Telefon İçin Ücretsiz Virüs Temizleme (Covid Değil) 2020

Akıllı telefondan virüs temizlemek ve cep telefonu virüs temizleme, Samsung telefondan virüs temizleme programı indir,  ücretsiz antivirüs programları gibi 2020 yılı antivirüs programlarına dair her şey için hoş geldiniz.

Telefona virüs girerse ne olur? iPhone virüs temizleme nasıl yapılır? Google Chrome virüs bulaştı nasıl temizlerim? Android telefon virüs temizleme nasıl yapılır? Telefondan virüs nasıl temizlenir? Belirtileri nelerdir? Telefonda virüs taraması nasıl yapılır? Samsung Xiaomi virüs temizleme nasıl yapılır ve şifresi nedir? Telefona bulaşan reklam virüsü nasıl temizlenir 2020? Cep telefonu virüs temizleme programı indir gibi pek çok temel sorunlarınızın temel çözümleri ve daha nice muhteşem bilgiler bu yazımızda sizlerle..

Android gibi telefonlara karşı son dönemde virüs, casus yazılım, malware, mobil fidye yazılımları gibi kötü amaçlı uygulamalar son derece artmış durumda. Bilgisayarda zaten varlar, ancak özellikle son zamanlarda telefonlara yönelmiş durumdalar. Virüs denilince akıllara Covid-19’un geldiği şu dönemlerde Telefondan virüs temizleme cep telefonuna bulaşan virusu temizle nasıl temizlenir gibi sorularınız varsa ve Android telefonunuz için güvenlik sağlamak istiyorsanız bunlara cevap niteliğinde bir yazı ele aldık.

try5y76u767ı
Bahsettiğimiz virüsün corona olmadığını ve Trump’ın dezenfektanının da işe yaramadığını vurgulayalım 🙂

Dünyanın kalbi artık akıllı telefonlarda atmakta. Akıllı telefonlar arttıkça bunlara yönelik kart bilgileri, fotoğraf ve dosyalar, e posta bilgileri ve daha nice veri çalma girişimleri de artıyor. En çok kullanılan telefonların başında da Android gibi telefonlar geldiğinden bu telefonlara karşı daha da fazla sayıda tehdit bulunmakta. IOS işletim sistemine sahip Apple’da bu güvenlik açıkları bir nebze olsun daha fazla korunduğu ve güncellendiği için virüs ve zararlı yazılımlar biraz daha az görülmekte.

Peki, virüs temizleyici uygulamalar var mı? Virüs temizlemek için ne yapmalı? Virüs temizlemek zor mu? Android telefonunuza virüs girdiğini düşünüyorsanız ve güvenlik sağlamak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

etrty5y5y6u6
Bazen çıldırmamak imkansız..

 

Android Cep Telefonundan Virüs Temizlemek Nasıl Yapılır?

Eğer cep telefonunuza bir virüs veya herhangi kötü amaçlı bir yazılım bulaştığını düşünüyorsanız öncelikle telefonunuzun kendi içerisindeki güvenlik sistemini bir yoklayın. Bu güvenlik sistemi ile telefonunuzu tarattırın. Telefonunuza virüs girdiğini düşünüyorsanız bu en temel korunma yöntemidir.

Android telefonunuza bulaşan virüs temizlemek için bir başka kolay yöntem de antivirüs programı indirip telefonunuzu temizlemek. Bunun için de Norton, Eset, Kaspersky, Avast gibi pek çok antivirüs programı bulunmakta. Bir antivirüs programı indirip, Android telefonunuzu kolayca temizleyebilirsiniz. Tüm işlemler internet hızınıza bağlı olarak 20 dakika civarında hallolacaktır.

Bir diğer seçenek de telefonunuzdaki dosyaları, uygulama içeriklerini, galeriyi ve rehberiniz gibi diğer önemli kısımları bir bilgisayara atıp, bilgisayarda tarattırmak. Bunu yaparken telefonunuza soft format ya da hard format atıp temizlersiniz. Daha sonra da temizlediğiniz Android telefonunuza bilgisayarda tarattırdığınız güvenli içeriklerinizi tekrar yükleyebilirsiniz.

Böylelikle e posta, şifre, banka hesapları gibi oldukça kıymetli bilgileriniz güvende kalmış olur.

1.. Kaspersky Mobile Antivirus ile Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Android telefonların olmazsa olmaz sorunlarından olan virüs bulaşması ya da kötü yazılımlara karşı kullanabileceğiniz Kaspersky Mobile Antivirus programı, mobil antivirüsler arasında en çok tercih edilenlerden bir uygulama olup, virüsleri temizle dediğimizde telefonunuzun çok daha güvende olmasını sağlayacaktır.

Peki, Kaspersky ile herhangi bir Android telefondan virüs nasıl temizlenir? Oldukça basit olan bu işlemin detaylarını açıklayalım.

etry5u6ı7ı7ı78ıo

 

>> Android telefonda daha iyi güvenlik için Google Play Store üzerinden Kaspersky Mobile Antivirus programını indiriyoruz. Yükle dedikten sonra inmesini ve telefona yüklenmesini bekliyoruz.

