Bilgisayarım Telefonumu Görmüyor Sorunu 2020: Çözümü İçin Ne Yapmalıyız?

Bilgisayar telefonu görmüyor veya PC telefonu görmüyor 2020 model Windows 10, 7 ve 8 bilgisayarım telefonumu görmüyor ne yapmalıyım? Pc telefonumu görmüyor Samsung, iPhone, Huawei, Xiaomi telefonu bilgisayar görmüyor, Android Samsung telefonu bilgisayar nasıl görür? gibi sorunlarınızın çözümü için yazımıza ve sitemize tekrar hoş geldiniz..

Windows bilgisayarlarda ve de Android telefonlarda sıkça karşılaşılan PC bilgisayar telefonu görmüyor sorunu veya bir USB bağlantı hatası sorunu birçok kullanıcının karşısına çıkmakta. Ne kadar tecrübeli olsanız da, ne kadar güncel sistemlere sahip olsanız da, illaki bu tip sorunlarla karşılaştığınız dönemler olabiliyor. Bir USB kablosu ya da girişinden, telefondan ya da bilgisayardan kaynaklanabilen bu sorunun çözümlerini derledik. Pc telefonumu görmüyor sorununuzu baştan aşağı inceledik. İşinize yarayabilecek en basitinden en karmaşık çözümüne kadar listeledik.

Bilgisayar telefonu görmüyor Samsung, iPhone, Huawei, Xiaomi telefon bilgisayar görmüyor Windows 10, Samsung telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlamak, Samsung telefon bilgisayar bağlanmıyor şarj oluyor gibi gibi pek çok sorunsalınıza da cevap bulma ihtimaliniz var..

et4y5y6u6yu
Sorun bir USB’de mi yoksa USB girişinde mi? Uyumsuzluk mu var?

Basit anlatım, basit çözümler ve kolay uygulanışlarıyla bilgisayarım usb görmüyor gibi sorunlarınızın bilgisayar telefonumu görmüyor, telefonum bilgisayara bağlanmıyor, telefon bilgisayara bağlanmıyor gibi çeşitli versiyonlarıyla karşımıza gelen sorununuzun çözümlerini sizlere sunduk.

Bilgisayar Telefonu Görmüyor, Telefonum Bilgisayara Bağlanmıyor Sorununun Çözümü

Android cihazınızın veya diğer telefonlarınızın arada karşınıza çıkabilecek bir sorunu bulunmaktadır. Bazen her şey yolunda gitse de android cihazınızı veya diğer işletim sistemli telefonlarınızı bilgisayara bağladığınızda bilgisayarın algılamadığını, senkronize olmadığını fark edersiniz. Ve ne yaparsanız yapın bu sorun düzelmez. İşte bu soruna yönelik olabildiğince basit ve kolay bir içerikle karşınızdayız.

Eğer telefonunuzu bağladığınızda bilgisayarınız görmüyorsa bu sorunun 4 temel sebebi olabilir. Basitten karmaşığa gidecek olursak

ya bir USB giriş portunda problem vardır,

ya bir USB kablosunda problem vardır,

ya telefonunuzla ilgili bir probleminiz mevcuttur,

ya da olayın sebebi bilgisayarınızdadır. Mantıken bu çıkarımları yapabiliriz. İlk başta bu 4 temel sebep üzerinden giderseniz sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

a.. Giriş portundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için taktığınız yerden bir çıkarın usb kablosunu, içerisinin temiz olduğundan emin olun, gerekirse üfleyin, ama sert cisimlerle temizlemeye kalkışmayın bozulabilir. Üfleyip içerisini temizleyip tekrar takıp deneyin, port alanına iyice takıldığından emin olun. Eğer hala görmüyorsa farklı bir USB giriş portunu deneyin. Oralara takıp tekrar deneyin.

