

1.. NASDAQ NEDİR?

Nasdaq Borsası’nın günümüzde kullanılan kısa ismi. Yatırımcı ağzıyla, konuşmalarda ya da muhabbetlerde Nasdaq Borsası’ndan bahsederken Nasdaq şeklinde basitçe bahsedilir. Zaten çoğu fotoğraflarda da sadece Nasdaq kelimesini görürsünüz. İnstagram ya da Facebook gibi sosyal medyalarda böyle finans/teknoloji içerikli makaleler paylaşan sayfaların arkaya koyduğu fotoğraflarda bazen Nasdaq’a denk gelebilirsiniz.

2.. NASDAQ BORSASI NEDİR?

Asıl konumuz “Nasdaq Borsası Nedir?” aslında. Nasdaq Borsası, içerisinde elektronik şirketlerin ya da teknoloji şirketlerinin hisse senetlerini barındıran teknolojik menkul kıymetler borsası olarak bilinir. ABD’de en büyük ikinci menkul kıymetler borsası olduğu da söylenmektedir. Hatta bünyesinde bulundurduğu hisse senetlerinin piyasa değeri açısından ve en çok işlem gören borsalar arasından da dünyanın en büyük 2. borsası olarak adlandırılmaktadır.

New York merkezli (hatta merkezi New York Times Meydanı’ndadır) bir Amerikan borsası olan Nasdaq, 1971 yılında kurulmuştur. İsminin açılımı da “National Association of Securities Dealers Automated Quotations” olarak geçmektedir.

Özetlemek gerekirse Nasdaq Borsası bir teknoloji borsasıdır. Küçüklü büyüklü, sayıları 3000’in üzerinde olduğu söylenen pek çok elektronik şirketin hisse senetleri bu borsada işlem görmektedir. Öyle ki içerisinde Amazon, Apple, Cisco, eBay, Google, Microsoft, Facebook, Intel, Netflix ve Yandex gibi dünyanın dev teknoloji şirketleri bulunmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki menkul kıymetlerin değeri bakımından New York Borsası’nı (NYSE) takiben en büyük ikinci borsa olarak gösterilmektedir.

Biliyorsunuz ki borsalar, yatırımcıların halka açık bir şirkete ait hisse senetlerinden alım satım işlemleri yapabilecekleri yerlerdir. Nasdaq’ın borsalar içerisinde bir diğer farklılığı da tamamen elektronik zeminde işlemlerin yapılıyor olmasıdır. Tam elektronik borsa olarak da geçer. Tüm işlemlerinizi elektronik sistem üzerinden halledebiliyorsunuz.

Borsalar arasındaki kısa kodu Nasdaq 100 olarak da bilinen Nasdaq Borsası, bu şekilde özetlenebilir. Yani ortada bir teknolojik Pazar var ve dünya genelindeki teknolojik şirketlere ait hisse senetleri bu borsada işlem görüyor. Bu borsada bulunan hisse senetlerine ilgi o kadar büyük ki dünyanın en büyük 2. borsası olarak görülüyor.

Nasdaq, borsaya ve piyasaya kote olması gereken hemen hemen tüm teknoloji şirketlerinin birarada olduğu muazzam bir teknoloji piyasası amacıyla kurulmuştur. Bunu da hemen hemen başarmış ve devasa büyümesi de neredeyse her gün devam etmekte. Pek çok şirkete göre Nasdaq Borsasının bu kadar başarılı olmasının nedeni şirketlere olan tavırları ve şirketleri kabul konusunda var olan esnek yaklaşımlarıdır. Yatırımcılar da işlemlerini aracılar üzerinden değil de online platformlar üzerinden teknolojik ortamda çevrimiçi şekilde gerçekleştirmektedirler. Hemen hemen her yatırımcının fırsatlara erişiminde kolaylık ve garantiler sunulmuştur. Bu da Nasdaq Borsası’nın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Sizin aklınızda “Nasdaq Nedir?” diye sorulduğunda, bünyesinde neredeyse tüm teknoloji şirketlerinin hisselerini barındıran ve 20’nin üzerinde piyasada etkin faaliyetler gösteren New York merkezli bir Amerikan teknoloji borsası olarak kalsın.

wrt4y4y4y4y4y
Nasdaq Nedir?

