Türk Telekom İnternet Ayarları Nasıl Yapılır? Mobil Cihazlarınız İçin Son Durum!

Türk Telekom internet ayarları nasıl yapılır? Eskiden süper üçlü operatör olarak bildiğimiz Avea, Telsim ve Türkcell günümüzde biraz farklılaştılar. Telsim günümüzde Vodafone olarak geçerken, Avea ise çeşitli evrelerden geçip TTNeT ile de birleşince Türk Telekom haline geldiler.

Bu şekilde gelişirlerken operatörlerde meydana gelen internet sıkıntıları karşısında internet ayarları yapmamız gerektiren durumlar oluyor. Özellikle format atma veya cihaz sıfırlama işlemlerinden sonra cihaz bünyesindeki internetin ayarları silinmiş olabiliyor. Bundan dolayı da bazı ayarlamalar şart oluyor.

ret45yy66u
İnternete bağlanmakta sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Çözümler hemen aşağıda..

Biz de bu yazımızda Türk Telekom’a dair mobil cihazınızdaki otomatik ve manuel olarak internet ayarını nasıl yapacağınızdan bahsettik. Avea internet ayarları manuel, Türk Telekom 4.5g apn ayarları, Türk Telekom 4.5g internet ayarları, Mobil İnternet Çekmiyor Ne Yapabilirim, Mobil veri açılmıyor, 4.5g çekmiyor gibi sık duyduğumuz sorunlarınıza Samsung gibi Android cihazlarınız için, Apple / iPad cihazlarınız için veya Windows telefonlarınız için bu ayarların ayrı ayrı nasıl yapıldığını anlatacağız.

En sonunda uygulama üzerinden de nasıl bu işi halledebileceğinizi konuşacağız.

 

1.. Türk Telekom internet ayarları otomatik olarak nasıl yapılır?

Bu kısmı iki yoldan halledebilirsiniz.

Birinci yol:

 • Telefonunuzdan *999# tuşlayarak olayı başlatıyorsunuz. Ya da bunun yerine AYAR yazıp 9999’a kısa mesaj da gönderebilirsiniz. Size bazı bilgiler gelecektir. Manuel olarak gelen bu bilgiler ve yaptığınız işlemler tamamen ücretsizdir. Eğer bu bilgiler gelmiyorsa kullandığınız cihazın marka ve model bilgisi sistemde kayıtlı değildir.

İkinci yol ise:

 • 5555 üzerinden işleyen bir sistemdir. 5555’e istediğiniz ayarları kısa mesaj olarak atmanız gerekli. Otomatik sistem telefonunuza istediğiniz ayarları gönderecektir.
 • Türk Telekom internet ayarları bilgisi için INTERNET AYAR yazıp 5555’e kısa mesaj atmalısınız. Bu yeterli olacaktır.
 • Türk Telekom MMS ayarlarını istiyorsanız MMS AYAR yazıp yine 5555’e kısa mesaj atmalısınız. Yeterli olacaktır.

Telefonunuza gelen ayarları etkin hale getirebilmek için bazen pin kodu ister. Pin kodu kısmına 5000 veya 500 yazarak giriş yapabilirsiniz.

(Bu işlemler işe yaramazsa telefonunuzdan 500’ü tuşlayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Konu hakkında onları bilgilendirip işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.)

 

2.. Türk Telekom Android internet ayarı nasıl yapılır?

Android cihazlarda Türk Telekom’a dair internet ayarlar yapmak basit temellere dayanır. İşi birazcık anlıyorsanız aşağıdaki işlemleri kısa süre içinde halledebilirsiniz.

rtyry5y5ytr44

İnternet ayarını Android telefonunuz için istiyorsanız cihazınızda Ayarlar > Mobil Ağlar > Erişim Noktası Adları > Yeni APN Ekle sırasını adım adım izlerseniz karşınıza bir bölüm çıkacaktır.

Bu bölümdeki boşluklara aşağıdaki değerleri girin.

 • isim= Türk telekom internet
 • mcc = 286
 • mnc = 03
 • apn = internet
 • user = boş bırakın
 • server = boş bırakın
 • password = boş bırakın
 • mmsc = boş bırakın
 • type = default

Bu girişleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra Kaydet demeniz yeterlidir.

 • Sonra telefonunuzu kapatıp tekrar açın.

(Bu işlemler işe yaramazsa telefonunuzdan 500’ü tuşlayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Konu hakkında onları bilgilendirip işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.)

 

3.. Türk Telekom İphone internet ayarı nasıl yapılır?

İphone model telefonlar için internet ayarı nasıl yapılır onu da anlatalım. Ama ne yazık ki fakirlikten dolayı fotoğraflı anlatım yapamıyoruz..

İnternetinizde yaşadığınız kesintileri düzeltmek için yapmanız gereken şu sırayı takip etmek:

 • Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri bölümüne gelip Hücresel Veri’yi aktif hale getirin.
 • Sonra Hücresel > Seçenekler > Hücresel Veri Ağı kısmına gelin.
 • Hücresel Veri seçeneğinin ve Kişisel Erişim Noktası seçeneğinin altlarında bulunan APN kısmına internet yazın ve işleminiz tamamlanmış olsun.