b.. USB kablosundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kullandığınız USB kablosunu bir değiştirin. Bir yerlerden kablo bulup onunla deneyin. Bazı USB kabloları sadece şarj akışını sağlamakla görevlidir. Dosya aktarımı yapılamaz. Belki kullandığınız USB kablonuz da bunlardan bir tanesidir, değiştirip tekrar denemekte fayda var.

c.. Eğer telefonunuzdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak ediyorsanız telefonunuzun tuş kilidini açıp tekrar deneyin. Olmadıysa telefonunuzu kapayıp tekrar bir açın. Çoğu kullanıcı bu Türk yöntemiyle sorunun çözüldüğünü belirtiyorlar. Yine olmazsa ekrana baktığınızda yukarıdaki bildirim kısmında USB kablosunu niçin kullandığınızı soran bir bildirim olacaktır, bazen sadece şarj etmek için seçeneği seçili kalmış olabiliyor bu yüzden telefonunuz bilgisayarda görülmeyebiliyor, o kısımdan dosya aktarım modunu (MTP) seçip deneyebilirsiniz.  Yine olmazsa aşağıda anlattığımız USB hata ayıklama, Android USB Sürücüsünü Yükleme, Odin Modda yeniden başlatma gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

d.. Eğer PC telefonu görmüyor sorununuzun kaynağının bilgisayar olduğunu düşünüyorsanız bilgisayarınızı yeniden (birazcık Türk yöntemi olarak) kapatıp tekrar açabilirsiniz. Çoğu kullanıcı yine bu tip bir çözümle sorunundan kurtulduğunu belirtiyor. Bu işe yaramazsa bilgisayardaki USB giriş portlarının temizliğini bir denetleyin. Ve diğer giriş portlarını da bir deneyin. Bu da olmazsa bilgisayarınızda var olan Antivirüs programını durdurup, devredışı bırakıp tekrar deneyebilirsiniz. Yine olmazsa bilgisayarınızda Android Sürücülerini Kaldırma, Media Feature Pack Yükleme gibi aşağıda anlattığımız detaylı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bilgisayar telefonu görmüyor diyenlerdenseniz buyurun basitten karmaşığa çözümlerimizi bir deneyin. (Çok büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir ancak ola ki çözülmezse yetkili bir servise uğramanızda fayda var)

wr4t5y56u6u
Öncelikle sakin kalın 🙂

İŞTE SİZE 5 ANA BAŞLIKTA ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

1). Basit Bir Takım Çözümler

Bilgisayar telefonu görmüyor sorununuz için bazı klasik ve basit yöntemler var. Bazılarını zaten denemişsinizdir ancak bazıları aklınıza gelmemiş olabilir. Veya sizin aklınıza gelmiş, bir başka kullanıcının aklına gelmemiş olabilir. Kontrol edin.

>> Telefonunuz veya bilgisayarınız kapalıysa açın. Zira kapalıyken bu tür işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bazı kullanıcılar telefonları kapalıyken veri almaya çalışıyorlar, bu durum her zaman olmaz.

wret4t43r45t5

>> USB kablosu bilgisayara iyice takılı mı kontrol edin. Bazen yanlış giriş portuna takılmış veya iyice içeriye girmemiş olabiliyor. Kontrol etmenizde fayda var.

>> USB kablosu telefona iyice takılı mı kontrol edin. Bazı kullanıcılar telefonlarını ceplerinde çok uzun süre gezdirdiklerinden telefonun şarj kısmına toz veya yün/kir birikmiş olabiliyor. Onları çekip çıkarırsanız bağlantı sağlanabilir.

>> Farklı bir USB girişi deneyin. Bilgisayarınızda genelde 3 tane USB girişi bulunur. Bunlardan diğerlerini de denemenizde fayda var.

>> Bilgisayarınıza klavye veya Mouse dışında takılı bir aygıt varsa çıkarın. Öyle bir deneyin. Bazen bu çözüm de işe yarayabiliyor. Denemekte fayda var.

