NViDiA Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır? AMD, İntel, NVIDIA…

NVIDIA sistemlerinde manuel ve otomatik olarak Nvidia ekran kartı güncelleme için gerekli olan tüm bilgiler karşınızda. Oldukça hassas ve kıymetli olan ekran kartı güncelleme konusunda olabildiğince basit şekilde Nvidia ekran kartını nasıl güncelleyeceğinizi anlatacağız.

Nvidia ekran kartı güncelleme nasıl yapılır? Nvidia Driver nasıl güncellenir? Ekran Kartı Sürücüsü güncelleme nasıl yapılır? Nvidia nasıl kurulur? AMD Ekran Kartı güncelleme, İntel Ekran Kartı güncelleme nasıl yapılır? NVIDIA Experience, NVIDIA driver, denetim masası, Ekran kartı güncelleme gibi çeşitli başlıklara da cevaplar bulabileceğiniz geniş içerikli bir makale sunduk..

etrt5y5y56y56u
NVIDIA GEForce ..

Ekran kartı denildiğinde sektörün en önde gelen firmalarından olan NVIDIA, bu başarısıyla adını teknolojiseverlere ezberletmiştir.

GPU kanadında grafik işlemciler üreten (oyunculara yönelik grafik işlemcileridir) teknoloji şirketi NVIDIA (Nvidia Corporation), bunun yanında mobil cihaz sektöründe de başarılı işler ele alırken öte yandan otomotiv pazarında da SoC yongalı sistemlerin üreticisi konumundadır.

Mobil sektörü ve otomotiv sektörünü dışlarsak, bilgisayar oyuncuları adına kritik öneme sahip olan bilgisayar sorunlarından bir tanesi durumundaki “güncellenmemiş ekran kartı” oyun içerisinde çeşitli aksaklıklara yol açabiliyor. Güncellenmemiş ekran kartı sadece oyuncular açısından değil grafik işlemi konusunda hassas programlar açısından da son derece önemli konumda.

Bu yüzden ekran kartı güncelleme ve her daim güncel halde bulunması çok önemlidir. Bilgisayar performansınızı önemsiyorsanız ekran kartını sürümlerini de arada kontrol etmenizde fayda var.

NVIDIA Ekran Kartı Güncelleme İşlemi

Peki, ekran kartı güncelleme nasıl yapılır? Nvidia ekran kartı nasıl güncellenir? Hadi basitçe anlatalım;

1.. Güncellemeleri kolay yapabilmek için öncelikle Ekran kartı modelinizi bir öğrenin:

 • Başlat düğmesine tıklayın (Arama yerine de tıklayabilirsiniz). Burada “Çalıştır” seçeneğini bulmanız gerekir(Arama yerine çalıştır yazıp aratın). Çalıştır gelince, oraya Dxdiag yazıp aratın.
 • Sonra hata benzeri bir uyarı alabilirsiniz. Evet demeniz gerekiyor.
 • 10 – 20 saniyelik bir bekleyişten sonra ekranınıza DirectX Tanı Aracı
 • Direct Tanı Aracı’nda bilgisayar bilgilerinize dair neredeyse her şeyi bulabilirsiniz.
 • Sol üstteki Ekran seçeneğine tıklayın.
 • Cihaz, Sürücüler ve DirectX Özellikleri olmak üzere 3 ayrı bölüm göreceksiniz. Cihaz (Aygıt) seçeneği içerisinde bulunan kısımda modelinizin ismini (Örneğin GeForce 9600 GT, Geforce GT 710, Geforce GTX1050, GeForce GT 525M gibi gibi..)
 • Ekran kartınızın ismini not edin, hatta buradaki bilgilerin fotoğrafını çekin. Çünkü birazdan ekran kartı güncelleme alanında sürücü yükleme seçeneklerinde bu bilgiler lazım olacak.
 • Tanı Aracını kapatmadan adım 2’ye geçin.
wrfet4t4t4
NVIDIA GeForce..