3.. NASDAQ BORSASI NEDEN ÖNEMLİDİR? ÖZELLİĞİ NEDİR?

Nasdaq Borsası, teknoloji şirketlerinin adlarını çok daha iyi duyurabilmek ve ne kadar büyürlerse büyüsünler bu piyasa sayesinde değerlerini daha da arttırabilme fırsatı yakaladıkları bir zirve görevi görmektedir. Bundan dolayı hem teknoloji şirketleri açısından, hem de teknoloji şirketlerinin hisselerindeki fırsatları kollayan teknoloji yatırımcıları için son derece önem arz eder.

Nasdaq, aracılar kullanmaz, güvenliğini yüksek seviyede tutmak için tüm işlemlerin yine teknolojik – çevrimiçi ortamlarda yapıldığı bir borsa olarak bilinmektedir. Borsaya kote olması beklenen nerdeyse tüm teknoloji şirketlerini birbirine bağlı, birarada, bir ortamda tutmayı, bunlar için özelleşmiş bir borsa olma amacıyla kurulmuştur. Ve nitekim bunda da başarılı olduğu söylenebilir. Bünyesinde küçüklü büyüklü, irili ufaklı küresel çapta kendilerini duyurmuş pek çok teknoloji şirketinin hisseleri bulunmaktadır. Apple olsun, Microsoft olsun, Facebook olsun, Netflix olsun, Oracle ya da Adobe olsun dev teknoloji şirketleri de bu piyasada New York Times meydanında merkezi bulunan bu borsada işlem görmektedirler.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Nasdaq’ı bu kadar ön plana çıkaran ve başarılı olmasını sağlayan özelliği hemen hemen her şirkete kabul sırasında aynı esnekliği göstermeleri, aynı yakınlığı göstermeleri ve hemen hemen her şirketle aynı yakın ilişkileri sergilemeleridir. Yukarıda bahsi geçen dev şirketlere ek olarak Nasdaq borsasında yeni nesil pek çok teknoloji şirketlerinin de hisse senetleri işlem görmektedir.

Bu özelliği, her yerde duyuyorsunuz da önemi ise teknolojinin ve trendlerin her an değişebiliyor oluşu yeni nesil yeni şirketlere olan bu ılımlı tavır Nasdaq borsasının başarılı olmasının altındaki en önemli nedenlerden bir tanesi olarak görülmekte. Çünkü 1971’de açılan bir borsa için Amazon’un kuruluşundan bu günkü dev büyüklüğüne ya da Tesla’nın kuruluşundan bugünkü dev büyüklüğüne gelmeleri gibi kısa süreler içerisinde büyük değişimlere uğrayan şirketler ve bu şirketlerin hisselerine dair ilgi, Nasdaq Borsası’nın büyümesinde en temel nedenlerden birisidir. Bugün ılımlı tavır sergiledikleri küçük bir teknoloji şirketi, çok değil 3 – 5 sene sonra, devasa bir şirkete dönüşebilir. Bu dönüşüm sırasında da oyunu oynatan masa da güzel kazançlar yakalayacak ve büyüklüğüne büyüklük katacaktır. Yani “Nasdaq Borsası neden önemli?” ve “Nasdaq Borsası’nın özelliği ne?” şeklindeki olaya bu yönden bakabilirsiniz.

4t5yyy5yy5y

4.. NASDAQ ÇALIŞMA ŞEKLİ: NASDAQ NASIL ÇALIŞIR?

Nasdaq Borsası’nın çalışma prensibi diğer borsalara göre bir takım farklılıklar da içermektedir. Hisse senedi alım satımı işlemleri sırasında bazı farklılıklar boy gösterir. Bu yazıyı okuyan pek çok yatırımcının sürekli işlem yaptığı ve aşina olduğu Borsa İstanbul’dan ya da daha büyük bir borsayı örnek gösterecek olursak New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan, yapılan hisse senedi işlemleri bakımından farklılıklar arz eder.

Nasdaq, hisse senedi alım satım işlemlerini teknolojik ortamlarda yürütür. Nasdaq Borsası’nda hisse senedi alıcıları ile hisse senedi satıcıları elektronik ortamda birbirine bağlı olarak işlem gerçekleştirirler. Bu bağlamda klasik borsalara göre bir takım farklılıklar arz eder.

wrt4y4y4y4y4y
Nasdaq Nedir?

