Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor Diyenlerdenseniz İşte Çözümü! 2020

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Telefondaki Reklamları Engelleme

Telefonumda reklam çıkıyor, sürekli ama sürekli reklam çıkıyor engellemek istiyorum, telefondaki reklamlar nasıl engellenir diyorsanız bu yazı tam size göre. Akıllı telefon ve sosyal medya kullanımının tavan yaptığı şu dönemde başta Android ve İOS işletim sistemi olan Samsun vb. telefonlarda olmak üzere Malware, bootkit, old boot gibi kötü amaçlı da kullanılabilen yazılımlar telefonlarda oldukça can sıkmakta. Reklamlar üzerinden de bir hayli can sıkan bu uygulamalardan kurtulmak şart. Telefonu açar açmaz sürekli reklam çıkıyor diyorsanız, bu durumdan oldukça sıkıldıysanız ve telefonda reklamları engelleme istiyorsanız sizlere çözüm yolları sunuyoruz.

Telefonda neden hep reklam çıkıyor?, Reklam virüsü nasıl temizlenir?, Telefonda reklam nasıl kapatilir? Google Play reklamları nasıl kapatılır? LG, Huawei, Samsung telefonumda sürekli reklam çıkıyor, Telefonda sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim? Telefon şarjdayken Facebook reklam çıkıyor nasıl engellerim? gibi sorularınızın çözümleri burada. Android Reklam Virüsü, Telefonumun ekranında reklam çıkıyor, kilit ekranında istenmeyen reklamlar nasıl kurtulurum? Telefona reklam girmesini engelleme, telefonda reklam virüsü, tablette sürekli reklam çıkıyor, Android reklamları engelleme gibi sorunlarınıza da çözüm olabilirler.

et4ry5y5y5
Zaten Dünyanın dertleri yeterken bir de reklamlar..

Özellikle fiyat performans detaylarından dolayı en fazla tercih edilen telefonlardan başında gelen Android telefonlar, kendilerine yüklenen iyi veya kötü niyetli yazılımlarla da ön plana çıkıyor. Çok tercih edildiği için bilgi ve veri hırsızlarının göz bebeği halinde olan Android telefonlar reklamlardan para kazanmak isteyenlerin de gözdesi durumunda.

Telefonda sürekli reklam çıkıyor buna bir çözüm arıyorum diyorsanız bu olayın temelde 3 nedeni ve 4 çözümü var.

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor şikayetinizin temel sebepleri ya haberiniz olmadan veya yanlışlıkla bir uygulama yüklemişsinizdir ondan kaynaklanıyordur, ya yanlışlıkla kötü amaçlı bir sitelere girmişsinizdir oradan bulaşmıştır, ya da güvenli sanarak indirdiğiniz bir uygulamanın ek özelliklerinde yanlışlıkla bu tip bir virüs kabulü yapmışsınızdır.

Peki telefonda sürekli reklam çıkıyor sorununuzun çözümleri neler? Bu problemden kurtulmak için ya telefonunuzdaki buna neden olan uygulamayı bulup silersiniz, ya internet sağlayıcınızdaki reklamlara neden olan bağlantı poop-up’larını iptal edersiniz, ya anti-malware sağlayıcı bir reklam engelleyici antivirüs programı indirirsiniz ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek bu problemden kurtulursunuz.

Ancak hepsinden daha önemlisi bu problemlerle tekrar uğraşmak istemiyorsanız önlemler almanız gerektiğidir ve bunları da en altta belirttik.

Reklam Virüsleri ve bu tür sorunların daha birçok neden ve çözüm vardır ama temel olanları bunlar. Şimdi yalın ve net bir dille en basitinden en zoruna doğru bu çözümleri anlatacağız.

ett44554r4t
Reklamlar Reklamlar..

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamları Nasıl Silerim Nasıl Engellerim?

YÖNTEM1: Tanımadığınız Uygulamaları Telefonunuzdan Silin

Telefonda sürekli reklam çıkıyor diyorsanız bunu önlemek için yapabileceğiniz en basit yöntem telefonunuzdaki var olan olanakları kullanarak bu sorununuzdan kurtulmaktır. Uygulamaları yönet kısmından kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki, var olan bu olanaklar ne?

>> Telefonunuzda Ayarlar kısmına girin. (1)

et4t5y5y66

>> Uygulamalar ya da Uygulama Yöneticisi diye geçen bölüme girin. (2)

>> Burada telefonunuzdaki var olan uygulamalar karşınıza çıkacaktır. (3)

>> Bu uygulamalar arasından nasıl ve nerden geldiğini bilmediğiniz, ismi cismi size yabancı gelen, tanımadığınız tüm uygulamaları kaldırın. (4)

Dilerseniz bu kaldırma işlemini her uygulamayı ayrı ayrı kaldırarak, reklamlar bitinceye kadar kontrol ede ede yapın. Böylelikle fazladan ya da yanlış bir uygulama silmiş olmazsınız.

