Samsung Android Telefonlara Format Nasıl Atılır? Fabrika Ayarlarına Nasıl Geri Dönerim?

Samsung format atma J7 J5 nasıl yapılır bir inceleyelim mi? Samsung cihazlarda format atma kodu, şifresi ve fabrika ayarlarına dönme nasıl yapılır? Hard format nedir? Soft format nedir?  Samsung cihazlarda hard format ve soft format nasıl atılır? Samsung format atma J7 nasıl yapılır? Samsung format atma J5 nasıl yapılır? Samsung format atma kodu, şifresi ve genel manada Android işletim sistemi kullanan Samsung’da formatlama işlemini merak ediyorsanız hepsi yazımızda.

Fabrika ayarlarına nasıl geri dönerim? Telefon fabrika ayarlarına döndürmek Samsung ne kadar sürer? Samsung telefonda format nasıl atılır? Samsung hard format kodu, Açılmayan telefona format atmak, Telefona format atma programı, Samsung telefonlara format atma programı indir, Samsung format ne kadar sürer, Samsung fabrika ayarlarına geri dön şifresi, Samsung resetleme J7 gibi bolca aranan içerikler için de cevaplar bulabilirsiniz..

dgrty5y5y6u
Hemen sinirlenmeyin, resetlemeyi bir deneyin..

Android işletim sistemi kullanan ve dünyadaki en fazla kullanılan telefonlar arasında olan Samsung, teknolojik gelişmişliği sebebiyle bazen diğer markalardan daha karışık sistemlere sahip olabiliyor.

Her markadaki cihazlar gibi Samsung marka telefon, tablet ve diğer modellerde de zaman zaman aksaklıklar ve sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunların başında donmalar, takılmalar, uygulamalarda çökmeler, bağlantı problemleri, internet alma problemleri ve en kötüsü de çağrı sırasındaki bozuklukları sayabiliriz.

Bu bozukluklar meydana geldiğinde çözümü reset atmada bulabiliyoruz. Aşağı yukarı tüm markalarda bu işlemler benzer olsa da Samsung’un hafif karışık yapısı bazı işleri zor hale getirebiliyor. Samsung telefona format nasıl atılır? Samsung akıllı telefon sıfırlama nasıl yapılır? detaylıca bir inceleyelim, yalın bir dille aktaralım.

Samsung Telefona Format Atma, Samsung Telefonu ve Tabletleri Sıfırlama, Fabrika Ayarlarına Döndürme

Telefona format atmak için temelde iki sistem vardır. Soft format ve hard format denilen sistemler.

Bunlardan birincisi adından da anlaşılacağı üzere daha hafif bir temizleme işlemidir. Yine de bilgilerinizde kayıp yaşanabilir. Bunlardan ikincisinde ise telefonda bugüne kadar yaptığınız her işlem silinecektir. Bundan dolayı hem birinci hem ikinci işlemi yaparken öncesinde almanız gereken tedbirler vardır.  Bu tedbirleri de en altta verdik.

ety5y6uı7ı7ı

1.. Samsung Telefonu Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme ( Soft Format Atma / Soft Reset)

Bu resetlemede, telefonunuz açıkken “Ayarlar” bölmesinden işleyen bir sistem kullanılır. Anlatılan adımları uyguladığınızda başarılı bir şekilde telefonunuzu sıfırlarsınız. Ama Samsung cihazlarınız için Soft Formatı nerelerde kullanmanız gerekli, gelin önce ona bakalım:

 • Eğer telefonunuzdaki problem ciddi değilse,
 • Sadece verileri temizlemek istiyorsanız soft formatı kullanabilirsiniz. Halk dilinde “fabrika ayarlarına geri döndürme” olarak da bilinen sistemdir.