5.. NASDAQ ENDEKSLERİ NELERDİR?

Nasdaq Endeksleri türleri içerisinde

 • Nasdaq 100; Nasdaq Borsası’ndaki işlem gören, piyasa değerine göre en büyük ilk 100 şirketin oluşturduğu endeks.
 • Nasdaq Bileşik Endeksi; Nasdaq Borsası’ndaki işlem gören 3 binin üzerindeki şirketin hisse senetlerini içeren endeks.
 • Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi; Nasdaq Borsası’ndaki işlem gören ve kote olmuş hisselerini içeren biyoteknoloji ve de ilaç şirketlerinin oluşturduğu endeks. Nasdaq bileşik endeksinin de bir alt grubu olarak görülebilir.

olarak üç tür bilinmektedir.

Şimdi, Nasdaq Borsası Endeksleri olan bu Nasdaq 100 Endeksi, Nasdaq Bileşik Endeksleri ve Nasdaq Biyoteknoloji Endekslerini biraz daha açıklayacak olursak;

 • NASDAQ BİLEŞİK ENDEKSİ

Nasdaq bileşik endeksi, Nasdaq Borsası’nda işlem gören tün şirketlerin oluşturduğu endeksi anlatır. Nasdaq Borsası’nda işlem gören yaklaşık 3.000’den fazla şirketin bulunduğu hisse senedi grubunu içeren endekse Nasdaq Bileşik Endeksi adı verilmiştir.

Buradaki Bileşik kelimesinin, piyasa değeri bakımından küçüklü büyüklü tüm şirketleri içermesi manasından geldiğini düşünebilirsiniz.

Nasdaq Bileşik Endeksi ile ilgili önemli bir detay vardır. Nasdaq Borsasında büyük oranda yüksek teknoloji firmalarının işlem görmesinden dolayı, Nasdaq Bileşik Endeksinden faydalanılarak teknoloji endüstrisinin performansına dair yorumlar yapılabilmektedir. Çünkü adamlar diyor ki, kardeşim madem bütün teknoloji firmaları bu borsa altında birleşmiş, ee, bunların oluşturduğu Nasdaq Bileşik Endeksi’nin durumuna bakarak ben teknoloji ensdüstrisine dair yorumlar yapabilirim diyor, haklı olarak.

Burada teknoloji şirketlerinin bu borsa üzerindeki oranını da bilmek gerekir. Nasdaq Bileşik Endeksi’nde, teknoloji şirketleri bu endeksin %50’sini, tüketici hizmetleri şeklindeki şirketler bu endeksin %20’sini ve de sağlık ve biyoteknoloji alanındaki şirketler bu endeksin %10’unu oluşturmaktadır. Bunların yanında bu endekste kamu hizmetleri, petrol, telekomünikasyon sektörlerine dair şirketlerin hisseleri de yer almaktadır.

Nasdaq Bileşik Endeksi’nin bu şekilde detaylandırdıysak, Nasdaq 100 Endeksi’ne de bir ışık tutalım..

 • NASDAQ 100 ENDEKSİ

Dünyanın en önemli borsa endekslerinden bir tanesidir. (Hatırlarsanız Dow Jones 30, S&P 500, Nasdaq 100, FTSE 100, DAX 30 ..)

NASDAQ 100 Endeksi olarak bahsedilen bu endekste finansal sektörün kolundan olan firmalar dışarda tutularak, Nasdaq Borsası içerisinde işlem gören, piyasa değerlerine göre sıralandığından en büyük 100 şirketin oluşturduğu endeks anlatılır.

Bu ilk 100 şirketin oluşturduğu Nasdaq 100 Endeksi; bilgisayar donanımları ve yazılımları, telekomünikasyon sektörü, perakende/toptan ticaret ve de biyoteknoloji gibi sektörlerde faaliyette olan ve bu borsada işlem görmekte olan piyasa değerlerine göre en büyük şirketlerin performansını anlatır. Finansal hizmet şirketleri ve de yatırım şirketleri dışlanmıştır. Her yıl, piyasadaki değerlerine bakılarak şirketler, NASDAQ 100’e eklenebilir ya da NASDAQ 100’den çıkarılabilir.