Ben telefonumdaki uygulamaların hepsini bildiğim için Dökümanlar Uygulaması üzerinden anlattım. Siz bilmediğiniz tanımadığınız uygulamalar varsa onlar üzerinde deneyin. Çok büyük ihtimalle can sıkıcı reklamlardan başarıyla kurtulmuş olacaksınız ve telefonda reklam çıkıyor sorununuz kesilecektir.

ett44554r4t
Reklamlar reklamlar..

YÖNTEM2: Tarayıcı Ön Belleğini Temizleyin

Uygulamaları kaldırarak telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu geçmediyse bir sonraki yapabileceğiniz basit ve temiz yöntem internet tarayıcınızın ön belleğini temizlemek olacaktır. Uygulamaları yönet kısmından kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız ise şu şekilde:

Chrome’da herhangi bir siteye girmek için kullandığınız kayıtlı şifreleriniz varsa bunları bir yere not alın çünkü ön belleği temizlerken bunlar silinebilir.

>> Yine Ayarlar’a girin. (1)

ry6u6u7ı7ı

>> “ Uygulamalar ” ya da “Uygulama Yöneticisi” yazan kısmını açın.  (Bu kısımda zaten bilmediğiniz uygulamalar olmasın. Bunlardan kurtulun. ) Chrome ya da Samsung İnternet gibi uygulamalar varsa ya da siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onu bulun ve üzerine tıklayın. (2)

>> Ben internet tarayıcısı olarak Chrome kullandığım için Chrome üzerinden anlatıyorum. Fotoğrafta olduğu gibi Chrome’un üzerine tıkladığımda bu şekil bir alan açılıyor. Aşağıya doğru inerseniz Depolama yazan alanı göreceksiniz. Onun üzerine tıklayın. Siz de ister Google Chrome olsun ister diğerleri olsun kendi internet sağlayıcınızda Depolama yazan kısmı bulun ve tıklayın (3)

>> Karşınıza Chrome ile ilgili “Hafızayı Yönet” ve “ÖnBelleği Temizle” şeklinde seçenekler çıkacak. Ve alt tarafta kullanılan alan bilgisini verecek. Burada ÖnBelleği Temizle diyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.(4)

Bu şekilde tarayıcı önbelleğinde kayıtlı kısımlardan kurtulmuş olup, telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu konusunu başarıyla çözebilirsiniz.

ett44554r4t
reklamlar reklamlar..

YÖNTEM3: AntiMalware Uygulaması İndirin

Telefonda sürekli reklamlar çıkıyor sorunu için bilmediğiniz tanımadığınız uygulamaları suçluyoruz, bu suçlamaları yapıp yeni bir uygulama indirerek bunları kaldırmanızı istemek tabi ki çelişkili. Ancak eğer ki telefonun teknik işlerinden anlamıyorum diyorsanız, bir antivirüs programı gibi işlev gösteren ve sizi reklamlardan koruyan bu anti-malware uygulamasını indirip kolay bir şekilde telefonda sürekli reklamlar çıkıyor sorunu hakkında çözüme ulaşabilirsiniz.

>> Google Play’e girin ve Anti-Malware yazın. Karşınıza çıkan seçenekler arasından Malwarebytes Güvenlik: Antivirus & Anti-Malware isimli uygulamayı bulun. Yükle deyin. (1)

ery5uy6u66u6

>> Anti-malware uygulamasının tam olarak yüklenmesini bekleyin. (2)

>> Yüklenip telefonunuza indikten sonra uygulamanın üzerine tıklayıp açın. Tarama yapabilmek için sizden izin isteyecek İzin Ver deyin. Sonrasında ise Premium’a yükseltmek için size ücretsiz deneme sürümünü veya satın almanızı isteyen bir reklam çıkartacak. Sağ üst kısımda Geç ibaresi var. Ona tıklayıp bu kısmı geçin. (3)

etr5y5y5y5u6u

>> Program açıldıktan sonra önünüzde yeşil alana yazılmış Şimdi Tara seçeneği var. Ona tıklatıp taramayı başlatabilirsiniz. (Bazen Scanner ya da Tarama şeklinde de yazı bulabilirsiniz. Onun üzerine tıklayın.) (4)

>> Tamamen doluncaya kadar, %100 oluncaya kadar taramanın bitmesini bekleyin. (5)

Benim telfonumda reklam sorunu olmadığı ve taramayı beklemek istemediğim için taramayı bitir deyip çıktım. Siz kutucuğun tamamen dolmasını ve taramanın bitmesini bekleyin. Sizlere bulduğu sonuçları gösterecektir. Sonrasında direktiflere uyarak işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonda reklam çıkıyor sorunu başarıyla çözülecektir.

wre4t4ty5tt4
Bin bir türlü sitenin bin bir türlü giyim reklamları..