>> Bilgisayarınızı bir kapayıp açın. Yukarıda da dediğimiz gibi birçok kullanıcı, sorunundan bu şekilde kurutuluyor.

>> Ya da telefonunuzu bir kapatıp açın. Sonrasında tekrar bağlanmayı deneyin. Çözüme ulaşabilirsiniz.

>> Telefonunuzun tuş kilidinden kaynaklanıyor olabilir. Tuş kilidini açıp tekrar deneyin. Hem böylelikle eğer bir bildirim varsa onu da görme ihtimaliniz artar.

wret4t43r45t5

>> USB bağlantısının ne için kullanılacağını soran bir bildiriminiz olabilir. Eğer öyle bir bildiriminiz varsa ve “Sadece Şarj İçin” seçiliyse bunu “Dosya Aktarmak İçin” (MTP) seçeneğini işaretleyerek değiştirin.

>> Değiştirme işlemini deneyin. Yakınınızda başka bir telefon varsa onu bir deneyin. Yine aynı sorunla karşılaşıyorsanız telefonunuzda problem olmayabilir. USB kablonuzu bir değiştirin, belki USB kablosundandır sorun. Ya da farklı bir bilgisayara bağlanmayı deneyin. Bazı alt model bilgisayarlar bu tür hatalar veriyor olabilir, sorununuz bilgisayar kaynaklı olabilir.

Bu basit bir takım çözümler işe yaramadıysa diğer çözümlerimize d göz atabilirsiniz.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

2). USB Giriş Portu Kaynaklı Olabilir

wret4t43r45t5

PC telefonu görmüyor diyorsanız sorununuz belki de yanlış USB girişi kullandığınızdan olabilir.

Bilgisayardaki diğer girişleri deneyebilirsiniz.

Ya da giriş yerlerinin temizliğini kontrol edebilirsiniz. İlk seçiminiz üflemek olsun, sert cisimlerle müdahalede zarar verebilirsiniz

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

 

3). USB Kablosundan Kaynaklı Olabilir

e4ty5y6u6u

PC telefonu görmüyor diyorsanız belki de sorun kullandığınız USB kablosundan kaynaklanıyordur.

Özellikle bazı powerbank modellerinde verilen USB kabloları sadece şarj edebilmek içindir. Sizde de bu tür bir kablo bulunuyor olabilir. Bu kabloyu mümkünse değiştirip tekrar deneyin.

USB kablosunun herhangi bir yerinde iletim problemi olabilir. Kullandığınız kablo çok eskiyse, bazı yerleri kırıksa bu tür bir sorun alıyor olabilirsiniz.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

etryt5y66u6
Kanka sakin kal! Diğer olasılıklara odaklan..

4). Telefondan Kaynaklanıyor Olabilir

et4y5y5yu6u

Ekran Kilidini Açıp Deneyin

Bazen ekran kilidiniz kapalı olduğu için bilgisayar bağlantısı yeterince iyi sağlanmıyor olabiliyor. Çoğu kullanıcı telefon kilidini açtıktan sonra bu sorundan kurtuluyor.

 

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

 

et4y5y5yu6u

Telefonunuzu Kapatıp Açın

Çoğu kullanıcı, bilgisayar telefonu görmüyor gibi bir sorundan telefonunu kapatıp açarak basitçe kurtulabiliyor. Bu çözümün nasıl gerçekleştiği hakkında kesin bir bilgi yok ancak o anda telefonunuzda açık olan uygulamalar veya çalışan herhangi bir özellik telefonunuzun bilgisayar tarafından görülmemesine sebebiyet veriyor olabilir. Kapatıp açarak bu sorun ortadan kalkabiliyor.