Nasdaq 100 Endeksi, birkaç düzine şirket başta olmak üzere birkaç bine kadar değişebilen ve tüm pazarın performansını da yansıttığı düşünülen bir dizi hisse senedi olarak bilinmektedir. Şöyle ki, temel mantıkla baktığınızda 100 şirketi yansıtıyor olarak görseniz bile, yıllar içerisinde bu 100 şirket sıralamalarında değişiklikler meydana geleceğinden, bu açıdan yeniden bakıldığında mantık olarak 100’den fazla şirketin durumu hakkında da fikir sahibi olunabilmektedir. Bu şeye benzer; bir kitap mağazasına girdiğinizde Bestseller kitaplarını alıp okumayı seven bir kişinin, yıllar içerisinde düzinelerce kitabı okumuş olmasına benzetilebilir. Ya da Premier lig maçlarını takip eden bir klasik Türk erkeğinin, her yıl düşenler ya da çıkanlar doğrultusunda aslında pek çok takım hakkında yorum yapabiliyor olmasına benzetilebilir.

NASDAQ 100 Endeksini de böyle mantığınıza oturacak şekilde garip bir açı vererek anlattığımıza göre (burada yüzümde birazcık gülümseme beliriyor), Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi’ne adım atabiliriz.

 • NASDAQ BİYOTEKNOLOJİ ENDEKSİ

Bir diğer Nasdaq endeksimiz de Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi. Kote olmuş hisse senetlerini de barındıran biyoteknoloji ve ilaç şirketlerinin hisselerinden oluşan endekstir. Biyoteknoloji olarak ayrıca bir endeks başlığı oluşturmasının nedeni, Nasdaq Borsasında yukarıda bahsettiğimiz gibi %10’luk bir oran teşkil etmeleridir.

Aslında bu endekste yer alan şirketler NASDAQ Bileşik Endeksi’nde de bulunmaktadır. Zaten Nasdaq bileşik endeksi her firmaya ait hisse senetlerini içerdiğinden, Nasdaq biyoteknoloji endeksinde bulunan şirketlere ait hisseleri de bünyesinde içermektedir.

Hatta Biyoteknoloji endeksinde yer alıp, Nasdaq borsası içerisinde piyasa değeri bakımından ilk 100 içerisine giren ve Nasdaq 100 endeksi içerisinde bulunan biyoteknoloji şirketleri de vardır.

Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, ilaç şirketlerini de bir araya getirerek, günde 100.000’in üzerinde olduğu söylenen hisse senetlerinin faaliyetlerini göstermektedir.

wrt4y4y4y4y4y
Nasdaq Nedir?

6.. NASDAQ İŞLEM SAATLERİ NELERDİR?

NASDAQ gibi ABD tabanlı borsalar için ABD saatlerinin Türkiye’deki karşılıkları bilinmelidir. ABD’de günlük mesai saati Türkiye’de çok değişik saatlere denk gelebilir. NASDAQ ve NYSE gibi ABD borsalarında bu tür detaylara dikkat edilmesi gerekir.

 • Nasdaq Açılış Saati: ABD Saati İle: 09:30 Türkiye Saati İle: 16:30
 • Nasdaq Kapanış Saati: ABD Saati İle: 16:00 Türkiye Saati İle: 23:00

Peki, Türkiye’de mesai saati dışındayken, ABD’deki bir piyasa aktif olsa ne yazar, kapalı olsa ne yazar?

Böyle düşünmemek gerekir tabi ki. Forex piyasası gibi hafta içi her gün 24 saat açık olan piyasalar var. Ya da aracı kurum ve bankalarınızın bazıları 24 saat boyunca işlem yapmanıza izin verebilir. Hatta dış ülkelerdeki yatırımlarınızı illaki Türkiye tabanlı bir piyasa aracılığıyla yapmak zorunda değilsiniz, dış menşeili bir piyasa ya da aracı kurum yardımıyla da bu tür borsalarda etkin yatırım yapabilirsiniz.

frr5y5uu5u5u

7.. NASDAQ BORSASI HİSSELERİ HANGİLERİDİR?