 

(Bu işlemler işe yaramazsa telefonunuzdan 500’ü tuşlayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Konu hakkında onları bilgilendirip işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.)

 

4.. Türk Telekom Windows Phone internet ayarı nasıl yapılır?

Windows Phone cihazlarınızda Türk Telekom’a dair internet bağlantı sıkıntısı çekiyorsanız yine yapmanız gerekenler çok basit.

Ayarlar > Şebeke > İnternet Erişim Noktası adı ekle kısmına gelin.

Sonra aşağıdaki bilgileri girin:

 • İsim = türk telekom internet
 • APN = internet
 • Mcc = 286
 • Mnc = 03
 • Onaylama türü = Pap
 • APN türü = default.supl

 

(Bu işlemler işe yaramazsa telefonunuzdan 500’ü tuşlayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Konu hakkında onları bilgilendirip işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.)

 

5.. Türk Telekom İle ilgili internet ayarı uygulama üzerinden nasıl yapılır?

İnternet ayarı yapmak için Android telefonlarda en basit işlem APN Turkey uygulamasını indirmektir.

Türk Telekom veya diğer operatörlere dair mobil internet bağlantı ayarlarının düzeltilmesi aslında çok basit bir işlem. Ancak teknik bilgisi herkesin aynı değil. Ben güzel bir mercimek çorbası yapmayı bilmediğim gibi bu internet ayarlama konusu hakkında da yeterli bilgiye sahip olmayanlar olabilir. Bu konuda bilgisi zayıf olan kişiler için bu ayarlama işlemi tam bir kabusa dönüşebiliyor.

Android telefonlar için, bu konuda tasarlanmış APN Turkey isimli bir uygulama var. Bu kişiler bu uygulama yardımıyla mobil internet ayarlar işlemlerini kolayca yapabilirler.

 • Uygulamayı android telefonunuza indirin.
 • Açtıktan sonra Operatör bölümünden Türk Telekom (ya da Avea) seçin.
 • Ayarları Uygula kısmına bastığınızda uygulama kolayca tüm Apn ayarlarını otomatik olarak telefonunuza yükleyecektir.

(Bu işlemler işe yaramazsa telefonunuzdan 500’ü tuşlayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Konu hakkında onları bilgilendirip işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.)

 

6.. Peki, tüm bunlar işe yaramadı ne yapmalıyım? diyorsanız:

Burada devreye Türk Telekom Müşteri Hizmetleri giriyor.

Telefon modelleri için gösterdiğimiz bu internet ayarlarını yapmak herhangi bir şekilde işe yaramazsa yapmanız gereken şey 500 nolu hattı arayarak Türk Telekom Mobil Müşteri Hizmetleri’ne ulaşmak ve durumu izah edip yardım almak olacaktır.

500 numaralı Türk Telekom Müşteri Hizmetleri danışma hattından sizi kolaylıkla bilgilendirirler.

 

 

et4t5y5yytrt5

Format atma veya cihaz sıfırlama gibi işlemleriniz sonrasında telefonlarınızdaki internet ayarları da kaybolabilir. Eski ayarları yapmakta güçlük çekersiniz. Ya da telefonunuzu ilk defa açıyorsanız yine bu ayarları belirlemekte zorluk çekebilirsiniz.

Aslında bu açılışlar esnasında internet, SMS ve MMS ayarlarına dair tüm bilgiler otomatik olarak cihazınıza yüklenir. Ancak bu yüklenme normalde otomatik olmasına rağmen, eğer cihazının Türk Telekom’un sistemine kayıtlı değilse internet ayarlari otomatik olarak yüklenmeyebilir.

Ya da dışarıdan aldığınız bir telefonsa, örneğin Çin, Malezya, Gürcistan, telefonunuzu ilk açtığınızda bu otomatik ayar yüklenmesi olmayabilir.

Ya da Çin menşeili cihazlarda yapım anormalliklerine bağlı olarak bu ayarların otomatik yüklenmesi olmayabilir.

İşte bu gibi durumlar için, Türk Telekom operatörü kullananlar için, turktelekom internet ayarlari nasıl yapılır adlı yazıyı yazdık. Umarım beğenmişsinizdir.

Konu ile alakalı bilmek istediklerinizi, merak ettiklerinizi, duymak istediklerinizi yorumlar yardımıyla bize aktarabilirsiniz.

 

“Türk Telekom İnternet Ayarları Nasıl Yapılır? Mobil Cihazlarınız İçin Son Durum!” üzerine 2 yorum

 1. Turkcel vodafone ayarlari
  mgbs
  *99#
  Turk telekun ve aveaninki sanki bir sir gibi saklanmakda ayarlari yapmak icin musyeri hizmwtlerine bagkanman gerekiyor tabi bu saatlerinizi alacak cunku musteri hizmwtleri tele sekreter baglanamiyacaksiniz arkaddaslar win modemlerde givanlik kamera sisteminde avea altyapisi calismoyor bosyere hat almayin

  Cevapla

Yorum yapın