2.. Bilgisayarınız Windows’un 32 bit sürümünü mü yoksa 64 bit sürümünü mü kullandığını bir öğrenin:

 • DirectX Tanı Aracı’nda Ekran seçeneğinin hemen öncesinde bulunan Sistem seçeneğine tıklayın.
 • Gelen Sistem Bilgisi içerisinde İşletim Sistemi kısmında bilgisayarınızın 32 bit mi yoksa 64 bit mi sürümden yararlandığını göreceksiniz.

etrt4t4t4t4

3.. Nvidia ekran kartı güncelleme için aşağıdaki adımlar izleyin:

 • Bu adımda sürücüyü indireceğimiz sayfaya bir geçiş yapmanız lazım. Korkmayın, kendisinin sürücü indirme sayfası. (Buradan indirebilirsiniz NVIDIA Driver) (https://www.nvidia.com.tr/drivers )
 • Bu sayfada sizi 3 farklı seçenek bekliyor. Bunlardan sadece 1 tanesini yapacaksınız. Ne işe yaradıklarını bir anlatalım.

rty5y5y65u6u

Seçenek 1  [Otomatik Belirleme]:

 • Bu seçenek adında da geçtiği gibi otomatik olarak çalışır. Otomatik cihaz belirleme seçeneğine tıkladığınızda Nvidia sitesi, otomatik olarak bilgisayarınızın ekran kartı modeline uyumlu olan sürücüyü (driver) bulacaktır. Tabi bu iş için bilgisayar sisteminizde java olması gerekir. Eğer yüklü değilse en alt kısımda javanın nasıl yükleneceğini anlattığım kısmı inceleyebilirsiniz.
 • Sonra site size uyarı gönderecek ve driverınızı bulabilmek için onayınızı isteyecektir. Burada Çalıştır (varsa Run seçeneği de olur) diyerek driver tespitini bekliyoruz.
 • Tespit işlemi hallolduktan sonra üzerine tıklayıp ekran kartınızın driver’ını indirin. Sonra Kurma işlemini başlatın.
 • Bazı gereksinimler istediği için Seçenek 1 genelde çalışmaz. Bilgisayarınızda da çalışmazsa Seçenek 2’ye geçin.

Seçenek 2  [Manuel Arama]:

 • Öncesinde ekran kartı modelinizi öğrenmiştik. İşte o bilgi bu seçenekte işe yarıyor. (Mesela benim bilgisayarımın kart modeli GeForce GT 525M) (Örneğin GeForce 9600 GT, Geforce GT 710, Geforce GTX1050 ..)
 • Nvidia’nın Manuel olarak ekran kartı güncelleme seçeneğinde Tip, Seri, Ürün, Sistem, Dil gibi boş alanları tercihli sistemden seçip dolduruyoruz ve Aramaya Başla seçeneğine tıklıyoruz.
 • Örneğin benim bilgisayar GeForce GT 525M demiştik. Bunun için Seri kısmında GeForce 500M Serisi seçeneğini seçiyorum, Ürün kısmında da buna dair ürünlerin seçenekleri geliyor. Orada da 525M’i bulup işaretliyorum. Dil olarak varsa Türkçe’yi işaretlemeyi unutmayın, Nvidia programında kullanacağınız dilden bahsediyor burada. Diğer kısımları da doldurup aramayı başlatıyorum.
 • Sonra, bazı sonuçlar gelecek. Burada önemli olan en son sürüm’ü seçmek olacaktır. Bazen tek seçenek gelebilir. Kabul edip yükle
 • Sonrasındaysa Kurma işlemine geçebilirsiniz.

Seçenek 3 [Beta ve Eski Sürücü Arama]:

 • Burada son sürüm haricindeki güncel olmayan beta ve daha eski sürümleri aratabilirsiniz. Güncel sürüm dışında bir sürüm bulmak ve bilgisayarınızın ekran kartını bu sürüme çevirmek istiyorsanız bu seçenek sizin içindir.
 • Burada da yine seçene 2’de olduğu gibi manuel olarak bilgileri girip aratmanız gerekecektir. Yine çıkan sonuçtan kabul edip yükle seçeneğini kullanın. Ve sürücü driver’ınızı kurun.

forumlar yolu GIF

4.. (Problem oluşmadıysa) Bilgisayarınızı yeniden başlatın..