 

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

ety5y5y6u6u

Dosya Aktarım Modunu (MTP) Seçtiğinizden Emin Olun

Android cihazınızı bilgisayara bağlarken bazen telefona bir bildirim gelir. USB bağlantısını ne için kullanmak istiyorsunuz diye size sorar. Bu bildirimin farkına varmazsanız “Sadece Şarj İçin” seçeneğinde işaretli kalmış olabiliyor. Bu bildirimi kontrol edin ve eğer böyleyse “Dosya Aktarımı İçin” seçeneğini işaretleyin. Sorununuz böylece çözüme kavuşmuş olabilir. Yeni nesil Android cihazlarda bu bildirimi görmek mümkündür. Dolayısıyla ilk defa kullananlar bu tip sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

 

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

445y5y5yu6u

USB Hata Ayıklama Kısmını Deneyin

Android cihazınızı bilgisayara bağlıyorsunuz ancak bilgisayar telefonu görmüyor sorununuz mu var? Diğer seçenekleri denediniz sonuç alamadınız mı? Bir de USB hata ayıklama seçeneğini deneyelim.

Yapı numarası kısmından Geliştirici seçenekleri ve USB hata ayıklama kısmına gideceğiz.

>> Telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın. En alt sıralarda “Telefon Hakkında” yazan kısım var.

ertry6565y3er4t

>> Aşağı doğru indiğinizde “Derleme Numarası”, “Yapı Numarası” ya da “Yazılım Bilgileri” kısmı olacak. Bunlardan hangisi varsa ona tıklayın.

dtry5768u6778

>>Bir şekilde “Yapım Numarası” ya da “Yapı Numarası” yazan kısmı bulun ve üzerine 7 defa peş peşe tıklayın.

xfbxchcycu653jh

>> 7 defa tıkladıktan sonra karşınıza şifrenizi yazacağınız bir kısım gelecek. Ya da desen şeklinde şifrenizi gireceğiniz bir kısım gelecek. Şifrenizi girip onaylayın.

>> “Geliştirici Modu Etkinleştirildi” ya da “Artık Siz de Geliştiricisiniz” gibi bir uyarı alacaksınız. Şimdi tekrar en baştaki Ayarlar kısmına geri dönün.

>> Ayarlar kısmının en altında “Geliştirici seçenekleri” diye bir seçenek gelmiş olacak. O kısma girin.

frty5y65yu6u6u

>> Geliştirici Seçenekleri kısmında aşağıya doğru inin, Hata Ayıklama başlığı altında “USB Hata Ayıklama” diye bir kısım bulacaksınız. Buraya tıklayın ve aktif hale getirin. Android cihazınızda USB hata ayıklamayı başlatmış oldunuz.

wret465y657y56

>> Başka bir şey yapmanıza gerek yok. Bilgisayarınıza tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

>> İşiniz bitince “Geliştirici Seçenekleri” kısmına geri dönüp yukarıdaki butondan kapatabilirsiniz.

4t545yy6u6u

Android cihazınız bazen USB kaynaklı sorunlarla Windows sistemine bağlanmakta problemler yaşayabiliyor. USB hata ayıklaması yaptıktan sonra bu problemin ortadan kalktığını belirten kullanıcılar mevcut. Siz de deneyebilirsiniz.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Android USB Sürücüsünü Yükleyin

Windows işletim sistemine sahip cihazlarda telefon gibi bağlanan aygıtlar için uygun sürücüler bulunur. Ancak bazen otomatik algılama-karşıdan yükleme gibi sistemlerde başarısızlık meydana gelebilir. Bulup düzeltmek gerekir. Manuel olarak ya yeni bir sürücü indirmeli, ya da güncelleme yapmalı.

Nasıl güncelleme yapacağınızı düşünüyorsanız şu basamakları izleyin.

>> Windows bilgisayarınızda Masaüstüne gelin. “Bilgisayarım klasörüne sağ tıklayarak” ya da “Masaüstünde iken Windows + X tuşlarına beraber basarak” çıkan seçenekler içerisinde Aygıt Yöneticisi yazan seçeneği bulun. Ve seçin.