ABD’nin en büyük ikinci borsası olarak da bilinen Nasdaq Borsasında, yüzlerce hisse senedi işlem görmektedir. Teknolojiye ve teknoloji çevresine dair küçük büyük onca şirketin hisse senedi bu piyasada yer almaktadır. Durum bu şekilde olunca hepsini buraya sığdırmak imkansızdır. Ancak Nasdaq Borsasında Microsoft, Facebook, Apple, Tesla, Amazon gibi pek çok dev şirkete ait hisse senetleri olduğunu da böyle birkaç örnek isim vererek söyleyebiliriz.

 • AAPL: Apple Hissesi
 • AMZN: Amazon Hissesi
 • EBAY: eBay Hissesi
 • GPRO: GoPro Hissesi
 • INTC: Intel Hissesi
 • NVDA: Nvidia Hissesi
 • TSLA: Tesla Hissesi
 • YHOO: Yahoo Hissesi

Listenin tamamını görmek istiyorsanız Nasdaq’ ait site üzerinden de, site üst kısmında yer alan Market Activity başlığından Nasdaq Borsasında işlem gören hisse senetleri hangileri olduğuna en ince detayına kadar bakabilirsiniz.

wrt4y4y4y4y4y
Nasdaq Nedir?

8.. NASDAQ BORSASINDA HİSSE SENEDİ NASIL ALINIR?

Nasdaq gibi yurt dışı borsalarda hisse senedi alım satım işlemleri yapmak istiyorsanız bunun çözümü yurt dışı piyasalara ulaşmanızı sağlayacak bir aracı kurumla irtibata geçmeniz ve hesap açmanızdır. Ya direkt başvurarak ya da sitesinde yer alan hesap açma işlemlerini hızlıca yaparak yurtdışı piyasalara erişim kolaylığı sunan bu tip aracı kurumlardan nasdaq gibi borsalarda hisse senedi alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak özellikle Forex gibi piyasalarda aracı kurum seçerken pek çok şeye dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan en önceliği de güvenilir olup olmadığıdır.

Ayrıca pek çok yerli aracı kurum da Nasdaq borsasına erişim imkanı sunmaktadır. Bu tür aracı kurumları araştırıp, seçtiğiniz aracı kurum üzerinden hesap açarak Nasdaq Borsası üzerinde işlem görmekte olan şirketlere ait hisse senetlerini alıp satarak Nasdaq borsasında yatırım yapabilirsiniz.

wrt4y4y4y4y4y
Nasdaq Nedir?

9.. NASDAQ NEDİR: NASDAQ BORSASI – SON KISIM

Nasdaq, ABD üzerinde aktivite göstermekte olan, teknolojiye ve teknoloji komşuluğundaki sektörlere ait şirketlerin hisse senetlerinin işlem görmekte olduğu devasa bir piyasadır. Büyük şirketler daha da büyüyebilmek için borsalara ve borsalardan gelecek finansmanlara ihtiyaç duyarlar. Yatırım bu yüzden keyiflidir. Hem alıcı tarafa hem satıcı tarafa büyük imkanlar sunar. Nasdaq Borsası da ABD menşeili, takip etmesi keyifli borsalardan bir tanesi.

Nasdaq nedir, Nasdaq 100 Endeksi Nedir, yeni başlayanlar ya da öğrenmek isteyenler için Nasdaq borsası hakkında merak edilen her şey, Nasdaq Bileşik Endeksi nedir, Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi nedir, hisse senedi nasıl alınır, işlem saatleri nelerdir, Nasdaq nasıl açlışır, neden önemlidir, endeksleri nelerdir gibi Nasdaq Borsasına dair merak edilen her şey ve soruların cevapları ile karşınızdaydık. Yine bir keyifli yazı oldu.

Umarım aradıklarınızı bulmuş, meraklarınızı gidermiş ve yazıdan keyif almışsınızdır.

Keyifli yazıların devamı için arada yorum atabilirsiniz. Sizin fikirlerinize göre yazılarımız da daha şenlenebilir ya da bu neşeyi kısabiliriz..

Ayrıca yorumlar, diğer okuyuculara bilgi sağlama yönünden, bu geniş çaplı yazıdan bile daha kıymetli olabilir.

Sevdiklerinizle nice sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bol kahkahalı an’larınız olsun..

Sağlıcakla efendim..

Yorum yapın