 • Her işlemi yapıp, hata da almadıysanız tebrikler. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatıp, sürücü güncellenmiş şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

NVIDIA GeForce tarafından Jensen Gpu GIF

5.. (Bir problem oluştuysa) Sistem geri yüklemesini yapın:

 • Sürücü güncellenirken eğer bir problem aldıysanız, bir şekilde istediğiniz sürümü güncelleyemediyseniz Sistem geri yüklemesi yapmanız gerekir.
 • Bu seçeneği arayıp bulmanız gerekmiyor.
 • Eğer sürücü güncellemesi yüklendiğinde bir hata almış olursanız karşınıza bir Sistem Geri Yükleme sayfası gelecektir. Buradan sistemini, sürücüler yüklemeden önceki haline getirebilirsin.

NVIDIA GeForce tarafından Jensen Gpu GIF

6.. Ekran kartı güncelleme için diğer yöntemler de var:

 • GeForce Experience, Ubuntu gibi çeşitli güncelleme yöntemleri de kullanılabilir.
 • Ancak anlatım kolaylığını sağlamak ve kafa karışıklıklarını önlemek amacıyla, “olayı basit düzeyde tutabilmek için” bu detaylara girmeye lüzum görmüyoruz.

NVIDIA GeForce tarafından Jensen Gpu GIF

7.. Java Yüklemeyi Nasıl Yapıyoruz?:

Özellikle oyun oynayanlar açısından, hatta grafik tasarımcıları açısından kart güncellemeleri yapmanın kritik öneminden bahsetmiştik.

 • Kartınızı otomatik olarak güncelleyebilmeniz için sisteminizde Java olması gerektiğinden bahsetmiştim. Eğer yoksa veya son sürümü yüklü değilse bu durumu düzeltmeniz gerekli.
 • Windows işletim sistemi kullanıcıysanız Denetim Masası’na gidin.
 • Programlar kısmında Java seçeneğini bulun. Önünde 32 bit veya 64 bit yazar. Buna tıklayın ve içeri girin.
 • Gelen kısımda Update alanı olacaktır. Oraya tıklayınca gelen kısımda ise sağ altta Update Now seçeneği olacak. Buraya tıklayıp Java’larınızın güncellik durumunu kontrol edebilirsiniz.
 • Eğer Java’larınızda güncelleme yoksa, fakat otomatik olarak da Nvidia kartınızı güncelleyemiyorsanız o zaman Java indirmeniz gerekli.
 • (Buradan Java indirebilirsiniz..)

Nvidia için, Nvidia ekran kartı güncelleme olayını olabildiğince sade bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Umarım beğenmişsinizdir.

Dr Donna Thomas Rodgers tarafından Lose It The Brain GIF

“Ekran kartı güncelleme” isim olarak çok yıpratıcı bir süreç ve harcanacak zaman gibi gelebilir. Ancak önemini belirtmemizde fayda var. Özellikle oyun oynayan okuyucular için son dere önemlidir. Oyun içerisindeki grafik tasarımları ekran kartı güncelliği ile koreledir.

Ne kadar güncel bir sürüm kullanıyorsanız oyunlarınızdan o kadar zevk alırsınız. Biz burada Nvidia için kartlarınızı güncellemeyi anlattık. Diğer ekran kartı modelleri için de sürücüler için bu güncellemeleri yapılması, sürücü yükseltilmesi önem arz eder.

Ayrıca sadece oyun için değil, grafik tasarımı ile ilgili her türlü program için de ekran kartı güncelleme son derece önemlidir.  Ekran kartı sürücüleri güncel yapıda olmalı ki başarılı işler ortaya koyabilesiniz.

wrert4t4t4t
Beğendik miii?

 

WRETR4T4T5
AMD Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır? makalemize de göz atabilirsiniz..

Yorum yapın