>> Aygıt Yöneticisine girdiğinizde bağlı aygıtların listelendiği kısımda olacaksınız. Burada “Taşınabilir Aygıtlar” kısmına tıklayıp ya da “Diğer Aygıtlar” kısmına tıklayıp açılan kısımlarda Android telefonunuzun ismini bulun. Üzerine sağ tıklayın ve “Sürücü Yazılımını Güncelle” deyin.

Windows + X > Aygıt Yöneticisi > Taşınabilir Aygıtlar > Telefonunuzun ismine sağ tık yapın > Sürücü Yazılımını Güncelle deyin.

>> Sürücü Yazılımını Güncelle dedikten sonra önünüze iki seçenek gelecek. “Sürücü Yazılımı için Bilgisayara Göz At” ya da “Güncel Sürümü İnternetten İndir” şeklinde iki seçenek.

>> Windows bilgisayarınızda Android cihazınızın güncel MTP sürücü güncellemeleri bunuyorsa “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarı Tara” şıkkını seçip devam edin. Daha önceden Android cihazınız için en güncel MTP sürücüsünü indirmiş olmanız gerekmekte.

>> “Bilgisayarımdaki Aygıt Sürücüleri Listesinden Seçmeme İzin Ver” deyip bilgisayarınızdaki sürücüyü bulup seçebilirsiniz.

>> Sonrasında yeni pencerede açılan listeden “Medya Değiştiricisi Aygıtları” seçeneğine tıklayın.

>> Bir ekran açılacak. Burada sırasıyla “MTP Device”, “MTP USB Device” kısımları var. MTP USB Device seçeneğini seçip “İleri” deyin.

>> Sürücü otomatik olarak kurulacaktır. Sürücü kurulduktan sonra Windows bilgisayarınız çok büyük olasılıkla Android telefonunuzu tanıyacaktır ve senkronize olacaktır. (Ancak sürücü kurulduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Yani kapayıp açmanız ve sürücü güncellemesinin bilgisayar sisteminize işlemesine izin vermeniz gerekebilir.)

Ya da daha basit bir yöntem olarak Aygıt Yöneticisi kısmından kendi telefonunuzu bulduğunuzda üzerine sağ tıklayıp “Kaldır” diyebilirsiniz. Sonrasında USB kablosu bağlantısını çıkarıp tekrar takın. Bu da işinize yarayabilir.

Windows bilgisayarlarda bazen bu gibi küçük güncelleme eksiklikleri olabiliyor.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Odin Modda Yeniden Başlat Kısmını Deneyin

Samsung cihazlarda işe yarayabilecek bir yöntem. Bu yapacağınız en son seçenek olsun, çünkü işlemden yeterince anlamıyorsanız telefonunuzdan büyük veri kayıplarına neden olabilirsiniz.

Bilgisayar telefonu görmüyor diyen bir Samsung kullanıcısıysanız aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz.

>> Cihazınızı tamamen kapatın. (Güç Düğmesi + Home tuşu birlikte basılı tut)

>> Tamamen kapansın. 1-2 dakika bekle. Download modunu aç. (Ses Kısma Tuşu + Home tuşu + Güç düğmesine basılı tutun)

>> Download moduna girin. (Bunu yapmak için Ses Açma tuşu ile hareket etmeniz gerekecek.)

>> Download moduna girdikten sonra USB kablosunu bilgisayarınıza ve telefonunuza bağlayın.

>> Telefonunuz bilgisayarınızda görülüyor olması lazım. Bilgisayar telefonunuzu Download modunda algılanmış olması lazım. Biraz bekleyin. Cihazınıza uygun sürücüler yüklensin. Sonra Samsung cihazınızı yeniden başlatın. Artık bilgisayar telefonunuzu görüyordur.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

5). Bilgisayardan Kaynaklanıyor Olabilir

Eğer bilgisayar telefonu görmüyor diyorsanız ve muhtemelen bilgisayardan kaynaklandığını düşünüyorsanız basitten karmaşığa doğru aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Farklı USB Girişlerini Deneyin

Taktığınız USB giriş portunda bilgisayar telefonu görmüyor sorununuz varsa, diğer USB portlarını da yeniden denemenizde fayda var.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Bilgisayarınızın USB Girişleri Temiz mi?