>> Telefona yüklendikten sonra açıyoruz. Gizlilik politikasını kabul edip etmediğimizi soruyor, İleri diyerek bu kısmı kabul edip atlıyoruz.

sfret45y5y6u6u

 

>> Gizlilik şartlarını kabul ettikten sonraki aşamada bizden telefondaki tarama yapacağı alanlara erişim izni isteyecek. Antivirüs taraması istiyorsak, istiyorsanız, mecburen bu kısımları kabul etmek durumundasınız. İleri diyerek bu kısmı da kabul edip, diğer bölüme geçiyoruz.

>> Bize Premium’un reklamını gösterecek, otomatik virüs tarama özelliği ve daha nice Premium özelliğinden bahsedecek ve fiyatlarını gösterecek. Bu kısımda sağ üstteki ATLA butonuna tılayıp geçiyoruz.

eterty5uyu6u7ı7

>> Sonra karşımıza Başla ya da Temizle gibi bir seçenek çıkacak. Bu butona tıklayarak hemen antivirüs taramasını ve temizleme işlemini başlatabilirsiniz.

>> Bu kısımda %100 oluncaya kadar beklemeniz gerekiyor. İlk başlarken bazen %25 civarında bekleyebiliyor, sol alttaki “Tara” ya da “Güncelle” kısmına dokunursanız devam ediyor. %100 oluncaya kadar bekliyoruz.

>> %100 olunca karşımıza bildirim sayfası geliyor. Taranan dosyalarla ilgili ve bulunan risklerle ilgili bilgilerin bulunduğu bir bildirim sayfası gelecek önünüze. Benim telefonumda çok fazla risk faktörü bulunmadığından temize yakın çıkmış sonuçlar. Tamam diyerek bu sayfadan çıkabilirsiniz.

tr44y5u6u7687

 

>> Tarama işlemi bu kadar kolay. Eğer riskli bir klasör bulsaydı size bildirimini yapardı.

>> Bu tarama işleminden sonra uygulamanın ana kısmında büyük bir “Yeşil Tik” bulunuyor olacak. Eğer tekrar tarama yapmak isterseniz Güncelle deyip tarama işlemini tekrar yaptırabilirsiniz.

>> Ya da özel bir tarama yaptırmak istiyorsanız “Tara” kısmındaki büyüteç işaretini seçerek “Hızlı Tarama”, “Tam Tarama” ve “Klasör Tarama” gibi özelleşmiş seçeneklere ulaşabilir ve dilediğinizi seçebilirsiniz.

wrfet5y765u67ı

>> Sağ alttaki yukarı yönlü “ok ucu işareti” yardımıyla da antivirüs programının diğer özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Kaspersky Mobil Antivirüs Programı yardımıyla virüs temizleme işlemi işte bu kadar basit. Üstelik bu programı Android telefonunuza indirip, virüs temizleme işlemini yapıp sonra hemen tekrar kaldırabilirsiniz. Böylece hem telefonunuz temizlenmiş olur, ya da temiz olduğundan emin olmuş olursunuz, ya da sorunları görmüş olursunuz, hem de tekrar kaldırdığınız için virüs programı telefon hafızasında boşa yer kaplamaz.

wrer4t4t4
“Alooo.. Tamam düzeldi düzeldi..”

2.. AVAST Mobile Antivirus İle Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Android telefonların baş belası konumundaki virüsler ve kötü yazılımlara karşı kullanabileceğiniz virüs temizleyici bir ikinci antivirüs programı da AVAST Mobile Antivirus programı, Google Play Store aracılığıyla oldukça basit şekilde indirebileceğiniz bir uygulama olup, herhangi bir tehlikeye karşı telefonunuzun çok daha güvende olmasını sağlar.

AVAST Mobile Security olarak da geçen bu program ile bir Android telefondan virüs nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız basit ve yalın bir dille anlatalım.

et557y6u6u768ı

>> Virus temizle yici uygulamalardan olan Avast Mobil Antivirüs’ü Play Store’dan buluyoruz.

>> Avast Mobile Antivirüs 2020 isimli uygulamayı Google Play Store’dan hemen indiriyoruz. Yükle dedikten sonra indirilmesini ve telefonumuza yüklenmesini bekliyoruz. İnternet hızımıza göre yaklaşık 1-2 dakikalık süreç sonunda hazır olacaktır.

>> Telefona yüklenmesi tamamlandıktan sonra üzerine tıklayıp açıyoruz. Gizlilik politikasını da kabul ettiğimizi belirten BAŞLA diye bir seçenek gelecek karşımıza. Buna tıklarsak gizlilik politikasını da kabul edip sonraki adıma geçeceğiz.

>> “BAŞLA” deyip diğer basamağa geçiyoruz.

ygttry56u76u6

>> Avast Mobile Security programında da bize premiuma yükseltmek için bir seçenek sunacak. İlk çıkan sayfada Temel Sürüm’e tıklayıp geçiyoruz.