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamları Fabrika Ayarlarına Dönerek Engelleyin

Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu için bir diğer çözüm de telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. Böylece telefonunuz ilk günkü aldığınız gibi tertemiz durumda olacak ve hiç reklam virüsü bulaşmamış hale gelecektir.

Hard reset ve Soft reset şeklinde telefona reset atma ya da fabrika ayarlarına döndürmelerin nasıl yapıldığını anlatan güzel bir yazımız vardı. Oradan bu işlemlerin ne olduğunu nasıl yapıldığını daha iyi öğrenebilirsiniz. Biz şimdi sadece fabrika ayarlarına nasıl döndürüldüğünü anlatacağız.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden önce tüm bilgilerinizi bir yere başka bir cihaza aktarmanızı veya yedeklemenizi öneririz. Böylece bilgi veya dosya kaybından kurtulmuş olursunuz. Çünkü fabrika ayarlarına döndürmek telefonunuzdaki bilgileri silecektir. Ve ilk aldığınızdaki gibi tertemiz olmasına neden olacaktır.

>> Ayarlar kısmına girin.

>> Sonra aşağılara inip Yedekle ve Sıfırla yazan kısma tıklayın.

>> Fabrika Ayarlarına Dön ibaresini bulup üzerine tıklayın. Ve bu işlemin gerçekleşmesini bekleyin.

Telefonunuz tertemiz hale gelecektir ve zararlı yazılımlardan viruslerden kurtulmuş olacaktır. Sizi bıktıran reklam virüslerinden başarıyla kurtulmuş olursunuz.

Benim telefonumnda fabrika ayarlarına döndürme işlemini “Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Dön” basamaklarını izleyerek yapıyorum.

wre4rt4t4t
Bahis sitesinin can sıkan reklamları..

 

Ayrıca, Bir Daha Asla Telefonda Reklam Çıkmasın İstiyorsanız Önlem Alın

Telefonunuzdaki reklam virüslerini temizledikten sonra en a bu işlem kadar önemli bir başka detay var: Önlem almak! Telefonunuza bir daha bu tür reklamlı virüsü bulaşmasını istemiyorsanız ve telefon reklamları engelleme istiyorsanız önlemlerinizi alın.

Güvenli olmayan sitelere girmeyin. Bu sitelere girmekten kaçının. Bazıları link şeklinde olur ve doğrudan zararlı programı indirmeye ayarlanmıştır. Tıkladığınızda siteye girdiğinizi sanarsınız isteğiniz dışında telefonunuza programlar iner.

Her reklama tıklamayın. Bazıları sahtedir bazıları ise tehlikeli. Telefonunuza neler bulaştıracağını bilemezsiniz. İndirdiğiniz uygulama ve oyunlardaki reklamlara tıklamaktan kaçının. Akıllı telefon ve sosyal medya uygulama sorunları başınızı ağrıtmasın.

Bilmediğiniz uygulamaları indirmeyin. Hem bilmediğiniz tanımadığınız uygulamaları indirmeyin hem de bu uygulamaların açılırken sizden istediği isteklere dikkat edin. Hiç alakası olmayan izinler isteyen uygulamalara bu izinleri vermeyin. Küçük bir oyunun e-posta uygulamalarınıza girmesine izin vermeyin. Basit bir “ayna” ya da bir “ışık” uygulamasının sisteminizin tamamına ulaşmasına izin vermeyin. Telefonunuza virüs bulaşmasın. Telefonda reklam engelleme ile uğraşmayın. Reklam çıkma sorunu canınıza tak etmesin.

wre444ty5y5y
Bin bir türlü sitenin bin bir türlü giyim reklamları…

“ Telefonda neden hep reklam çıkıyor?, Reklam virüsü nasıl temizlenir?, Telefonda reklam nasıl kapatilir? Google Play reklamları nasıl kapatılır? ” gibi soruların ve Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorunu ile ilgili bilgimizin erdiğince çözümler sunmayı amaçladık. Umarım faydalı olmuştur. Siz de diğer okuyucular gibi sorunları aklınıza gelen çözümleri yorumda belirtebilirsiniz.

 

Sağlıcakla..

“Telefonumda Sürekli Reklam Çıkıyor Diyenlerdenseniz İşte Çözümü! 2020” üzerine 5 yorum

Yorum yapın