USB port girişlerine toz kaçabiliyor ya da USB kablonu tam olarak takılmamış olabiliyor. Bu kısımları üfleyip püfleyip temizlemeyi deneyin.

Sonrasında tekrar takın. Birçok kullanıcının sorunu bu şekilde çözülüyor.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Antivirüs Programlarınız Varsa Devre Dışı Bırakın

Windows bilgisayarlarınızda Antivirüs programlarınız, takılan aygıtı yabancı olarak algılayıp izin vermeyebiliyor. Antiviriüs programınızı devre dışı bırakıp telefonunuzu tekrar bağlamayı deneyin. Senkronizasyon bu şekilde gerçekleşebiliyor.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Android Sürücülerini Kaldırın

Windows bilgisayarlarınızdaki Android cihazınızı tanımayan sürücüler en son sürüm olamayabilir ve bilgisayar telefonu görmüyor sorununuz bu yüzden kaynaklanıyor olabilir. Windows ve Android cihazınızdaki sorunları gidermek için bazen sürücüleri kaldırıp tekrar yüklemek en başarılı çözümleri verir.

>> Öncelikle Android cihazınızı PC’ye bağlayın. Aygıt Yöneticisi kısmını açın. (Windows + X)

>> Aygıtınızı bulun. (Taşınabilir Aygıtlar’ın altında ya da Diğer Aygıtlar’ın altında bulabilirsiniz.)

>> Aygıtınızın üstüne sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçin. Kaldırılmasını bekleyin.

>> Android cihazınızı bilgisayardan çıkarın. Sonra Android cihazınızı tekrar takın. Sürücülerin tekrar yüklenmesini bekleyin. Bu sırada bilgisayarınızda internet bağlantınızın bulunduğundan emin olun. Bilgisayarınız en yeni sürümü otomatik olarak indirip kuracaktır.

>> Son sürüm sürücü indirilip, kurulumu tamamlandıktan sonra belki bilgisayarı yeniden kapatıp açmanız gerekebilir.

>> Telefon ile bilgisayar arasında Bağlantı sağlanacaktır.

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Media Feature Pack’i Yükleyin

Windows 10 N ve KN sürümlerinde Windows Media Player’in bulunmadığını biliyoruz. Normalde MTP protokolü Windows Media Player üzerinden sağlanır. Bu bulunmadığı için bilgisayarınıza Android cihazınızın görülmesini sağlamak için Media Feature Pack yüklemeniz gerekir.

Windows 10 N ve KN sürümleri için MTP protokolünü sağlayabilmesi adına Media Feature Pack’in yüklü bulunması şarttır. İndirmek İçin tıklayın.. 

Para ING Romanya'dan GIF Uygula

Bilgisayar telefonu görmüyor sorununuz için en olası çözümleri basit bir liste ve basit bir dille olabildiğince kolay uygulanışlarıyla sıraladık. Sizin de aklınıza bir çözüm gelirse, benim telefonum şu şekilde olmuştu dediğiniz çözümleri yorumda paylaşabilirsiniz.

Bilgisayar telefonu görmüyor Samsung, iPhone, Huawei, Xiaomi telefon bilgisayar görmüyor Windows 10, Samsung telefonu USB ile bilgisayara bağlamak, Samsung telefon bilgisayar bağlanmıyor şarj oluyor gibi pek çok hata için de aradığınız cevapları bulabileceğiniz bir yazı oldu..

Ayrıca anlamadığınız ya da sormak istediğiniz kısımları yorumlarda ya da e posta yoluyla bizimle paylaşabilirsiniz.

wtrty5y5uy6u
İçiniz rahatlayacaksa… 🙂

 

Sağlıcakla kalın efendim..

 

Yorum yapın