Samsung cihazlarınızı Fabrika ayarlarına döndürme (soft format) nasıl yapılır?:

 • !!!Telefonu fabrika ayarlarna döndürme işlemi cihazınızdaki tüm verilerin silinmesine neden olacaktır. Fotoğraflarınız, dosyalarınız, uygulamalarınız her şeyiniz gidecektir. Öncesinde yedeklemeyi ve şifrelerinizi kaydetmeyi unutmayın.!!!
wret45y5y6u6
Hazırsanız başlayalım..

a) Samsung, Android 6.0 öncesi sürümleri için uygulanacak adımlar çok basittir:

 • Uygulamalar > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Verilerine Sıfırla > Cihazı Sıfırla > Tümünü sil butonuna tıklayın.
 • Cihazınız otomatik sıfırlanacaktır. Sonra tekrar başlatıp devam edebilirsiniz.

b) Samsung cihazınız gelişmiş bir marka ise (Android 6.0’dan sonraki sürümler) izleyeceğiniz adımlar hafif daha karışık:

 • Uygulamalar > Ayarlar > Genel Yönetim (ya da “Telefon Hakkında”) > Sıfırla > Fabrika Verileri Sıfırla (Fabrika Ayarlarına Sıfırla ) > Tümünü Sil butonuna (Sıfırla butonu da olabilir) tıklayın.
 • Birkaç dakika bekleyin.
 • Android işletim sisteminin kurtarma ekranı gelecektir.
 • Ses açma ve kısma tuşlarından bu kısımda yukarı aşağı yönlendirme yapabilirsiniz.
 • “ Wipe data / factory reset ” yazan kısma gelin. Giriş tuşunuzla bunu seçin.
 • Güç düğmenize basın.
 • Sonrasında onaylamanız gereken bir soru gelecek orada “evet” seçin.
 • Tekrar güç düğmesine basın.
 • Sonra güç düğmenize basılı tutarak telefonunuzu tekrar başlatın.

Samsung Veri Yedekleme işlemi nasıl yapılır? Telefonunuzu fabrikaa ayarlarına döndürmeden önce verilerinizi yedekleyin!!!  Yedekleme konumu olarak Google’ı seçmeniz önemli:

 • Uygulamalar > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Yedekleme ve Geri yükleme > Verilerimi yedekle
 • Ya da
 • Uygulamalar > Ayarlar > Bulut ve Hesaplar > Yedekle ve Geri Yükle > Google Hesabı > Şimdi Yedekle şeklinde adım adım ilerleyerek Google Drive’a yedekleme yapabilirsiniz.
 • Ya da
 • Uygulamalar > Ayarlar > Genel Yönetim > en altta “Yedekle ve Geri Yükle” > Google Hesabı > Şimdi Yedekle şeklinde adım adım ilerleyerek Google Drive’a yedekleme yapabilirsiniz.
 • Ya da
 • Uygulamalar > Ayarlar > sağ üstte “Aratma” kısmına > “Yedekle ve Geri Yükle” yazıp aratın > Google Hesabı > Şimdi Yedekle şeklinde adım adım ilerleyerek Google Drive’a yedekleme yapabilirsiniz.
 • Ya da
 • Smart Switch uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirip yedeklemeyi yapabilirsiniz. Hem de daha fazla alana sahip olursunuz.

Hangi Samsung telefonlara soft reset atabilirim?

 • Tüm Samsung Galaxy S modellerine,
 • Tüm Samsung Tabletlere,
 • Galaxy Note Fabletlerin Android 7.0 ve 8.0 sürümlülerine soft format atabilirsiniz.

 

wret4t65y6u6u

2.. Samsung Telefona Hard Reset (Hard Format) Atma

Samsung veya başka bir marka telefonunuz donmalar yaşıyor, görüşmelerde problem çekiyorsunuz, uygulamalar hata veriyor, takılmalar yaşıyorsunuz ya da bunlara benzer ciddi problemleriniz varsa ve format atmak istiyorsanız Hard Formatlama seçeneği tercihiniz olmalıdır.