>> Sonra yine Yükseltmemiz için bir seçenek gelecek. Ücretsiz Olarak Devam Et yazan kısma tıklayıp devam edeceğiz.

wrer4t45565u6uyu

 

>> Sonra bizi virüs taramasını gerçekleştireceğimiz kısıma getirecek. Tarama işlemine başlamak için ortada bulunan yuvarlak büyük butona ( TARA ) tıklayın.

>> Sonrasında bizden bazı bölümlere ulaşabilmek için izin isteyecek. Burada İzin Ver diyebilirsiniz.

Yalnız burada bilmeniz gereken bir durum var ki yakın zamanda AVAST hakkında veri sızdırdığına dair bilgiler ortaya çıkmıştı.

465yt5yty6u767ı

>> İzin Ver dedikten sonra tarama işlemi başlayacaktır. Uygulamalarınız Taranıyor ekranını göreceksiniz. %100 oluncaya kadar bekleyin.

>> %100 olduktan sonra yeni bir sayfa açılacak ve size tarama sonuçlarını gösterecek. Benim telefonumda çok fazla bir şey olmadığı için sadece “1 risk” bulmuş.

Ama antivirüs programları android telefonunuzun güvenli olmadığı hissini yaratmak için de basit de olsa illaki bir şeyler bulma çabasındadırlar. Telefonunuz tehlikede imajı verip antivirüs programını kullanmaya devam etmeniz yönünde aklınızı çelmeye çalışırlar. Sonraki süreçte de, diğer tüm ücretli uygulamalarda olduğu gibi sizi Premium’a yükseltmek için ellerinden geleni yaparlar.

Bu iki program yardımıyla da Android telefonlarınızdaki virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

wr3r33t3t3
“1 dakka beybi ben seni ariycam..”

3.. Soru – Cevaplar

a.. Telefonlara bulaşanların hepsi virüs müdür?

Virüs sadece bunlardan bir tanesi.  Casus yazılımları, Mobil fidye yazılımları, Walware vb. gibi daha pek çok çeşidi var. Hepsi genel başlık olarak Kötü Amaçlı Yazılımlar olarak da geçer.

b.. Bunlar Telefonuma Nereden Bulaşır?

Kötü amaçlı uygulamalar, Kötü amaçlı reklamlar ve Virüslü bağlantılar yoluyla telefonunuza her an bulaşabilme ihtimalleri vardır. Oldukça güvenli olarak bildiğimiz uygulamaların içerisine yerleştirilmiş olarak da bulunabilirler.

et5y6uı7ı8o

c..  Kötü Amaçlı Uygulamaların Telefonumda Olduğunu Nasıl Anlarım?

Size yardımı dokunacak en önemli şey şüphe etmeniz. Eğer Android telefonunuzda tanımadığınız bir uygulama bulunuyorsa, uygulamalarınız sık sık çöküyorsa şüphelenebilirsiniz. Telefonunuz çabuk ısınıyor, bataryası çabuk tükeniyor ya da mobil veriniz kısa süre içerisinde azalıyorsa şüphelenmenizde fayda var. İnternet faturanız artmışsa şüphelenin.

d.. Telefonuma virüs bulaşmaması için neler yapabilirim?

Sıradan günlük hayatınızda Android telefonunuzu sürekli güncel tutun. İşletim sistemi sürekli güncel halde dursun. Uygulamalarınızı güncel tutun. Uygulamalarda meydana gelen kusurları yeni güncellemeler sayesinde kapatırlar, bu yüzden uygulamalarınızı güncel tutmakta fayda var.

Bir uygulama indirecekseniz Android telefonlarda daha güvenli olduğunu bildiğiniz Google Play Store gibi bilindik yerlerden indirin. Her daim antivirüs kullanmaya çalışın. İndireceğiniz uygulamanın bir şekilde kullanıcı yorumlarını okuyun, hakkındaki incelemeleri okuyun, kaç kez indirilmiş ona dikkat edin. Doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın.

Eğer indirmişseniz sizden hangi izinleri istiyor buna özellikle dikkat edin. Kendisiyle hiç alakası olmayan izinler istiyorsa bu izinleri vermeyin, programı kaldırın başka alternatiflerini arayın.

etryy6u6u

E posta arşiviniz kıymetliyse, banka kartı bilgileriniz kıymetliyse, telefonun içerisindeki dosyalarınız kıymetliyse, galerinizde çok kıymet verdiğiniz arşiviniz varsa, aldığınız notlar çok kıymetliyse ve daha değer verdiğiniz nice verinin güvenliği için telefonunuzu güvende tutmanız faydalı olacaktır. Virüs temizlemek her daim önemlidir.

Aklınıza gelen sorular olursa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Virüs temizlemek adına diğer ziyaretçilerimizin yararına olduğunu düşündüğünüz seçenekleri de yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

 

Sağlıcakla kalın efendim..

 

Yorum yapın