Bu seçenekte her veri silinir. Telefon ilk aldığınız günkü haline geri döner. Yine bu yüzden telefondaki değerli dosyalarınızı ve bilgilerinizi bilgisayarınızdaki güvenli konumlara aktarın.

Samsung cihazda Hard Format Atma nasıl yapılır?

wtret54y5y6
Atmak çözüm değil..
 • Kıymetli dosyalarınızı ve bilgilerinizi bilgisayarınıza aktardıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.
 • Telefonunuzun bataryasının en azından %50 dolu olduğundan emin olun. Değilse şarja takın dolsun.
 1. Telefonunuzu güç düğmesine basılı tutarak tamamen kapatın.
 2. Üç düğmeye aynı anda basılı tutmanız gerekecek. “Güç düğmesi” + “Ses Açma düğmesi” + “Home Düğmesi” bu 3 düğmeye basılı tutun.
 3. Uzun süre böyle tutacaksınız. “Android Kurtarma Ekranı” gelinceye kadar basılı tutmanız gerekir. “No command” veya “Installing update” ekranları gelebilir. Elinizi çekmeden, basılı tutmaya devam edin.
 4. Samsung logosu göründükten sonra Android Recovery (Android Kurtarma Ekranı) gelecektir.
 5. Sonrasında ses tuşları ile yukarı aşağı hareket edebilirsiniz.
 6. Aşağı hareket edip “ Wipe data / factory reset ” yazan kısma gelin.
 • Sizin sıfırlama işlemi için asıl işiniz “ wipe data factory reset ” yazan bu kısımla ilgili. Güç (açma kapama) düğmesiyle bunu seçin.
 1. Sonrasında onaylama ekranı gelecek.
 2. Yes / delete all user data seçeneğine gelerek güç (açma kapama) düğmesine basıp onaylayın.
 • “Wipe cache partition” seçeneği için de aynı adımları izlerseniz telefonunuzun/tabletinizin ön belleği de temizlenmiş olur.
 1. İşlemlerinizden sonra “Reboot Sytem now” seçeneğine gelin ve onaylayın.
 2. Telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Telefonunuzu ilk aldığınız zamandaki gibi kurulum yapmanız gerekli.
 3. Yedeklediğiniz Google ve Samsung bilgilerinizi tekrar girip telefonunuzun ayarlarını tekrar kurun. Y a da yedeklediğiniz bilgileri geri yükleyin.

Telefon format atma işlemini yaptıktan sonra rahatlayacaktır. Ancak tamamen düzelmeme gibi durumlar da meydana gelebiliyor. Bu durumda Samsung Yetkili Bayisine gidip yardım alabilirsiniz. Ya da yakın çevrenizde bu işlerden iyi anlayan ve güvenilir birisi varsa danışabilirsiniz.

 

Samsung telefona/tablete veya diğer cihazlarınıza reset atmadan önce mutlaka almanız gereken önlemler:

wet45y5y
Her zaman önce önlemlerinizi alın..
 • Google ve Samsung hesap şifrelerinizi bir yere not alın.
 • Yedekleme işlemlerinizi düzgün yaptığınızdan emin olun. Mümkünse Google’a yedeklediğinizden emin olun. Smart Switch kullanarak daha geniş yedekleme alanına sahip olabilirsiniz.
 • Mümkünse telefon bataryanız tam dolu olsun. Format işleminiz yarıda kesilebilir ya da telefonunuz tekrar başlatıldığındaki işlemlere şarjınız yetmeyebilir.
 • Mümkünse öncesinde çevrenizdeki bu işle ilgilenen bilgili insanlara da danışın. Telefonunuzda kalıcı hasar gelmemesi için önemlidir.
 • Mümkünse öncelikle soft format işlemini deneyin. Hala düzelmiyorsa hard format işlemine öyle geçin.

Android işletim sisteminde Samsung formatlama işlemini olabildiğince basit ve farklı yollar göstererek anlatmaya çalıştık. Faydalı olmasını diliyorum.

 

Yorum yapın